Na falešné slevy zacílené na zákazníky v Penny Marketu, spadajícího do německé skupiny REWE Group, kde inspektoři ČOI v posledním loňském čtvrtletí zjistili nejvíce pochybení, ParlamentníListy.cz upozornily již dříve s poukazem na „akce“, během nichž tento supermarket zboží naopak zdražoval.
V říjnovém akčním letáku obchod lidem sliboval mnohaprocentní slevy, avšak ve skutečnosti bylo velké množství položek naopak zdražených. Například trvanlivé mléko před začátkem „akce“ obchod potají zdražil z 15,90 Kč na 16,90 Kč a zákazníkům začal tvrdit, že má jít o slevu až o 26 procent. Stejnou slevu uváděl též u sušenek, které stály v „akci“ 21,90 Kč místo předchozích 19,90 Kč a „zlevněnou“ barvu na vlasy prodával za 89,90 Kč, kdežto před propagovanou slevou byla prodávána za 69,90 Kč.
Dění, které může při zjištění ČOI vyhodnotit coby nekalou obchodní praktiku, se v obchodech působících v Česku objevuje pravidelně. Obchod v rámci tohoto triku namísto zlevnění výrobků z ceny, za kterou byl výrobek prodáván v době 30 dnů před poskytnutím slevy (nebo od okamžiku, kdy začal být nabízen, pokud je výrobek v prodeji dobu kratší než 30 dnů), jak to ukládá zákon, u zlevněných cenovek připíše přeškrtnuté cenovky, které jsou mnohem vyšší, než jaká ve skutečnosti byla nejnižší cena v posledním měsíci a z těchto nic nevypovídajících údajů následně odvozuje „slevy“ až v desítkách procent.
Často se pak ukáže, že „výhodná sleva“ ve skutečnosti žádnou slevou není. Například u pšeničné mouky Karlova koruna zákazníci Penny Marketu v říjnu spatřili slevu až o 26 %, ve skutečnosti ovšem v rámci akce stála 10,90 Kč, což je i cenovka, za níž se tato mouka prodávala v posledních 30 dnech. Reálná sleva je tedy 0 %.
Právě Penny Market za tyto praktiky získal ze všech obchodů od České obchodní inspekce nejvíce pokut. Agrární komora České republiky upozornila, že v posledním loňském čtvrtletí ČOI uložila celkem 54 pravomocných pokut dohromady za šest milionů korun.
„Nejvyšší pokuty dostaly řetězce Penny Market, Billa, a Albert,“ doplnila Agrární komora ČR, že v daném objemu pokut jsou nejen pokuty za falešné slevy, ale třeba také za špatné účtování ceny nebo prodej alkoholu a cigaret nezletilým.
Ani milionové pokuty supermarkety působící v Česku od zneužívání praktik v podobě tzv. „falešných slev“ neodrazují a v obchodech dochází i k tomu, že je lidem u pokladen účtována vyšší částka, než jaká je u zboží na regálu a vloni v rámci kontrol ve druhém čtvrtletí letošního roku, které byly inspektory ČOI prováděné od 1. dubna do 30. června 2024 v rámci celé tržní sítě včetně internetových obchodů, bylo porušení právních předpisů zjištěno při 106 kontrolách z celkových 259. Tedy hned při 40,93 % z celkového počtu provedených kontrol. A už tehdy se objevovala „známá jména“. Zatímco v prvním čtvrtletí nejvíce pokut obdržel Albert, ve druhém čtvrtletí největší částku musel platit Penny Market.
Celkově za první tři čtvrtletí loňského roku Česká obchodní inspekce podle České televize zkontrolovala 943 slevových akcí a podle předběžných závěrů zjistili kontroloři porušení zákona o ochraně spotřebitele v 38 procentech případů.
„Doporučujeme seznámit se s cenou, která je na trhu běžná, protože ne každá cena, která je deklarovaná jako ve slevě, musí nutně znamenat, že se jedná o cenu nejnižší na trhu,“ varoval proto v pořadu De facto na ČT24 mluvčí ČOI František Kotrba.
Novela zákona o ochraně spotřebitele přitom hovoří jasně a Česká obchodní inspekce upozorňuje, že k poskytnutí slevy v různé výši musí dojít bezprostředně po sobě, tedy nepřerušeně, a výše slevy se musí zvyšovat. Snížit se nesmí.
Prodávající je též povinen informovat spotřebitele o nejnižší ceně, za kterou výrobek nabízel a prodával v době 30 dnů před prvním poskytnutím slevy (z níž je sleva počítána) a cenou platnou v okamžiku nabídky. „Žádné další cenové údaje, jako je např. cena, za kterou byl výrobek nabízen a prodáván bezprostředně před poskytnutím slevy, uváděny být nemusí. Jejich uvedení může být naopak pro spotřebitele matoucí a může být posuzováno z hlediska dodržování zákazu užívání nekalých obchodních praktik. Tyto jiné cenové údaje musí být dostatečně jasně vysvětleny a nesmí vzbuzovat dojem, že jsou nejnižší cenou výrobku, za kterou jej prodávající nabízel a prodával v době 30 dnů před poskytnutím slevy,“ uvádí ČOI.
Proč se vůbec ještě někdo okrádáním tupých tschechische ojroovcí zabývá.
Vždyť ony CHTĚJÍ být okrádány, nemohou bez toho žít.
Ta inspekce by se měla zaměřit na podstatu jednání prodejců.
V současnosti chodím nakupovat do více supermarketů a z nich srovnatelný výběr obvykle kupovaných potravin v Penny vychází v porovnání s Lidlem, Albertem, Globusem, Kauflandem a Billou nejlépe.
