Koho inflace posílí, koho oslabí
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Je čas jednou provždy utnout víceméně ideologicky motivované diskuse o tom, co je zdrojem inflace; protože pouze budeme-li vědomi skutečných příčin, budeme schopni správně adaptovat svá očekávání do budoucna, a tedy budeme mít náskok a výhodu proti těm, kdo zůstanou zastydlí v ideologických půtkách o příčinách inflace. Takže:
Zdroje inflace nejsou: hamižnost, kapitalismus, svévolné zdražování, ani zneužívání situace jednotlivci.
Příčiny inflace jsou (a to přesně v tomto pořadí významnosti): dlouhodobé bizarně nízké úrokové sazby světových centrálních bank od roku 2008, dlouhodobý tisk peněz od roku 2008 (nazývaný kvantitativní uvolňování, neboli výkup státních dluhopisů centrálními bankami), zadlužování vlád po celém světě od roku 2008, evropská zelená politika, pak dlouho nic, pak lockdowny s následným výpadkem dodávek a pak válka na Ukrajině a s ní spojené vypínání ruského plynu pro Evropu.
A teď proč o tom mluvíme teď a tady. Kdo například poslouchá mé podcasty či sleduje videa, ví, že eurozóna je v mnoha parametrech pouze časově posunuta svým monetárním vývojem za českou ekonomikou. A my jsme se právě tento týden dozvěděli z úst Eurostatu, že spotřebitelská inflace v eurozóně byla v červnu potvrzena na růstu o 8,6 % meziročně (v květnu 8,1 %), meziměsíčně se potvrdila na růstu o 0,8 %. Jinými slovy stále zrychluje. V zemích celé Evropské unie míra inflace v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta, zatímco v květnu meziročně vzrostla o 8,8 procenta. Podle stejné metodiky má Česká republika inflaci 16,6 procenta, tedy čtvrtou nejvyšší v EU. V Pobaltí již překračuje 20 %.
Tak, a teď to propojme s dalšími znalostmi. Zaprvé eurozóna je zpožděná za ČR. Tedy její inflace také ještě poroste už jen z časového hlediska.
Zadruhé ECB úrokové sazby spíš šudlá, než zvyšuje, i po jejich zvýšení je stále ponechá na dohled nule. Tedy eurové úrokové sazby budou dál palivem pro inflaci.
Zatřetí ECB se probudila pár let po funuse a začala se bát nárůstu výnosů jihoevropských dluhopisů, kterému se pokusí zabránit – nějakou formou inflačního kvantitativního uvolňování, ať už ho zamaskuje jakýmkoliv názvem.
Začtvrté Nord Stream 1 se asi nerozběhne na plný výkon (pokud se vůbec rozběhne). Tedy Evropa zůstane bez ruského plynu, tedy plynu bude málo, tedy se budou v krajním případě krátit dodávky, tedy jeho tržní cena poroste. A buď se drahý plyn propíše do inflace, anebo se to vládám nebude líbit, tedy poskytnou na plyn dotace, tedy vytisknou inflační peníze, které se propíšou do inflace.
Prakticky vše, co se dnes v Evropě volním politickým rozhodnutím děje, není aktem brždění inflace, ale aktem dalšího podporování inflace. Již jsme se dostali do krátkodobě nezastavitelné spirály.
K tomu si přidejte, že nedostatek plynu v případě vypnutí Nord Streamu 1 možná vyústí v omezování provozu největších průmyslových podniků zejména v oblasti těžkého průmyslu, což se v realitě v ekonomickém životě projeví analogicky jako další lockdown. Tedy začnou chybět zejména produkty těžkého průmyslu. A teď si vzpomeňte, jak inflace začala. Ano, na počátku jako první trigger, spouštěč (byť ne příčina sama o sobě), byl právě výpadek dodávek u kovů a obecně těžkého průmyslu kvůli lockdownu.
