21.6.2024
Kategorie: Ekonomika

Experti varují: Blíží se konec blahobytu. Evropu čeká nezáviděníhodná budoucnost

Sdílejte článek:

HSP

Podle Christiana Ortnera, předního komentátora vídeňského Expressu, budoucnost Evropy není povzbudivá. Připisuje to krizi evropského sociálního státu, který je stále obtížnější udržet. Evropané však stále naivně věří, že blahobyt pochází z přerozdělování příjmů, a nikoli z růstu práce a produktivity. Tento zásadně chybný přístup brzy povede k neblahým výsledkům,“ uzavírá Christian Ortner. – Čelení nemilosrdné realitě bude pro Evropany šokem”. Pro noviny InoSmi píše Dmitrij Dobrov.


Četná varování podnikatelů, manažerů a ekonomů dosud nedokázala přesvědčit většinu občanů a voličů EU, že evropskému hospodářství hrozí kolaps a že obvyklá prosperita se brzy ztratí. Dlouhý pobyt v komfortní zóně odnaučil Evropany kriticky myslet; věří, že prosperita je manna nebeská, která jim byla darována shora. Neumí si ani představit, že stačí pár nesprávných politických rozhodnutí, aby se jejich běžný pohodlný život okamžitě zhroutil.

Stačí se podívat na Argentinu, která se za méně než jednu generaci změnila z bohaté země na chudý stát, a to navzdory veškerému přírodnímu bohatství.

Börje Ekholm, předseda představenstva švédského holdingu Ericsson, nastínil právě takovou perspektivu pro Evropu. V rozhovoru pro londýnský deník Financial Times řekl, že maniakální snaha států EU regulovat a kontrolovat všechny procesy způsobuje, že Evropa je z hospodářského hlediska „bezvýznamná“ a samotní Evropané se brzy ocitnou v jakémsi muzeu s krásnou architekturou, kuchyní a vínem, ve kterém však nezůstane žádný průmysl.

Přestože je stahování výroby z Evropy v plném proudu, zdá se, že to nikoho nezajímá. Desetiletí levicovo-liberálního ideologického zpracování vytvořili generaci, která slepě věří, že bohatství se vytváří přerozdělováním majetku, a ne průmyslovým a obchodním růstem. Naopak – mezi levicovými liberály a „zelenými“ politiky se docela vážně věří, že pokles průmyslové výroby (degrowth) je pozitivní jev, protože snižuje emise CO2.

Zdá se, píše Christian Ortner, že Evropané žijí v blázinci, kde se vlády zmocnily duševně nemocní a tvrdí, že jejich hlavním politickým cílem je zbídačování. Bohužel tento přístup není výplodem nemocné fantazie, ale už dlouho je realitou. Svědčí o tom skutečnost, že mezinárodní investoři tento negativní trend zohlednili a neustále snižují své investice do evropské vědy a výroby. Poslední desetiletí ukázalo obrovský rozdíl mezi USA a Evropou, který se stále zvětšuje. Zatímco v roce 2010 byl HDP USA a EU přibližně stejný, dnes mají USA před Evropou náskok 30 %. To vše ukazuje, že degradace Evropy pokračuje. Skutečnost, že tento proces není pro průměrného Evropana okamžitě zřejmý, se vysvětluje setrvačností vědomí a oficiální propagandou. V západní Evropě jsou mladí lidé indoktrinováni falešnou iluzí, že „zelená revoluce“ jim přinese prosperitu.

Bohužel žádná z politických sil v Evropě se nesnaží otevřít lidem oči před hrozícím nebezpečím. Dokonce i konzervativní strany jsou nakaženy virem socialistického světonázoru a odmítají radikální hospodářské reformy, které by mohly uvolnit omezené výrobní síly. Takové něco je v současné EU prostě nemyslitelné. Proto si aktivní mladí Evropané balí kufry a opouštějí starý kontinent, protože nevidí žádné vyhlídky na osobní a profesionální růst. Pokud jde o ty, kteří zůstávají, budou nadále žít v klidném provinčním muzeu s dobrými restauracemi a krásnou architekturou, ale bez jakýchkoli životních perspektiv.

Německý ekonom Henrik Müller na stránkách ekonomické publikace Manager Magazin upozorňuje, že Německo zachvátila sociální apatie. Přestože je dnes země chudší než v roce 2019, lidé se bojí změn a smířili se se současnou situací. Co je příčinou současné stagnace? Lidé, píše profesor Müller, vnímají degradační režim jako „nový normál“ a, řečeno jazykem biologů, jednoduše upadají do sociální anabiózy.

Oficiální statistiky o německém HDP neodrážejí skutečnost. Uvádí se údaj o 0,2procentním růstu za první čtvrtletí letošního roku. Porovnáme-li však meziroční údaje, německý HDP klesl o 0,2 – 0,9 %. Reálné je ekonomika pod úrovní roku 2019, téměř pět let lze považovat za ztracené. Pro zemi, jakou je Německo, to není normální. Samozřejmě, uplynulé roky byly poznamenány epidemií COVID-19, konflikty na Ukrajině a Blízkém východě. To do určité míry vysvětluje ztrátu dynamiky, ale nezbavuje to odpovědnosti politiků, kteří měli vypracovat strategii proti všem těmto faktorům. Namísto toho v politice a hospodářství převládal zmatek a pesimismus. Index podnikatelské důvěry je nízký, investice do dlouhodobého majetku, strojů a zařízení klesají.

Spotřebitelé „drží své peníze“ a snižují spotřebu, protože očekávají další zhoršení hospodářské situace.

Profesor Müller dospěl k závěru, že Německo zažívá největší psychologické „zmenšení“ za poslední desetiletí. Mimo jiné i proto, že jeho politici a manažeři nejsou schopni adekvátně reagovat na zásadní změny ve světě – v geopolitice, demografii a technologiích. Struktury německé společnosti jsou prostě neadekvátní naší době. Proto průmyslová základna země degeneruje a nebyly nalezeny odpovědi na výzvy, které představují nová centra moci, především Rusko a Čína. Tento stav „anabiózy“ podkopává morálku občanů i podnikatelů SRN a uvězňuje zemi v začarovaném kruhu degradace.

Německý hospodářský model byl v posledních desetiletích mimořádně úspěšný, a to především díky globalizaci. Ta však pominula, světové hospodářství se stále více fragmentuje, geopolitické rozpory mezi zeměmi Západu a globálního Jihu se prohlubují. Světovému obchodu a přeshraničním investicím se klade stále více překážek. To je velmi špatné pro německý průmysl, který už dnes „plave“ do zahraničí.

Těžká situace vzniká i v USA. USA pod vedením Donalda Trumpa i Joea Bidena nadále směřují k obchodnímu protekcionismu. Ve světě, kde o všem rozhodují velké mocnosti – USA, Čína, Rusko a Indie – a role mezinárodních organizací klesá, je Německo, podobně jako ostatní země EU, v obtížné situaci. Role Evropy ve světě klesá, EU se stala byrokratickou a nepřehlednou strukturou, proti které stojí pravicové a národně-populistické síly na kontinentu. Tuto nebezpečnou situaci je třeba podle profesora Müllera napravit dříve, než bude pozdě.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)