20.10.2023
Kategorie: Politika

Je to vůbec pro Fialu úspěch?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Vláda Petra Fiala ,,ustála“ již třetí pokus o vyslovení nedůvěry. Světe div se, v Parlamentu jsou poslanci Pětikoalice stále semknutí a při uvědomění si pravděpodobnosti prohry v předčasných volbách a ztráty koryta podpořili Petra Fialu v pokračování ve funkci premiéra. A tím i v další zadlužování České republiky a devastace životních podmínek jejích občanů. V podstatě vyslovili důvěru sami sobě. Není to komické?

Celá šaráda kolem možného ukončení Pětikoalice ve vládě je především divadlem pro voliče. Dokud se vyjednávacímu týmu opozice nepodaří zlomit někoho z protistrany, jde v podstatě o ztrátu času. Poslanci Top09, KDU-ČSL jsou v ohrožení, protože dle výzkumů veřejného mínění by se do poslanecké sněmovny už dost možná zpět nedostali. Je pro ně mnohem lepší vydržet ještě dva roky, mít zajištěnou existenci, za provládní kývání pobírat tučný bakšiš a vylepšit si i úroveň důchodu. Navíc by se proti nim při případné dezerci obrátili dosavadní kolegové a začal by hon na čarodějnice. Tady tedy ANO a SPD uspět nemohli. Určitou šanci by mohli mít u STAN a ODS, pokud by v těchto subjektech existovala nespokojená menšina. Vnitrostranický boj však zatím nevnímáme, byť právě u ODS jsou politické atentáty součástí dlouhodobé existence. Své ,,Sarajevo“ zažil i Václav Klaus st. Momentálně blyštivý Péťa drží otěže pevně v ruce a ani jeho vyloženě tragický přístup k vládnutí a snižující se obliba ODS nevedou k nespokojenosti uvnitř partaje. To se může změnit až neúspěchem u dalších parlamentních či ještě dříve eurounijních voleb.

Ve STAN asi i přes řadu podezření a kauz stále vládne klika ministra vnitra Víta Rakušana. Ani v tamním zákulisí zatím nelze vnímat širší oponenturu a zdá se, že vzájemné krytí křiváren v době, kdy STAN ovládá vnitro a ODS spravedlnost, nemůžeme čekat na výsledky vyšetřování jinak smrtících kauz. Z nich nejvýraznější je ,,Dozimetr“ a chobotnice, kterou představuje. Opozice na to často upozorňuje, nicméně se zdá, že příběh exministra za ČSSD Davida Ratha je natolik pro politiky odstrašující, že se jim skutečně nechce dopadnout stejně a rozkrývání se snaží zahrát do ztracena. Rakušan ustál i vlastnictví a používání šifrovacího telefonního přístroje, přičemž nebyl jediným, kdo ho měl. Média o všem spíše mlčí, opozice může volat po potrestání kam chce, ale snaha vše dořešit je prostě malá. Hluboček dále užívá výdobytky své politické minulosti a ostatní spojení s drancováním státních a polostátních peněz jsou zatím v relativním klidu. Police radši řeší daňové poplatníky, kteří se znelíbili Finančnímu úřadu, často ještě za dob zaklekávání Finanční správou vedenou či ,,inspirovanou“ Andrejem Babišem. Na toto zvěrstvo doporučujeme nezapomínat stejně, jako na covidohysterii a protiruskou propagandu schovanou za smyšlenou aféru Vrbětice vyhozených do povětří údajnými ruskými agenty. To jen pro připomenutí, že Pětikoalice není zdaleka jedinou pakáží ve Sněmovně.

Ano, dá se říct, že situace na naší politické scéně je tristní. Nový průvan by rád udělal Jindřich Rajchl se ,,svým“ PRO. Objíždí zemi se semináři a vystoupeními, což si pamatuje z dob členství v Trikoloře, kdy po ČR putoval Václav Klaus ml. i se Zuzanou Majerovou. Kdo tehdy věřil Trikoloře, a nebylo nás tak málo, musí být zklamán ze současného stavu. Rajchl logicky začal jinde a snaží se hovořit s občany, kterých je na jím pořádaných akcích stále více. Za současné situace bude sice těžké dostat se do širšího povědomí, cenzura a mediální blokáda jsou zbraní v rukách liberálů sloužící proti komukoliv, kdo by je ohrožoval, ale Rajchlovi se to daří. A to přes smutný vývoj kolem další tváře odporu Vrábela, jehož sláva pohasla a místo spolupráce dští kolem sebe síru. Navíc ho zkouší semlít státní systém, který našel Vrábelovy slabiny v podobě jistých finančních nesrovnalostí. Nyní ti samí lidé hledají díry v Rajchlově minulosti a vzhledem k právnické praxi to mají trochu jednodušší. Rajchl se bije jako lev, ukázkou boje je snaha přivést k zodpovědnosti za své výroky řeporyjského starostu a exota politické scény Pavla Novotného. Pokud se to povede a oblíbenec Petra Pavla či krasavice Nerudové skončí před soudem, bude to úspěch.

Nečekejme předčasný konec Petra Fialy, Markéty Pekarové Adamové, ani odchod z vlády od Pirátů. Vůně peněz je příliš omamná na to, aby se něco změnilo. Pětikoalice si zajišťuje budoucnost, drancuje státní rozpočet, okrádá občany a kryje si navzájem záda, to vše za skrytého potlesku Evropské komise. Polské volby ukázaly, že to tak funguje i jinde, na ústa tak padne další národ z bývalé RVHP. Slováci mezitím zkouší povstat z liberály připraveného hnoje a uvidíme, zda li se jim to podaří. Čaputová dělá vše proto, aby nikoliv. Příliš dobře si uvědomuje svou vděčnost za dosazení na místo, o kterém snad nemohla ani snít, a odvádí nadále špinavou práci pro své mecenáše. Naše pseudoelity si umí spočítat, že se jim vyplatí držet se u moci minimálně do konce volebního období, hrabat pod sebe a připravit si klidné stáří. Hmotnou zodpovědnost nemají, takže si s budoucností občanů České republiky hlavu lámat nebudou. Miliardy vyprané přes Ukrajinu, různé funkce a neziskový sektor jim nikdo ani po prohraných volbách nevezme, v tom je politická kultura pro všechny potencionální zloděje z řad politiků stejná. Praxí je – co jsme si, to jsme si, terazky krademe my. Jediným, kdo může vládu Petra Fialy ukončit, je tak ulice. Ta je však tak rozhádaná, že tu budeme nadále trpět pod bičem zvolených otrokářů a jen remcat. Což přesně vystihuje českou mentalitu.

 

inadhled.live

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x