![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
S extra levnými nákupy v Polsku bude asi brzy konec
LUKÁŠ KOVANDA
Polské veřejné finance se dostávají pod značný tlak a země bude zřejmě kvůli tomu nucena ukončit své programy ochrany obyvatelstva před inflací, známé jako „inflační štíty“. V jejich rámci Varšava už loni snížila spotřební daň a DPH z elektřiny, plynu či paliv a v letošním roce pak například DPH z potravin. „Inflačních štítů“ ve velkém využívají i Češi z příhraničních oblastí, kteří so Polska vyrážejí na nákupy potravin, paliv, ale třeba také cigaret.
Například nákup 25 vybraných položek – pečiva, masa, mléčných výrobků, nápojů, ale také drogistického zboží – vyšel díky „inflačnímu štítu“ letos v létě v prodejně Lidl v polském městě Bogatynia hned za českými hranicemi na v přepočtu 838 korun. V severočeském Frýdlantu, v tamním Lidlu, přitom ten samý nákup stál hned 1181 korun, tedy o 343 korun více. Přitom autem lze z Frýdlantu do Bogatynii dojet za 14 minut (více viz zde).
Jenže uvedená úleva na daních polskou vládu jen letos vyjde v přepočtu na více než 200 miliard korun. Proto nyní varšavský kabinet bude zvažovat, zda „inflační štíty“ prodlouží za horizont konce letošního roku, kdy jejich platnost zatím končí.
Šéf polského státního fondu PFR Pawel Borys, poradce premiéra Mateusze Morawieckého, dnes uvedl, že Varšava opravdu může přistoupit k ukončení programů pomoci s drahotou už letos. Nutí ji k tomu stále problematičtější stav polských veřejných financí. Úrok na desetiletém dluhopisu polské vlády se v říjnu dostal přes úroveň devíti procent, tedy nejvýše od roku 2001. I nyní se stále drží poblíž této úrovně. Pro srovnání, Česko si nyní půjčuje na deset let pouze za 5,85 procenta, tedy o zhruba tří procentní body levněji.
Varšava tak může dostat od finančních trhů podobnou „lekci“ jako nedávno britské vláda padlé premiérky Liz Trussové. Úrok na britských dluhopisech začal dramaticky narůstat poté, co kabinet Trussové po svém zářijovém nástupu oznámil nejrozsáhlejší daňové škrty na ostrovech od roku 1972, aniž ovšem trhy přesvědčil, že vzniklý výpadek bude moci hradit jinak než z dalšího dluhu. To by bylo zarážející samo o sobě, tedy i za běžných podmínek, ještě více však v čase inflace pohybující se na čtyřicetiletých maximech. Trussová tak dostala britskou ekonomiku do chaotické situace, pročež nakonec musela jako premiérka skončit. Nový premiér Rishi Sunak už prohlašuje, že naopak bez zvýšení daní nelze dát ostrovní veřejné finance do pořádku.
„Inflační štít“ polské vlády je obdobný. Polsko jako Británie snižuje daně v době, kdy jeho makroekonomická kondice je na pováženou a zemi sužuje rapidní inflace. Bank of America v říjnu vydala analýzu, v níž neskrývá své znepokojení, že deficit polských veřejných financí by v příštím roce mohl kvůli uvolněné fiskální politice přesáhnout hodnotu sedmi procent hrubého domácího produktu. Přitom maastrichtské kritérium pro přijetí eura povoluje nejvýše tři procenta daného deficitu.
Inflace v Polsku přesahuje hodnotu sedmnácti procent, země se navíc potýká s dvojím deficitem – jak veřejných rozpočtů, tak běžného účtu platební bilance. Navíc výkon polské ekonomiky je úzce svázaný s výkonem ekonomiky německé, která však padá do recese.
To vše signalizuje, že Polsko opravdu bude muset v rámci snahy o stabilizaci svých veřejných financích v ekonomicky náročné době přistoupit právě ke zrušení „inflačních štítů“. Zatím není zřejmé, zda by zrušilo veškerá tato opatření, nebo jen některá z nich. Pokud se však Varšava rozhodne od ledna příštího roku opravdu zrušit všechna opatření svých „inflačních štítů“, inflace v zemi dosáhne v únoru 2023 až 24 procent. Dnes to uvedl Ludwik Kotecki z bankovní rady polské centrální banky. Zrušení daňových úlev se totiž samozřejmě projeví následným zdražením příslušných produktů a citelně tak přispěje k dalšímu nárůst inflace.
Varšava nyní hořce poznává, že si za více než 200 miliard korun koupila vlastně jen odsunutí inflace v čase.
cit: Varšava nyní hořce poznává, že si za více než 200 miliard korun koupila vlastně jen odsunutí inflace v čase.
A co lidi.. to se nepočítá, že měli dostupnější zboží denní spotřeby? To u nás by těch 200 miliard vhodně umístili do vlastních kapes a inflace by stejně přišla.
Ti lidi teď budou muset ten dluh 200 miliard stejně splatit. Peníze na stromech nerostou.
Na tištění peněz lidi seženete , na trhání ze stromu těžko !
Jenže jde Oto, že se Pšonek snaží pomoc vlastním, nepůjčuje si pro cizí jako Petro Fijalenko Banderonacistovič…..a splatit ty účty budou muset obyvatele ČR, nazibanderovcům je to zakázáno!!!👎👎👎👎
Tak to podepisuji i já, zde vyhlášený hovado se zapařenou ukrřití! Sranda jak c y p!!!
