21.10.2023
Kategorie: Ze světa

Sbohem, Polsko

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Čtyři roky přetřené na fialovo. To si zvolili nebozí Poláci poté, co jim doposud vládní strana Právo a spravedlnost předvedla na katolících postavený konzervatismus. Konzervatismus pro Evropskou unii potřebný a učebnicový, ale katolický, takže doma odsouzený k nezdaru. Prim, mám pocit, hrála ve volbách loňská snaha PiS zakázat potraty a sáhnout tak do občanských svobod opravdu hluboko a citelně. A tak proti sobě postavily ženy. Strajk kobiet se prostě neokecá.

PiS tak vlastně naplnil slova Karla Kryla: „Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“ Tam je to přílišné poklonkování katolickým dogmatům a tím pádem odsouvání zdravého rozumu stranou. Rozhodně ne vždy, polská politika byla rozumná, vedla k prosperitě, ale také k oprávněnému strajku kobiet, kdy rozhodnutí ovlivněné právě božským prozřením z bible se politici pokusili propašovat do současnosti. A to pod heslem – nezpochybnitelné hodnoty. Tedy dogmatismus.

PiS, i přes svůj konzervatismus, který vedl Polsko ekonomicky i politicky kupředu daleko víc, než naše česká cesta z chudoby do chudoby, skončil prohrou. Polsko se tak staví do fronty další služebné země Bruselu, kde budou procházet věci nadmíru podivné a ve výsledku zaměřené proti vlastní zemi. Dvě vlády u nás držely pevnou pozici stran povinných relokací migrantů, až ta Fialova podepsala Migrační pakt. Polsko drželo pevnou pozici dvě období, teď reálně hrozí, že začne couvat. Zmírní svou rétoriku, odhodí konzervatismus a nasadí zemi parohy progresivní levice, pro kterou je všechno národní falešné a hodné odhození do stoupy.

Stejně jako Fiala před volbami říkal na zvyšování daní – ne, ne a ne – a před týdnem jeho vláda prosadila nejrazantnější zvýšení daní za posledních třicet let. Stejně jako Fiala před volbami na Green Deal říkal – ne, ne a ne – a při předsednictví Evropské radě prosadil ty nejzelenější fantasmagorie. Stejně tak se začne chovat nová levicově progresivní polská vláda. Vůči unijním požadavkům zkrotne, přizpůsobí se. Stejně jako my.

Ukázka z polského filmu Den cvoka. Politické strany se perou o Polsko až to krvácí. Výborný film, plný černého humoru.

Jistou naději pro setrvalý postoj přinejmenším k migraci můžou slibovat slova tiskového mluvčího Občanské platformy, která bude s největší pravděpodobností sestavovat další vládu. „Rozhodně nebudeme souhlasit s žádným řešením, které by vedlo k nárůstu počtu migrantů v Polsku,“ uvedl pro Euractiv mluvčí Jan Grabiec. Stejně jako svůj rozhodný postoj ukázal náš Fiala u daní? U Green Dealu? Jako ukázal Rakušan svůj rozhodný postoj u migrace podpisem pod Migrační pakt, který doposud vládní PiS kategoricky odmítal?

Nová doba tvoří nové konfliktní zóny. Tam, kde se donedávna rvala o korýtka levice s pravicí, tam se teď perou národně konzervativní s nadnárodně progresivními stranami. PiS je strana národně konzervativní, jejich opozice je nadnárodně progresivní. Což s největší pravděpodobností znamená, že podobné sliby, jaký veřejnosti dal mluvčí Grabiec, jsou jen plácnutí do vody. Jen takové nakrmení voličova chřtánu, aby dal pokoj na vládnutí. Jako u toho Fialy, jehož předvolební sliby byly jen regulérní podfuk na voliče.

Takže sbohem, Polsko. Čeká tě cesta normalizace. Ty máš, naštěstí, trochu výhodu, kdy polský prezident Duda není provládní a bude mít možnost novou progresivní vládu přiškrtit. My máme tu smůlu, že náš rozvědčík na Hradě je poturčenec horší Turka. Ale my to zvládneme. Ještě dva roky, pak to vezmeme hákem k bratrům Slovákům a začneme zase dělat problémy celé Evropě. A to je dobře.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x