15.4.2025
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Operace FF UK: Anatomie jednoho PSYOPU

Sdílejte článek:

PAVEL J. HEJÁTKO

„Ve válce o mysl obyvatelstva není důležité, co se stalo. Důležité je, co si lidé myslí, že se stalo.“— Neoficiální poučka vojenské psychologie

V prosinci roku 2023 byla Česká republika podrobena tiché, chirurgicky přesné operaci. Nešlo o teroristický útok, nešlo o čin vyšinutého jedince. Šlo o kontrolovaný incident s cílem ověřit tři věci:

1. Efektivitu krizového řízení v reálném čase.

2. Propustnost a ovladatelnost veřejného diskurzu.

3. Chování společnosti pod vlivem cílené emoční saturace.

Ve světě zpravodajských her a psychologických operací (PSYOP) jde o tzv. „live environment simulation“ – tedy řízenou krizi s reálnými následky a fiktivním rámováním. Zda šlo o test domácí provenience (pravděpodobně BIS, ve spolupráci s krizovými specialisty MVČR), nebo o outsourcing zahraniční služby (např. NATO/CYBERCOM), zůstává nejasné. Ale průběh, řízení a následné „vyšetřování“ odpovídají manuálům hybridního vedení informační války.

Fáze I – Incident

Střelec. Identifikovatelný, připravený, s plánem, manifestem a historií. Vše přichystané k veřejné spotřebě. Mediálně snadno uchopitelný profil – archetyp osamělého vlka. Tato fáze měla jediné cíle:

Otevřít masivní mediální prostor.

Vytvořit emocionální náraz.

Polarizovat diskusi a rozvrátit vnitřní kognitivní rovnováhu veřejnosti.

Zatímco veřejnost hledala „proč“, operativci sledovali jiný parametr: rychlost šíření strachu a zpětnou kontrolovatelnost narativu.

Fáze II – Mlžení a výpadky

Následné vyšetřování bylo přímo učebnicovým příkladem řízené nekompetence. Nejednotná komunikace. Odmítání odpovědnosti. Nulová transparentnost. Šlo o tzv. deliberate confusion cascade – vědomé vytváření šumu, kde fakta ztrácejí ostrost a veřejnost se stáhne do pasivity.

Policie neposkytla přímé odpovědi. Bezpečnostní složky zavedly procesy s minimální publicitou. A mediální prostor začal být saturován nikoli informacemi, ale emocemi. To je klasická emoční obálka (emotional envelope) – technika, která zakrývá jádro příběhu vrstvami lidských tragédií, aby byla každá otázka považována za necitlivost.

Fáze III – Eliminace rušivých vektorů

Do systému však vstoupil neřízený element: Lenka Šimůnková. Matka, která místo pasivního přijetí role oběti přešla do aktivního odporu. Identifikovala konkrétní osoby, žádala konkrétní odpovědnost a především – přestala hrát podle scénáře.

Její veřejná kampaň, včetně billboardu, byla krátká, ale účinná. Reakce systému byla rychlá: odstranění, diskreditace, umlčení. Její smrt je oficiálně označena za sebevraždu. Neoficiálně? Neutralizace vektoru nestability.

Fáze IV – Reset a kontrola škod

S odstupem času lze pozorovat známky následné fáze: resetovacího protokolu. Média přestala používat výrazy jako „pochybení“, začala přejímat terminologii o „osamělém šílenci“, „nešťastné události“ a „složitém duševním stavu pozůstalých“. Kritici jsou rámováni jako přetížení či emocionálně zničení jednotlivci.

Veřejnost se stahuje do kolektivního mlčení. Cílový stav PSYOPu je dosažen: zmatek bez viníků, lítost bez odpovědí, smíření bez spravedlnosti.

Závěrečné hodnocení

Incident na FF UK nebyl selháním státu. Byl to protokolální test odolnosti. PSYOP s obětí – a se scénářem.

Pokud byl úspěšný, čeká nás další fáze. Pokud byl příliš průhledný, bude přepsán. Ale pokud čtete tento text – zeptejte se: Proč se vlastně stále nic nedozvídáme?

Poznámka redakce: Článek je úvahou autora, nemusí nutně vyjadřovat názory redakce PP.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 3,72 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)