9.4.2025
Kategorie: Ekonomika

Když ruská hrozba pominula

Sdílejte článek:

ZBYNĚK FIALA

Válka na Ukrajině byla posledním hřebíkem do rakve studené války. Ukázala meze ruské vojenské a ekonomické moci, a to Washington přinutilo přehodnotit potřebu bránit Evropu tlakem na Rusko, píše George Friedman ke geopolitice Trumpových cel.

Všichni mluví o tom, že s Trumpem přišla zásadní změna, ale každý ji definuje jinak. Spousta komentářů se soustřeďuje na to, co se děje na kapitálových trzích, ale to se týká jen někoho a sleduje to krátkodobý zájem. Výmluvně to popsal Bloomberg, když uvedl, že americká investiční třída, tedy ti, kdo vlastní téměř všechny akcie, představuje jen horních 10 procent společnosti. A to jsou ti, kdo nyní zjišťují, že jejich postavení bude v éře Trumpa oslabeno.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2025-04-06/trump-tariff-chart-how-stock-market-crash-hits-wall-street-investors 

Trhy létají jak na houpačce, v pondělí se dávaly trochu dohromady, takže široký index S&P 500 se vrátil na pouhých 1,2 procenta pod nulu. Ale v pátek se jednu chvíli mluvilo o ztrátách akciového trhu na úrovni 5 bilionů dolarů. Celkový HDP Spojených států je 29 bilionů dolarů, takže pětina se vypařila na základě jediného vystoupení prezidenta Donalda Trumpa v Růžové zahradě Bílého domu.

Vypařila? Někdo akcie prodává, jiný kupuje. Zájemců o prodej je víc, proto cena klesá. Kupovali jen ti, kdo si myslí, že panika odezní, ceny se vrátí a 5 bilionů spadne z nebe.

Osudy spekulantů však nejsou důležité. Kdybych měl přidat svůj pohled na probíhající události, vidím pokus státu zvrátit nepoměr sil, kterým zatím disponovaly nadnárodní korporace a finanční kapitál. Stát na clech vydělá to, co se neodváží získat zdaněním. Možná to ani nejde, pohádkově placení daňoví poradci vždycky na něco přijdou. Cla jsou spolehlivější. Celnici nakonec vyberou tolik, že daně mohou jít dokonce dolů.

Ale i ten boj o obnovu státní moci je jen vedlejší epizoda. Americký politolog a prognostik Georg Friedman na svém prestižním portálu Geopolitical Futures zasazuje Trumpův převrat do historického kontextu.

Jak píše, ústředním bodem americké strategie studené války bylo vytvoření ekonomického systému, z něhož měl Washington prospěch na úkor Moskvy. Šlo o to, aby v Evropě ekonomické výhody spojenectví s USA převažovaly nad výhodami spojenectví se Sověty. Američané proto nabídli přístup na svůj trh spojencům jako formu ekonomické motivace, kterou si mohli díky svému bohatství dovolit.

Volný obchod –  aspoň jako princip, když už ne vždy jako realita – byl tedy hlavní zbraní ve studené válce, která pomohla obnovit západní Evropu a oslabit Sovětský svaz.

Zvláštností historie je, že studená válka dokázala přežít i pád Sovětského svazu, do jehož kabátu bylo potom navlečeno Rusko. Byla to iluze, jejíž prázdnotu ukázala válka na Ukrajině. Ta nasvítila limity ruské vojenské a ekonomické moci. Najednou je zřejmé, že USA už nemusí udržovat nákladný systém obrany Evropy. Na to by měli Evropané stačit sami, pokud je to tlačí. Americký boj už to není.

Na Američany však tlačí slabiny volného obchodu, kdy dobrý sluha se změnil ve zlého pána. Podle Friedmana USA zjišťují, že když je volný obchod extrémní, rizika převáží nad přínosy. Samotný finanční rozměr může být pro zemi pozitivní nebo negativní, ale nejde jen o peníze, jde i o dostupnost vyráběného zboží, a ta závisí nejen na výhodách pro vyvážející země, ale také na geopolitických ambicích (a stabilitě) těchto zemí.

Friedman nabízí hypotetický příklad. Když se třeba Čína rozhodne, že mávne rukou nad ekonomickými výhodami vývozu do Spojených států a dá přednost politickým nebo vojenským cílům, tak prostě vývoz přeruší, aby partnera oslabila. To je riziko. Je to riziko závislosti na cizí výrobě, které je umocněno tím, že i ta vlastní se přesouvá do světa za lacinou prací a dalšími výhodami.

A je tu další problém. Laciné zboží z dovozu je bezvadná věc pro spotřebitele, ale pokud vytlačí domácí výrobu, vzniká problém s obchodními schodky. Ten v USA činil jen loni téměř bilion dolarů. Za jediný rok. To je neudržitelné. Je to další doklad přežilosti takového sytému. Musí se obnovit podmínky pro návrat výroby domů.

Výsledek Trumpových počátečních kroků při přechodu na zásadně jiný systém obchodu je zatím nejasný, ale jejich záměr je zřejmý, vysvětluje Friedman. Je zcela nevyhnutelné opustit systém, který se stal zcela přežilým, protože byl budován proti zcela jiné moci, než kterou dnes představuje oslabené Rusko. Na to nebylo těžké přijít, ale není snadné to udělat.

https://geopoliticalfutures.com/the-geopolitics-of-tariffs/

Friedman uzavírá svou úvahu myšlenkou, že svět najednou ztratil kotvu a je třeba mu nabídnout jinou. To už ale jde za hranice Trumpovy strategie. Pokud tím nemyslí návrat k ekonomické suverenitě. Ta bude důležitá i pro země, jako je Česko. K takovému cíli by se mohly přesunout kapacity, které při exportu narazily do zdi.

 

Zbyněk Fiala

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)