Co ce týče mouky za 10,90 tak předchozí cena byla minimálně o 2 kč vyšší a doba kdy se prodávala za 5,90 je dávno pryč. V Bille vychází takřka vše dráže. Nejhůře hodnotím Albert, kde používají triků s menším objemem pod značkou Albert a stejnou cenou oproti konkurenčním prodejnám, kde prodávají větší objem.
Inspekce by se tak měla více zaměřit na to, aby lidé pochopili, že v obdobně vypadajícím balení kupují méně než v Penny za rohem. Triky používají všichni, ale pokud inspekce kritizuje pouze to, že předtím měli cennou nižší a
nyní ji mají dražší a přitom nižší jak konkurence, tak ty pokuty neřeší přehlednost a zájem obyvatel nutit prodejny
k vzájemně přehledným cenám konkurenčního zboží. Důležité je, jaká je cena a jestli je tak účtována. Kdo má v hlavě mozek, tak se dívá na výhodnost slevy a ne na nesmyslná procenta. Na reklamních tricích a lžích je postaveno fungování celé naší vlády a reklamy v televizi přesto nic se neděje – žádná inspekce to neřeší.
Koukám, že můj příspěvek zmizel, i když se tady na čas objevil. To jsou věci!
Jenom dementy zajímá, zda je zboží v letáku, nebo má cenovku jiné barvy a tito dementi by měli být sterilizováni. Normálního člověka zajímá pouze to, zda je pro něj skutečná prodejní cena přijatelná nebo ne.
Pravý prostor je cenzurován! Asi před hodinou tady byl ode mne trochu větší příspěvek a ten pak zmizel. Takže pan Kříž resp. jeho poskok co má službu se podělal! Tak díky!
Helmut von Sajrajt
taky mi jeden zmizel.
Správce chudobince…..
Zřejmě se pan Kříž prach obyčejně podělal. Nu což, všechno má svůj konec. I ten Pravý prostor za čas pojde. První co udělám, tak přestanu sem posílat peníze.
Helmut von Sajrajt
teď jsem tam koukl, to bylo k jinému článku a mám ho tam. Naskočil tam se zpožděním.
Helmut Von Sarajt:
Každý se může splést, ale málokdo to přizná. Za to dík.
Problém kardinální, který by měla inspekce řešit je slożení potravin !!
Známý kulturista mě potvrdil, že nemůže jíst kuřecí z obchodu, protože mu naměřili v souvislosti s konzumací větší množství ženského hormonů estrogenu. Jí tak hovězí a vepřové od jediného řezníka pro jeho vyšší kvalitu. Inspekce se tím rozdílem evidentně nezabývá.
Došlo to tak daleko, že ,,dezoláti,, tvrdí, že na Ukrajině neexistují normy platné v EU na herbicidy, pesticidy, hnojiva, že kuřecí je urychlováno hormony tak, že je možné dosáhnout jatečné váhy o 2 týdny dříve, než pěstitelé u nás a že pro splnění normy škodlivin se míchá obilí s obilím od pěstitelů z EU. Dokonce mají tolik drzosti, že uvadějí, že dodaná pšenice z Ukrajiny obsahuje rakovinotvorné látky ze starého plesnivého obilí.
Doufám, že podle člànku o velmi důsledné
činnosti obchodní inspekce lze všechny tyto nesmysly vyvrátit, protože přátelům se dodávají kvalitní potraviny, neodstřelují se jim plynovody, ani se jim neblokují a pomoc se nerozkrádá. Takže článek prokázal, jak ČOI má starosti o úplně něco jiného.
hovorka11 – růstový hormony cpou do kuřat i u nás. Kuřata by neměly jíst děti, pokud nechceme teenagery vysoké 2m (což je dneska skoro většina). Vy jako lékař jistě znáte kampaň, abyste je pokud možno nepředepisoval lidem kvůli ztrátě účinnosti – a na druhou stranu do zvířat na maso je dovoleno cpát antibiotika i preventivně!
A myslím, že by nějaká inspekce konečně měla řešit pančování masných výrobků vodou. Všechno je mokrý, salámy, maso. V supermarketu neseženete normální maso nebo uzeniny bez vody. Ano, nepoškozuje to zdraví (snad), ale je to podvod a vadí to při skladování i zpracování.
pardon – nepředepisoval ANTIBIOTIKA (ne hormony)
cocoqg: Lékař nejsem, ale špičkový sportovci si nechávají rozbory krve dělat i na to, co my ne. Masné výrobky v obalu jsou konzervovány dusitany sodnými, které jsou ,,podezřelé,, z pomocí vzniku karcinomu. Zajímavé je to ,, podezřelé,,.
Myslím, že je to jako v jiných případech, kdy se dá na pokusech prokázat, že látka má přínos ke vzniku karcinomu např. střev prokazatelný. Lobby je však silné.
Maso je daleko lepší kupovat u řezníka bez obalu s datem spotřeby.
Pardon, doktor tady byl někdo jiný. Taky se mi nechce věřit, že by ta voda na pančování byla aspoň čistá. Dusitany jsou pravděpodobné – podvodníci si tím prodlouží i trvanlivost těch pančovaných šmejdů.
To s těma hormonama v kuřatech je veřejně známé. Dítěti kolegyně začaly růst prsa a doktorka jí řekla, že je to od těch hormonů v kuřatech. Všichni to vědí, ale nikdo proti tomu nic nedělá. Ani nápis „nevhodné do 18 let“ na to nedají…