![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Rusko vyhraje. Ale trochu jinak
HS/JOHN MEARSHEIMER
Profesor politologie a mezinárodních vztahů John Mearsheimer předpověděl, že snaha „přetáhnout“ Ukrajinu na Západ bude pro ni mít tragické následky. Nyní přichází s dalším odhadem budoucnosti, tentokrát ohledně války na Ukrajině.
Rusko, jeho obavy a cíleKdyž je řeč o Západu, myslí se tím převážně USA „neboť jejich evropští spojenci přijímají rozkazy z Washingtonu, pokud jde o Ukrajinu“. Od roku 2008 je zřejmé, že ruští lídři považují západní snahu včlenit Ukrajinu do NATO a udělat z ní „výspu Západu“ za existenční hrozbu a několikrát tuto myšlenku dali jasně najevo.
K této hrozbě ovšem po začátku války přibyla další. Tím je snaha Rusko porazit, vyřadit ho ze žebříčku velkých mocností či dokonce dosáhnout změny režimu nebo rozdělení Ruska tak, jako se to stalo Sovětskému svazu. V proslovu z února 2023, ve kterém Putin prohlásil, že se Západ od pádu Sovětského svazu snaží Rusko „dodělat“. „Nabádali mezinárodní teroristy, aby na nás útočili, vyprovokovali regionální konflikty v okolí našich hranic, ignorovali naše zájmy a snažili se omezit a potlačit naši ekonomiku,“ obvinil Západ a dodal, že západní elity mají cíl „dodělat Rusko, projednou a navždy“, což je existenční hrozbou.
Kromě toho, kyjevský režim ruští lídři vnímají jako hrozbu nejenom kvůli tomu, že je spřažen se Západem, ale vnímají ho též jako pokračování fašistických sil Ukrajiny, které spolupracovaly s nacistickým Německem za druhé světové války.
Protože si Rusko myslí, že v této válce bojuje o přežití, musí ji dle svého soudu vyhrát. Jak by tedy mělo vítězství vypadat? Před válkou se jednalo o stav, kdy by Ukrajina byla neutrální a válka na Donbasu by se vyřešila. V prvních měsících války se tyto cíle zdály reálné, byly i základem vyjednávání v Istanbulu v březnu 2022. Pokud by těchto cílů Rusové dosáhli, válka skončila rychle nebo by vůbec nebyla.
Ovšem taková dohoda už je nemožná, NATO a Ukrajina jsou nyní v pevném spojení a neskousnou neutralitu Ukrajiny. Pro ruské lídry je ukrajinský režim nepřítelem a chtějí se ho zbavit. Denacifikace i demilitarizace vyžadují, aby Ukrajina byla dobyta.
Takové vítězství se neočekává. Ruská armáda není pro tento účel dostatečně velká, bylo by třeba alespoň dva miliony mužů, i ta současná měla problém dobýt Donbas. Navíc, Západ by byl schopen značného úsilí, aby pádu Ukrajiny zabránil, a okupované území by bylo plné Ukrajinců, kteří by okupaci tvrdě vzdorovali.
Pokud jde o konkrétní cíle, Rusko chce zabrat a anektovat velkou část území Ukrajiny a vytvořit ze zbytku nefunkční zbytkový stát. Schopnost vést válku proti Rusku by pak byla u Ukrajiny drasticky snížena, nemluvě o tom, že pak by Ukrajina jen těžko vstoupila do NATO či EU a tamní politika by byla velmi náchylná k ruským zásahům. Rusko již obsadilo čtyři oblasti. Doněck, Luhansk, Cherson a Záporoží. Rusové chtějí obsadit oblasti, kde je významná ruská menšina (nebo i většina), naopak se budou vyhýbat oblastem s většinově ukrajinskou populací. A také budou chtít obsadit ty oblasti, jejichž obsazení Ukrajinu nejvíce ekonomicky poškodí. Odhaduje se, že Rusové budou chtít obsadit ještě Dněpropetrovsk, Charkov, Mykolajev a Oděsu, aby měli nakonec celkem 43 % ukrajinského území. Někteří ruští stratégové by šli ještě dál, například Dimitrij Trenin by chtěl obsadit vše na východ od Dněpru. Tedy i východní část Kyjeva.
Hrozby pro Západ
Co se týče Západu, před rokem 2014 nebylo Rusko vnímáno jako hrozba, naopak rostla spolupráce a rozšiřování NATO nebylo zdůvodňováno ochranou před Ruskem, které bylo slabé. Tak slabé, že nemohlo nic dělat s prvními dvěma expanzemi NATO v letech 1999 a 2004. Tato slabost byla důvodem, proč si prezident Bush myslel, že Rusko může být dotlačeno k tomu, aby se smířilo s tím, že do aliance budou přijaty Gruzie a Ukrajina. Jenže tato představa byla mylná a když vypukla ukrajinská krize, tak Západ „najednou“ začal vykreslovat Rusko jako nebezpečného nepřítele, kterého je nutné potlačit.
Vnímání hrozby ze strany Ruska eskalovalo tak, že je nyní bráno jako existenční. USA a jejich spojenci jsou nyní na Ukrajině zapojeni tak hluboko, že jediné, co chybí, je, aby začali mačkat knoflíky a spouště. Prohrát válku by mělo velice negativní následky pro Washington i pro NATO. Reputace USA by byla poškozena, takže by se k nim začali chovat jinak jak jejich přátelé, tak protivníci, jako například Čína. Nemluvě o evropských členech aliance, kteří ji vidí jako nenahraditelnou, tudíž její možné poškození vnímají s obavami.
Navíc, západní lídři boj podávají konflikt jako souboj autokracie a demokracie, tedy souboj dobra a zla. A budoucnost současného světového uspořádání spojují s porážkou Ruska. Cílem Západu tedy je, aby Rusko přišlo o dobytá území a jeho ekonomika se zhroutila pod váhou sankcí. Úspěchem by bylo, kdyby Rusko už nadále nebylo světovou mocností a nemohlo už dále ohrožovat Ukrajinu. Jsou zde pak i podružné cíle, jako dostat ruské představitele před soud a rozbít Rusko na menší státy.
