6.10.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Maskuje se to čím dál hůř

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V pondělí, 2. října, se v ukrajinském Kyjevě uskutečnilo společné zasedání evropských ministrů zahraničí. Většina našich i evropských médií tuto akci presentovala jako pompézní demonstraci evropské jednoty. Jako nezlomnou, západní podporu Ukrajiny a jako další ránu válečným štváčům z Moskvy. V reakci na to z druhé strany přiletěla Peskovova slova o rostoucí únavě z konfliktu a „z naprosto absurdního sponzorování kyjevského režimu” v USA i Evropě.  Tak kde je pravda?

Fasáda summitu byla patřičně načančána a v rámci možností i na růžovo nalakována. O veliká slova tu rozhodně nebyla nouze. „Svoláváme historické setkání ministrů zahraničí EU zde na Ukrajině, v kandidátské zemi a budoucím členském státu EU, abychom vyjádřili naši solidaritu a podporu ukrajinskému lidu,” uvedl k jeho zahájení například šéf unijní diplomacie Josep Borrell. “Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii, v našem společenství svobody, a brzy se rozšíří z Lisabonu do Luhansku.” odpovídala mu německá ministryně zahraničí. Jak v duetu Jeníčka a Mařenky z Prodané nevěsty…

Ovšem jen málo kdo si všiml, že za těmito kulisami chyběli dva významní aktéři. Jak maďarský, tak i polský ministr zahraničí tuhle šarádu jaksi vynechali. Euroamerická média se sice usilovně snažila dívat jinam a jejich nepřítomnost ignorovala, ale hrdý Polák, Zbigniew Rau, to v rozhovoru pro polskou státní televizi rozmázl osobně a natvrdo: “Nyní, pokud jde o vztahy mezi Polskem a Ukrajinou, vstupujeme do období recese a moje nepřítomnost je toho částečně výrazem.”

S oběma zeměmi, Polskem i Maďarskem, se totiž nedávno velice „diplomaticky” rozhádal ukrajinský president Zelenský. Ano, šlo o to ukrajinské obilí. Polák s Maďarem si (na rozdíl od našich představitelů) dupli a zastali se vlastních zemědělců, kterým by ukrajinská pšenice srazila výkupní ceny pod výrobní náklady. A oznámili Ukrajincům, že na jejich území nepřijde ani zrno. Což Zelenského vytočilo k nepříčetnosti a začal se o nich vyjadřovat velice nevybíravě, dokonce na půdě OSN. Jo, když po více než roce ustupování Západu před křikem a vydíráním, padne najednou kosa na kámen, tak to může bolestně překvapit.

Logickým výsledkem bylo, že se hrdý Polák s Maďarem opravdu nakrkli. Maďar hodil v zápětí ( a s velikou chutí) vidle do pomoci EU pro Ukrajinu řkouc, že dokud nedostane svoje zadržené eurofondy, tak nebude nic. Veto. No a Polák? Ještě hůř. Stopnul Ukrajině vojenskou pomoc. S tím, že dojedou dříve nasmlouvané akce a pak šmytec. Sami máme málo!  Od teď se prý bude Polsko soustřeďovat pouze na vyzbrojování vlastní armády. A že to myslí vážně, naznačili Poláci svou okázalou neúčastí na kyjevském zbrojním fóru 29. září.

Aby toho „ukrajinského” rozkolu ve východním křídle NATO nebylo málo, zopakoval čerstvý vítěz slovenských voleb, Robert Fico, že jeho řeči o utnutí zbrojních dodávek na Ukrajinu nebyly jen nezávazným, předvolebním povídáním, ale že to myslí vážně. Už ani náboj na Ukrajinu. Potvrdil to zhruba ve stejném čase, kdy ministři zahraničí v Kyjevě plácali o Evropské únii až k Luhansku. Změněnou situaci musela vzít na vědomí i presidentka Slovenska Čaputová, která smutně konstatovala: „Všechny politické strany, které dnes jednají o nové vládě s mandátem, takovou pomoc jednoznačně odmítají. Rozhodnutí v takové situaci o poskytnutí vojenského materiálu by nebylo dobrým precedentem pro změnu politické moci po případných volbách.” Takže finito. A to je Slovensko jedním z největších výrobců dělostřelecké munice.

Ovšem ta největší rána pro Ukrajinu přišla druhý den po slavném Kyjevském setkání ministrů. Ve Spojených státech odvolali předsedu Sněmovny reprezentantů, Kevina McCarthyho. O co šlo? Při jednání o posunutí dluhového stropu a schválení dalšího financování státu, byl dojednán kompromis. Že jako poslanci schválí jistou, překlenovací částku, ale s tím, že z onoho finančního balíku bude vyloučeno financování ukrajinské války. A tak se i stalo. Jenže hned druhý den se prolátl podraz. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů se potají domluvil s Demokratickým presidentem „že se to nějak udělá”. Že prachy pro Ukrajinu budou.

Princip machinace měl spočívat v tajném „půjčení si” peněz z rozpočtu obrany. Americké ministerstvo obrany má, stejně jako jiná ministerstva obrany po celém Západě, ve svém rozpočtu dostatek „vaty”. Tedy jakýchsi rezerv na výdaje a projekty, o nichž by bylo lépe se veřejně nezmiňovat. A tak se určité částky už předem zakamuflují do položek, které bude pro laika těžké rozklíčovat a ještě těžší zpětně zkontrolovat. V našem případě prý mělo jít o 6 miliard dolarů. Zdánlivě závratná částka, ale v americkém obranném rozpočtu jen taková muška. No a tak se McCarthy s Bidem tajně dohodli, že se Ukrajině pošle těch 6 miliard z rozpočtu vojáků a po novém roce se jim o tu částku rozpočet zase navýší. Jenže se na to přišlo.

Výsledkem je, že Sněmovna reprezentantů je zablokovaná. Do volby nového předsedy nemůže schvalovat zákony. A tedy ani žádné nové větší pomoci a podpory Ukrajině. Předchozí volba předsedy, toho McCarthyho, se podařila na patnáctý pokus a dost se táhla. Nedá se proto moc realisticky předpokládat, že by se o nějaké extra veliké zbrojní, nebo finanční injekci pro Zelenského režim rozhodlo před koncem roku…

Takže, kdo má pravdu? Stále ještě existuje nerozborná jednota Západu, pevně stojícího za Ukrajinou, nebo se už ze stavby uvolňují a drolí jednotlivé cihly? A to mají ještě teď, o víkendu, Helmuti v SRN dvoje zemské volby. Ve kterých může hrát nechuť k financování čím dál vzteklejšího a agresivnějšího východního Bumbrlíčka, který stále nemá dost, také svoji roli…

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x