4.2.2025
Kategorie: Společnost

Strach senátora Smoljaka z vlastní nepřesvědčivosti

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Senátor David Smoljak do Rady Evropy přišel se samospásným nápadem. Založit evropskou sociální síť, která by fungovala na občanku. Jen si ještě není jistý, jestli by měla být veřejnoprávní nebo soukromá. Obě varianty jsou pro senátora možné. Teď co z toho plyne.

Je to vůbec zajímavé. Udělal jsem si v ozvěně na senátorův apel rešerši, kolik těch evropských sociálních sítí máme. Nebo lépe, kolik jsme jich měli. Byly tu sítě Clash, Mastodon, Minds, MeWe, Dubsmash, Triller, Skyrock, Sola. Nakoukl jsem, většina těchto sociálních sítí je ukončená nebo se plácá nad propastí zapomnění. Proč? Technicky je vybudování globální sítě jistě náročné, ale princip je vlastně jednoduchý. Nemůže za to přílišná zregulovanost trhu Evropské unie, která brání inovacím a pokroku? Na přeregulovanost Evropské unie ve svém přiznání o cenzuře sítě Facebook mluvil její zakladatel Mark Zuckerberg. Nedá se tu nic prosadit, vše je sešněrované.

Natolik sešněrované, až tady nejde vybudovat konkurenceschopnou platformu pro sdílení myšlenek? Možná ano.

A tak přichází na stůl vlastně logický vývod senátora Smoljaka. Vytvořit veřejnoprávní sociální síť. Případně grantově či dotačně podpořit vznik takové sítě v soukromém sektoru. A samozřejmě, jak je v Evropské unii základem všeho, podpora by byla podmíněna tisíci papíry podmínek a pravidel. Ne, opravdu, nemáme příliš vstřícnou legislativu pro svobodné podnikání.

Je to zvláštní, nemám příliš pocit, že provozovat Facebook je nezištná a dobrovolnická práce. Vždyť společnost Meta patří mezi nejbohatší na světě. Tak proč nevznikla nějaká obdoba v Evropě?

Teď ale k podstatě celé věci. Proč nosit sovy do Athén a dříví do lesa. Vždyť sociální sítě jsou dostupné, uživatelsky přívětivé, proč tedy vytvářet novou, čistě evropskou a pod kuratelou nějakého všetečného evropského úřadu? Citujme senátora Smoljaka.

„Dnes jsem na zasedání Rady Evropy navrhl, abychom si ve světě, ovládaném algoritmy Mety, X, TikToku a botnety čínských a petrohradských farem, založili vlastní evropskou sociální síť. A opřeli ji o ověřenou identitu uživatelů a algoritmy, které nebudou preferovat polarizaci, ale relevanci a kvalitu!“ napsal Smoljak na síti Facebook.

Tam je zakopaný pes potřeby vytvoření své vlastní evropské sítě. Návrat „starého dobrého Twitteru“, jehož algoritmy byly citelně vychýlené ve prospěch levicovému progresivismu. Nyní, když se Twitter změnil na X a algoritmy se vyrovnaly, aby byly jakž takž nestranné, připadá to moderním levičákům jako vychýlení v jejich neprospěch. Za těch několik let si zvykli, že „dezolát“ je dezolát a měl by být upozaďován a odsouván na okraj. Ale tak by asi svobodná a demokratická výměna postojů a názorů fungovat neměla.

Druhou kostrou zakopaného psa pak jsou oni ruští a čínští boti, kteří vychylují diskusi proti Evropě a politice tisíce a jedné noci s progresivní levicí, kterou si tu užíváme. Nepochybuju, že na sítích úřadují. Pochybuju, že úřadují natolik, aby to ovlivnilo směrování země. To je, zdá se mi, velmi oblíbený bludný kámen těch našich moderních levičáků napříč stranami. Snaží se vytvořit pocit, že jsme pod neustálým útokem milionů ruských a čínských botů. Ale ono to tak prostě není.

Však nedávno podobné přemýšlení předvedla i poslankyně za ODS Eva Decroix ve svém postu na Facebooku. Ta pod jedním svým postem objevila velkou vlnu nevole v komentářích. Jak si nesouhlas veřejnosti vysvětlila? Byli to boti z Číny a Ruska. „Stojí vás to v Moskvě či Pekingu hrozný prachy mi poslat přes 700 trollích nenávistných komentářů za odpoledne, ale marná práce. My jsme Češi, my se nevzdáme,“ napsala Decroix.

Ve své jedinečné existenci si nejspíš nevyhodnotila, že mohla svým postojem nakrknout větší počet lidí, že její post mohlo sdílet více oponentů, a na její profil se pak sesypali lidé, kteří jí chtěli dát najevo, že s ní nesouhlasí. Mnozí klidně i mimo meze slušnosti. Prostě z toho všeho vyvodila, že nesouhlas s její politikou nemůže vycházet z lidu, ale jen a pouze z farem trollů z Číny a Ruska. Z její strany navíc zcela bez důkazů. To je svého druhu bláznovství. Jistě bláznovství jako psychická obrana před tím, že její slova se u veřejnosti často setkávají nejen s nesouhlasem, ale někdy i s odporem.

Na tom je, doufám, patrné, že vnímání veřejné diskuse je u některých lidí, jako je právě Eva Decroix nebo David Smoljak, prostě pokroucené, nezdravě pokroucené, hysterické a s tendencemi vést diskusi k permanentní moderaci a pod podmínkou ověření s občanským průkazem.

Přijde mi to až tragicky komické. Politika Evropské unie i mnoha vlád členských států, včetně té naší, se setkává s nelibostí lidí. Neprosperujeme, ztrácíme konkurenceschopnost, naši politiku z velké části převzal vlezlý fanatismus, kterým ubíjíme racionalitu i realitu a fyzikální zákony, ale nevoli začneme vysvětlovat jako útok cizích mocností. Kdyby byla politika Davida Smoljaka, Evy Decroix, naší vlády i Evropské unie skvělá, kdybychom se těšili na budoucnost, kdybychom adekvátně bohatli, nestrádali a neměli mindráky ze všech okolních velmocí, není důvod pro stížnosti. Ale ono to tak není.

Na návrhu senátora Smoljaka i slovech poslankyně Decroix jde vidět jediné. Neumí si obhájit svou politiku před lidmi. Jsou nepřesvědčiví. A bojí se vlastní nepřesvědčivosti. A tak se utíkají do rajské zahrady svých iluzí a divokých představ, kde bojují proti devítihlavému drakovi ruského a čínského vlivu. Přitom jen neumí dobře spravovat naši zem, neumí naši zemi dobře reprezentovat v zahraničí, neumí dobře hájit naše zájmy v Evropské unii. Jsou neschopní, a tak se svou neschopnost snaží hodit na vnější okolnosti. A když jim odkráčel do zapomnění ideologický souputník Biden, mají pocit, že by nám tu měli vybudovat vypolstrovanou celu, kde by nám na zeď promítali ty své nesplnitelné sny. Začínají být ti naši politici tak nějak smutně směšní.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)