17.4.2025
Kategorie: Ekonomika

Šetřit se nebude. Nikde a nikdo

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

První čtvrtletí skončilo s dluhovým přebytkem 91 miliard korun. Krásný pojem dnešní doby. Dluhový přebytek. Už tři roky soustavně stoupá zdanění obyvatel a s ním i ceny potravin a služeb. Zahlédl jsem cenovku u vajec. Jedno vajíčko 10,-. K nám ta novota ještě nedorazila, ale v některých obchodech milionářských čtvrtí už jde vajíčko pořídit i za takovou cenu. Z médií se začínají šířit návody, jak ušetřit na Velikonocích. Obarvovat místo vajec brambory.

Dluhový přebytek ve výši 91 miliard jen za první čtvrtletí. Já to číslo napíšu, ať jde vidět v celé své obludnosti. 91 000 000 000 přibylo k již existujícímu dluhu 3 365 000 000 000.

A tak jsem si vzal kalkulačku a začal počítat. Jedna koruna má na délku 20 milimetrů. Kdybychom každou jednotlivou korunu poskládali za sebe do dlouhého, dluhově přebytkového řetězu, došli bychom k fascinujícímu výsledku. Řetěz korun by se táhl 67 300 000 kilometrů. To je fůra kilometrů.

Ale nelenil jsem a začal dluhově přebytkové koruny skládat po obvodu planety Země. Chvilku mi to zabralo, ale stihnul jsem ji korunovým řetězem obmotat celkem 1679x. Největší práci mi skládání korun dalo na Ústecku, kde mi řetěz neustále narušovali místní jeho rozebíráním. A protože si domorodci na Ústecku nedali říct, sesbíral jsem tu fůru korun a jal se skládat řetízek z dluhového přebytku cestou na Měsíc a zpátky. Pak zase na Měsíc a zpátky. Dal jsem si tu cestu 87x. Jedna koruna vedle druhé. Po obvodu Slunce jsem ji pak obtočil 15x. Jedna koruna vedle druhé, patnáctkrát jsem tu naši hvězdu jasnou musel obejít, než jsem na konec řetězce mohl položit poslední dlužnou korunu.

Ale protože už mě nudilo skládat jednu korunu vedle druhé, začal jsem je skládat na sebe. Skepticky jsem si říkal, že snad, snad nedosáhnu ani výšky Mount Everestu. Jak já se přepočítal. Když jsem stále na začátku své stavby z korun státního dluhu míjel Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, frkal jsem námahou jako dostihový kůň. Nakonec jsem se sloupem na sobě položených korun pro sichr zamířil opět k Měsíci. No, no, zkuste postavit takový sloup, to je vratká záležitost, bylo tedy potřeba vzniklý sloup jistit nějakou zarážkou. Měsíc posloužil ochotně, však na to naše pinožení hledí z hůry už leta letoucí a je zvyklý na ledacos. No, došel jsem k němu jednou a zase vrátil. Pak znovu a znovu a znovu. Šestnáct takových sloupů dluhového přebytku České republiky jsem k Měsíci dovedl. S krokoměrem cestou zpět jsem napočítal 6 222 250 kilometrů na sobě položených korun. Po tak vysilující práci jsem zasedl ke svátečnímu obědu velikonočně obarvených brambor. A marně u toho přemýšlel, co je v České republice většího. Snad jen, napadlo mě, ego našeho premiéra a ministra financí. A je asi jedno, z které vlády v průběhu našeho třicetiletého úsilí v závodech na dluhové dno.

Ale pojďme na úroky z úroků toho našeho dluhového přebytku. Do roku 2023 nás obsluha státního dluhu stála 68 miliard. To se s rokem 2024 změnilo. Vyšplhali jsme na 95 miliard. I tady má kalkulačka nelenila a vypočítala mi, jak daleko musím dojít, když poskládám řetěz z takových korun, kdy platíme jen úroky z dluhu. Tedy nesplácíme samotný dluh. Připravme si pevné boty, bude to zase štreka. Celou planetu Zemi jsem obešel 47x. Jen na úrocích. 1 900 000 kilometrů. Takže s korunovým řetězem musíme rok co rok oběhnout celou planetu 47x, než vůbec začneme odebírat z oněch 1679 původního dluhu.

Jenže my to neděláme. Neděláme. My si ten počet řetězů rok co rok rozšiřujeme. A co je zásadní, vůbec to nevypadá, že bychom někdy v budoucnu začali z řetězu ubírat.

A tak to u nás je. Nuže, alou na nákup brambor a barvit a barvit, na vajíčka už nemáme. A to bude krásně, až nebude ani na brambory a my budeme slavit Velikonoce s obarveným kamením. Ale zase kamení, to má mnoho uplatnění. Od sypání bahnité cesty naší existence až po donucovací prostředek při revolucích. Já bych to kamení neodsuzoval. Může se ještě hodit.

Slovní spojení „dluhový přebytek“, aneb jak na negativní informaci nalepit pozitivní slovo a tím to negativní eliminovat. Jsme v přebytku? Jsme. Tak co. Nádherná čeština. Slovní spojení „dluhový přebytek“ není oficiální pojem, ten ze mě vypadl v perexu a jak jsem tak postupoval při skládání řetězu českých korun k Měsíci a zpět, nějak se mi zalíbil.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)