Už jen tak pro tu správnou atmošku můžeme dodat, že německá centrální banka Bundesbank pro případ, že dojde na přídělový systém u plynu v průmyslu, odhaduje pro prvním čtvrtletí roku 2023 propad německé ekonomiky o 8 %, což ekonom označí za hlubokou recesi, a neekonom za krizi jako vepř.
Toto vše nemá smysl zmiňovat proto, abychom se strašili. Kdyby ti, kdo mohli v uplynulých 14 letech rozhodovat, brali varování klasické ekonomie vážně, mohli jsme dnes mít inflaci a růst jako ve Švýcarsku. A ti, kdo jako jednotlivci všechna varování brali vážně, nakoupili již dávno reálná aktiva či investovali do rozvoje svého podnikání ve správném směru. Toto má smysl zmiňovat proto, abychom byli o krok napřed.
Když umíme předvídat, víme například, že kvůli dlouhodobé inflaci se úvěry stále velmi vyplatí i za daných úrokových sazeb. Že reálná aktiva mají stále smysl. Že navzdory politickému zatracování, klasické zdroje energie zažijí v jistém slova smyslu renesanci. Že inflace se šířila a ještě bude šířit ve vlnách, které budou vždy mít stejnou šablonu: energie – těžký průmysl – stavebnictví – zpracovatelský průmysl – potraviny. Že pokud zdražují stavební materiály, nemohou zásadně propadnout ceny nemovitostí. Že kvůli inflaci musí euro ještě víc oslabit k dolaru.
To všechno jsou znalosti, které mohou při určité kreativitě ztrátu přetavit v zisk.
Kolektivisté, kteří nás dostali tam, kde ekonomicky jsme, se budou tvářit jako potřební, jako oběti Putina, oběti kapitalistů, chamtivých živnostníků, nějakého abstraktního Zla. Ten, kdo myslí sám za sebe, opět použil či použije svou mysl, své kognitivní schopnosti, svou vůli, svou zodpovědnost, svou kreativitu, svou disciplínu, svou touhu přežít – a vyjde posílen.
Stručně řečeno, že inflace vyhovuje parazitům a poškozuje produktivní a spořivé občany. Pokud poroste neustále počet „potřebných“ a neproduktivních lidí, závislých na eráru, pak inflace poroste úměrně k tomu. Lék je jediný – vzpoura otroků, které přestane bavit živit 80% lenivé populace. A lenivých přibývá. Nastane kolaps, revoluce, měnová reforma… ale lidi to produktivitě nenaučí. Opět vstanou do popředí lemry, které budou parazitovat na produktivitě těch druhých. Tenhle mor se nezastaví, dokud nezasáhne nějaká apokalypsa.
Problém je, že k těm lenivým začnou přibývat ti, co budou optimalizovat. Ti co zjistí, že chodit do práce a vše platit, se zrovna jim, přestává vyplácet. Že na dávkách budou mít víc a když se zapojí do šedé ekonomiky, tak mnohem víc.
Sviňárna? Ale o peníze jde vždy až v první řadě.
Tak tak. Vždyť přesně toto bylo jedním z hlavních důvodů ekonomického úpadku minulého režimu. Jediným rozdílem bylo, že bylo mnohem těžší být formálně na dávkách. Typické tedy bylo oficiální pracovní směnu proflákat a pak jít na melouch „okrádat socialistickou společnost na daních“.
A nejvíce ceněné byly fleky, kde se dalo zmizet v pracovní době alespoň na část směny. Na výrobních pozicích na ranní směně to šlo málokde, ale my údržbáři jsme byli v pohodě. Ovšem odpolední směny – to byl ráj i pro lidi ve výrobě. Když po třetí odpoledne vypadlo vedení, hybaj z fabriky. „Poctivá práce pro socialistickou společnost“ tankovala leda tak herce v budovatelských filmech.
Zjednodušeně řečeno: stejné jednání logicky povede ke stejnému výsledku.
toho propadu nemovitostí.
