26.10.2023
Kategorie: Politika

Nové info o zavřených webech. Žádné doporučení, zní to jako rozkaz

Sdílejte článek:

PL

Ředitel Institutu H21 Adam Růžička chce pokračovat v žalobě na vládu Petra Fialy, která si podle něj nezákonně vyžádala zablokování osmi tzv. dezinformačních webů loni po ruské invazi na Ukrajinu. Nejvyšší správní soud sice žalobu zamítl s tím, že žádost vlády na poskytovatele internetového připojení byla jen doporučením, Růžička ale nyní zveřejnil dopis, kde ministr vnitra Vít Rakušan píše, že jde o „přímou výzvu Vojenského zpravodajství“, což podle Růžičky má jasně imperativní charakter. Celá věc tak míří k Ústavnímu soudu.

Institut H21 se zaměřením na výzkum volebních systémů a současné demokracie podal loni žalobu na vládu kvůli blokaci osmi webů po ruské invazi na Ukrajinu. Vláda podle něj porušila principy právního státu, svobody projevu, práva přijímat informace, svobody myšlení a vědeckého bádání, když si vyžádala blokaci serverů u poskytovatele domén CZ.NIC a Sdružení poskytovatelů internetového připojení NIX.cz.Hlavním bodem obžaloby přitom byl dopis vládního Národního centra kybernetických operací (NCKO) z 25. února 2022, adresovaný poskytovatelům internetového připojení a domén v Česku. Formulace v dopisu podle žalobců nesly znaky závazného pokynu ze strany státní moci k blokaci webů.

Nejvyšší správní soud ale žalobu zamítl, a dal tak za pravdu dřívějšímu rozhodnutí pražského městského soudu. „V souzené věci označený zásah nenese vůči subjektům soukromého práva žádnou pohrůžku sankce. Nejde o vynutitelné jednání ze strany orgánů veřejné moci, ale spíše o nezávaznou politickou proklamaci doporučujícího charakteru,“ uvedl NSS v rozhodnutí, jak informuje Česká televize.

Růžička z Institutu H21 ale nyní zveřejnil další dopis, který poskytovatelům domén a internetového připojení přišel přímo od ministra vnitra Rakušana. A z něj už je prý patrné, že šlo ze strany vlády vlastně o rozkaz, a ne o prosbu.

„Nový díl do skládačky ohledně loňské blokace dezinfowebů: ministr vnitra Vít Rakušan píše řediteli NIX.cz 1. března 2022. Připomenu oficiální verzi, a tedy že blokování bylo činem soukromých aktérů, kteří s vládou opatření pouze konzultovali. Jinými slovy, že nešlo o pokyn ze strany veřejné moci, který by byl v tomto případě nezákonný. Toto jsme rozporovali v žalobě a následné kasační stížnosti. Soudy konstatovaly, že nešlo o pokyn, ale o nezávaznou žádost o vzájemnou pomoc či o politickou proklamaci doporučujícího charakteru,“ vrací se Růžička k rozhodnutí NSS.

V Rakušanově dopisu ale ministr píše, že jde o „požadavek Národního centra kybernetických operací“ nebo o „přímou výzvu příslušných složek Vojenského zpravodajství“. To už podle Růžičky zní jako pokyn. Rakušan také píše, že „Vojenským zpravodajstvím vyžádané opatření …[považuje] … za plně oprávněné a nutné“.

„Původní dopis NCKO byl podivně nejasný, v něčem si protiřečil, žádal, ale zároveň děkoval za odvahu atd. Dovysvětlení ministra vnitra už ale působí jednoznačně. Přidáváme toto důkazivo k ústavní stížnosti a doufáme, že se tato anabáze dotáhne do zdárného konce,“ píše Růžička, že celá věc nyní půjde k Ústavnímu soudu.

PL

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x