17.2.2025
Kategorie: Ekonomika

Skryté nástroje moci: Vliv grantů USA na českou společnost

Sdílejte článek:

NATÁLIE VACHATOVÁ

V posledních dnech rezonuje veřejným prostorem rozhodnutí Donalda Trumpa zastavit financování americké vládní agentury USAID, která prostřednictvím grantů rozdělovala miliardy dolarů po celém světě. USAID však není jedinou vládní agenturou, která posílala americké dolary do zemí po celém světě – značnou část grantů v České republice tvoří prostředky od americké Správy sociálního zabezpečení, Ministerstva obrany USA, Ministerstva zahraničí USA a dalších amerických vládních i nevládních institucí.

Granty poskytované Spojenými státy, včetně těch směřujících do České republiky, nejsou jen projevem altruismu, ale součástí širší strategie prosazování amerických zájmů a rozšiřování vlivu USA.  Programy, které po celém světě financují, se schovávají za podporu demokracie, lidských práv či svobody tisku. Ve skutečnosti často prosazují skrytou politickou agendu. Dělají to pod pláštíkem podpory nezávislých médií, kdy ovlivňují veřejné mínění a prosazují narativy, které se hodí americké zahraniční politice, volební transparentnosti, kdy selektivně podporují pouze ty strany a hnutí, které odpovídají jejich geopolitickým zájmům a aktivně zasahují do vnitřní politiky jiných států pod záminkou podpory demokracie, či jako boj proti kybernetickým hrozbám nebo rovnou proti údajným dezinformacím, které ve výsledku vedou k potlačování a vytěsňování určitých názorů, snahu o kontrolu toku informací a pod rouškou boje proti ruské nebo čínské propagandě často umlčují konzervativní, vlastenecké či euroskeptické názory.

Za posledních pět let obdržely české subjekty z amerických grantů 214 300 000 USD, tedy více než 5 miliard korun. Jen na boj proti dezinformacím bylo vyčleněno 1 510 000 USD.

Vybrané subjekty financované z amerických zdrojů

Evropské hodnoty – 37 220 USD (za posledních 5 let)

  • 20 000 USD – zvýšení připravenosti a koordinace představitelů EU a členských států v reakci na možnou krizi týkající se Tchaj-wanu.
  • 12 000 USD – posílení odborných znalostí zaměstnanců Parlamentu ČR v oblasti národní bezpečnosti, obrany, zahraniční politiky a NATO.
  • 5 220 USD – na European Values Summit (EVS), každoroční bezpečnostní konferenci zaměřenou na „potírání škodlivých vlivových aktivit Ruska a Číny.“

Open Society Fund – 74 820 USD (za posledních 10 let)

  • 65 000 USD – podpora programů zaměřených na migraci a uprchlíky v České republice.
  • Zbývající část byla určena na Advokační fórum, jehož cílem je „rozvíjet silnou demokracii, posilovat občanskou společnost a podporovat aktivní občany v prosazování veřejně prospěšných změn“.

Prague Security Studies Institute (PSSI) – 54 610 USD (za posledních 5 let)

  • Část financí šla na budování nové generace „bezpečnostních“ odborníků,
  • další část na projekty zaměřené na to, aby „autoritářské státy nemohly rozvracet globální ekonomiku a mezinárodní finanční systém a využívat je pro své politické a strategické cíle“,
  • část peněz se použila na zlepšení českého porozumění americkým politickým iniciativám.

Bakala Foundation – 304 588 USD (za posledních 5 let)

  • 100 000 USD – program Achilles Data na podporu investigativní žurnalistiky v zemích V4.
  • 50 000 USD – posílení investigativní žurnalistiky na Ukrajině v boji proti zahraničnímu škodlivému vlivu na válku na Ukrajině a posílení české podpory Ukrajině.
  • 48 813 USD – zvýšení povědomí novinářů o Tchaj-wanu.
  • 12 072 USD – kurz investigativní žurnalistiky pro studenty z ČR a SR.
  • 11 700 USD – zajištění reportážní cesty pro české a slovenské novináře k bojové skupině NATO na Slovensku a vytvoření reportáží o její činnosti.

Výzkumy veřejného mínění pod americkým vlivem?

V dubnu 2023 agentura Median zveřejnila výsledky průzkumu o svobodě slova a dezinformacích, který se dostal do všech mainstreamových a veřejnoprávních médií, ačkoli postrádal jakékoli informace o metodice, odkaz na kompletní výsledky průzkumu či znění otázek. Bylo to jen měsíc poté, co SOSP zveřejnila výsledky prvního exkluzivního reprezentativního průzkumu o svobodě slova, který ta sama média odmítla zveřejnit. Ve světle nových informací o významném financování agentur pro průzkum veřejného mínění vládou USA vyvstávají otázky o jejich nezávislosti, objektivitě a možném ovlivňování veřejného mínění.

  • MEDIAN, s.r.o. – 52 650 USD (za posledních 10 let), z toho poslední v roce 2023 ve výši 12 900 USD na výzkum veřejného mínění.
  • STEM – 39 900 USD. V roce 2022 obdržela 24 900 USD na průzkum postojů Čechů k USA, v roce 2024 získala dalších 15 000 USD.
  • FOCUS – 57 254 USD v roce 2024 na průzkum veřejného mínění.
  • PPM FACTUM RESEARCH – 19  050 USD (za posledních 10 let)

Dezinformace jako klíčový nástroj k potlačování nepohodlných názorů

Semantic Visions – 30 000 USD (2021) na „zpracování zprávy mapující dezinformační prostředí v souvislosti s nadcházejícími českými volbami, se zaměřením na roli ruských a čínských škodlivých narativů a jejich integraci do českého dezinformačního ekosystému“.

Ústav nezávislé žurnalistiky – 200 000 USD (2022 a 2024)

  • 100 000 USD – regionální pobočka HlídacíPes.org.
  • 100 000 USD – podpora místní investigativní žurnalistiky zaměřené na transparentnost, odpovědnost a boj proti dezinformacím.

Americké granty v ČR pokrývají široké spektrum oblastí – od výzkumu veřejného mínění, přes nezávislou žurnalistiku, až po projekty zaměřené na geopolitický vliv a boj proti dezinformacím. Přestože se často zaštiťují podporou demokracie, jejich skutečný dopad a motivace vyvolávají řadu otázek. Česká republika není tak chudá, aby se musela spoléhat na zahraniční financování, které jen málokdy s sebou nenese určité závazky vůči dárci. Přijímání těchto prostředků tak nevyhnutelně otevírá otázku, do jaké míry jsou financované projekty skutečně v zájmu české společnosti, a do jaké míry slouží cizím strategickým cílům.

Zdroj dat: USAspending.gov. USAspending.gov je oficiálním zdrojem dat o výdajích vlády Spojených států. Upozorňujeme, že uvedený výčet subjektů čerpajících americké granty není zdaleka kompletní.

 

SOSP

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)