1.7.2024
Kategorie: Ze světa

Macronovi se volební hazard zjevně nevydařil. Co bude dál?

Sdílejte článek:

HSP

Podle předběžných údajů vede v prvním kole mimořádných parlamentních voleb ve Francii pravicová strana Národní shromáždění (Rassemblement National – RN) s 33 % hlasů, levicová aliance Nová lidová fronta (Nouveau Front Populaire – NFP) získala 28,5 %, přičemž Koalice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona získala jen 21,5%.


První odhady výsledků francouzských voleb ve srovnání s volbami 2022 podle Ministerstva vnitra, IPSOS, Radio France, France 24 RFI, LCP
Účast na mimořádných volbách do Národního shromáždění ve Francii v prvním kole dosáhla až 59,39 %, což je rekord od roku 1978.

Ve Francii tedy skončilo první kolo parlamentních voleb, které předčasně prohlásil prezident Emmanuel Macron. Podle předpokladů dala většina voličů své hlasy pravicové straně Národní shromáždění. Strana vedená Marine Le Penovou a Jordanem Bardellem téměř zdvojnásobila své skóre z voleb v roce 2022 a doufá, že se poprvé dostane k moci.

Levicová koalice Nová lidová fronta se umístila na druhém místě s 29 procenty. Předběhla tak centristický blok prezidenta Emmanuela Macrona, který je na třetím místě s něco více než 20 procenty.

O tom, že ve francouzských parlamentních volbách zřejmě uspěje pravicová strana, píše také portál Politico. Podle amerických představitelů jsou předčasné volby Macronovým ukvapeným krokem. USA jsou opatrné: důsledky by mohly být pro velmi Západ nepříjemné. V USA se obávají, že důsledky Macronova „odvážného dobrodružství“ daleko přesáhnou hranice Francie, oslabí EU a způsobí problémy USA a jejich spojencům včetně Ukrajiny.

Agentura Elabe odhaduje, že Národní shromáždění a jeho spojenci by mohli ve druhém kole hlasování 7. července získat 260 – 310 křesel v parlamentu, zatímco Ipsos jim v průzkumu pro France Television slibuje 230 – 280 křesel.

Emmanuelovi Macronovi se tedy volební hazard zjevně nevydařil. Francie se tak podle Politico v neděli přiblížila k tomu, co se kdysi považovalo za nepředstavitelnou noční můru: k moci v Paříži se poprvé dostane krajně pravicová vláda.

Vítězství Národního shromáždění by mohlo narušit politické stojaté vody v celé Evropě i mimo ni, což údajně může mít těžko předvídatelné důsledky na trhy a globální bezpečnost.

“Francouzský lid ukázal, že chce udělat čáru za sedmi lety pohrdání ze strany vlády Macrona,” řekla Le Penová, která vystoupila na stranické akci ve východofrancouzském městě Hénin-Beaumont. „Ještě jsme nevyhráli, druhé kolo bude rozhodující… Potřebujeme naprostou většinu, aby mohl být Jordan Bardella za osm dní jmenován Emmanuelem Macronem premiérou,“ dodala.

Podle prvních prognóz založených na exit pollech se očekává, že Le Penové strana získá v 577-členném národním shromáždění 230 – 280 křesel, levicová aliance 125 – 165 křesel a Macronova koalice 70 – 100 křesel. Odhady počtu křesel jsou však v této fázi jen předpokládané a závisí na politických rozhodnutích přijatých v následujících dnech před druhým kolem hlasování, které se uskuteční 7. července. Samotný Macron by měl zůstat u moci až do konce svého mandátu v roce 2027 bez ohledu na výsledek těchto voleb do shromáždění.

Francie hlasuje v rozhodujících předčasných volbách, které zřejmě budou mít výrazný vliv na celou Evropu. Krajní pravice je skeptická vůči roli Francie v NATO a EU a nikdy nebyla blíže k moci. Pokud se první odhady potvrdí iv pozdějších výsledcích, Le Penové strana, kterou nyní vede šikovný 28letý Jordan Bardella, má velkou šanci vytvořit vládu „spolužití“ s Macronovým předsednictvím.

