Hospodářský růst jde do kopru
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Cožpak o to, dobré pro Škodovku celkem jistě je, že rozšiřuje výrobu. Ale čtěme mezi řádky. Proč Škoda Auto nevyrábí v České republice, proč vyrábí v Indii? Budou z toho mít čeští občané nějaký přínos? Sotva. Škoda Auto již není českým podnikem, pokud jde o kapitál. Takže i když na území Indie formálně vyrábí podnik se sídlem na našem území, fakticky zisky poplynou do Německa. Ačkoliv zpráva měla vyznít jako „dobrá zpráva pro českou“, je pro nás v podstatě zcela irelevantní. A je to jen jedna z řady mnohých podobných zpráv, které všechny mají podobný obsah: Průmysl uniká z české ekonomiky do Asie, protože pokud by dále zůstal na našem území, stal by se nekonkurenceschopným.
To ostatně potvrzuje i otevřený dopis části průmyslníků sdružených v neformálním seskupení označovaném „Nezávislé konsorcium Hlava 22“ odkazující se v tuto chvíli na 225 českých firem. Jedná se vesměs o větší energeticky náročné firmy, na které doléhají drahé energie. Svůj otevřený dopis adresovaly řadě českých politiků a na ekonomická ministerstva. Společnosti upozorňují, že: „…celkové fakturované ceny elektrické energie včetně všech regulovaných poplatků se v lednu pohybovaly od 161 Eur/MWh do 280 Eur/MWh bez DPH, ať byly firmy na spotu, anebo měly energie zafixovány“. Jde o firmy připojené na hladinu vysokého napětí 22 kV, tzn. nejde o nejvyšší regulovanou hladinu napětí.
Firmy upozorňují – a já s nimi – že v důsledku těchto extrémně vysokých cen energií se český průmysl postupně stává nekonkurenceschopným. Pro srovnání, aby bylo jasné, o čem mluvíme: Například v Turecku a v Číně se ceny elektrické energie pohybují okolo 80 Eur/MWh pro průmyslové firmy, v USA ve srovnatelných odvětvích je to kolem 40 USD/MWh. Ačkoliv v ČR patří situace k nejvíce dramatickým v rámci EU, nesmyslně drahé jsou energie i v dalších zemích Evropské unie, a jednoznačně je to v důsledku evropské zelené politiky.
Odchod velkých firem z české ekonomiky, ale vlastně i z dalších evropských zemí, bude tedy pokračovat. Již to je statisticky měřitelné na poklesu exportu evropských zemích. A pokles takzvaného čistého exportu (tedy rozdíl export mínus import) se zase již projevuje na nižších údajích o HDP. Německý i český růst HDP v posledních kvartálech zklamávají, u nás už ani nejde o růst, ale o pokles. A jak na tomto místě opakovaně tvrdím: Tento vývoj již rozhodně nelze považovat za cyklickou recesi, ale jedná se o zásadní strukturální změny v celé evropské ekonomice.
Situaci pak dokreslují titulky z médií typu: „Toyota letos rozhodne o budoucnosti kolínského závodu. Výroba elektromobilů je otázkou přežití.“ Slova o „přežití“ se objevují v souvislosti s evropskými automobilkami stále častěji. Už se nemluví o míře zisku, už se mluví o přežití. A to je jen průmysl. Moc dobré zprávy nepřicházejí ani z finančnictví, ale tam to není nic překvapivého; naopak jde o věc, kterou bylo možné předpokládat. Následkem vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb totiž přibývá v celém západním světě včetně Česka lidí, kteří nejsou schopni splácet své úvěry. Jen během loňska totiž přibylo u domácích finančních domů bezmála 1,3 miliardy korun špatně splácených spotřebitelských půjček. To znamená zhruba jedenáctiprocentní nárůst oproti roku 2022.
Závěr je jasný. Hospodářský růst se ani letos nenastartuje.
Malá technická:
Z textu: Jde o firmy připojené na hladinu vysokého napětí 22 kV, tzn. nejde o nejvyšší regulovanou hladinu napětí.
Patří tam ještě část rozvodu elektřiny, kde je soustava napětí 35 kV, jako např. na serveru Čech aj.
Jinak článek je dobrý a vysvětlující, ty uvedené údaje o cenách elektřiny jsou zdrcující a je transparentně jasné, proč jde ekonomika na území ČR do kopru.
Přitom vláda má k dispozici nástroje, jak by mohla rázně srazit cenu elektřiny na zlomek současné!
My a Francouzi máme dnes jako jedni z mála v EU dostatek a dokonce přebytek elektřiny! Stačilo by umravnit výrobce, kde dominuje se 70% produkce ČEZ a celková cena elektřiny by se pohybovala někde v rozmezí kolem 3,50 Kč za kWh. A to ani bychom nemuseli jít cestou Francie, kde zestátnili jejich ČEZ tj. moloch EdF!
Jednu věc si tady pořád lidé a i politici v souvislosti s výrobou elektřiny v ČR a EU neuvědomují, že zde se nejedná o trh a byznys s elektřinou nemá nastaveno tržní klasické prostředí a potřebné podmínky!!! Tím jde vše do kopru a takoví podnikatelé jako Tykač a Křetínský, co zde v oblasti s byznysem s elektřinou působí, tak mohli za poslední rok vydělat 100 miliard korun. A to nehovoříme o ČEZu.
Je jasné, že vládní činitelé v tom nějakým způsobem „jedou“, a zavání to ukrajinskými korupčními manýry. To, že likvidují české podnikatelské prostředí je těm dobytkům jedno!
