1.8.2024
Kategorie: Ze světa

Na hraně další války

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak nám krátce po sobě odešly do muslimského nebe dvě velké ryby Hamásu a Hizballáhu. Jedna na předměstí Bejrůtu, jedna v Íránu. Na politického šéfa Hamásu Haníju byl spáchán atentát, když přicestoval z Kataru na inauguraci nového íránského prezidenta a o pár hodin dřív byl při izraelském náletu zabit významný velitel Hizballáhu, Šukr. Zdá se, že pro velkou regionální válku je (na Izraelské straně) vše připraveno.

Atentát byl pro nového íránského prezidenta vzkaz… U ajatoláhů totiž nevyhrál volby místní jestřáb, ale naopak reformista a umírněnec, Masúd Pezeškján. Vyhrál slibem, že otevře Írán světu… Tak teď už to není pravda, protože co jiného může udělat prezident suverénní země, když mu doma zabijí významného hosta? Jedině slibovat odplatu. Jakmile něco takového řekne, okamžitě ho naši chytří Lipánci zařadí znovu do „osy zla,“ protože slibuje odplatu hodnému Izraeli, který nikdy ani mouše neublížil.

Mimochodem – něco podobného udělal i Trump, pamatujete? Nechal zabít íránského generála Sulejmáního. Proč? To vlastně nikdo neví. Asi proto, aby Íránce naštval a ukázal jim, kde je jejich místo. Od té doby Írán vyvíjí svoje bojové drony, které teď tak dobře slouží Rusku.

Hnutí Hamás je sunitské, nikoliv šiítské. Je spíše prodlouženou rukou Turecka než Íránu. Ale to by naši intervjuci museli číst třeba Břetislava Turečka a Lipánek by musel poslouchat Evu Fillipi. Je to turecký prezident Erdogan, který v poslední době trousí jedno silné prohlášení za druhým, jako že když Izrael začne větší regionální válku, bude se do ní muset Turecko zapojit a vstoupit do Izraele. Írán si naopak od války s Hamásem držel distanc. Jeho prodloužená ruka, Hizballáh, popřál Hamásu v jeho boji hodně štěstí, ale sám se zapojil až tehdy, když Izraelci začali preventivně bombardovat cíle v Libanonu. Pak začaly raketové přestřelky během kterých se Izraelcům začala tenčit zásoba antiraket pro jejich Iron Drome.

Pro dokreslení složitosti vztahů na blízkém východě jen dodejme, že Izraelci ve svých nemocnicích léčili teroristy Islámského státu a podporovali jejich odboj v Sýrii i svým letectvem. Pokud má být u hranic s Izraelem nějaké zlo, staral se židovský stát o to, aby to bylo zlo sunitské a nikoliv šiítské. Až do chvíle, kdy jim Hamás utekl z klece a spustil nevídaný masakr…

Také se zdá, že Izraelci využívají situace, že je americký prezident „zmizelej.“ Biden je pořád prezidentem, ale všichni už vědí, že je senilní, takže jako kdyby prezidentem nebyl. Demokraté byli na blízkém východě vždycky spíš na arabské straně, protože jejich voliči jsou ti studenti z univerzit, kteří milují Palestince a nenávidí Izrael. Teď mají Demokraté svých starostí dost a tak je možné dělat věci, které by se panu prezidentovi USA moc nelíbily. Ani Spojené státy nemají dost granátů pro všechny.

Už před několika týdny začaly probleskovat zprávy, že se Turci stáhnou z částí Sýrie, kterou doteď okupovali. Na ochranu před Kurdy, samozřejmě. Teď najednou asi Kurdové zmizeli a vztahy se Sýrií se normalizují. Sýrie je spojenec Íránu… Iránci teď zase vydali prohlášení, že atentát na šéfa Hamásu jen prohloubí vztahy mezi Íránem a Hamásem. Hamás je spojenec Turecka… Izraelci naopak prohlásili, že NATO by mělo Turecko vyloučit.

V celém předchozím textu jsem ani jednou neřekl, kdo je tady hodný a kdo je zlý, dokonce jsem ani nehodnotil, kdo si první kdy začal a kolikáté kolo vzájemných odplat tam teď mají. Já vím, že naši liberálové to potřebují pro svoje fandění, potřebují slyšet, kdo je ten správný a kdo je ten špatný a samozřejmě jim někdo musí říct, který zkurvysyn je ten náš a který zkurvysyn je naopak ten jejich. Já tohle dělat nebudu, protože to nemá smysl.

Já jen konstatuji, že velká regionální válka se zase o něco přiblížila, protože Írán nemůže nereagovat. K tomu konstatuji, že dle mého povrchního pohledu se dvě ze tří regionálních islámských mocností asi domluvily. Turci a Íránci začínají působit stále koordinovaněji. Dále konstatuji, že Izrael potřebuje odsunout Hizballáh od svých hranic, což bude problém, protože ani pásmo Gazy nemají Izraelci pod kontrolou, i když je to už jejich nejdelší válka. Hizballáh je mnohem silnější než Hamás. Válka v Gaze izraelské problémy nevyřešila, ergo kladívko, chce to víc války.

Rusové také v poslední době dělají v případě Hamásu výjimku a přestali ho považovat za teroristické hnutí. Inu, každý granát, který půjde do Izraele, ten nepůjde na Ukrajinu. Každá dohoda s Tureckem je teď dobrá, obzvlášť když se teď Arménie chce trhnout začít kamarádit se Západem…

Zdá se, že stejně jako na Ukrajině, i na blízkém východě rozhodnou o tamních mocenských rébusech zbraně a aby všichni pochopili, k čemu je dobrý mír, bude muset umřít ještě hodně civilistů. Atentát na vrchního Hamásáka nemá jiný smysl, než vyprovokování války. Hamás bude fungovat i bez něj a na jeho místo jen přijde větší sekáč. Ale zdá se, že je nutné do války vtáhnout Írán, protože tomu hloupí američtí voliči budou rozumět. To jsou totiž ti zlí muslimové, kdežto ti v Gaze jsou hodní muslimové a zlý je naopak Izrael. Aby se Izrael stal pro studenty Harwardu hodným, musí na něj zaútočit Írán a ne Hamás. Jasné?

A jestli se tak nestane teď, po atentátu v Íránu, přijde brzy další provokace. A pak, až to začne, bude západní Evropa hořet.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)