29.3.2025
Kategorie: Politika

Už je to tady pomalu jak v Jižní Koreji

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V prosinci 2024 jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo, čímž se pokusil od moci odstřihnout parlament. Jako důvody uvedl ohrožení Severní Koreou a opozici v parlamentu obvinil z protistátní činnosti. Člověk by si až řekl, že sleduje chování politiků nějaké vojenské chunty. Jihokorejský parlament těsně před uzavřením stihl narychlo prezidentovo nařízení přehlasovat a stanné právo zrušit. Nyní tehdejší prezident čelí soudu a hrozí mu vězení. Co to má společného s námi?

Možná se nákaza jihokorejskou paranoiou šíří a nakazila i naše mocné.

Ve středu proběhlo mimořádné jednání Poslanecké sněmovny na téma obrana. Po úvodním slovu prezidenta, který apeloval na všechny strany Sněmovny, aby z obrany nedělaly předvolební téma (a tím se nevědomky pokusil vzít Fialově koalici jediné nosné téma voleb), došlo k mimořádné situaci. Vládní koalice se rozhodla celé jednání před veřejností utajit. Vypnuly se kamery, mikrofony, stenografky se poslaly na to odpoledne na placenou dovolenou a začalo se jednat.

Co na tom, že sněmovna disponuje bezpečnostními výbory, kde se mají probírat a probírají utajované informace a že na plénu a před kamerami je potřeba ukázat, kterým směrem se nás politici snaží vyslat a jak až hluboko nám chtějí sáhnout do kapsy. Jenže bylo to zakázané. Veřejnost nesmí být informovaná. Snad aby nevznikly nějaké vzruchy, aby na to konto nevznikaly „dezinformace“. Praxi už tu máme, šéf SÚKLu pro Seznam Zprávy řekl, že údaje o úmrtí po vakcinaci není vhodné zveřejňovat, protože by to byly podklady právě pro dezinformace. To znamená, že pravda nesmí být publikovaná, protože by si ji lidé vyhodnocovali a šířili ji. A ano, někdo by mohl klást pitomé otázky, což se nehodí nikdy a nikomu.

Sněmovna disponuje bezpečnostními výbory, kde se měly probrat utajované informace, které se nemají dostat ven. Ale na mimořádné schůzi mělo dojít k obhajobě toho, proč a na co půjdou desítky miliard navíc na obraně, padaly by otázky na využití peněz na obranu, padaly by otázky (a možná i odpovědi, ač nevím, ministři na jednání, kde padají otázky, příliš nebývají), zda se v rámci zbrojení kalkuluje i se snižováním důchodů (však už takové návrhy z hnutí STAN a ODS zaznívaly), otázky, zda je další tak masivní zadlužování skutečně potřeba, protože o hospodárnosti utrácení v armádě jsou a musí být pochybnosti. Zazněly by i otázky, zda se plánuje přítomnost českých vojáků na Ukrajině, zda by nebylo lepší začít jednat o příměří. Přišlo by i na otázku, zda se chystá povinná vojna. A byly by to otázky zcela na místě, protože vláda, zdá se, vyvolává ve společnosti cíleně strach z války.

Jenže nic takového nezaznělo. Přitom je to zásadní podraz. Jedná se o našich penězích, musíme vědět, na co mají jít, jak budou využity a zda nebudou spíš zneužity. Bála se Fialova vláda takových otázek? Musela by odpovídat? A tak tímto způsobem vyšachovala opozici i veřejnost? To je velmi nebezpečné.

Jsem si jistý, že v České republice nyní sedí doma velká spousta lidí, která se skutečně bojí o své děti, o svá vnoučata, protože na vyšších místech politiky a skrze celý mediální prostor zní až zvrácené, covidovsky laděné, tedy paniku vyvolávající volání, že válka je za rohem. A z Parlamentu nepřicházejí odpovědi. Jen přetahovaná, kdy vládní koalice chřestí zbraněmi, a aby získala nějaké ty hlasy, obviňuje opozici prakticky ze spolupráce s Ruskem. A opozice vládu z válečného šílenství. A obojí to vypadá jako momentka z Jižní Koreje, kde prezident, uvláčený vzájemným obviňováním a kydáním jednoho nesmyslu na druhý, vyhlásil stanné právo. Vyšinutost se tomu říká. Ze všech stran. Klidný hlas státníka slyšet není. A ne, za klidný hlas nejde brát prezidenta, který sice vybízel k tomu, aby obrana nebyla předmětem předvolebních hádek, ale zároveň jel na Ukrajinu a házel vidle do jednání o příměří tím, že na Ukrajinu rétoricky (zatím) posílal české vojáky.

Fialova vláda se utajením jednání Sněmovny zachovala velmi… hm… jihokorejsky. Jenže na rozdíl od Jižní Koreje u nás nepřišla reakce, která by ty naše v šílenství se utápějící potemníky potrestala a vyhnala.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)