Tři způsoby, jak může Fialova vláda zlevnit lidem elektřinu
LUKÁŠ KOVANDA
Snížit cenu elektřiny v ČR může Fialova vláda několika způsoby:
- Fialova vláda by mohla vyjednat zastropování cen emisních povolenek. Může tak učinit v tandemu se Španělskem, které už o zastropování cen Brusel žádá. Dokonce by šlo obchodování s povolenkami zcela pozastavit. To proto, že roli povolenek nyní převzala válka, která zdražuje fosilní energie, zatímco relativně zvýhodňuje jadernou a zelenou energii. V jejich případě totiž EU není závislá na Rusku, na rozdíl od fosilní energie, vyráběné z plynu, uhlí či ropného produktu mazutu. V tuto chvíli povolenky nemají žádný svébytný smysl, pouze ještě zvyšují již také extrémně drahé ceny energií. A mimochodem tím pádem také zvyšují ziskovost ČEZ. Pozastavení obchodování s povolenkami by dlouhodobě snížilo cenu velkoobchodní elektřiny až o dvacet procent.
- Česká vláda by mohla snížit cenu elektřiny také tak, že by postupovala po vzoru Francie. Tamní „ČEZ“, polostátní podnik EdF, musí podstatnou část své jaderné elektřiny prodávat dodavatelům pro francouzské firmy a domácnosti za státem nařízenou cenu, která je zpravidla výrazně nižší než cena tržní. Teprve zbytek může prodat za cenu tržní. Fialova vláda by tak mohla „po francouzsku“ nařídit ČEZu, aby prodával část své jaderné elektřiny za regulovanou cenu, například za cenu odpovídající průměru let 2015 až 2019. Jaderná elektřina není zatížena povolenkami, ani rostoucí cenou uhlí či plynu, takže by se tak vlastně jen snížily obrovské marže ČEZ, které nyní má v rámci produkce své jaderné elektřiny. Teprve zbytek by pak ČEZ prodával za tržní, burzovní cenu. Je ale pravda ta, že s tímto řešením by měli problém menšinoví akcionáři ČEZ, neboť snížení marže ČEZ snižuje jeho ziskovost, tedy i zisk v přepočtu na akcii a potenciálně dividendu.
- Současný český kabinet může také ČEZ rozdělit a stoprocentně pod sebe získat tu jeho část, která má v gesci cenotvorbu, distribuci elektřiny a jadernou energetiku. Stát by to vyšlo na zhruba 250 miliard korun, ale pak by měl plnou kontrolu nad cenou elektřiny a mohl by ji zastropovat, aniž by narážel na odpor menšinových akcionářů. S dělením ČEZ by totiž podle všeho menšinoví akcionáři akcionáři. Nechtějí totiž, aby ČEZ stavěl jaderné bloky bez garance státu. Jenže nové jaderné bloky nutně potřebujeme. A když už by měl stát dávat garance, ať tedy pod sebe převezme celou jadernou energetiku ČEZ. Druhá část ČEZ, sestávající třeba ze stávající divize obnovitelných zdrojů a dalších, by se obchodovala na burze, jako se tam nyní obchoduje celý ČEZ, a byla by polostátní, časem třeba i z větší části soukromá. Postátnění jedné části ČEZ ovšem předpokládá vytěsnění části menšinových akcionářů. Je to citlivá věc. A stát by musel zvolit postup dojednaný právě s minoritáři, aby jej pak nečekala lavina žalob a soudních pří. Ale sami menšinoví akcionáři navrhují postupy, jak ČEZ rozdělit, aniž by se cítili poškozeni.