Články Markéty Šichtářové čtu již mnoho let …
Po jejím nedávném vystoupení ve zpravodajství TV Prima, a dle obsahu některých jejích textů, si dovolím konstatovat, že „do kopru“ jde pomalu ale jistě i autorka článku 👎
„To, že likvidují české podnikatelské prostředí je těm dobytkům jedno!“
Spíš jsou jak najatí.
Skvele
A co udělali ti podnikatelé, aby měli levnější elektřnu? Už mají firemní větrnou či sluneční elekrtárnu? Nabíjí svoje elektromobily zadarmo ve společných garážích? Nic z toho, tak ať si nestěžují, vláda má přece mnohem víc a důležitějších starostí!
autorka asi fetuje ? ten její růst se tu nekoná už 4 roky, asi je třeba ezoekozaklínadla recitovat pozpátku za úplňku, sláva CO2!
Celej problém? Chce to vyměnit současný fialový Pětitunel za někoho normálního, kdo to myslí s Českem dobře.
A na pomoc Ukrajině vyslat výsadkové komando sebevražedných vládních činitelů a ekonomů.
Ale nakonec se ukázalo, že na UA nikdo nepojede, protože buď mají modrou knížku a nebo se obávají zranění.
Zlatí komunisti !
Čtenář PP alias důchodce z DD Postřelmov.B.H.
Mysliteli a nějaký ten argument by nebyl? Takhle tvůj duševní výplod je typu Spartáá je lepčíí!
Ty budeš opravdu myslitel……
Petr Gothard
A prášky od doktora jste si včera vzal? Vypadá to, že jste vynechal…..
Pouze sem zopakuji to, co jsem pod jiným článkem napsal pí Janině, která v komentáři odkryla identitu nickname „Maximus“:
„On i ten samolibý blb maximus, který výše v diskuzi stupňuje varianty slova blbec, je zoufalá existence, která tento web pohřbila :(( „
Přesně tak, ta paní je od doby kdy se stala mnohanásobnou matkou názorově marná.
Zda mnohá těhotenství, porody, kojení á vliv na změknutí mozku nelze jistě medicínsky dokázat. Ale jinak?
Koukám, že jsem trefil přesně terč, blbce B.H., který zareagoval po svém. Osel důchodce z DD Postřelmov. Doporučuji všem zájemcům se na něj chodit dívat jako na zvláštního tvora v ZOO. Používá v různých obměnách ty svoje obraty a tak je lehce identifikovatelný. Prostě blbec.
Maxime, ale já myslela, a jistě nejsem sama, že ty po tom, cos naházel ty klády na koleje, přebýváš pod viaduktem, a ne v DD?!
Že by se radním zželelo Baldy, který se začal skrývat za přezdívku Maximus ..❓
To: Maximus 2.3.2024 20:53:18
Ty jsi opravdu nemalý blb, ale především závistivý ubožák. Tobě by ani výchovný výprask nepomohl.
Kupříkladu Norsko, členský stát EU-Norsko a ESVO uzavírají dohodu o volném obchodu s Indií, největším rostoucím trhem světa to je za A a za B—-„Dohoda zahrnuje závazek investovat 91 miliard eur v Indii a očekává vytvoření jednoho milionu pracovních míst v Indii během příštích 15 let“, hmm, co z toho plyne pro Norsko?
91 miliard EUR!! Fantastický. Ptáte se, pro koho je tato nabídka nejlepší?!
Ale tato malá země s tak štědrou vládou nemají stejnou velkorysost investovat cokoli ve své vlastní zemi a ne ve svých vlastních lidech. Je toho hodně, co je jako „plivnutí do tváře“ norského etnika. Nebo? Vytváření pracovních míst v Indii se také zdá být prioritou zdejší vlády? a co to Norsko?
Je jasné, že Indie nyní směřuje k enormnímu ročnímu růstu a obchod s Indií je samozřejmě důležitý.
To je nepopíratelné. V dlouhodobém horizontu bude tato jejich dohoda znamenat i tlak na norské farmáře a IT firmy? Zároveň je Indie v konfliktu s Pákistánem a oba mají jaderné zbraně a vnitřní podmínky v Indii – označované jako největší demokracie světa – jsou pro mnohé menšiny obtížné….
Indie má nejméně 200 – 300 milionů lidí, kteří stále spoléhají na kravský hnůj jako hlavní zdroj energie, země má nejméně 41 velkých vodních elektráren, několik stovek uhelných elektráren a nyní postaví mnoho desítek jaderných reaktorů.–zdroj net, ty čísla.
Země se stává novou Čínou z hlediska výroby, ekonomického růstu a západní společnosti sem nyní umisťují ještě více svých továren – včetně těch, které se zavírají v západní Evropě. Zároveň Indie dostává od Ruska 2 miliony barelů ropy denně a je velmi kritická vůči Číně. Tedy se tak projevuje…Indie se možná stane lídrem mezi zeměmi BRICS a tamní vztahy s Čínou jsou již našponované – v neposlední řadě ohledně Námořní hedvábné stezky a čínských základen „kolem“ Indie rovněž. Tak už jen věřit a doufat, že lidé nezačnou okamžitě pracovat pro to, aby Indie co je mimo Evropu))) vstoupila do EU—))) a i NATO?
NATO se s Indií dohodlo na pokračování vzájemných jednání 2022
Číně se nelíbí „asijské NATO“ 2021…
a tak hmm…
Zároveň se stále více Indů snaží přestěhovat do zahraničí, prostě migrovat, odejít z Indie a půjdou kam?… to ví každej ))) a jejich fest dost.
Nová americká nemocnice ve Weilerbachu ve Falcku má být největší americkou nemocnicí mimo USA. Náklady se odhadují na 1,1 miliardy eur. Slavnostní zahájení se konalo v roce 2014. Velká část pláště je nyní na svém místěhttps://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/us-hospital-in-weilerbach-100.html