23.4.2025
Kategorie: Multikulturní soužití

Česko zůstává atraktivní destinací pro usazování cizinců

Sdílejte článek:

VLASTIMIL VESELÝ

V celkovém srovnávání podle osobních zkušeností expatů stále vycházíme velmi dobře. Ale migrace z méně vyspělých zemí ničí v Evropě toleranci ke všem typům imigrace. Pravidla se zpřísňují.

Jak už je zvykem, úvodem roku tu mám delší pauzu, protože leden obvykle trávím na cestách v zahraničí (letos to bylo severní a jižní Thajsko) a další týdny pak doháním nahromaděné resty. Pokusím se vám to vynahradit několik článků v rychlejším sledu. Za poslední 3 měsíce se toho událo opravdu hodně.

Jak jsem loni předpovídal, v celé Evropě se zpřísňují migrační pravidla. Stále je to však spíše rovina přání a plánů – na rozdíl od Trumpovy vlády v USA, která jasně ukazuje, že hlídat hranice a deportovat ilegály jde, když se chce. Budu se dále věnovat české novele azylového práva a implementaci migračního paktu s povinnými relokacemi Fialovou vládou. Podrobněji se podíváme k sousedům do Německa, kde CDU s CSU slibovaly velké změny, aby na ně po volbách zapomněly. Pojďme ale začít srovnáním ČR s ostatními vyspělými zeměmi, kam se za práce vydávají expati. Jak jsme na tom?

Expat Insider 2024

Výsledky celosvětových průzkumů mezi expaty, které ve své komunitě pokrývají 420 měst napříč světadíly každoročně pořádá InterNations, jsem tu už komentoval . Zpráva Expat Insider za loňský rok opět hodnotila různé aspekty, jako je snadno přesídlení, kvalita života nebo nezbytnosti pro život vysoce kvalifikovaných cizinců v zahraničí. Na své osobní zkušenosti ze života v hostitelské zemi odpovídalo více než 10 tisíc expatů od těch nejmladších až po seniory z různých socioekonomických a kulturních prostředí.

Expat Insider 2024: Vietnam je nejdostupnější destinací na světě...

V některých kritériích si vede Česko stále velmi dobře. Podle kritérií Kultura a Spokojenost s prací se umístilo na 15. příčce, 16. místo mu náleží v kategorii Práce a volný čas. 16. pořadí ze všech 53 států jsme dosáhli také v kategorii Kariérní šance, kde jsme dokonce předstihli Singapur, Německo nebo Švýcarsko. Co se týče pracovního života pro expaty, jsme 15. nejlepší země na světě.

14. místa dosáhla Česká republika v kritériu Kvalita života. Nejlépe si vedla v kategorii Cestování a tranzit, kde skončila dokonce osmá (nejlepší Japonsko, Nizozemí a Spojené arabské emiráty). Z hlediska bezpečnosti byla hodnocena jako 15. nejlepší země a předčila Kanadu, Nový Zéland a Švédsko.

Z uvedeného srovnání je zřejmé, že stále zůstáváme pro cizince zemí atraktivní, kam se nebojí přijet za prací. Jistě najdeme i kritéria, kde vycházíme ve srovnání hůř, např. v obtížnosti zvládnutí místního jazyka nebo v době, kterou Češi potřebují, než přijmou cizince mezi sebou. Ani to však není důvodem, aby redakční aktivisté z mediálního mainstreamu (zde MFD) opakovaně vykreslovali český národ jako rasisty a xenofoby s titulkem jako Proč se k expatům chovají nepřátelsky Češi? Horší už je jen Kuvajt a Rakousko . Stačí ocitovat některé respondenty: „Kvalita života v ČR je důvodem, proč jsem se sem v roce 2016 přestěhoval… Jsou tu mnohem nižší daně než v Británii, několikanásobně levnější a efektivnější doprava, kvalitnější potraviny, výchova zeleně a mnohem lepší podmínky pro děti.“ (George, Londýn)

Záleží, odkud přicházejí

Letošní sérii článků záměrně začínám tímto průzkumem, abychom si to potvrdili, že když otevřeme stavidla masové migrace nízce kvalifikovaných z rizikových zemí, ohrozíme nejen naši bezpečnost na ulicích, ale ztratíme také dosavadní toleranci místních k cizincům i ochotu bezproblémových a vysoce kvalifikovaných expatů sem přijíždět.

V knize The Culture Transplant sumarizuje Garett Jones, profesor ekonomie na George Mason University, co se bude dít s nejvyspělejšími státy světa, pokud bude pokračovat v imigraci ze států méně vyspělých

  • patří kvalita vládnutí a zvyšuje se potenciál korupce
  • budou častější sociální konflikty a vzroste riziko občanské války
  • patří společenská důvěra
  • vzroste podpora pro zvýšení minimální mzdy a zákony, které zaměstnavatelům ztíží propouštění
  • schopnost inovovat. Ekonomiky nejvyspělejších států tak na tom budou hůře, než kdyby k žádným imigraci nedocházelo.

Za oponou migrace

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)