Francouzský prezident v neděli vyzval “demokratické a republikánské” síly, aby se spojily proti Le Penově straně. “Tváří v tvář vzestupu Národního shromáždění musíme před druhým kolem podpořit širokou jednotu, která bude jasně demokratická a republikánská,” řekl Macron podle prohlášení Elysejského paláce. „Vysoká účast… ukazuje, jak důležité bylo hlasování pro naše spoluobčany a jak si chtějí vyjasnit politickou situaci.“

Francouzský prezident šokoval národ a mezinárodní spojence Francie, když spustil hlasování jen pár týdnů před olympijskými hrami, po ponižující porážce v červnových volbách do Evropského parlamentu. Byl to odvážný krok, jehož cílem bylo zastavit postup krajní pravice tím, že přinutil francouzské voliče zvolit si nový parlament. Na základě prvních prognóz se zdá, že jeho hazard selhal.

Co dál?

Ve volebních obvodech, kde se do druhého kola příští neděli dostali tři kandidáti, bude kandidát na třetím místě pod tlakem, aby se stáhl a porazil Národní shromáždění. Zdá se pravděpodobné, že Macron bude v mnoha oblastech čelit těžké volbě, zda stáhnout své kandidáty ve snaze porazit stranu Le Penové.

Bývalý premiér Édouard Philippe, Macronův spojenec, vyzval lidi, aby hlasovali proti kandidátům Národního shromáždění a krajně levicové strany Nepoddajná Francie. Philippe, který je Macronovým bývalým premiérem a šéfem středopravé strany Horizonty vyzval voliče prezidentského tábora, aby podpořili jen levicové kandidáty ze stran zelených, socialistů a komunistů.

Reuters uvádí, že není jasné, zda protiimigrační, euroskeptická strana Národní shromáždění (RN) bude schopna sestavit vládu, která bude „spolunažívat“ s proevropským Macronem po druhém kole voleb příští neděli.

Šance RN získat příští týden moc budou záviset na politických dohodách, které její soupeři uzavřou v následujících dnech. V minulosti se středopravé a středolevé strany spojily, aby RN udržely u moci, ale tato dynamika, známá jako „republikánská fronta“, je méně jistá než kdykoliv předtím.

Pokud žádný z kandidátů nedosáhne v prvním kole 50 %, do druhého kola automaticky postupují dva nejlepší uchazeči, jakož i všichni ti, kteří mají 12,5 % registrovaných voličů. Ve druhém kole získá volební obvod ten, kdo získá nejvíce hlasů.

Vysoká nedělní účast naznačuje, že Francie směřuje k rekordnímu počtu tříkolových druhých kol. Podle odborníků z nich obecně profituje RN mnohem více než z dvoukolových soubojů. Handlování jako na koňském trhu začalo téměř okamžitě v neděli večer.

V písemném prohlášení pro novináře Macron vyzval voliče, aby se spojili za kandidáty, kteří jsou republikánští a demokratičtí, což by na základě jeho nedávných prohlášení vyloučilo kandidáty z RN az tvrdé levicové strany Nepoddajná Francie (LFI).

Jordan Bardella, 28-letý předseda strany RN, řekl, že je připraven stát se premiérem – pokud jeho strana získá absolutní většinu. Vyloučil, že by se pokusil vytvořit menšinovou vládu, a ani Macron, ani NFP s ním nevytvoří spojenectví. \”Budu premiérem respektujícím ústavu a úřad prezidenta republiky, ale nekompromisním, pokud jde o politiku, kterou budeme realizovat,\” řekl.

RN podle průzkumů veřejného mínění získala nejvíce křesel v Národním shromáždění, ale jen jedna z průzkumných agentur – Elabe – předpověděla straně zisk absolutní většiny 289 křesel ve druhém kole voleb. Odborníci tvrdí, že odhady počtu křesel po prvním kole hlasování mohou být velmi nepřesné, a to zejména v těchto volbách.