.. v Polsku jsou ukrajinští uprchlíci s polskými kořeny a ti potichu doufají, že až se jednou budou vracet do svých domovů, už nepřejdou přes nějaké hranice.
Ale ty, co jsou u nás, mají za vyžírky.. a litují nás.
Kovanda je ťapala i kdyby Poláci zavedli zpět dph na potraviny tak z nákupu za 838 jak pak chytrý uvadí by dph dělalo +41,9 Kč. Což zas tak velký rozdíl není. Ono totiž Polští politici myslí na své voliče ne jak ta naše ukrajinská skvadra
V eurosojuzu platí občané, ale podstatné je i průmysl, nejméně sedmkrát až patnáctkrát více za náklady na energie v porovnání jen s USA. Jak dlouho může asi pokračovat zastropovací zničující politika, která ničí spolehlivě státní finance a roztáčí inflaci? Peníze opravdu na stromech nerostou a ani se nedělají zmáčknutím klávesnice enter. Pokud nechceme kombo Výmarské rep. a Zimbabwe je nemožné, aby to pokračovalo donekonečna. Historicky dáno, čechomor má stále ještě relativně malý dluh, ale již přičinlivě dohání vyspělý euroland, kde řada zemí má velmi vysoký dluh. Pozornost ovčanů je zatím upoutána na rodinné rozpočty, ale kolaps nastane s koncem nekonkurenceschopného průmyslu v erusojuzu. A pro pořádek, na vině je grýndýl, emisní odpustky, energetická kasina, až pak poslední úder přišel ve vyhlášení sebepoškozujících sankcí.
Ve Francii se právě odstavil sklářský gigant Duralex, zatím na 5 měsíců, zatím, kvůli cenám za plyn a elektřinu. A to většinu plynu Fr. dováží už léta ze své ex kolonie v severní Africe. Co bude pak po 5 měsících, odstěhuje se do USA, Číny, nedej bože Ruska?
https://www.latestly.com/socially/world/new-frances-glass-manufacturer-duralex-suspends-operation-for-5-months-due-to-surging-latest-tweet-by-disclose-tv-4414048.html
Uvidíte tuhle zprávu dnes večer v bedně? Pochybuji, tam vás nakrmí třeba tím, že vojáci se učí vázat onuce, zatímco Ru armáda prohrává…
.. jenže kolik lidí se dokáže uvědomit, co znamená odstávka pece na tavení skla?
Každý,kdo má IQ vyšší, než celá pětidemolice dohromady 😎
No, odstavení sklářské pece to je problém.
Musí se pak najíždět pomalu a temperovat aby nepopraskala masívní vyzdívka a pec se někde nějak nepropadla.
Nese to velké energetické ztráty.
*
U nás to začíná být ve sklářském průmyslu dramatické.
Brzy u nás vystartují ceny sklenic na okurky atp.
na násobky původních cen,
takže se vyplatí je nevyhazovat a někomu je pak třeba darovat.
Není daleko doba,
kdy skleněný obal tj. sklenice bude mít stejnou cenu-hodnotu jako ten jeho obsah.
No, odstavení sklářské pece to je problém.
Musí se pak najíždět pomalu a temperovat aby nepopraskala masívní vyzdívka a pec se někde nějak nepropadla.
Nese to velké energetické ztráty.
*
U nás to začíná být ve sklářském průmyslu dramatické.
Brzy u nás vystartují ceny sklenic na okurky atp.
na násobky původních cen,
takže se vyplatí je nevyhazovat a někomu je pak třeba darovat.
Není daleko doba,
kdy ten skleněný obal tj. sklenice bude mít stejnou cenu-hodnotu jako jeho obsah.
BASF agrochemicka prej v Nemecku konci.
Kdysik jsem tam jel okolo Ludwigshafenu kamionem,to bylo nekonecne tak velku fabriku jsem jeste nevidel.
Jestli tok ma skoncit,uz aj tak v Evrope je vyslemovana-vyzdimana puda a bez hnojiv ani ranu se proste neurodi,tak to bude hladomor.
BASF je představitelem dalšího problému. Tam se plyn i dále průmyslově zpracovává. A technologii jen tak lusknutím prstů nastavit na plyn jiných parametrů nelze. Navíc parametry plynu se liší podle ložisek, a tak nelze vyrobit vždy všechny a stejné produkty. U molekul svobody z frakování je pak následné průmyslové využití omezené.
Tebe už to trápit nemusí, už nacvičuješ skoky do té tvé hrobky, pak ti dají placák na hubu a konečná.
co zkůšaš, jak zkůšaš? kovanda nám chce vnutit, že je více ekonomických škol a že je jen otázka víry v co kdo věří. on je součástí téhle ekonomické podvodné hry, která odírá občany, a že již neúřaduje hospodářská kriminálka svědčí o tom, že nám politické mafie vnutila svoji hru žití na dluh a defraudaci měny. Markéta Pekarová Adamová:
kovanda by se měl radši starat, aby ve své kampeličce klienty neoyebávali. inflační spořící účty, které de fakto nic neuspoří je klamání spotřebitele a podvod, který čnb podporuje, místo aby to dozorovala…
NKÚ: 90 % nárůstu výdajů loňského státního rozpočtu nesouviselo s bojem proti koronaviru. Potvrdilo se, co říkáme dlouhodobě – pandemie sloužila minulé vládě jako výmluva. Neuměli hospodařit a rozvrátili rozpočet. Finance po nich dáváme do pořádku a budeme v tom pokračovat.