11.10.2023
Kategorie: Společnost

Média jsou v dnešní době parodií na sebe sama

Sdílejte článek:

MATĚJ GREGOR

Média jsou v dnešní době parodií na sebe sama. Samozřejmě čest výjimkám, ale zrovna moc jich není.


Nepotřebujete mít doktorát ze sociologie, abyste viděli, že naprosto drtivá většina společnosti nesouhlasí s migrační politikou EU, zákazem aut, přijetím eura nebo například s korespondenčním hlasování.

Za normálních okolností by média názor veřejnosti dávala najevo a ptala se politiků na nepříjemné otázky, konfrontovala je s čísly, daty a většinovým názorem společnosti. Za normálních okolností, ale ne dnes.

Dnes budou média raději hlasitě vykřikovat názor, který téměř nikdo nezastává a přesvědčovat většinu společnosti, že chyba je v ní. Ba co víc, dokonce budete pro vlastní názor označování za “extrémisty, xenofoby, kolaboranty a oběti propagandy cizí mocnosti.”

Je to čím dál viditelnější. Rádoby nezávislé deníky nás přesvědčují o tom, že České republice prospěje zákaz aut, povinné přerozdělování migrantů, případně zrušení práva veta.

A protistrana nedostane absolutně žádný vyvážený prostor. Místo toho se budou média snažit každého zástupce toho “špatného” názoru dehonestovat.

Kdysi byli v médiích zajímaví lidé, bez ohledu na názorový proud, který zastupují. Zajímavé osobnosti, které mají mimo média statisícové až miliónové dosahy, dnes nebývají do médií zváni, pokud jakýmkoliv způsobem vybočují z názorových mantinelů, která opět určují pouze média. Na přání politiků? Těžko říct.

Když pak kdekoliv přijdou volby, ve kterých zvítězí médii nepreferovaný kandidát, vylezou odborníci a politici s obrovskými obavami “o budoucnost demokracie a liberálních hodnot”. A jako viníka označí opět “nevzdělanou společnost”.

Většině z vás to bude připadat jasné a nechápete, proč mám potřebu to zde vypisovat. No, právě proto, že mnoho lidí se o podstatu médií prostě nezajímá a nevidí alternativu.

Čísla ale ukazují, že jakékoliv projekty, které dávají prostor nemainstreamovým názorům a osobnostem, mají obrovský úspěch a je o ně zájem. A právě to pomáhá vyvažovat tenhle nevyvážený prostor. Sociální sítě jde ale smazat / omezit v setině sekundy. Platí to pro všechny. Facebook, YouTube, Instagram.

Pokud chceme vystoupit z bubliny, je čas přestat plkat a mluvit pouze k přesvědčeným, ale začít tvrdě pracovat na tom, ať se přehledným a důvěryhodným způsobem o těchto věcech mluvilo i k lidem, kteří politikou nežijí.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x