6.10.2023
Kategorie: Ze světa

Peter Pellegrini začíná rozehrávat nejvyšší politickou hru

Sdílejte článek:

Lídr strany Hlas-SD Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou naznačil, že uvažuje o nejvyšších funkcích. Strana Hlas-SD se v parlamentních volbách umístila na třetím místě s téměř 15 % hlasů. Hlas je preferovaným partnerem pro vítěze voleb Směr, ale je také přijatelným koaličním partnerem pro Progresivní Slovensko (PS), KDH a SaS. Zatím není rozhodnuto, ke které straně se lídr Hlasu nakonec přikloní.

Po schůzce v prezidentském paláci sebevědomě prohlásil: “Informoval jsem ji (prezidentku), že jsme si vědomi naší pozice – strany, bez které nemůže vzniknout žádná koalice ani jednoho, ani druhého typu. A proto budeme k jednáním přistupovat zodpovědně a tak, aby vláda na Slovensku vznikla.”

Pellegrini uvedl, že pokud by se Hlas-SD rozhodl jít do opozice, musely by následovat předčasné volby. Užší vedení strany podle něj stále zvažuje a připouští obě možnosti. Přednost bude mít podle jeho slov jednání s vítěznou stranou Směr, ale pokud nebudou splněny podmínky a vize Hlasu, strana přistoupí k jednání s druhou částí politického spektra.

“Zatím jsme se nedohodli, máme na to 13 dní, resp. pan Fico má na to nyní 13 dní. My jsme úplně v pohodě. A pokud se nedohodneme, pan předseda Fico bude muset přinést to pověření sem do tohoto paláce nazpět a paní prezidentka ho dá druhému v pořadí a ten bude mít opět 14 dní možnost na to, aby se dohodl. My odcházíme z tohoto prezidentského paláce velmi klidní, velmi vyrovnaní.”

Po vítězné volební noci se europoslankyně za Směr Monika Beňová na dotaz novináře, zda Směr přesvědčí Hlas, aby šel do koalice, zasmála a všechny při odchodu ujistila: “Jasně.”

Pellegrini na vyjádření europoslankyně reagoval: “Považuji toto chování paní poslankyně za opravdu urážlivé. Možná měla po prohýřené noci v hlavě něco víc než jen myšlenky, ale nemyslím si, že by se měla chovat takto arogantně vůči svému potenciálnímu koaličnímu partnerovi, a to tím spíš, když na straně Hlas závisí jejich budoucnost, zda zůstanou v koalici, nebo v opozici.”

Pellegrini potvrdil, že se s Ficem již dohodl na formálním jednání, a informoval, že se již neformálně sešel s předsedou Progresivního Slovenska Michalem Šimečkou.

Na dotaz reportéra, zda očekává, že mu bude nabídnuta pozice premiéra, lídr Hlasu s úsměvem vysvětlil: “Počkáme, kdo bude jak velkorysý a co nám nabídne.”

A dodal: “Teď nejde o to, jestli budu premiérem, nebo ne. Pokud jím budu, jsem samozřejmě připraven tuto odpovědnost převzít. Cítím se připraven, cítím se v dobré fyzické i psychické kondici a jsem ochoten pro to udělat maximum, pokud takovou šanci dostanu.”

Peter Pellegrini byl v letech 2018–2020 nejprve místopředsedou vlády a poté premiérem ještě jako člen strany Směr. Kvůli opozici uvnitř strany se mu nepodařilo prosadit více věcí. Říká, že nyní by neměl nikoho nad sebou a situace by byla jiná “v tom, že jsem svobodný a suverénní. Nejsem podřízen Robertu Ficovi. Není to můj předseda strany. Mám tedy vlastní poslanecký klub, a prostě pokud neprojdou věci, se kterými chceme na Slovensku pohnout, tak se mu rozpadne celá ta jeho vláda a skončí. Takže je to úplně jiný pohled, než když jsem byl součástí Směru a část poslaneckého klubu pod jeho vedením se rozhodla, že některé věci, které jsem prosazoval jako premiér, neschválí. Tady by jim to už neprošlo, protože by bylo po vládě. A tam už bude muset jinak rozmýšlet, jestli chce ve vládě zůstat, nebo ne. Takže to je diametrálně odlišný postoj”.

Pellegrini se tak stává ústřední postavou, na níž je založena jakákoli potenciálně možná vládní koalice. Má silnou vyjednávací pozici a uvidíme, co se mu podaří při dalších jednáních prosadit.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x