10.10.2023
Kategorie: Politika

Lze zachránit značku „SPOLU“?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

V Událostech na ČT 1 se 8.10.2023 probírala i otázka společné kandidátky ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do eurovoleb. Představitelé TOP 09 a KDU-ČSL by si tuto kandidátku přáli, ODS ještě údajně „jedná“.

Události 8.10.2023 samozřejmě zásadním způsobem ovlivnil vpád HAMÁSU do Izraele, nicméně i na českou politiku v nich došlo. Tématem byla společná kandidátka ODS, topky a lidovců do europarlamentu (čas 17,15 minut). Podle ČT se „čeká“ na ODS, topka a lidovci už mají jasno a chtějí zachovat společnou kandidátku. Jakpak by ne, když poslední model KANTARu pro ČT, zveřejněný i v Událostech, připisuje topce 5 % a lidovcům méně než 5 %. Navíc i podpora ODS klesla na 12 % voličů, tj. o pět procentních bodů. To není dobrý výsledek pro strany vládní koalice kandidující do poslanecké sněmovny pod hlavičkou SPOLU.

Volební model KANTAR pro ČT 8.10.2023 (uvádím pouze parlamentní strany)

Strana % hlasů
ANO 33,5
ODS 12,0
SPD 9,5
Piráti 8,5
STAN 7,5
TOP 09 5,0
KDU-ČSL 3,5

 

Jasně se ukazuje, že voliči vnímají vládní strany sdružené ve „SPOLU“ velmi kriticky a rozhodně to nevypadá na nějaký volební úspěch. Babišovo ANO si udržuje ohromný náskok a jak tomuto vývoji čelit, je velkou otázkou. Brzdou pro společnou kandidátku SPOLU do eurovoleb je vlastně jediný člověk, a to lídr kandidátky ODS do eurovoleb Alexandr Vondra. Ten podle Událostí prohlásil: Projekt SPOLU na domácí scéně je cenný, chceme ho udržet, ale v evropské politice se naše názory liší, volby do EP mají jiný charakter a jít do nich spolu by naopak mohlo značku SPOLU nenávratně poškodit. Tolik Vondra.

Obávám se, že značka SPOLU je již těžce poškozena i na domácí scéně. Kompromisy, jak je to politiky ODS vydáváno, totiž vládní politiku pohřbívají. ODS i slovy Fialy, který před volbami horoval pro zachování daní i růst důchodů, poškodila politika zvyšování daní v tak zvaném „balíčku“ i „reforma“ penzijního systému – rozuměj výrazné snížení růstu důchodů. Má to sice svou ekonomickou hodnotu, ale kdo slibuje a pak neplní je na tom v očích voličů špatně. Zvláště, když si poslanci a senátoři i ministři díky vládním stranám zajistili nadprůměrný růst svých platů. To samozřejmě voliči vidí a podle toho i odpovídají ve volebních průzkumech. A totálně chybnou je i politika vlády v postavení České pošty. Tady by klidně miliardu do pošty z rozpočtu dát mohla. Při plánovaném schodku na příští rok je to necelé půl procenta schodku a místo toho byla schválena podstatná redukce poštovních úřadů a ztížení přístupu lidí k poštovním službám. To také nebudí pozitivní emoce.

Jedinou „naději“ pro společnou kandidátku SPOLU pro eurovolby vidím v tom, že se v ODS rozhodnou stáhnout Vondru z kandidátky, aby „zachránili“ SPOLU do eurovoleb. Kdo pak bude SPOLU volit je otázka. Vzhledem ke všeobecné kritice bruselské politiky mezi „lidem“ to asi moc voličů nebude. Fiala tak může ODS dále oslabit a Vondru odvolat. Je to jeho volba. Česká pravice však pod Fialovým vedením kráčí bohužel do politické bezvýznamnosti.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x