Západ také trvá na tom, že Ukrajina bude v NATO, i když panují neshody, kdy a za jakých podmínek by k tomu mělo dojít. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že prvním krokem k členství Ukrajiny musí být vítězství nad Ruskem.
Ukrajina
Ukrajina bezpochyby čelí existenční hrozbě, vzhledem k tomu, že Rusko ji chce rozporcovat a zajistit, že zbývající část bude nejen ekonomicky slabá, ale nebude ani de facto, ani de jure součást NATO. A není také pochyb, že Kyjev má společné cíle se Západem, tedy porazit a oslabit ruský režim, aby mohl získat ztracené území. Kromě toho, ukrajinští představitelé jsou pevně rozhodnuti se přidat k NATO a EU. Všichni tři aktéři v ukrajinském konfliktu si myslí, že čelí existenční hrozbě, tedy musí vyhrát, nebo budou čelit strašlivým následkům.
Jak probíhá válka
Z konfliktu se stala tzv. atriční válka, tedy válka, kde se aktéři snaží vyčerpat schopnosti protivníka, a tím ho donutit se vzdát. Obě strany se také snaží zabrat území, ale to je druhořadý cíl oproti vyčerpávání protivníka.
Ukrajinská armáda měla navrch v druhé polovině roku 2022, kdy vyhnala ruské síly od Charkova a od Chersonu, ale Rusko pak mobilizovalo, reorganizovalo armádu, zkrátilo bojové linie a poučilo se ze svých chyb a v roce 2023 už má v boji navrch.
Hlavní převaha spočívá v dělostřelectvu, tedy hlavní opotřebovávací zbrani. Tato převaha se projevila při bitvě o Bachmut. I když trvalo deset měsíců, než se Rusové Bachmutu zmocnili, způsobili ukrajinským silám velké ztráty právě dělostřelectvem a nedlouho na to zahájila Ukrajina svou protiofenzivu, kterou chce prorazit ruské obranné linie, uštědřit jim tvrdou ránu a získat zpět území. Tedy v podstatě zopakovat úspěchy u Charkova a u Chersonu.
Ale úspěchy jsou malé a ukrajinská armáda je zaseklá v opotřebovávacím boji s tou ruskou. Úspěchy u Chersonu a u Charkova v druhé polovině roku vycházely z toho, že Ukrajinci bojovali proti roztroušeným silám v přesile. To ale dnes už neplatí a Ukrajinci útočí na dobře připravenou ruskou obranu. Ale i kdyby ji prorazili, Rusové frontu brzy stabilizují a opotřebovávací boj bude pokračovat. S nevýhodou pro Ukrajince, protože Rusko má značnou palebnou převahu.
Budoucnost konfliktu
Válku vyhraje Rusko, tedy obsadí značnou část ukrajinského území a ze zbytku bude nefunkční zbytkový stát. Bude to vážná prohra pro Ukrajinu a Západ. Malým pozitivem je, že ruská výhra sníží pravděpodobnost jaderného konfliktu, který by naopak hrozil, pokud by Ukrajina začala vítězit.
Důvody se opírají o několik klíčových poznatků. Jedná se o opotřebovávací konflikt, ve kterém je snaha protivníka vyčerpat tak, že už nedokáže bránit své území, a záleží na třech faktorech. Jednak odhodlání obou stran, pak na rozdílu v populaci a na tom, jaký je poměr ztrát mezi stranami. V poměru ztrát a v populaci Rusové vedou, odhodlání je srovnatelné. Jak Rusko, tak Ukrajina věří, že jejich existence je ohrožena, takže jsou obě strany přirozeně plně odhodlané válku vyhrát. Je tak těžké najít v úrovni jejich odhodlání nějaký rozdíl.
Pokud jde o populaci, Mearsheimer uvádí, že tento rozdíl byl na začátku války přibližně 3,5 ku jedné ve prospěch Ruska. Od té doby se výrazně posunul ve prospěch Ruska. Asi osm milionů Ukrajinců ze země uteklo. Asi tři miliony z nich šly do Ruska, což posiluje ruskou populaci. Kromě toho, na územích, které Rusko kontroluje, žijí 4 miliony ukrajinských občanů, což dále posiluje Rusko. V součtu to dává Rusku výhodu přibližně 5 ku jedné ve velikosti populace.
Nejkontroverznějším tématem jsou pak ztráty. Na Západě panuje přesvědčení, že ruské a ukrajinské ztráty jsou srovnatelné nebo dokonce, že ruské ztráty jsou větší. Oleksij Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny na příklad tvrdí, že za jednoho ukrajinského vojáka padlo v Bachmutu sedm a půl Rusa.
Tato prohlášení jsou mylná. Ukrajinské síly utrpěly mnohem větší ztráty než jejich ruští protivníci z jednoho důvodu: Rusko má mnohem více dělostřelectva než Ukrajina. A v opotřebovávacím konfliktu je dělostřelectvo nejdůležitější zbraní, což uznává i americká armáda. Podle všech zdrojů mají Rusové převahu pět ku jedné až deset ku jedné, což je pro ukrajinskou armádu na bojišti významná nevýhoda. Pokud jsou ukrajinské ztráty v poměru dva ku jedné, jedná se ještě o konzervativní odhad.
Známé pravidlo tři ku jedné, tedy že útočník potřebuje třikrát větší sílu, aby zdolal bránícího se protivníka, se nedá v případě Ukrajiny takto aplikovat. Už jen proto, že Ukrajina také útočila, u Charkova a Chersonu. A i když měla značné územní zisky, ruské dělostřelectvo ukrajinským vojskům při protiofenzivám způsobilo značné ztráty. A současná protiofenziva je vedena proti silám, které jsou připravené mnohem lépe než ty u Charkova a Chersonu. Obecně jsou ve válce role útočníka a obránce smíchané, protože i obránce většinou podniká protiútoky. A útočící armáda často má menší ztráty než obránce. Při obraně se hodně útočía a ruská palebná převaha značí, že tyto protiútoky budou dražší pro Ukrajinu.
