Důvěra v banky a stát, důvěra v jejich „ochranu“
ŠTĚPÁN CHÁB
Donald Trump téměř bez povšimnutí vydal nařízení, že americké federální úřady nesmí vybudovat digitální měnu řízenou státem. Takzvanou CBDC. Pro představu, co CBDC je – Česká národní banka by mohla vydat digitální obdobu české koruny, ta by mohla fungovat spolu s hotovostí. Poté by mohl přijít tlak na to, aby se hotovost zrušila a byla nahrazena svou digitální podobou. V USA přinejmenším na čtyři roky Trumpovy vlády věc zakázaná. Evropská centrální banka je od roku 2023 v plné práci při zavádění digitálního eura. Přičemž centrální bankou řízená digitální měna má svá úskalí. Uvedu pár příkladů.
Michal Otipka se na Facebooku podělil se svým zážitkem z, kde měl účet. Ten mu ovšem banka bez uvedení důvodu zrušila. Když se zdvořile optal, zda si z něho banka nedělá srandu, dostal odpověď od ing. Julie Dudkové, která má odpovědi zjevně na starosti.
„Situaci jsme opětovně prověřili. Chtěli bychom Vás informovat, že Banka přistoupila k výpovědi uvedené smlouvy v souladu s Produktovými podmínkami pro vedení účtů a vkladů, a to bez udání důvodů. Je nám líto Vašeho negativního dojmu, nicméně potvrzujeme skutečnost, že Banka důvody svého rozhodnutí klientům neuvádí,“ stálo v odpovědi banálního byrokratického zla, které na sebe vzalo v tomto případě podobu ing. Julie Dudkové.
Michal Otipka v roce 2016 čelil policejnímu zásahu při zabavování vybavení jeho growshopu, kde prodával věci pro pěstování konopí. Dostal roční podmínku. Ale to je téměř deset let, takže to s tím jistě nemá souvislost. Teď vyučuje krav maga a je pro systém naší liberálně demokratické doktríny nepříjemně konzervativní.
Druhý případ se stal Nadačnímu fondu Svědomí národa. Zakladatel fondu a jeho hlavní provozovatel Viktor Baroš se dostal do křížku s Komerční bankou. Chtěl si u Komerční banky založit podnikatelský účet. Jenže banka mu to nepovolila. Když se poté ptal úředníka banky, z jakého důvodu mu nebylo povoleno otevření účtu, úředník jej informoval o tom, že u jeho rodného čísla má banka uvedenou poznámku – dezinformátor, a dodal, že to musí být z iniciativy státu. Nadační fond Svědomí národa točí otevřené rozhovory s lidmi napříč názorovými proudy. A to včetně „kontroverzních“ témat a osob… ale to je přece v pořádku – žijeme ve svobodě, kde je nepřípustné, aby měl člověk u rodného čísla nálepku, která jej vyřazuje z běžného života. Jsme totiž poučeni historií, že takové nálepky mohou vést k masovým hrobům. Tak takové nálepky v naší společnosti odmítáme. Nebo už neodmítáme? Historie šťastně zapomenuta?
Zprávy ze zahraničí. Pamatujete na kamionovou blokádu Kanady při covidu? Tehdejší premiér Justin Trudeau hrozil stávkujícím, že jim zablokuje osobní účty a „vyhladoví“ je. S podobným se setkal britský poslanec a významný aktér brexitu Nigel Farage. Ten byl bankou interně označený za toxického a banka se s ním chystala vyjednávat podobně jako Raiffeisenbank s panem Otipkou. Na to proběhla velmi vzrušená veřejná debata, jejímž výsledkem bylo morální odsouzení banky a zpátečka peněžního ústavu při selekci lidí na dobré a špatné. Ve věci zarezonovala i britská veřejnoprávní BBC, která se bez váhání postavila na stranu banky a poté se poslanci musela omlouvat.
Britský konzervativní aktivista Tommy Robinson byl zbaven účtu, byl mu zrušen i PayPal. To vše vedle téměř kompletního vymazání jeho účtů na sociálních sítích na internetu. Tam došlo ke snaze toho člověka smazat zcela. Sice hezky demokraticky, bez krve, ale zcela. Nyní je ve vězení za to, že nemlčel a tím porušil soudní příkaz. Během jeho výmazu ze života veřejného mohl přijímat podporu od svých sympatizantů buďto v hotovosti. Nebo v kryptoměnách. Robinson byl dříve hooligans a asi pěkný vejlupek. Dnes je konzervativním aktivistou a hlasitým odpůrcem masové migrace a slepoty britské justice. A takovou roli můžeme ve svobodné demokracii zastávat. Nebo už ne?