Účast voličů byla v porovnání s předchozími parlamentními volbami vysoká, což ilustruje politický zánět, který Macron vyvolal svým ohromujícím rozhodnutím svolat parlamentní hlasování poté, co RN začátkem měsíce porazila jeho stranu ve volbách do Evropského parlamentu. Jeho rozhodnutí uvrhlo Francii do politické nejistoty, vyvolalo šok v celé Evropě a podnítilo výprodej francouzských aktiv na finančních trzích.

RN, která byla dlouholetým vyvrhelem, je nyní blíže k moci než kdykoli předtím. Le Penová se snažila očistit image strany, která je známá rasismem a antisemitismem, což se jí i zjevně podařilo díky hněvu voličů na Macrona, vysokým životním nákladům a rostoucím obavám z imigrace.

Na margo výsledků prvního kola Marine Le Penová uvedla, že demokracie promluvila a dodala: „Nic není vyhráno a druhé kolo bude rozhodující, aby se země nedostala do rukou koalice Nupes, krajně levicové strany s násilnickými tendencemi a aby Jordan (Bardella) získal absolutní většinu v Národním shromáždění, aby příští týden začala obnova Francie a obnovení jednoty a národní harmonie“.

Britský The Telegraph uvádí, že výsledek prvního kola těchto předčasných voleb je obrovskou fackou pro prezidenta Emmanuela Macrona, jehož strana se propadla na třetí místo. Jeho sázka na jejich vypsání poté, co byl poražen v evropských volbách, se nyní jeví jako chybný akt pomsty.

Nedělní noc byla nepochybně velkým vítězstvím Národního shromáždění, které se jednoznačně umístilo na prvním místě, co se týče počtu hlasů, což je pro nástupce Národní fronty Jeana-Marie Le Pena historický rekord. Výsledek druhého kola 7. července tohoto bleskového souboje však ani zdaleka není pro tvrdou pravici jednoznačný.

Avšak i levicová aliance Nová lidová fronta (NFP) – směs tvrdých levičáků, socialistů, zelených a komunistů – si počínala velmi dobře a skončila na druhém místě s odhadovanými téměř 30 % hlasů.

Ačkoli některé průzkumy veřejného mínění předpovídají, že Národní shromáždění by mohlo získat naprostou většinu 289 křesel, takové předpovědi se zdají být nanejvýš riskantní, a to z jednoho jednoduchého důvodu. Historicky se většina druhých kol francouzských parlamentních voleb koná mezi dvěma finalisty. Poprvé v historii francouzských parlamentních voleb by se však ve druhém kole mohlo uskutečnit až 320 voleb tří kandidátů.

Premiér Gabriel Attal v neděli vyzval voliče, aby krajní pravici nedali „ani jeden hlas“. „Krajní pravice je před branami moci,“ řekl Attal a varoval, že tato strana riskuje zisk absolutní většiny. „Náš cíl je jasný: zabránit RN, aby byla zvolena ve druhém kole. Národnímu shromáždění nesmí připadnout ani jeden hlas.“

Jean-Luc Mélenchon, lídr radikální levicové strany La France Insoumise (LFI), vyzval levicové kandidáty, kteří se umístili na třetím místě, ale přesto postoupili do druhého kola, aby se vzdali kandidatury a podpořili tak lépe umístěného kandidáta, který by porazil RN . “Ani jeden hlas, ani jedno křeslo více pro RN,” řekl. Podobné výzvy vydali i lídři ostatních levicových stran.

Pravicová strana Les Républicains (LR) uvedla, že nebude dávat svým voličům žádné pokyny pro druhé kolo. „Bojujeme proti nehoráznosti krajní levice, které dominuje La France Insoumise, která chce zničit naše instituce, dekonstruovat naši civilizaci.“

Nyní bude následovat složitá hra obchodování a taktického hlasování.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)