Kromě toho Rusové změnili taktiku a už nepodnikají velké útoky, aby zabrali území. Sám generál Surovikin se vyjádřil, že jejich strategií je ušetřit každého vojáka a neustále ubíjet postupujícího nepřítele. Oblíbenou ruskou taktikou je pak zaútočit s malou jednotkou pěchoty, na kterou Ukrajinci použijí minomety a dělostřelectvo. Což Rusům umožní zjistit, kde se tyto nacházejí a zaútočí na ně svým dělostřelectvem. Pak opět přijde na řadu průzkumný útok, který když se setká s velkým odporem, tak se proces opakuje.
Západ nemůže v této oblasti Ukrajině pomoci, protože na to nemá industriální kapacitu. Ani ji nemůže rychle vybudovat. To nejlepší, co Západ zvládne, alespoň příští rok, je udržovat současnou úroveň nepoměru v dělostřelectvu mezi Ruskem a Ukrajinou a i to bude náročný úkol.
Ukrajina samotná s tím pak může dělat ještě méně, protože její schopnsot vyrábět zbraně je omezená. Je skoro úplně odkázána na Západ, nejen ohledně dělostřelectva, ale v podstatě u jakéhokoliv složitějšího zbraňového systému Naopak Rusko výrobu navyšuje, jak ostatně uvedl i Putin. Zkrátka, vzhledem k zuboženému stavu ukrajinského průmyslu, není Ukrajina v pozici, aby mohla opotřebovávací konflikt vést sama. Může ho vést jen s podporou Západu. Ale i pak je odsouzena k prohře.
Pak je tu ještě ruské letectvo, které se v prvním roce války drželo zpátky a prakticky nemělo na chod války vliv, protože ukrajinská protiletadlová obrana byla efektivní. Ale nyní byla oslabena tak, že Rusové mohou zasahovat cíle na frontové linii i za ní. Jako důležitou zbraň považuje profesor i kluzákové pumy, které Rusové vyrobili adaptací starých půltunových bomb FAB 500.
Celkově je pokračování války výhodné pro Rusko a nevýhodné pro Ukrajinu. Jedinou nadějí Ukrajiny je, že by ruské odhodlání vést válku selhalo, ale to nepředpokládá vzhledem k tomu, že si ruští lídři myslí, že čelí existenční hrozbě.
Možnosti diplomacie
Po návratu k diplomacii se sice ozývá volání v podstatě po celém světě, ale je zde příliš mnoho překážek. Jako nejlepší scénář se vidí zamrzlý konflikt, ovšem obě strany se budou snažit tu druhou oslabit a bude stále hrozit, že se boje obnoví. Na té úplně základní úrovni není mír možný, protože obě strany berou tu druhou jako smrtelné ohrožení, které musí být v boji poraženo. V takovém případě je jenom velice malý prostor pro kompromis.
Pak jsou další dva body, kde v podstatě není jak se dohodnout. Jednak jde o území, Ukrajinci jsou odhodlaní ho získat zpátky, ovšem Rusko už tato území oficiálně anektovalo a zřejmě se bude snažit získat i další. Ale hlavně o postavení Ukrajiny po válce. Ukrajina chce bezpečnostní záruky, které je v podstatě schopné dodat jen NATO. Jenže požadavek ruských lídrů je, aby Ukrajina byla neutrální. Tato kvadratura kruhu je neřešitelná.
A pak jsou tu ještě dvě další překážky. Nacionalismus a naprostá ztráta důvěry na ruské straně. Nacionalismus je na Ukrajině už asi sto let silným faktorem a nepřátelství k Rusku je jeho silnou součástí. Ta ještě posílila, když v roce 2014 vypukl konflikt, který trvá v podstatě dodnes. Jazykový zákon, který schválil ukrajinský parlament, pak napomohl rozpoutat občanskou válku na Donbasu a ruská anexe Krymu také nepomohla. Navzdory tomu, co se říká na Západě, Putin věděl, že Ukrajina je odlišná od Ruska a že konflikt etnických Rusů a rusky hovořících obyvatel s ukrajinskou vládou na Donbasu je celý o otázce národnosti.
Ruská invaze pak z nacionalismu vytvořila na obou stranách hypernacionalismus. Pohrdání a nenávist k tomu druhému prostupuje oběma společnostmi. Například jeden kyjevský deník dle Mearsheimera tvrdí, že slavní spisovatelé jako Lermontov, Dostojevskyj, Tolstoj a Boris Pasternak byli „zabijáci, plenitelé a hlupáci“. Další ukrajinský autor pak prohlašuje, že ruská kultura je „barbarství, vraždy a ničení… Takový je osud kultury nepřítele.
Ukrajinská vláda pak derusifikuje a dekolonizuje, tedy z knihoven mizí díla ruských autorů, přejmenovávají se ulice, strhávají se sochy, zakazuje se ruská hudba vytvořená po roce 1991, dělí se církev a použití ruského jazyka je minimalizováno. Asi netrefnější v tomto ohledu je Zelenského výrok: „Nikdy neodpustíme. Nikdy nezapomeneme.“
Na ruské straně se pak podle reportérů dennodeně objevují v televizi urážky Ukrajinců. A Rusko se snaží anektované oblasti rusifikovat, což obnáší vydávání ruských pasů, změnu učiva na školách, změnu měny či přejmenování měst a ulic, z nichž nejslavnější je Bachmut, který se nyní nazývá Arťomovsk. Ani Rusové zřejmě nezapomenou a neodpustí. V případě války je hypernacionalismus normální.
Ovšem komplikuje jakékoliv jednání a dává Rusům důvod dobývat oblasti, kde žijí rusky hovořící obyvatelé, kteří by teoreticky měli být nakloněni ruské nadvládě vzhledem k tomu, jak ukrajinská vláda nesnáší vše ruské. Ukrajince ovšem Rusové podle Mearsheimera zřejmě vyženou, protože se obávají vzpoury, pokud by na území zůstali. Tento vývoj posílí nenávist mezi Rusy a Ukrajinci, což kompromis ohledně území v podstatě znemožní.
