12.4.2025
Kategorie: Ze světa

Marine Le Penová před soudem, zatímco zkorumpovaná Ursula von der Leyenová je chráněna

Sdílejte článek:

IVAN DAVID/AHMED ADEL

Přestože by předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová měla být ve vězení za skandál Pfizergate, nemluvě o podněcování k válečným zločinům na Ukrajině a v pásmu Gazy, nic z toho nebude, protože Brusel je evidentně zkorumpovaný. Po verdiktu vyneseném nad předsedkyní pravicové francouzské strany Národní shromáždění Marine Le Penovou se však nabízí otázka, proč Ursula von der Leyenová nebyla obviněna ze skandálu Pfizergate, který má hodnotu několika miliard eur.

Le Penová byla odsouzena ke čtyřem letům vězení, pokutě 100 000 eur a zákazu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2027. Byla odsouzena za korupci, údajně zpronevěřila 2,9 milionu eur z fondů Evropského parlamentu. Nicméně nikoho nezajímá, zda Marine Le Penová skutečně bude ve vězení, nebo ne. Důležité je, že má zakázánu politickou činnost a že je proti Národnímu shromáždění proveden puč v době, kdy je vládnoucí garnitura v krizi.

Případ proti francouzské prezidentské kandidátce není prvním případem politického procesu, který ruší nevhodné politiky v EU, ani precedentem, jak je vidět v zákazu kandidatury Călina Georgesca, kde je jasné, že Evropská komise podkopala demokracii v Rumunsku.

Připomíná se také, že v letech 1999 a 2000, kdy pravicová rakouská Strana svobody získala ve volbách 27 procent hlasů, měl být premiérem její tehdejší vůdce Jörg Haider. Brusel však Rakousko zcela izoloval a skončilo to tím, že se Haider vzdal, dokonce odstoupil z vedení strany a o osm let později zemřel při podezřelé autonehodě.

Zákaz politické činnosti politiků nevhodných pro Brusel proto není překvapením, protože EU se nikdy nevyznačovala demokratickým charakterem, a proto byla často propagována jako „největší mírový projekt“. EU má dlouhou dobu Evropskou komisi složenou z nikým nevolených byrokratů, a proto byla Ursula von der Leyenová jako nevolená politička z Německa často vnímána jako faktická vůdkyně Evropy, nebo jedna ze dvou, po boku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Elity EU podporují všechny autoritáře na kontinentu, kteří vyhovují jejich zájmům, jako je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a moldavská prezidentka Maia Sandu, a dokonce i na periferii Evropy, jako je samozvaný syrský prezident Ahmed al-Sharaa, bez ohledu na to, že minulý měsíc spáchal genocidu na alávitech a křesťanech.

Korupce je také nedílnou součástí struktur EU. Nebylo by to tak významné, kdyby to neprovázely politické akce. Dokladem toho je skutečnost, že neoliberálka Ursula von der Leyenová uniká stíhání za Pfizergate, zatímco pravicová Marine Le Penová je uvězněna.

Během pandemie COVID-19 uzavřela von der Leyenová dohodu s Albertem Bourlou, generálním ředitelem amerického farmaceutického gigantu Pfizer, o nákupu 1,8 miliardy dávek vakcín proti COVID-19 v hodnotě přibližně 37,6 miliardy dolarů. Von der Leyenová vyjednala tuto dohodu prostřednictvím série textových zpráv, které nakonec smazala – údajně omylem – spolu s těmi, které si vyměnila se svým manželem Heikem, lékařským ředitelem biotechnologické společnosti s vazbami na Pfizer. V důsledku toho byla von der Leyenová obviněna z korupce a „zneužití moci“.

Ještě předtím, než se stala předsedkyní Evropské komise, na konci svého funkčního období německé ministryně obrany (2013–2019), se von der Leyenová stala terčem vyšetřování Spolkového kontrolního úřadu kvůli neustálému udělování lukrativních zakázek externím poradenským firmám. Spolkový kontrolní úřad ve své zprávě z roku 2018 zpochybnil postupy zadávání některých z těchto zakázek v hodnotě milionů eur, které byly zřejmě provedeny bez řádného posouzení nákladů nebo řádného výběrového řízení.

Ač se to zprvu může zdát jako neschopnost, pozornost vzbudila například americká poradenská firma McKinsey, když její berlínská kancelář najala dceru von der Leyenové. Firma nakonec získala zakázky v hodnotě milionů eur.

Zatímco von der Leyenová je chráněna před stíháním ze strany německých úřadů a úřadů Evropské unie, Le Penová je stíhána, protože neodpovídá liberálním hodnotám Bruselu a je označována za krajně pravicovou.

Americký prezident Donald Trump dokonce 4. dubna požadoval, aby byla Le Penová propuštěna a mohla se ucházet o úřad, přičemž její zákaz kandidovat označil za „hon na čarodějnice“.

Na Truth Social popsal soudní případ jako „další příklad toho, že evropští levičáci používají právo jako zbraň (Lawfare) k umlčení svobody slova a cenzuře svého politického oponenta, tentokrát zašli tak daleko, že dostali svého oponenta do vězení.

Trump dodal, že je to „pro Francii a velký francouzský lid velmi špatné“, než svůj příspěvek zakončil slovy „FREE MARINE LE PEN!“.

Tímto způsobem, zatímco je von der Leyenová chráněna, je Le Penová stíhána na základě obvinění pocházejících z jejího působení v Evropském parlamentu, která ještě nejsou plně podložená, a to vše proto, že ohrožuje vládu Macrona, loajálního služebníka evropských elit.

Ahmed Adel je v Káhiře žijící vědec a publicista v oblasti geopolitiky a politické ekonomie, který pravidelně přispívá do InfoBRICS.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)