2.2.2025
Kategorie: Ekonomika

Kterých českých neziskovek se týká pozastavení americké finanční pomoci?

Sdílejte článek:

ONDŘEJ HORECKÝ

Ondřej HoreckýRozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně zmrazit zahraniční pomoc se dotklo i českých neziskových organizací, které dosud americké peníze čerpaly.

Trump v první den svého druhého funkčního období vydal výkonné nařízení o pozastavení zahraniční pomoci s výjimkou nouzové potravinové pomoci a vojenské pomoci Egyptu a Izraeli. O čtyři dny později následovalo jeho pokyn ministerstvo zahraničí. Šéf resortu Marco Rubio pak 28. ledna rozšířil výjimku o „humanitární programy, které poskytují život zachraňující léky, lékařské služby, jídlo, přístřeší a pomoc s existenčními problémy“.

Dočasné zmrazení zahraniční pomoci má trvat 90 dnů, během nichž chce Trumpova administrativa přezkoumat, zda nejsou vynakládány peníze amerických daňových poplatníků zbytečně a zda jsou v souladu s americkými zájmy, uvádí americké ministerstvo zahraničí.

USA posílají podle ministerstva ročně na zahraniční pomoc 40 miliard dolarů, nepočítaje finanční podporu Ukrajiny.

Řada z podpořených projektů, resp. organizací, je spojena s progresivními politikami. Jak uvádí americké ministerstvo, může jít například o „rozdávání kondomů v Gaze, marketingové služby v oblasti klimatické spravedlnosti v Gabonu, programy čisté energie pro ženy na Fidži, podporu programů genderového rozvoje“ apod. „Tyto typy programů nedělají Ameriku silnější, bezpečnější nebo prosperující,“ argumentuje úřad.

Šok pro české neziskovky

Podle informací ČTK se dočasné zmrazení grantů dotkne například subjektů jako Organizace pro pomoc uprchlíkům, humanitární organizace Člověk v tísni, spolku Ženy v médiích nebo Komunitního uprchlického centra Kalyna v Pardubicích.

Organizace pro pomoc uprchlíkům, která pomáhá migrantům a cizincům v ČR s integrací, přijde v důsledku rozhodnutí podle ředitele Martina Rozumka asi o 700 000 korun. Spolek Ženy v médiích vzdělávající novinářky přijde o 4 000 dolarů (96 000 korun).

Oznámení od americké strany, že se financování pozastavuje, obdržely organizace mezi pátkem a pondělkem formou e-mailu, uvádí ČTK. Dotčené organizace tuto informaci Epoch Times potvrdily. E-mail rozesílalo americké ministerstvo zahraničí anebo subjekty, které USA finančně dotuje, jako je Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) spadající pod OSN. V e-mailu stálo, že organizace mají zastavit veškeré práce na programech, které USA pomáhají financovat ze svého rozpočtu.

„Ze dne na den jsme se dozvěděly, že máme se zpětnou platností (k 24. lednu) zmrazit peníze, které už máme na účtu na základě podepsaných smluvních vztahů,“ popsala pro Epoch Times Petra Srdínková, ředitelka Komunitního uprchlického centra Kalyna v Pardubicích, kterému měl dorazit e-mail 27. ledna večer. Oznámení bylo pro ně „velké překvapení, až šok“. Organizace najednou nemá přístup ke zhruba půlmilionové částce. Ta obnáší 20 procent celkového rozpočtu organizace, která pomáhá Ukrajincům ve městě zařadit se do pracovního procesu.

Než dojde výsledek amerického auditu, hodlají se věnovat jiným prioritám „a čekat, co se za ty tři měsíce stane“. Fungování organizace to neovlivní hned, ale v druhém pololetí už by výpadek pocítili, řekla Srdínková. „Ty peníze by nám chyběly a to docela znatelně,“ dodává. Organizace například učí ukrajinské ženy češtinu, jak začít podnikat, jak sepsat životopis, najít kvalifikovanou práci a postavit se na vlastní nohy.

Šéfka organizace však věří, že peníze se nakonec pro tento rok uvolní, nicméně si není jistá, jak to bude s americkým financováním v dalších letech. „Pro nás by to byl zásadní problém,“ podotkla.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)