A poslední důvod, proč vyjednávání nebude fungovat, je to, že Rusové ztratili důvěru k tomu, že Ukrajina a Západ vyjednávají v dobré víře. To neznamená, že ukrajinští a západní představitelé Rusům věří, ale v Moskvě je tento problém zvláště závažný. Naráží se tím na Minské dohody a prohlášení těch, kdo je pomáhali schválit, že se jednalo jen o zdržovací taktiku, aby Ukrajina mohla posílit své vojenské schopnosti a dobýt Donbas. To řekla například bývalá kancléřka Merkelová, ale také ukrajinský exprezident Petro Porošenko.
Putin dle Mearsheimera chtěl, aby Minské dohody fungovaly a po prohlášení Merkelové řekl: „Myslel jsem, že ostatní účastníci této dohody jsou alespoň upřímní, ale ne, ukázalo se, že nám také lhali a chtěli jen napumpovat Ukrajinu zbraněmi a připravit ji na vojenský konflikt.“ A dodal, že kvůli klamu Západu zmeškal příležitost konflikt vyřešit ku prospěchu Ruska: „Upřímně, asi jsme se probrali pozdě. Možná jsme to všechno měli začít dříve, ale doufali jsme, že to dokážeme vyřešit v rámci Minských dohod.“ A ještě řekl: „Důvěra byla skoro na nule už tak, ale jak máme po těchto prohlášeních vyjednávat. O čem? Jak můžeme s někým uzavřít dohodu a jaké jsou záruky?“
Konflikt neskončí mírovým jednáním, naopak se ještě o rok protáhne a pak nakonec zamrzne, ovšem může se kdykoliv rozhořet.
Následky
Vztahy Ruska a Západu budou pro blízkou budoucnost nepřátelské a situace nebezpečná, každá strana se bude snažit té druhé způsobit co největší bolest. A to se nezmění ani když konflikt zamrzne. Moskva se bude snažit využít existující rozpory mezi evropskými zeměmi a oslabit transatlantické vztahy a také instituce, jako je EU a NATO. Vzhledem k tomu, jaké škody válka napáchala a ještě páchá na evropské ekonomice, jak roste v Evropě nespokojenost s tím, že válka na Ukrajině bude trvat věčně, jaké jsou rozdíly mezi USA a Evropou pokud jde o vztah k obchodu s Čínou, budou mít ruští lídři dost příležitostí, jak Západu škodit a tyto snahy pak budou navyšovat rusofobii a situace se ještě zhorší.
Západ naopak bude udržovat sankce a minimalizovat ekonomické vztahy, aby Rusku uškodil. Ve spolupráci s Ukrajinou se bude snažit na dříve ukrajinských územích vyvolat nepokoje. A Spojené státy se budou snažit Rusko potlačit. Odhodlání přijmout do NATO Gruzii a Ukrajinu nepoleví, i když to zůstane nepravděpodobné. A evropské i americké elity nadále budou nadšeně prosazovat změnu režimu v Rusku a pohnání Putina k soudu. Nejenže budou vztahy mezi Ruskem a Západem v budoucnu jedovaté, budou i nebezpečné, protože tu bude hrozit jaderný konflikt nebo konflikt mocností mezi Ruskem a Spojenými státy.
Katastrofa na Ukrajině
Konstatuje, že Ukrajina měla vážné ekonomické a demografické problémy už před válkou. Ovšem následky války jsou dle jeho slov „hrozivé“. Světová banka odhadla, že v roce 2022 se ukrajinská ekonomika smrskla o 29,2 %. Kyjev potřebuje obrovské částky, jednak aby zemi udržel v chodu, ale také na vedení války. Škody dle světové banky překročily 2,9 bilionu korun a na obnovu Ukrajiny bude potřeba 8,9 bilionů korun.
Chudoba za rok války vyskočila z 5,5 % na 24,1 %. Osm milionů lidí Ukrajinu opustilo, dalších 7 milionů pak muselo opustit své domovy, ale jsou stále na Ukrajině. OSN zatím potvrdila 8490 úmrtí civilistů, ale toto číslo bude nepochybně větší. Ukrajinské ztráty v boji nepochybně vyšší než 100 000 vojáků.
Budoucnost Ukrajiny vypadá extrémně bledě. Válka nevykazuje žádné známky brzkého ukončení, což znamená další ničení infrastruktury a obydlí, další ničení měst, další úmrtí civilistů i vojáků a další škody na ekonomice. A nejenže Ukrajina pravděpodobně ztratí ještě více území ve prospěch Ruska, ale podle Evropské komise ‚válka nasměrovala Ukrajinu na cestu nezvratného demografického úpadku‘. Aby toho nebylo málo, Rusové budou dělat přesčas, aby udrželi zbytek Ukrajiny ekonomicky slabý a politicky nestabilní. Probíhající konflikt také pravděpodobně podnítí korupci, která je dlouhodobě akutním problémem, a dále posílí extremistické skupiny na Ukrajině. Je těžké si představit, že by Kyjev někdy splnil kritéria nutná pro vstup do EU nebo NATO.
Závěr
Mělo by být jasné, že válka na Ukrajině je obrovská pohroma, u které není pravděpodobné, že by skončila v brzké době, a až skončí, tak mír nebude trvalý. Západní uvažování o Rusku je mylné. Není pochyb o tom, že Rusko napadlo Ukrajinu, ale prapůvodem této války je, že se Západ – a zde hovoříme zejména o Spojených státech – snažil z Ukrajiny vytvořit západní výspu na ruských hranicích. Základem této strategie bylo včlenění Ukrajiny do NATO, což nejen Putin, ale i celý ruský establishment, vnímal jako existenční hrozbu, které je potřeba zabránit.