Všimněte si, že mnoho lidí kupuje předražené staré baráky s tím, že si je opraví. To ovšem vzhledem k vysokým cenám stavebnin nebude možné. Hodnotu si možná udrží novostavby.
Ale i cena nového tzv. „baráku“ je dost diskutabilní, protože vzhledem k cenám plynu ho nebude možné vytápět.
Šichtářka poskládala svoji implikaci správně, ale vytáhla jen to, co se jí hodí do krámu. Protože
1) Zdražuje-li stavební materiál (a já dodávám, že chybí i levní řemeslníci na stavbách), tak by měly nemovitosti zdražovat cca s inflací. Tedy nakoupit na hypotéky. OK. Jenže třeba Piráti prosadí pořádné zdanění nemovitostí, třeba TOP09 nemovitosti zatíží Uhlíkovou stopou, …, a ty se nevyplatí držet. Majitelé se jich začnou zbavovat i pod cenou.
2) Co když Západ zakáže držení krypta pod drakonickými tresty?
…
Louis Pasteur
https://matrix-2012.cz/spiknuti/272-jak-se-dela-pandemie/
Šichtæřová zase plká ty svoje teoretická moudra a třeba tady napsala:
„Příčiny inflace jsou (a to přesně v tomto pořadí významnosti): dlouhodobé bizarně nízké úrokové sazby světových centrálních bank od roku 2008, dlouhodobý tisk peněz od roku 2008 (nazývaný kvantitativní uvolňování, neboli výkup státních dluhopisů centrálními bankami), zadlužování vlád po celém světě od roku 2008, evropská zelená politika, pak dlouho nic, pak lockdowny s následným výpadkem dodávek a pak válka na Ukrajině a s ní spojené vypínání ruského plynu pro Evropu.“
….
Slovo energie je tam utajené a schované pod zelenou politikou, ale ceny energií jsou na výši inflace dominantní a zdražení ropy, elektřiny a plynu se promítá do všeho ostatního! Ona pořád mele „kvantitativní uvolňování“, tedy emisi peněz, ale kde ty peníze jsou? Občané a nakonec i většina firem je nemá! Šichtařová, vy nádherné blafete a pořád jako kafemlejnek! Na inflaci cen zboží a služeb se zásadně podílí zdražení energií a tyhle teorie si nechte pro někoho jiného! Stejné kecy jsem četl od Kalouska!
PŘESNĚ! Předně-tahle „inflace“ byla přesně naplánovaná a odstartována podzimními babišovskými likvidacemi malých dodavatelů energií – s těmi všemi by totiž to KOUZLO výstřelu cen energií nešlo provést. Kdežto s ČEZEM a pár loajálními dodavateli to jde. Pětiflus jen nasedl do babišovské káry a jede dle mapy svých pasáků. To samé s PHM – pumpaři od zlaté podkovy zacítili vejvar, který jim vláda potichu a na tajňačku posvětila/neb z toho má taky vejvar/. PROČ? Jednoduché: Babiš a pětiflus dostali rozkaz českou ekonomiku přivést do totálního krachu, aby to někdo mohl koupit za pár kaček. A kdo to koupí? Germán, amík a mafiánskej ukrouš. A čecháček na ně bude makat !!
Inflace běží už dlouhá léta, dávno před Babišem.
Je zřejmé, proč se pětiflus tak dral do vlády a babišovci mu to blahosklonně umožnili. Tak obrovský megaprachy jsou v tom pro ně, aby se zahojili za ty léta odstrčení od koryt. Za službičku svým pasákům. Tahle „vláda“ z toho musí mít ne miliony, ale těžký miliardy.
No, ty peníze dostaly banky.
