20.10.2023
Kategorie: Společnost

Nenávist chce žrát

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Nenávist je hladová potvora. Pokud má růst a sílit, potřebuje žrát, potřebuje stále novou stravu a hodně stravy. Zvlášť když ten, kdo nenávidí, má sám horu másla na hlavě.

Šílená tragédie, která postihla nemocnici v Gaze, tak přišla pro arabské a šířeji muslimské veřejné mínění jako na zavolanou. Hnutí Hamás tuto katastrofu také ihned využilo, ještě v noci udělalo u trosek nemocnice tiskovou konferenci, téměř zdvojnásobilo údaj o počtu obětí – a ulice i těch umírněných arabských zemí zaplavily solidární zástupy demonstrantů s palestinskými vlajkami. A vlády musely reagovat, i když si, třeba, myslely něco jiného…

Jakkoli jsou argumenty izraelské vlády, dokazující, že neštěstí nezpůsobilo bombardování ze židovského státu, nýbrž fušersky odpálená střela hnutí Islámský džihád (menšího spojence Hamásu) zcela přesvědčivé, útok na nemocnici je natolik silné žrádlo pro nenávist, že se jej nenávist už nikdy nevzdá. Až do konce světa budou nepřátelé Židů prohlašovat, že Stát Izrael v roce 2023, v říjnu, vybombardoval nemocnici…

Cesta k nenávisti je krátká, cesta od nenávisti, tedy cesta k normálnímu životu a k soužití s někým jiným, náročná a obtížná.

To platí i pro Izrael. Pokud chce na kousku země obklopeném dokola Araby žít, neměl by zalévat palmu nenávisti jako svoji hlavní plodinu. Opak je krátkozraký.

Pokud šéf izraelské vlády Benjamin Netanjahu volá „Nikdy vám neodpustíme“ a ujišťuje, že bude nenávidět, je to pochopitelné s pohledem na nenávist a útoky druhé strany, je to snad mobilizující uprostřed války – ale je to hloupé a krátkozraké s výhledem do budoucnosti. Říká se tím: Chceme, abyste nás stále zabíjeli tak, jako teď, protože my zase chceme zabíjet vás. Říká se tím: Takový život na vrcholu sopky, ve stálém konfliktu, se nám líbí. Říká se tím:

Chceme, aby strach a válka byly každodenní chléb pro nás i naše děti i naše vnuky!

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,71 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x