Často se zapomíná, že řada amerických a evropských politiků a stratégů byla od počátku proti rozšiřování NATO, protože chápali, že Rusové v něm budou vidět hrozbu a že tato politika nakonec povede ke katastrofě. Seznam odpůrců zahrnuje George Kennana, ministra obrany prezidenta Clintona Williama Perryho i jeho náčelníků generálního štábu generála Johna Shalikashviliho, Paula Nitzeho, Roberta Gatese, Roberta McNamaru, Richarda Pipese a Jacka Matlocka, abychom jmenovali alespoň některé. Na summitu NATO v Bukurešti v dubnu 2008 se francouzský prezident Nicolas Sarkozy i německá kancléřka Angela Merkelová postavili proti plánu prezidenta George W. Bushe přivést Ukrajinu do aliance. Merkelová později uvedla, že její nesouhlas vycházel z přesvědčení, že Putin by si to vyložil jako ‚vyhlášení války‘.
Odpůrci rozšiřování NATO měli samozřejmě pravdu, ale svůj boj prohráli a NATO se rozšiřovalo na východ, což nakonec vyprovokovalo Rusy k zahájení preventivní války. Kdyby Spojené státy a jejich spojenci v dubnu 2008 nepodnikli kroky k tomu, aby Ukrajina vstoupila do NATO, nebo kdyby byli ochotni vyjít vstříc bezpečnostním zájmům Moskvy po vypuknutí ukrajinské krize v únoru 2014, na Ukrajině by dnes pravděpodobně žádná válka nebyla a její hranice by vypadaly stejně jako v roce 1991, kdy získala nezávislost. Západ se dopustil kolosální chyby, za kterou on i mnozí platí a ještě platit budou.
- „Vracíme se k plastu,“ oznámil Trump a ruší papírová brčka - 8.2.2025
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
Vsetko co tzv .“zapad“ doteraz podnikol co sa katastrofy na Ukra-jine tyka su lzi a podvod.
Skoda slov a debat.
Jedine co pripomeniem a sa spytam:
Z keho dovodu najvacsi vrahovia na svete idu lifrovat „cluster bombs‘ skorumpovanemu lharovi?
Odpovedzte si pekne prosim!
Svet ktory sa ruti do zahuby a je moralne skrachovany v tenot moment posiela na Ukra-jinu „cluster bombs“.
Gratulujem vsetkym slepym, hluchym a ignorantom.
Fanku, není žádný západ ani východ. Je jenom planeta. Kulatá. Jedna. A ta patří jednomu etniku. Které v to alespoň věří. Věří že jim ho jejich ,,bůh“ dal k užívání. Všechny ostatní lidské bytosti na ní považují za méněcené, podřadné. Za dobytek v lidské kůži který jim bůh( jejich a zvrhlej) poslal na zem aby jim sloužil. Gojim. Odedávna znají a mistrně ovládají sílu peněz. Kouzlo dluhu. A důsledně uplatňují prastarý princip vládnutí ,,ROZDĚL A PANUJ“. Objevili ,svého druhu, perpetum mobile. A používají ho s úspěchem dodnes. Za pomoci peněz postaví dva národy, státy, kmeny proti sobě. Povstání,revoluce,občanské války, války. VŽDY lze vysledovat tok peněz který tyto děje spustí a umožní. Fígl je v tom že ovládají OBĚ strany konfliktu. Obě následně potřebují na konflikt peníze. Ty jsou jim s radostí poskytnuty. Vzniká dluh. A dluh je závislost. A ten kdo je závislý je i poslušný. Poslušný,závislý následně vytvoří další konflikt s někým jiným. Jindy a jinde. Na povel. Vznikne potřeba peněz. Jsou poskytnuty. Dluhy rostou nebo vznikají nové. Závislost se zvyšuje nebo se do ní dostanou další země. Rody. Klany. Kmeny. Opakujte tento scénář dostatečně dlouho a nakonec máte planetu dlužníků. Všichni dluží. VÁM. A vy si diktujete jak, kdy a kde bude dluh splacen. Uzemím, penězi,surovinami,svobodou, krví, zdravím a nebo jinou válkou kterà bude potřeba. A teď se podívejte CO přesně dělá vláda hnusa Fialovýho. Pro co hlasovali titíž lidé když byl u moci ušatý STBák ze slovače. Dělal někdo z nich něco pro zemi? Národ? Pro nás? Aby se tu lépe žilo? Ne. NE!. Oni ani neumí vládnout. Ani nemohou. Jejich cíl a ÚKOL je jediný. A ten plní na výbornou. Je to náš starý známý,dobrý a účinný DLUH. Dluh, dluh,dluh. Alfa i omega vládnutí. A jeho základní princip. Dluh, jeho výše, vznik a tvorba má jednu jedinou pozitivní vlastnost. Funguje jako indikátor. Indikátor toho jak moc je ten který stát infiltrován a ovládnut židem. Myslím že naše země pro ilustraci postačuje. Neštastní rusové a ukrajinci jsou jenom dnes na řadě. Proto se nám zdá ta válka PODIVNÁ. Ona je taková ale každá která jede v něčí režiji. Jen se musí člověk dívat pozorně a pečlivě. Není východ vs západ. Není ķřesťanství vs islám.
Nejsou černí proti bílým. Homo proti hetero. Staří proti mladým. Vzdělaní proti pracujícím. To všechno jsou jenom nastroje jak vyvolat konflikt. Potřebu ho financovat. DLUH! Každý kdo vytváří dluh, propaguje ho je ZLOČINEC! Válečný štváč. Prožidovský šváb. Když může být šváb proruský proč by nemohl být prožidovský, viďte? Jistě existuje i prožidovský troll. Nálepky a konfrontace. Konfrontace a konflikt. Konflikt a dluh. Dluh a moc. Moc a vláda. ( ovládnutí) Není to složité. Je to vidět. Funguje to. Můj nepřítel není rus. Ani ukrajinec. Ani američan. Ani negr. Teplouš. Důchodce. Ale ten kdo chce abych je tak vnímal. Ten kdo mě chce vmanévrovat do nenávisti. Konfliktu. A DLUHU, samozřejmě. To je ten pravý nepřítel..Můj i váš. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “
,,Franku“, samozřejmě. Omlouvám se. Kontroluju to a stejně zbastlím chybu. Hned v prvním slově. Tak se nezlobte. 😉
Tak to by si zasluhovalo přednášku na nějaké liberální fakultě. Už vidím ty výrazy, jak nechápajíc zírají s vytřeštěnýma očima a spadlou bradou
Jirko, palec nahoru
„Jedine co pripomeniem a sa spytam:“
Ještě že to je to tvoje jediné, to úplně stačilo, ty blábolile blábolivej.