Šéf Siemensu na Slovensku se vysmál Čechům.
https://pravdive.eu/page/141/b-sef-siemensu-na-slovensku-se-vysmal-cechum-kupuji-plyn-za-25-kc-misto-6-kc-b
Pekari se bude v pátek účastnit demolice svého domova v Letech.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bum-Pekarova-slavnostne-vyhodi-do-luftu-prasecak-709055
proč si poslanci schvalují deficit zákonem, a když ho překročí tak si to jen dodatečně doschválí, a občan jen bezmocně přihlíží…bez policejního a justičního krytí by porušování ústavy a slibu poslance a senátora, by toto nešlo. Čím víc mají, tím víc kradou…nastal čas, aby dlužníci začali splácet svoje dluhy, nikoli za státem regulovaný úrok. ta rozkrádací probruselská mafie musí končit, fialovej hnus…
https://www.youtube.com/watch?v=psnw2XMm1kU
Ta baba je čimdal víc mimo…
A ostatně mě je u prdele jestli je inflace protože mne okrádají nebo mne okrádají protože je inflace!
V prdeli sem tak jak tak a je mi volný jak se to jmenuje.
A co po ni chcete, vzdyt je to studovana ekonomka. A cim vic tech studovanych, tim jsme ve vetsich srackach.
No když holt studovala za Vency Flašky… možná něco jako „práva v Plzni“ ??
Víte o tom, že její profil na Wikipedii začíná slovy „je kontroverzní česká ekonomka“? A víte o tom, že význam slova kontroverzní v neomarxistické propagandě znamená něco jako „nepřítel socialismu“ v propagandě marxistické? Jenže vy bolševici holt lidi posuzujete jen a pouze podle toho, jaký má ten který člověk názor na zločinný režim bolševický. Každý nepřítel totality je pro vás automaticky kolaborant se současným režimem, i kdyby ho režim současný zavřel do kriminálu za ideozločin proti neomarxismu.
Menu do 100 korun. Ověřili jsme si, kde se v České republice můžete najíst chutně a levně
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ukrajinski-novyny-meniu-do-100-kron-mi-perevirili-de-u-chekhiyi-mozhna-smachno-i-nedorogo-poyisti-207171
se tam přestěhuj
Příčiny inflace jsou (a to přesně v tomto pořadí významnosti): dlouhodobé bizarně nízké úrokové sazby světových centrálních bank od roku 2008, dlouhodobý tisk peněz od roku 2008 (nazývaný kvantitativní uvolňování, neboli výkup státních dluhopisů centrálními bankami), zadlužování vlád po celém světě od roku 2008, evropská zelená politika, pak dlouho nic, pak lockdowny s následným výpadkem dodávek a pak válka na Ukrajině a s ní spojené vypínání ruského plynu pro Evropu.
—–
Souhlas.
Jenom ne od roku 2008 ale od roku cca 1968 (US zběsilé tištění kvůli válce ve Vietnamu, „guns and butter“ politika Johnsona, která vedle nejprve k US defaultu – zrušení krytí dolaru zlatem – a pak už to fičelo jak pendolino z kopce a bez strojvedoucího
Jen to pokaždé, při každém problému ještě trochu zrychlilo, ten volný pád – 1974 ropná krize, 2000 kolaps dot com bubliny, 2008 kolaps real estate bubliny….
Zadruhé ECB úrokové sazby spíš šudlá, než zvyšuje, i po jejich zvýšení je stále ponechá na dohled nule. Tedy eurové úrokové sazby budou dál palivem pro inflaci.
—–
Zvyšovat úrokové sazby nyní je nesmysl – náš dnešní hlavní problém už není příliš vysoká poptávka tažená nahoru nízkými úroky a tištěním peněz, ale příliš nízká domácí nabídka, zničená za desítky let budování fiktivní byrokraticko-virtuální pseudo-ekonomiky, která nic moc nevyrábí, „živí“ se poskytováním si kreditek navzájem a vyplňpváním a kontrolováním lejster a vše k reálné obživě si doveze za levné, čerstvě natištěné pseudo-„peníze“