29.5.2024
Kategorie: Ekonomika

Kvůli normě EU bydlení i pohonné hmoty ještě více prodraží. Benzin a nafta budou luxus

Sdílejte článek:

ZUZANA MAJEROVÁ

Dojde k tomu kvůli evropskému plánu zatížit emisními povolenkami také osobní dopravu a bydlení, respektive vytápění budov. Zákon už schválil Evropský parlament a nová kategorie povolenek, tedy speciálních zelených daní, začne platit od roku 2027.

Cena jedné povolenky bude ale velmi pravděpodobně vyšší než EU očekává, a hrozí, že se fungování trhu vymkne z rukou a ceny poletí rapidně nahoru, upozornilo Echo24.

SPD a TRIKOLORA odmítáme Green Deal EU, který podporuje Fialova vláda, i systém emisních povolenek.

Reforma trhu s emisními povolenkami, na které se unijní instituce dohodly v prosinci 2022, fakticky znamená vznik dalšího trhu s povolenkami, tzv. ETS 2. Obchodování ale bude probíhat stejně jako u ETS 1, tedy u povolenek zatěžujících energetiku a těžký průmysl.

Reforma trhu s povolenkami počítá se zpoplatněním emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 a také s postupným zahrnutím lodní dopravy do placeného systému a zpoplatnění emisí z letecké dopravy.

Za necelé tři roky se tedy zvednou ceny pohonných hmot a zdraží vytápění domů, protože emise z osobní dopravy a bydlení budou zdaněny emisní povolenkou.

Jak uvádí české ministerstvo životního prostředí, v systému ETS 2 je nastaven práh pro cenu povolenky na 45 eur. „Pokud bude tržní cena vyšší, uvolní se na trh dodatečné množství povolenek, aby se cena snížila. Zároveň se tím zvýší objem výnosů z aukcí povolenek, které může stát použít na dodatečná opatření pro přechod na bezemisní vytápění či dopravu. Dále je v ETS 2 nastaven nástroj na stabilizaci trhu, který uvolní dodatečné množství povolenek nebo je z trhu stáhne, pokud by byl povolenek na trhu významný nedostatek, respektive přebytek,“ uvádí resort.

Jenže limit ceny povolenky ve výši 45 eur se vůbec nemusí vyplnit. Není tu totiž řeč o žádném cenovém stropu a mechanismus tlumení ceny zahrnutý ve schváleném zákoně nijak nezaručuje, že cena povolenek neporoste. V praxi by měl systém fungovat tak, že pokud bude cena vyšší než 45 eur za tunu uhlíku, vyvolá to uvolnění dalších povolenek na trh z tzv. rezervy stability trhu, aby se poptávka a nabídka vyladila.

Jenže už teď se ví, že celkové množství emisí, na které se nové povolenky vztahují, je kolem tisíce milionů tun uhlíku za rok. A na trh by mohlo být podle plánu uvolněno pouze 20 milionů dodatečných povolenek. Tlak na růst cen by tedy byl velmi silný, upozornilo Echo24.

„Žádný z našich modelů nepočítá s cenou 45 eur. Pravděpodobněji půjde o ceny ve výši 100 až 300 eur,“ říká k tomu Christian Flachsland, ředitel Centra pro udržitelnost na berlínské Hertie School. Pokud by cena povolenky byla 200 eur, rovnalo by se to cenové přirážce 53 centů za litr nafty a 47 centů za litr benzínu. Při současném kurzu eura lehce pod 25 korun to znamená, že benzin by mohl být o více než 13 korun dražší, nafta zhruba o 12 korun.

„Země EU by měly své občany připravit na svět, ve kterém budou fosilní paliva vzácná a drahá,“ vyjádřil se také německý europoslanec za Evropskou lidovou stranu Peter Liese.

Reformy trhu s povolenkami jsou taktéž součástí klimatických opatření, které EU činí v rámci naplňování svého Green Dealu.

Letošní volby musí být REFERENDEM O FIALOVĚ VLÁDĚ a odmítnutí diktátu EU. Je to na nás všech!

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)