Háček je totiž v tom,
že rotschidovci dávno usilují o loupež ruského nerostného bohatství.
Čas pro ně nic neznamená.
V předminulém století si umanuli,
že zlikvidují ruského cara,
protože ten se odmítl se svými vlaky plnými zlata připojit k jakési jejich měnové-finanční unii.
Skrze ty pomatené bolševiky se jim to nakonec podařilo.
Věděli dopředu,
že jakýkoliv režim mimo toho cara tam bude nestabilní.
Historie posledních 100 let to potvrdila.
Protože ruské suroviny a nerostné zdroje jsou prakticky nekonečné,
tak i ta touha se jich nějak zmocnit je nekonečná.
*
Když si vzpomeneme jen na těch posledních 20 let vražedných bojů v Afghanistánu,
tak je dnes jisté,
že boje na Ukrajině se povlečou po mnoho let,
a naši politici nás brzy přivedou na buben.
Pokud bude rozvážný Putin někým nahrazen bude to jen horší.
V tunelu je dnes hustá mlha, konec nevidno.
at byli bolsevici jakykoli, ve skutecnosti Rusko zachranili a tim potazmo mnoho narodu a ze sirsiho pohledu vlastne celou planetu…
zabijackym Zapadem vyvolana a rizena revoluce v Rusku v ramci rizeneho chaosu stala miliony zivotu s temer likvidaci statu i jeho bohatstvim…
Satanisti uz slintali, ale jako jedina schopna sila v silenem rabovani a zabijeni vsech vsemi se jim bolsevici postavili…
Zabijácký Západ…. Že ty jsi psal před Sametem do Rudýho práva? 🤩
že jo.. prý zabijácký západ! a on jenom docílil skvělé demokracie v Iráku při ztrátě pouhého půlmiliónů tamních dětí…
Ono to bylo s těmi bolševiky zajímavější.
Trocký (Bronstein) s Leninem jeli podle plánu. Jenže…. po převzetí celé země jim do toho hodil vidle Stalin. Postupně se prozabíjel na vrchol pyramidy a tam – otočil kormidlo naopak. Stále se sice mluvilo o sovětech, sociálismu, revoluci a tak, ale Stalin ten obří stroj obrátil proti Západu.
Oddělil se finančně (kompletně) a zuřivě zbrojil, aby byl nenapadnutelný. A pak chystal výboj na Západ. Vypěstoval si Hitlera a všemožně mu pomáhal, aby rozbil Evropu a připravil tak půdu. Hitlerův útok na SSSR ho zaskočil v poslední fázi příprav. Proto to dopadlo tak, že získal jen půl Evropy, Na 40 let.
Proto je Stalin považovaný za zrůdu – on totiž ukradl Rotschildům tak krásně rozjetý projekt.
Ostatně, Putin se po Jelcinovi pokusil o něco podobného (v horších podmínkách západní infiltrace dovnitř Ruska).
Stalin že “ Vypěstoval si Hitlera a všemožně mu pomáhal:?
No to je ale, blábol, od začátku rotšildovic pokrevního levobočka Hitlera pěstoval a financoval dům Zion-Ročild z London-City.
Jistě, ale Stalin taky přiložil ruku k dílu.
Protože plánoval použít jejich zbraň proti nim. Takže si připomeňme:
– Stalin po volbách v Německu zabránil spojení německých komunistů se socany (spolu by měli většinu) a tak se – legálně – dostal k moci Hitler.
– Stalin dohodou s fýrerem (Molotov-Ribbentrop) umožnil Německu začít II sv. válku (popíchl Hitlera k napadení Polska vědouc, že mu za to Británie s Francií vyhlásí válku).
– až do června roku 41 zásoboval Hitlera vším, co mu na moři embargovala Anglie (kovy, ropa…) a co mu umožňovalo tu válku vést
Britanie Německo také zásobovala, americký Ford také dodával a snad i vyráběl v Německu náklaďáky, než mu to zákonem v Usa zakázali. Britanie také povolila Německu znovuvybudování loďstva a němci se jim pak odvděčili svými ponorkami a potápěním obchodních lodí.
Navíc Západ byl jako obvykle víc než vyčůranej a prakticky o větší vojenskou a obrannou pozici se sssr proti Hitlerovi nejevil víceméně zájem. Stalin se zkoušel se Západem nějak domluvit, ale nikam to nevedlo. …
Tak až na poslední chvíli se domluvil s Německem na paktu Ribentrop-Molotov. Byla to docela významná kulišárna. Rusko požadovalo území tzv. Crusonovova linie, nebo crusonova linie, což mělo být území, které mělo připadnout k Ukrajině, ale Poláci to odmítli uznat a území předat. Po ww2 tehdy mocný Stalin si ta území přivtělil k sssr, respektive k ukrajině a aby poláci příliš neřvali tak se vysídlili němci z velkých území Polska a Pruska, takže nakonec ostrouhalo Německo, ale ty po ww2 nikdo nelitoval.
A vůbec kdyby Hitler nenapadl západní Evropu a nezabral tolik zemí, tak by tzv. Západ v případě německého napadení Ruska, tak by dělal mrtvýho brouka…. Útok sssr na |Západní Evropu před Hitlerem se jen scify…..howgh..
Británie blokovala Německu stavbu lodí nad výtlak
10 000 tun,
proto Němci postavili 3 malé lodě s kanóny 280 mm,
kterým angláni posměšně říkali „kapesní bitevní lodě“.
Ty ale pak dělaly anglánům spolu s ponorkami dusno
v Atlantiku od 30. let do roku 1945.