Zpět k Trumpově zákazu vzniku a vývoje americké státní digitální měny.
Digitální měna je fajn evoluční krok do propasti. Je neregulovaná, neregulovatelná, bankovní ústavy nad ní nemají moc, nemohou uměle zvedat, či snižovat její hodnotu (její potíží je, že s její hodnotou umí patřičně zamíchat jeden příspěvek Elona Muska na síti X, nebo přípěvek kohokolik jiného vlivného). Zároveň je nedohledatelná a člověk, který disponuje kupříkladu bitcoiny, se nemusí bát, že mu napíše nějaké banální byrokratické zlo a prostě mu zruší bankovní existenci, protože nad ním rada „moudrých“ nějaké banky zlomí hůl.
Kdyby vznikla státní institucí řízená digitální měna, dostaneme se do zcela jiných dimenzí. Do dimenzí regulací a hlavně státního dohledu nad pohybem oběživa i lidí. Při zrušené hotovosti, kam snahy o digitální měny centrálních bank logicky spějí, by pak měl stát nad každým člověkem vlastně bezvýhradnou moc. Pak by se pan Otipka, pan Baroš, v zahraničí pánové Farage i Robinson mohli jít pást.
Příklad vzpoury kamionů v Kanadě nám pak dává krásný obraz toho, jak se může stát začít chovat k celým skupinám nepohodlných lidí.
To, že se naši politici neustále zaklínají slovem demokracie, neznamená, že jsou to demokraté, pro které je svoboda posvátná. Celá společnost by měla bránit právo uprchnout před čímkoliv, co stát může začít přes politiky lidem provádět. Uprchnout do anonymity hotovosti. Trumpův krok zákazu státní digitální měny je velice rozumný.
A ještě malý dovětek. Teď se tak vzrušeně mluví o tom, že Trump spolu s Muskem jsou obdivovatelé nacismu a chystají Americe osud třetí říše. Zajímavé je, že mezi prvními kroky, které Trump podepsal, byl zákaz vytvoření systému digitální měny, který by ze společnosti udělal rukojmí banálního byrokratického zla. A to se slovy, že svoboda je základ. Já nevím, Hitler by nad možností digitální marky, mizení hotovosti a dohledu nad lidmi juchal radostí a rozdával metály. Není ta liberálně demokratická část společnosti po té inauguraci nějak moc rozdivočená?
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
cit : Digitální měna je fajn evoluční krok do propasti. Je neregulovaná, neregulovatelná, bankovní ústavy nad ní nemají moc, nemohou uměle zvedat, či snižovat její hodnotu …..
…digitální měně stačí vypnout internet…
Pozor, neplést si kryptoměny (mimo dosah států a bank) a digitální měny (jen digitální forma fiat měn).
Naší rodiče vydělávali za socíku 2.500-3.000kčs měsíčně a přesto si dokázali za to koupit rod. dům , chatu a nové auto… Po 35-ti letech budování kapitalismu si my dnes vyděláme měsíčně 15 x vice ale kupujeme si tak cibuli v akci ve slevě… Něco je hodně špatně…
„Digitální měna je fajn evoluční krok do propasti. Je neregulovaná, neregulovatelná, bankovní ústavy nad ní nemají moc, nemohou uměle zvedat, či snižovat její hodnotu (její potíží je, že s její hodnotou umí patřičně zamíchat jeden příspěvek Elona Muska na síti X, nebo přípěvek kohokolik jiného vlivného). Zároveň je nedohledatelná a člověk, který disponuje kupříkladu bitcoiny, se nemusí bát, že mu napíše nějaké banální byrokratické zlo a prostě mu zruší bankovní existenci“
Píšete zobecňující nesmysly, které nejsou pravda. Digitální měna je taková, jakou si jí uděláte. Digitální měna může být regulovaná i neregulovaná, anonymní i transparentní jako je třeba bitcoin. Měna může být ovlivnitelná bankovními ústavy nebo nemusí.
Že voni budou novinář, kterej tomu hovno rozumí, ale o to větší má touhu se k tomu vyjádřit?
Mordochaj
„Po 35-ti letech budování kapitalismu si my dnes vyděláme měsíčně 15 x vice ale kupujeme si tak cibuli v akci ve slevě“
Tak jestli vyděláváte 45 tis měsíčně a kupujete si jenom cibuli ve slevě, tak bude možná problém mezi monitorem a klávesnicí. Ale když jste zmínil ty auta, tak na tom asi nebudou všichni tak špatně jako Vy. Před revolucí byl počet osobních aut v celé ČSSR asi 3,2 milionu, dnes je to jenom v ČR 6,1 milionu.
Otázka samozřejmě je, jestli jste nelhal a nějaké to auto nemáte…