1.7.2024
Kategorie: Ze světa

Je po evropských volbách, vyšetřování končí, zapomeňte

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

Je po evropských volbách, vyšetřování končí, zapomeňte. Nechutné kompromitační kampaně, na kterých se podíleli i někteří čeští vládní politici, Policie ČR a BIS, hodně zasmradily veřejný prostor, trochu splnily i svůj účel, takže pravda může pomalu vycházet na povrch. I pravda o Petru Bystroňovi Petr Bystron z německé AfD, poslanci Bundestagu a čerstvě zvoleném poslanci Evropského parlamentu. Dávám sem překlad článku z německých médií.

Celní správa potvrdila Bystroňovu nevinu

Po měsících pomlouvačné kampaně proti zahraničnímu politikovi AfD Bystroňovi – včetně 12 domovních prohlídek – nyní vyšlo najevo, že i němečtí celníci považovali peněžní transakci, která je v řízení používána jako důkaz údajného “praní špinavých peněz”, za zcela normální a nenápadnou. Pouze časopis Der Spiegel se snaží proces interpretovat jako “selhání úřadů”.

Nová zjištění v kauze Bystroň potvrzují podezření, že běžná transakce z roku 2023 byla až zpětně stylizována jako důkaz údajného praní špinavých peněz v rámci kampaně proti politikovi. Finanční zpravodajská jednotka celních orgánů tehdy neviděla důvod, proč by měla proti transakci něco namítat.

ZDF: “Vlastně každodenní záležitost”

V březnu 2023 vyměnil Bystroň na pobočce své banky menší bankovky za větší. Jednalo se o 30 000 eur, což odpovídá dvoutýdenní tržbě průměrného mnichovského obchodu s obuví. “Vlastně každodenní záležitost”, přiznává i ZDF. Jen v Bavorsku se každý měsíc uskuteční tisíce podobných transakcí. Jen proto, že Bystroňova bankovní pobočka už neměla pokladnu, provedl zaměstnanec banky rozměnění přes bankomat. Protože každý vklad nad 10 000 eur je automaticky předáván takzvané “finanční zpravodajské jednotce” (FIU) na celnici jako “nápadný pohyb peněz”, byla tato transakce kontrolována celníky.

Výsledek: žádné námitky. Vše je v pořádku!

Selhání úřadů?

Rok se nic nedělo. Teprve poté, co Der Spiegel začal v dubnu 2024 informovat o podezřeních vůči Bystroňovi, byla kriminalizována i ona výměna peněz z roku 2023. Teprve nyní “celní útvar pro praní špinavých peněz předal tip na podezřelé platby politika AfD (…) státnímu zastupitelství v Mnichově”, píše ZDF. To je jasný náznak toho, že důkazy byly shromažďovány v rámci politické kampaně. Vyvstává otázka, zda o to byli celníci “požádáni” vyšetřovateli nebo jinými orgány. Protože dodnes neexistuje jediný důkaz, který by potvrzoval obvinění Bystroně – navzdory dvanácti (!) domovním prohlídkám v mezidobí.

Kampaň SPIEGELu pokračuje

Der Spiegel, který se od samého počátku podílel na celé kampani proti Bystroňovi, se nyní snaží skandalizovat postup celníků a prezentovat jej jako “selhání úřadů”. Skutečnost, že celníci provedli řádnou kontrolu a že proces výměny peněz nebyl sporný, je pro hamburské týdenník zjevně nepřijatelná. Přitom Bild, Stern, FAZ a další média, která se dříve ochotně zapojila do pomlouvačné kampaně proti Bystroňovi, na narativ Spiegelu nenaskočily. Žádné z těchto médií příběh od Spiegelu nepřevzalo. Udělaly tak pouze internetová vydání státem kontrolovaných stanic ARD a ZDF.

Spiegel se s osvobozením Bystroně nehodlá smířit a pustil se do opravdové tirády proti celním orgánům. Obvinění jsou přitom absurdní: Podle Spiegelu je tento úřad již léta považován za “bezpečnostní riziko” a označován za “slabé místo německé bezpečnostní architektury”. Mluvčí celního úřadu se k tomu raději nevyjádřil.

Obvinění se zhroutila

S těmito zjištěními se zhroutilo i druhé obvinění Bystroně – údajné praní špinavých peněz – poté, co se již první obvinění dostalo do absurdity. Mnichovské státní zastupitelství chtělo zahraničního politika obvinit z “podplácení při výkonu funkce”. Úřady tvrdily, že od provozovatele internetové stránky Hlas Evropy “v blíže neurčené době” a “dosud neznámým způsobem”, “pravděpodobně v Praze”, obdržel peníze za to, že bude ve Spolkovém sněmu hlasovat o otázkách týkajících se Ruska přesně tak, jak to již léta činí stranická linie AfD – tedy proti válce a dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu. Přitom zůstává záhadou, proč by měl někdo “uplácet” politika, aby udělal to, co by udělal i bez úplatku.

Kampaň proti AfD

Nejnovější objevy potvrzují rešerše amerického investigativního novináře Michaela Schellenbergera. Ten zjistil, že kauza “Voice of Europe” byla cílenou kampaní NATO zaměřenou na diskreditaci politiků v několika evropských zemích, kteří se stavěli proti dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu. V Německu tato obvinění během volební kampaně bez kontroly převzala řada médií a intenzivně je šířila. Zejména zaměstnanci státem kontrolovaných televizních stanic ARD a ZDF se netajili snahou snížit volební výsledek AfD. Georg Restle z Monitoru se po volbách dokonce chlubil, že s pomocí několika kampaní (remigrace, proruské sítě, čínská špionáž) se podařilo dostat AfD z 23 % na 16 %.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)