18.2.2025
Kategorie: Společnost

Maršem k evropské jedinečnosti

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Evropa se pomalu staví odbojně k Trumpovým USA a tím se stává vlastně opuštěnou. Jenže o tuhle zaprášenou Popelku v letech se princové prát nebudou. Spíš ji budou decentně obcházet jako morem nakaženou. Stojíme na rozcestí, kudy z té hrany spadneme. Obě cesty jsou… zvláštní.

Donald Trump, jak mi našeptal jeden ze čtenářů, se vydal cestou otevřenosti. „Je-li to skryto, je to nekontrolováno a nadělá to řádově více škody. Proto nezbývá než fandit pragmatickým Trumpům. Však ono i na to konání dobra dojde, jeho věrozvěstové jistě nevymřou a v každém z nás toho kousek také je,“ napsal mi moudře čtenář.

Jediné, co nyní Trump v USA dělá, je, že rozkrývá to, co se šmelilo skrytě. Zastavil na devadesát dní veškeré financování zahraniční pomoci, aby mohl všechny finanční toky zkontrolovat. Nezastavil je, jak se snaží kupa přihlouplých médií z mainstreamu vnutit čtenářům a divákům, aby vzal peníze hladem a nemocemi trpícím dětem. Ale aby přiškrtil a nejlépe zaškrtil to, co zištně pracovalo proti zájmům USA, proti zájmům demokracie a svobody.

Na konferenci o Ukrajině v Mnichově vystoupil Trumpův viceprezident J. D. Vance. Mluvil rozumně. Mluvil o tom, že USA se vrací do své na chvíli zapomenuté role ochránce občanské svobody. A že pokud se na tuto cestu vydá i Evropa, budou jí stát Spojené státy po boku. Pokud ovšem naší politikou zůstane boj proti dezinformacím, a tedy i nepohodlným názorům, Evropa s podporou USA počítat nemůže. Na jeho slovech není nic toxického. Naopak, řekl vlastně banalitu. Tedy banalitu. Banalitu pro společnost, která je v rámci možností svobodná a ctí demokracii. Jenže v Evropě jsme se vydali trochu hloupou cestou, kde se podobná banalita stala jedním z klíčových témat, protože ji postupně uzavíráme do klece, kterou obchází dozorci korektnosti, politické uvědomělosti a fanatického aktivismu, doprovázeného foltýnovsky vykopanými příkopy.

A mezi podobnými fanatickými aktivisty se standartou touhy umlčovat se dlouze vystavuje i Bohumil Kartous, mluvčí Českých elfů. Bohumil Kartous je takový exemplární příklad morem stiženého aktivismu, dá se na něm ilustrovat, kudy jde nemocná část politiky a jakých chce dosáhnout cílů. To, co míní on, to míní i stádo zbylých fanatických aktivistů. Dovolím si citovat jeho požadavek, vyplývající z konání summitu v Mnichově, kde J. D. Vance Evropě rozkopal bábovičky.

„Pokud budou proti současné americké politické lůze stát evropští političtí údržbáři, budeme svědky podobných potupných situací, jako v Mnichově. EU musí okamžitě začít 1) stavět evropskou obranu, 2) vytvářet digitální suverenitu, 3) eliminovat vnitřní kolaboraci,“ napsal na svém facebookovém profilu Kartous.

Měl bych několik málo námitek.

Stavět evropskou obranu. Zajímavý nápad. To by znamenalo rozpad NATO. Božínku, větší radost by se Putinovi udělat nemohla. Ale dobrá. Jen si dovolím upozornit na to, že Německo a Francie jsou v chronické stagnaci ekonomiky a požadavek vybudovat čistě evropskou obranu by jejich, a tedy i naši ekonomiku jen dorazil. Ale proč ne. Studenou válku ukončilo i to, že USA uzbrojily Sovětský svaz. Teď bychom si měli hrát na to, že uzbrojíme Rusko, Čínu a v závěsu i USA. S takovou se chystejme snad až na hladomor, protože veškeré zbytné peníze půjdou na válečné stroje.

No, půjdou, nepůjdou, v rámci vlastních evropských politik jsme si zbrojní průmysl, jako jakýkoliv další, dali na index. Vyrobit granát, to je tolik zbytečně vypuštěných emisí, až se z toho Timmermansovi hrůzou kroutí vousy. Navíc v systému emisních povolenek, s kterými si spekulanti hrají na burze. Jsme rukojmím zelené politiky. I kdybychom chtěli zbrojit, nepůjde nám to. My si to sami zakážeme.

Zvýšit digitální suverenitu. Zajímavé. Trump s Muskem, za nimi hned Zuckerberg oznámili, že na sociálních sítích se nebude upřednostňovat jeden názor proti druhému, že svět sociálních sítí bude otevřený všem názorům a postojům a že v dalším minimálně čtyřletém období se lidé v USA nemusí bát postihů za to, že si něco myslí.

U nás v Evropě to ale spustí místo potlesku vlnu paniky a snahy zasáhnout proti takové zpupnosti. A nakonec k tomu, abychom si vytvořili svou digitální suverenitu. K tomu jsme pak došli nikoliv proto, že bychom chtěli vybudovat americkým společnostem byznysového konkurenta (což by bylo jedině dobře), ale protože chceme teď již nepřátelské americké sítě upozadit. Nebo jako v Číně rovnou zakázat a jako alternativu nabídnout místo sociálních sítí jednu velkou evropskou sociální klec, kterou budou obcházet dozorci korektnosti, politické uvědomělosti a fanatického aktivismu, doprovázeného foltýnovsky vykopanými příkopy. Já vám nevím, soudruhu dozorče Kartousi.

A bonbónek na konec. Eliminovat vnitřní kolaboraci. To už vypadá jako prima plán na budování koncentračních táborů a žlutých hvězd přišitých na klopě, kde slovo Žid vyměníme za slovo… svině? No co, ujalo se to, mělo by to tedy konečně získat i úřednický štempl toho našeho rodícího se fašistického uvažování o bližním.

Pane Kartousi, dejte si pivo, zahrajte si jako každý správný Čech Kingdom Come Deliverence II a přestaňte nám plánovat koncentráky. Vypadáte teď trochu nebezpečně. Hrozivě. Ač vlastně proto i trochu směšně. A to vám nesluší. Vždyť Trump jen začal jednat v zájmu USA na základě silného mandátu od voličů. Tomu se říká demokracie. U nás už si ji moc neužíváme, ale třeba to také přijde. Pokud ovšem dřív nestihnete vybudovat ty tábory, samozřejmě. Pak už ale pro člověka v Evropě nebude nikde místo. Pak se tu všichni změníme na dozorce a vězně. Jako už tolikrát. Fujtajksl, žádná sranda v tom není.

Štěpán Cháb, Krajské listy

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)