18.2.2025
Kategorie: Ekonomika

Plynárenská krize na Ukrajině. Co přinese zastavení tranzitu?

Sdílejte článek:

NECT24/ALENA VITÁSKOVÁ

Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu znamená nejen ztrátu miliardových příjmů, ale také vážné ohrožení tamní plynárenské infrastruktury. Jaká jsou možná rizika a důsledky jednání Zelenského pro Ukrajinu i Evropu? Pro neČT24 odpovídala expertka na energetiku Alena Vitásková.

Jak vážná je situace s nedostatkem plynu na Ukrajině po zastavení tranzitu ruského plynu? Jak může zastavení tranzitu ovlivnit stav ukrajinské plynárenské sítě?

Alena Vitásková: Vážnost situace na Ukrajině po zastavení tranzitu ruského plynu lze hodnotit jen odborným odhadem. Přišli o finanční příjem z tranzitních poplatků – což jsou stovky miliónů dolarů.

Pokud mají dostatek plynu v podzemních zásobnicích, tak mohou čerpat tento plyn pro vlastní spotřebu, aniž by byli nedostatkem plynu v této chvíli ohroženi. Otázkou zůstává, zda plyn uložený v zásobnicích je jejich a zda je ho dostatek.

Pokud nemají dostatek plynu v podzemních zásobnících, tak pravděpodobně přistoupili k čerpání zemního plyn z tzv. podušky, a ničí tak velmi vážným způsobem technologii podzemního zásobníku.

Pokud čerpají plyn z tranzitních plynovodů, poté, co byla přeprava dodavatelem zastavena, tak vědomě snižují v tranzitním systému tlak (u tranzitních plynovodů cca 63 barů), který je nutný pro funkčnost systému.

Když to shrnu, tak zastavením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu a to, že nedošlo k náhradě přepravovat jiný plyn (odborníci ví, že to bez Gazpromu bylo fantasmagorií), došlo k fatálnímu nejen ekonomickému, ale rovněž technickému poškození plynárenského systému.

Ukrajina nyní řeší dodávky zemního plynu ze západní Evropy tzv. reverzním tokem. Jedná se převážně o ruský plyn, za podstatně vyšší cenu.

Hrozí Slovensku nedostatek plynu kvůli exportu na Ukrajinu?

Nevěřím tomu, že by Slovensku hrozil nedostatek plynu z důvodu dodávek na Ukrajinu. Je nanejvýš pravděpodobné, téměř jisté, že premiér Fico neupřednostní zájmy cizích zemí nad zájmy občanů Slovenska a firem na Slovensku působících. Stejně tak je jisté, že se jedná o byznys a Slovensko rádo prodá přebytky za zajímavé ceny.

Je možné, že EU omezí dodávky plynu na Ukrajinu, pokud v Evropě vzroste poptávka? Jaká EU chce omezit dodávky Ukrajině?

Přece tento spolek nemá žádné obchodní pravomoci uzavírat kontrakt. Chce nařídit obchodníkům, že nebudou na Ukrajinu plyn dodávat? Ideologie nad byznysem a solidaritou? To asi ne.

Pakliže při nedostatku plynu se bude snažit EU z pozice síly a vyfabulované „nadřazenosti“ omezit dodávky plynu na Ukrajinu, tak asi se bude jednat o zajímavé peníze, které se v plynárenství točí. Dostanou obchodníci zaplaceno za to, že nedodají a připraví se o svůj byznys? Tento model si bez dotací nedokážu představit. A dotace, to jsou peníze daňových poplatníků Evropanů. Nedostatek jakéhokoliv zboží vždy roztočí spirálu cen do nekonečna. Ale my jsme si tento nedostatek vyrobili sami, svoji hloupou ideologií.

Jaké poučení si může Ukrajina a evropské země vzít z této situace pro zajištění budoucí energetické bezpečnosti?

Poučení si nevezmou žádné, protože z velké většiny nejsou současné garnitury schopny sebereflexe. Neumí přiznat chybu, neumí ji kvalitně zanalyzovat a následně přijmout opatření, která by byla ku prospěchu společnosti. Jsou stále ještě zaslepení zvrácenou ideologií, kterou se snaží prosazovat.

Děkujeme za rozhovor.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)