*
Sověti Němcům poskytovali po 1.WW dlouhodobě svoje letiště
a konstruktéry na stavbu a výcvik zakázaných bojových letadel.
*
Sověti dodávali Německu suroviny a uhlí do doby než je Němci napadli.
Operace Barbarossa byla zahájena 22. června 1941.
Ano, to je pravda…
Nežvaň Vylíčile, tehdy měl všelijaké dohody všelijak každej s každým, i s Hitlerem. Ale Stalin měl od začátku jasno, kdo je Hitler a kdo je za ním, měl z toho samýho soudku doma trockisty, od ročildů. Lépe než kdokoliv jinej věděl, jaká je Hitlerova podšívka.
Vylíčil, dohoda Molotov-Ribbentrop vzniklá diky otaleni zapadnich politiku. Původně měl Stalin podepsat dohodu s Anglií a Francii, ale ti to neustále prodlužoval, Hitler byl ochotnější.
Rusko na Ukrajině prohrává. Proto je třeba upravit propagandu.
Takovou úpravu propagandy výše předvedl Červený, který chce lidem podsunout do mysli, že ne KOMUNISTA (Putin), ale ŽID je hrozbou lidstva …
Na tyto agitátory (jedno zda placené, či rasově zaměřené fanatiky) je třeba dávat mimořádný pozor. Ti jsou nebezpečnější víc než MOR!!!
Zkontroluj si obřízek, jestli ho nemáš mimořádně vopruzenýho víc než MOR!
Putin je žid, a je dosazen ruskou chabad židoklikou, která vede konkurenční válku s londýnskou Zion židoklikou. Tato válka probíhá jak v Moskvě, tak ve Fašingtonu, tak v Tel Avívu, atd. – v Práglu taky.
Pan Červený má ve všem absolutní pravdu, a to napsal jenom její zlomek, protože na celou by to vydalo na hromadu knih.
Ten sám sebou vyvolený národ nás bytostně nenávidí, protože je chorobně posedlý světovládou, v níž mu naší existencí překážíme, proto se nás snaží všemi myslitelnými způsoby vyvraždit, naposledy injekcemi.
Na ukrajinském válčišti bráníme civilizovaný svět proti této nacistické zrůdě. Proto také máme podporu zdrcující většiny lidstva a na naší straně stojí a podporuje nás kolem 150 zemí se 6 miliardami obyvatel.
Maršál Kutuzov 8.7.2023 09:18:13
… já bych řekl 6,5 miliardy
Co ty bys řekl, je tu dlouho všem uprdele, všiml sis toho????
Jo, všiml jsem si, že tě cikorko paroduje již kde kdo
Nedělám si žádné iluze o Rusku,nechtěl bych tam žít, ale už vůbec ne na Ukrajině,, která se nahle stala vzorem čistoty, pravdy,demokracie,protože to v USA takto rozhodli.Touha prohnileho,zlodejskeho západu, zničit Rusko a ukrást všechna jeho bohatství, je stará nekonečně let.Jsem Čech, a presto nevěřím kecům o Ruske hrozbě, pouze zvasty,jako omluva k řízené nenávisti, kterou cely západ rozpoutal,a vyvolal tento konflikt,bohužel potrestal tím sam sebe,životní úroveň šla do sracek,inflace,chudoba,a bude stále hůře, dokud si neuvedomimey,jak dobře nám bylo s Ruskými levnými
surovinami,jestli byla opravdu tak nutná Ukrajina v NATO vyložena nejtěžší provokace Ruska,nebo jsme snad před tím nežili v bezpečí a poměrném blahobytu?
USA parchanti vsak rozhodli o tom,ze doba dobra a pohody musí skončit, zbraně je třeba obměňovat, ať se prasi za kočárem, hr na ně. Proto,ač žiji na západě, naprosto chápu myšlení Rusů, protože hrozba nebyli oni,ale agresorsky západ, který se vždy choval tak,jako by mu patřilo vše,a neštítil se vždy použít násilí k prosazením svých mnohdy pokrivenych zájmů.
Ukrajinci v plné míře a my nepřímo si užíváme onoho fatálního přátelství s USA.
Jo
to je „díl businessmanů z cizího krev neteče.
Už tu chybí jen absolutně totální pindal rekriplace tautologie boot bot smradu extrémního pitomce hrůz zrůd ba jo net gramatik slabikáře dirigentem dominátora bez mozku.
https://www.youtube.com/watch?v=HuNvr9GLn-M
Kriplobot závistí září
jak Měsíc v kalendáři
Když Sergej gramatuje,
na byznys pamatuje…
Hatlamatla patlamatla,
dydli-mydli šmydli-fidli,
kadla-madla, – Šlak!
Šlak je slabomyslný dyslektik, autista, labilní pošuk a vylízanej mozek.
Vyznačuje se zdegenerovanými slovy, zdegenerovanými úplně blbými větami a vzteklými, často až humus-fekálními úplně blbými průpovídkami.
Slabomyslný Šlak sem strčí odkaz na cosi kamsi, a ani nenapíše, o co jde, místo toho nastrká idiotské poskakující smajléky. Je to holt blbec Šlak.
Jen idiot na jakousi kravinu podstrkávanou dyslektickým blbcem Šlakem klikne a pak zkoumá, co to je za šlakovinu, jenom stejnej blbec, jako je vylízanej mozek Šlak.
Bravurní kryplíku zkrať si 100x otřepanou blbost do souboru v rar. Všichni ho umí otevřít na rozdíl tebe idiote který nedá ani odkaz a vříská mentál autistický že mu nikdo nevezme za kliku od dveří a neotevře, máš mozek na sračku otravný invalido k zblití..
Pro ty co mne budou soudit,předem/ano jsem chcimir,dezolát,spodina a Rusky agent a šváb.
Zcela určité mne nehledejte v Americkém zadku,už jsem si prožil par let v tom Ruskem,výkaly jsem dobře omyl,a nepotrebuji je opět smyvat,i kdyby měli mít tu západní duhovou barvu.
No vidíš a lezeš do ruskýho zadku znovu. A ještě dobrovolně. Holt ses nepoučil.
