21.7.2024
Kategorie: Ze světa

Co nám říká volba Leyenové?

Sdílejte článek:

PAVEL ŠIK

Volba předsedkyně komise EU, a tím hlavní tváře projektu Evropa, je více než ostudná a staví základní principy EU na hlavu. Na první pohled bychom mohli říct, že se jedná „jen“ o politiku, ale to není zcela pravda. Politika se v západním světě odvíjí uvnitř jakéhosi demokratického rámce, založeného na spojujících hodnotách lidské komunity a těmi jsou transparentnost, rovnost a právo, padni komu padni.

Na volbu je třeba se dívat jako na naprostou zradu těch hlavních hodnot na kterých je EU vystavěná a o které se právě ti, kteří Leyenovou pravděpodobně volili, neustále opírají. Leynová se měla uklonit, omluvit a odstoupit, ale místo toho ukázala naprostou aroganci a absurditu její volby nejlépe dokumentuje fráze, kterou po zvolení řekla, že „chce spolupracovat s proevropskými, proukrajinskými stranami, které zároveň podporují právní stát“.

Přenesme se přes politické nálepkování, kdo je proevropský a kdo ne, kdo je proukrajinský a kdo ne, zůstaňme přesně u poslední fráze „právní stát“.

Na stránkách Evropské Unie v sekci základní zásady a hodnoty najdete větu: „Transparentnost je jednou z klíčových zásad EU.“ Článek 10 Smlouvy o Evropské unii stanoví, že proces otevřeného rozhodování probíhá „co nejblíže občanům“. Článek 11 stanoví, že jednotlivci i reprezentativní sdružení by měli mít možnost „projevovat a veřejně si vyměňovat své názory na všechny oblasti činnosti Unie“. Na tyto body dále navazuje Smlouva o fungování Evropské unie. Stanoví, že orgány EU jsou povinny jednat veřejně a zajistit, aby jednotlivci a jakékoliv fyzické nebo právnické osoby s bydlištěm či sídlem v některé ze zemí EU měli přístup k dokumentům.

A přesně toto právo, tuto hlavní zásadu a hodnotu EU – jak rozhodl Evropský soud v rozsudku ze 17. července – Komise v čele s Leyenovou porušila. Leyenová svým rozhodnutím z roku 2022 ignorovala právo a neumožnila svobodný přístup občanů ke smlouvám, které uzavřela. Dokonce v probíhajícím soudním řízení požadovala, aby soud zamítl žalobu a nechal žalobce platit soudní řízení. Nakonec je bude muset platit komise.

Další hlavní hodnotou, kterou má EU na svých stránkách, je právě zásada právního státu, kterým se Leyenová ohání. V definici EU to znamená, že veškerá činnost EU se odvíjí od smluv, s nimiž země EU vyslovily dobrovolný a demokratický souhlas. Leyenová tedy chce spolupracovat jen s těmi, kdo dodržují to, co ona porušila? Cítíte tu absurditu?

A mezi těmi hodnotami je ještě řeč o rovnosti a ta nemá stupnici na politické hierarchii nebo není ohraničena politickou příslušností. Je snad větší a menší porušení práva? Je menší porušení, když to dělá Leyenová a větší, když to dělá Orbán? Nic takového mezi základními hodnotami napsáno není.

Ti, kteří ji volili, nám občanům dali ale jasně najevo, že oni to ale tak prosazují. Považují právo jen tehdy za důležité, pokud se uplatňuje dle politické příslušnosti. Ukázali nám vlastně, že považují základní hodnoty a právo EU za druhořadé, pokud je člověk na jejich straně. Je absurdní, že ve většině právě ti, kteří Leyenové dali svůj hlas, se ale ohánějí pojmy jako morálka, hodnoty a právní stát.

Jakkoli doposud byla tato nadstavba vždy použita proti politickým oponentům jako něco vyššího, nyní se s volbou Leyenové sesypala jako domeček z karet. Vzpomeňme si na to až se tím boudou lidé jako Gregorová, Farský, Kolář, Niedermayer, Vrecionová, Zdechovský, Nerudová a spol ohánět.

Volbou Leyenové ukázali, že jsou to jen prázdné fráze, takže sundejme si rukavice, žádné vyšší hodnoty Pětikolka ani dosavadní většina v EU nehájí, naopak je ničí.

Ring je otevřený.

Pavel Šik, FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)