Latest posts by Redakce (see all)
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
17 komentářů
Malá technická k tomu ČEZu.Ta firma, jež vyrábí většinu elektřiny v ČR je v jasné pozici monopolu a tudíž se tady o žádný trh nejedná, to ani náhodou a tak zde nemohou působit dobře mechanismy regulace dobře fungujícího trhu! Jak to, že takto tady politici nastavili v oblasti výroby a rozvodu elektřiny tak nezdravé prostředí? Takže stát, který má dokonce 70% akcií této akciové firmy, musí zde jednoznačně reagovat a změnit toto nastavení. Ono totiž nyní, my jedna z posledních zemí v EU, která má přebytky ve výrobě elektřiny a je naprosto soběstačná a ještě cca 15% elektřiny vyváží, má jedny z nejvyšších cen elektřiny! Výsledkem toho je chudnutí občanů, ale i společností a firem, což bude mít, pokud se stav nezmění, katastrofální hospodářské následky. Je jasné, že kapitál, který hledá vždy stabilní a rozumné podnikatelské prostředí se z ČR odsune! Největší nákladové položky jsou u podnikatelských subjektů jak je známo: materiálové náklady, mzdy zaměstnanců a …. energie potřebné pro provoz firmy! Tak jen tomu u velké části firem, které něco vyrábí.
Řekněte to těm amatérům z té party, co si říká vláda. Faktem je, že pokud se to nezmění, budou se moci u nás vystavět rozsáhlá golfová hřiště, tenisové kurty a různé sportovní, kulturní a zdravotní areály, kde by si unavení zahraniční VIP mohli u nás odpočinout a relaxovat. A Češi by jim mohli dělat servisní činnost např. máme hezké holky a? A dál už mě nic dalšího nenapadá…… jen samé how-now!
Bod 1.Že musí suverenní ČR žádat nějakého anonymního byrokrata někde v bruseli,aby se mohla u nás prodávat u nás vyrobená laciná elektřina zní jak z jiného světa.To už je cvokhaus.Bod 3.Dvacet procent v ČEZu vlastní německé důchodové fondy.Proto „nepůjde“ odstoupit z lipské burzy.Pro německé důchodce je to Ponzi scheme,který platí Protektorát.Proto byl také instalován v Praze ten fialový moula,aby „nešlo“ vystoupit.
stále platíme věřitelům astronomické úroky za obsluhu státního dluhu. přitom devizové rezervy máme. škody velkého rozsahu nadále narůstají. a to se vyplatí. nastal čas, aby dlužníci začali splácet svoje dluhy, nikoli za státem regulovaný úrok. ta rozkrádací probruselská mafie musí končit, fialovej hnus… v dluhové a inflační únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i kovanda, alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti jsou revoluční mládež , míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají.
čo bolo, to budě, těrazky máme hen ty bruselské hodnoty, kryté dluhem na věčné časy, zpátky ni krok. vláda musí odstoupit a podstoupit nařízené psychiatrické „léčení“ patologického zadlužování, stejně jako to podstupují chorobní patologičtí hráči, narkomani a devianti. konat by měl neprodleně příslušný místní odbor sociálních věcí společně s policií.
Hejtmani vládě: Nemáme na energie. V ohrožení jsou opravy silnic i škol. klasické zneužívání pravomoci při správě veřejného majetku. na údržbu nemají, ale stále nové a nové projekty rozjíždějí. pak na to nemají a infrastruktura chátrá a tím vznikají škody značného rozsahu. a zkorumpovaná policie a justice stále nic.
Nic se nezmění a nikdy. Leda po válce a je jedno jaké.
Každopádně to ale bude válka proti gestapácku….
https://www.youtube.com/watch?v=Jgw3kNYntG4&ab_channel=TomioOkamura-hnut%C3%ADSvobodaap%C5%99%C3%ADm%C3%A1demokracie
fialova vláda by především měla být naočkována vodou z vltavy formou zavodnění dýchacích cest… vše ostatní by měla řešit příští, úřednická vláda, oprávněná pouze k rozhodnutím výhradně ve prospěch České republiky. Jinak zavodnit plíce.
Obavam se, zeCesi maji vladu, jakou si zaslouzi. Maji velmi kratkou pamet (voli Babise i pres jim zavedene znicujici EET), jsou lini premyslet a lini jit k volbam.
Ale jo, jenže to a samé můžeš použít na blbé Němce, co volí ty zelené magory, socany a vůbec politické strany jako CDU-CSU, FDP…. co je vedou rovnou zkratkou do prdele. A všechno to tam vede silnou rukou Američan a ten se chechtá jak jsou Helmuti blbí!
Má věšáku visí bunda,
z televize radí Unda,
Proti zimě vem si svetr,
vždyť ho nosí i náš Petr!
