Je to tady. Koncesionářské poplatky stouply na 150 Kč za ČT a 55 Kč za ČRo. Povinnost platit má podle nových pravidel prakticky každá rodina. V jaké výši byste stanovila poplatky vy, a na koho by se vztahovala povinnost je hradit?
Je to sice relativně malá částka ve srovnání s jinými odvody státu, které lidé platí, ale má obrovský symbolický náboj. Nesouhlasím s touto funkcí státu. Nevidím k poplatkům důvod. Tak například v USA sice existují veřejnoprávní média, ale jejich charakter se liší od evropských modelů (např. BBC nebo ČT). Na rozdíl od Evropy tam neexistuje koncesionářský poplatek. A stejně nejvýznamnější roli ve zpravodajství hraje konkurence mezi soukromými médii. V Evropě máme pocit, že veřejnoprávní média budou nezávislá a tedy objektivní. Není to pravda. A proto hlavní důvod jejich existence padá. Jsem pro úplné zrušení poplatků.
Jihokorejská společnost KHNP už dávno vyhrála tendr na dostavbu Dukovan, ale teď je vše zastaveno kvůli námitce francouzské EDF. Nedá se proto určit, kdy výstavba začne, ani to, zda ji provedou vítězní Korejci. Kde je chyba? Měl by se proces zjednodušit tak, aby poražené firmy nemohly zdržovat a sabotovat realizaci?
Čím víc zjednodušíme proces udělování veřejných zakázek, tím víc chyb se do nich dostane a pak se problémy budou řešit ex post. Asi není způsob, jak se vyhnout tomu, aby čas od času byla uvalena předběžná opatření. Jediné, co se dá změnit, je zrychlit následné jednání soudu po uvalení takového předběžného opatření.
Objevují se námitky, že Dukovany vlastně stavíme pro Němce a že naši vlastní elektřinu budeme prodávat tam a možná kupovat zpátky za vyšší ceny. Může to tak nakonec skončit?
Ano, je to sice řečeno hodně zjednodušeně, ale ve své podstatě to přibližně takhle může skončit. Může totiž dojít k tomu, že Němci svou energetickou soustavu natolik destabilizují, že my ji kvůli přeshraniční propustnosti budeme muset stabilizovat našimi jadernými elektrárnami. A do toho si budeme muset kupovat drahou německou energii z obnovitelných zdrojů, která bude v německé elektrizační soustavě působit výkyvy podpětí a přepětí. V podstatě jen jinými slovy popisuji, co jste řekl vy.
Přitom to řešení má. Totiž, zachovat se podobně jako Francouzi – ti přeshraniční propustnost s Německem přesekli, a díky tomu mají levnější elektřinu. Ale vyžadovalo by to rebelii vůči EU, protože ta by silně protestovala. On takový svobodný trh je moc pěkná věc – jenomže tady máme hodně nekalou konkurenci z Německa. Takže už to není volný trh, ale parodie na něj. Ve skutečnosti se energetika stane víc tržní a levnější, pokud přestaneme s Německem hrát tu jeho hru na obnovitelné zdroje.
Argentině už přibližně rok a půl vládne Javier Milei. Zemi převzal v katastrofální ekonomické kondici. Inflaci zkrotil z měsíčních 25 % na 2,4 %. V zemi klesá míra chudoby, která činila více než 50 %. Dalo by se říct, že Milei vrací argentinské ekonomice důvěru. Můžeme se jeho prací inspirovat i pro Česko? Jak?
No samozřejmě! Je to ohromně inspirující příběh a Milei má stále širokou podporu veřejnosti. Rakouská ekonomická škola zkrátka funguje a tady máme ten nejlepší důkaz! Inspirovat se v ekonomické oblasti můžeme skoro ve všem, co Milei dělá. V tom, jak osekal výdaje ze státního rozpočtu, jak liberalizoval bydlení, jak přistoupil ke státním byrokratickým úředníkům a k neziskovkám přisátým na státní rozpočet… Dalo by se o tom mluvit dlouho. Funguje mu to. Běžní lidé se mají lépe, klesá míra chudoby. S Mileiem máme společná teoretická východiska, vidíme recept na fungování ekonomiky stejně, a já na jeho místě bych i v praxi v ekonomice postupovala tak jako on.
Ředitel České televize Jan Souček padl. Co by měl ctít nový ředitel ČT? Máte představu o jméně, které by veřejnoprávní televizi mělo řídit?