Kyjev stojí a vládnou mu stateční Ukrajinci.
Prezident Zelenskyj žije.
Je sobota, 500. den třídenní ruské invaze nacisty Putina.
Zapad ma jeste 5 mesicu nadeje, ze se mu muze podarit ziskat nejske uzem obsazene Ruskem na Ukrajine, pristi rok to uz pujde s kopce a to smerem na Zapad. Rusum vzdy trva dva roky nez se ve valecnem komfliktu stanou skutecni bojovnici, z dustojniku opravdovi velitele a z vojaku skutecni bojovnici, potvrzuje to zkusenost z velke vlastenecke valky, kdy nemecti fasiste napadli SSSR a sovetskym velitelum a vojakum 2 roky trvalo nez se vyucili v ohni valky vitezit nad nemeckym nepritelem. Tak to bude i ve valce na Ukrajine, amen 😂
Die mám za to,
že toto platí všeobecně,
protože ta papírová cvičení jsou na draka, že.
Teď čtu knihu „Midway rozhodující bitva v Pacifiku“
od dvou japonských válečných kapitánů-plánovačů,
kde se toto také potvrzuje.
Poslyš ty ukrajinskej propagandisto. Víš kolik zatím vybojovali ukrajinci zpět území? Cca 3%, a o kolik přišli techniky a o kolik vojáků.? To dozvíme možná až po válce.
Můj tip, to válka nebo ty boje skončí ještě letos, protože Ukrajině dochází vojáci.
Bene-tim,ze jsem používal levný Rusky plyn a ropu,což je teď prý špatně neznamená,ze lezu do Ruského zadku,to je prostě byznys a ten spociva ve vyhodnosti nebo naopak,vy zpitomeli propagandou odebirate mnohonásobně drazssi plyn z USA a curate blahem nad tou sebevražednou #ekonomikou#evropy a speciálně naší idiotske vlády.
Mimochodem,ten plyn z prý USA ma často značku made-in Rusko.
Ta nenávist,kombinovaná s vrazednou hloupostí, se netýká jenom Ruska,nepřítel je i Čína, která tady rozhodně v 68roce nebyla,nevím o žádném důvodu ji nenávidět,krom naší vlastní hlouposti,a jak chcivalkove rádi používají /malosti/ a hlavně bezmezné poslušnosti USA která nám tuto nenávist nařídila,o výhodnosti takovéhoto chování mi není nic známo, ale takový pan Hřib asi i vy a mnoho dalších to vidí jinak,na to mate svaté právo, snad nebudete v budoucnu moc plakat,nad rozlitym mlékem.
To rozlité mléko dělali všichni podporovači klauna instituta skořápkáře s jeho utahováním opasků na blahobyt (kdy a komu už vám neřekl) a odrážení ode dna jásajícími obdivovately tenisové rakety lyžařského kloubáka ale palici s mozkem robota emila nedal, škoda. Prošetřením do bezprostředkového pekla bezprizorných a dostal vás se zemí v životní úrovní v první desítce do druhé stovky fakt za bangladéš prodlužené kolonie. Tak jásejte.
ctrl
Z pod titulu
„Dnes by nám věrozvěsti a Hus kázali gay marriage“.
Pohled z ameriky na ukr.
https://www.facebook.com/watch/?v=985520819165035
A ještě z PL
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Pekarova-Adamova-TOP-09-Ceska-republika-jednim-z-nejvyznamnejsich-podporovatelu-Ukrajincu-739225/diskuse/predplatitelu
Těch žlutých?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse eš , 08.07.2023 1:49:31
https://aeronet.news/wp-content/uploads/EthnicMapUkraine.jpg
Mozkoví atleti na “mrtvici
sergej 8.7.2023 03:55:29 Odpovědět
A tady se děje co k situaci vice třeba v čase ke stavu poblitiky 107 chunty “komorníků pětidemolice 51:15
https://www.youtube.com/watch?v=jUqCL76wdEE
Proč mne tam asi nepřekvapuje aktivita pseudoprofesora.
https://www.youtube.com/watch?v=amtiYOmQzy8
https://www.youtube.com/watch?v=zK87uDviI7M
V čase 41:20
https://www.facebook.com/people/Jana-Peterkov%C3%A1-official2/100089799957596/
https://www.facebook.com/100094074429518/videos/949233226305998
Jsou schopní si odhlasovat i zastavení zeměkoule. Více odkaz
Čas 45:10
https://www.facebook.com/100089799957596/videos/1693332864473626
Hatlamatla patlamatla,
dydli-mydli šmydli-fidli,
kadla-madla, – Šlak!
Šlak je slabomyslný dyslektik, autista, labilní pošuk a vylízanej mozek.
Vyznačuje se zdegenerovanými slovy, zdegenerovanými úplně blbými větami a vzteklými, často až humus-fekálními úplně blbými průpovídkami.
Slabomyslný Šlak sem strčí odkaz na cosi do šmírovacího hejzlbuku, kam lezou jen pitomci jako Šlak, a ani nenapíše, o co jde, místo toho nastrká idiotské poskakující smajléky. Je to holt blbec Šlak.
Jen idiot do hejzlbuku na jakousi kravinu podstrkávanou dyslektickým blbcem Šlakem klikne a pak zkoumá, co to je za šlakovinu, jenom stejnej blbec, jako je vylízanej mozek Šlak.
ba jo net tragéd
https://www.youtube.com/watch?v=KIVPH6-ahR8
agent GRU starý tuneldědek tomu říkal nevýhra
Co se týče Západu, před rokem 2014 nebylo Rusko vnímáno jako hrozba, naopak rostla spolupráce a rozšiřování NATO nebylo zdůvodňováno ochranou před Ruskem, které bylo slabé.
——–
Ano, Západ tehdy lhal a lhal a tvářil se jako kámoš a přitom jen podraz za podrazem a sviňárna za sviňárnou
Aneb, když si západní intelektuál nedokáže připustit, že žije ve zk.rveném, totalitním a pseudo-demokratickém režimu