Do postele čtyři deky,
ať ten Putin praskne vzteky!
A teď k tomu je potřeba předestřít tři způsoby , jak šlápnout kolaborantské vládě na krk , v Protektorátu Čechy a Morava . A to všem prodejným sviním , za posledních 33 let okupace .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vo_na_odpor
To heslo ,že „Za Babiiše bylo líp“ je dnes už nesmysl.Po té co vláda Fialoveho hnusu „úspěšně“ zvládla energetickou krizi a hyperinflaci, tak to heslo zní “ ZA PROTEKTORÁTU BuM BYLO LÍP“…
1. Zastropovat nebo dokonce zrušit emisní povolenky. Chachá, tak to jistě. Byrokrati v Bruselu tuto daň vymysleli právě proto, aby byli napojeni zlatou žílou na nevyčerpatelný zdroj financí z produktu, který potřebují všichni. Opravdu si ekonom myslí, že se toho v Bruselu vzdají. Z čeho by si platili své doživotní důchody? Nikdy, ani kdyby hořel parlament. Pročpak si myslíte, že bruselští byrokraté chtěli zrušit atomové elektrárny? No, přece proto, že se z nich žádné emisní povolenky neplatí. Zato z plynu, co? Akorát, že jim Voloďa s tou válkou do celého grýndýlu hodil vidle a všichni teď musí vyšlapovat stejnou ideologickou linii, kterou jim nalajnoval někdo jiný. Zvláště v říši jsou vzteky bez sebe, jak je strýček Sam chytil pod krkem.
2. Pokud jste si ekonome nevšiml, tak francouzský ČEZ krachuje a žádá vládu krachující Francie o záchranu. Roubovat tento neúspěšný model na zdejší monopolní, státní, bolševicko tržní koncepci, by byl jen hřebíček do rakve naší energetiky. Ale pro ekonoma vzešlého z Aspen institutu je to jistě přijatelné řešení.
3. Na malé akcionáře ať sere pes. Koupili si akcie na burze dobrovolně, a když se jim jejich investice bude zdát nevýnosná, tak je také mohou na burze dobrovolně klidně prodat. To je riziko podnikání. Dnes a denně padají akcie podniků a nikdo se z toho neposere. Ale to je jen jedna strana věci.
Celým Vaším článkem se táhne myšlenka na zestátnění ČEZu. Pokud jste si nevšiml, tak tato akciová společnost už státní je!!! Většinu akcií už stát vlastní, a pokud by chtěl vlastnit ještě větší podíl, nic mu nebrání, aby na burze skupoval další nabízené akcie. Další Váš problém je „nepřiměřený zisk“. Tento zisk se dělí na akcii, a jelikož převážnou většinu vlastní stát, odchází tento „nepřiměřený zisk“ do státního rozpočtu. Rozumím tomu dobře, že chcete, aby stát měl menší příjem?
Jediný a do budoucna udržitelný systém je, vrátit se od monopolu k tržnímu principu a zrušit zákonem ustanoveného redistributora elektřiny. Povolit producentům elektřiny, aby sami prodávali proud koncovému zákazníkovi tak, jak je tomu u každého jiného zboží. Je to složitá myšlenka? Otázkou je, zda to státní aparátčík dovolí. Ony by pak mohly vyschnout ty zlaté žíly. Stačí se podívat na dopravní podnik v Praze, tam se to fungování zlatých žil drobátko poodhalilo.
No, ona ta vláda sice může, ale nechce, páč to by tu naši zemi nezbídačili a nepřipravili k převzetí….
..tož bych rád věděl, jestli jsou nějaké emisní povolenky taky na emise vytvořené naší municí, nezištně darovanou ukrajinské armádě. Viděli jste někdo bouchnout granát ráže 122mm nebo třeba jenom „obyčejnou“ kumulativní hlavici z RPG-7? Já teda jo..
Jak může vláda pomoci lidem ? Zahájí proces vystoupení z EU a sama uteče na Thaj van. Nebo jinam.
Jsem menšinový akcionář a tvrdím že další JE měl ČEZ mít už dávno postavené, bez ohledu na nějaké pochybné státní garance.
Nechť se tedy mnou nikdo neohání.