Představu o jméně nemám, nejsem vševědoucí a toto není moje parketa. Ale jak už jsem naznačovala u první otázky, veřejnoprávní média by si zasloužila zásadní redukční kúru. Nejen finanční, ale i z pohledu rozsahu činností. Takže já bych preferovala někoho, kdo veřejnoprávní média zcela cíleně zmenší.
ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 3,5 %. Je to nejníž za poslední tři roky. Také ale zhoršila hospodářský výhled pro příští rok a čeká růst o pouhá 2,1 %. Jak tato čísla čtete vy?
Kroky ČNB jsou zcela logické a ekonomy nikterak nepřekvapily. Když čekáte uměřenou inflaci a zhoršíte prognózu hospodářského růstu, je logické trochu snížit úrokové sazby, ale současně prostor pro další snižování sazeb je už dost omezený, protože ani inflace ještě není plně pod kontrolou. Takže ČNB se chová racionálně.
Paní Šichtářová dokáže skvěle a pravdivě argumentovat.
Běžný občan ji rozumí a většinu její argumentace ví i bez ní, ale ti vládnoucí politici to ví také, přesto nás zradili pro kariéru a peníze.
Teď mudruje, přitom sloužila a stále slouží korporacím.
Levnější energie v kolonyjy czechyja řešení nemá.
Muselo by se vyměnit komplet ojroobyvatelstvo kolonyje czechyja.
Chce se stát poslankyní PS – stojí o korýtko a pak dá pokoj. Bude tam, když jí debilové zvolí, dřepět asi jako Faltýnek, Váňa, prostě ani muk. Něco podobného jako Zwyrtek. Ta by se, aby se do Senátu dostala, upsala, samozřejmě kraviny, ale debílci jí to žrali a už je tam, baba.
Vcelku dobře napsáno, jen s tou Francií je to trochu jinak, tedy s údajným oddělením od vnější německé sítě. Tam šly ceny dolů díky tomu, že EdF obdoba ČEZu, byla zestátněna a vláda tak může regulovat cenu dolů. To jen obrovská pomoc hospodářství země! Jenže paní Markéta je pološílená obdivovatelka kapitalistického trhu a vůbec jí neodchází, že hlavní strategické a velmi důležité sektory hospodářství státu (např. energie, voda) musí být státní! Dokazuje to např. Francie nyní u elektřiny a např. u vody a zejména pitné hraje světové prim Izrael. Tam 55 státních společností spravuje výrobu a rozvod vody nejlépe na světě, např. ztrát mají pod 2%, to nikdo na světě neumí.
Rovněž u elektrických veličin v třífázové střídavé soustavě není tok přenášeného výkonu směřován jen výší napětí, ono je to mnohem složitější. Jde tam hlavně o tzv. zdánlivý výkon, který sestává z vektorového součtu činného a jalového výkonu a třeba laici ani netuší, že můžete jalový výkon směřovat jedním směrem a činný opačným po lince. Dost jsem si s tim jako mladý elektrotechnik ‚“vyhrál“ v závodní elektrárně. Hlavní a rozhodující složka zdánlivého výkonu je ten výkon činný, ten reprezentuje v soustavě to co se točí a co svítí (silová složka), jalovina většinou indukční je bohužel přítěž. Ale to je jen náznak problematiky, která jen mnohem složitější než laici tuší.
U rozsáhlých el.soustav je rozhodující veličina el.výkon zdrojů (ten okamžitý, co je k dispozici), který je tvořen všemi paralelně pracujícími elektrárnami a ten je v okamžité rovnováze se zátěží! Pokud dojde ke změně, okamžitě je výkon pokud chybí hrazen odjinud, při přebytku naopak musi rychle dojít k odlehčení zdrojů/elektráren , což se stalo (tento jev), naposledy v Portugalsku a Španělsku, kdy bohužel většina zdrojů byly zdroje OZE (fotovoltaika) a ty nejdou efektivně a spolehlivě regulovat, max. vypínat dálkově. Ale tam na jihu je zřejmě jemně řečeno prostě bordel a jak tam funguje centrální dispečink je ve hvězdách. Zřejmě asi moc ne.
Jinak spolehlivá el. soustava je tehdy, pokud zdroje OZE nepřesahují 30% instalovaného výkonu celé soustavy. To dnes např. Němci velmi přesahují a za čas na to doplatí, stejně jako Španělé….
Odborné věci mají spravovat zkušení odborníci a nikoliv o tom rozhodovat hloupí politikové, často s humanitním vzděláním. Následky budou tristní, energetika chyby neodpustí a potrestá debily.
..