4.10.2023
Kategorie: Ze světa

Povede konec války na Ukrajině k míru?

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Před rokem a půl jsem napsal, že situace na Ukrajině je mnohem složitější než se u nás píše. Psal jsem nejen ze své zkušenosti, protože moje žena byla z Ukrajiny a Ukrajinu jsem měl možnost navštívit, ještě v době, kdy dnešní bojovníci za Ukrajinu považovali Ukrajince za něco, co je dobré na to, aby to za pár korun kopalo krumpáčem a Ukrajinky, aby šili pro náhle vzniklé německé pobočky textilních továren u nás, ale také jsem dával odkazy na naše média, co psala do roku 2022.

Moje zkušenost a dohromady s tím, co naše média přinášela o Ukrajině, například aktulně.cz v roce 2014 psalo, že Ukrajinci používají v Donbase kazetovou munici na civilisty. Idnes, Echo, Deník a další., my říkají že vlastně nejde o Ukrajince, ale o Rusko. Koho dnes zajímá, jak to vše začalo? Začalo to hned po rozpadu SSSR, kdy se uznávaly republiky ve svazových hranicích, ale nikoli historických. I to je příčina, proč dnes v Náhorním Karabachu nenajdete Armény, přestože je to historicky území Arménie a kolébka arménského národa. Má pro Armény stejný význam jako Kosovo pro Srby. To Kosovo bych neměl připomínat, že? Protože Kosovo je důvodem, proč nebylo uznáno například Španělskem. Katalánsko, Baskicko. Ale ani Ukrajinou, Donbas, Luhansko, Krym…Oděsa. Proč Oděsa? Protože Oděsa, stejně jako Charkov nejsou oblasti a města, kde jsou zrovna happy, že jsou součástí Ukrajiny a kyjevské politiky poukrajinštění. Ne, že by se chtěli připojit k Rusku, to asi ne, ale mluví většina obyvatel mluví rusky a jsou spříznění s ruskou kulturou. Odmítají mluvit ukrajinštinou, která není jejich rodná řeč a odvolávají se na ústavu. Marně.

Přesto si dokážou prosadit svou. V Charkově odmítli přejmenování ulic a škol, které nesou pojmenování po ruských spisovatelích, malířích, skladatelích. V Oděse odmítli přejmenování ulice, která nese jméno Lva Tolstého. K velké nelibosti Kyjeva. K radosti Kyjeva byla sice v Oděse odstraněna socha Kateřiny Veliké, zakladatelky města, ale radost Kyjevu zkazil starosta, který řekl, že to je na příkaz vlády a nikoli požadavek obyvatel, kteří s tím nesouhlasí.
Naposledy byl v Oděse incident, kdy na ulici hrál hudebník a zpíval rusky. Nějaká žena, také mluvící rusky se mu v tom snažila zabránit, jak to, že nezpívá ukrajinsky. No, neuspěla. Kolemjdoucí se postavili za hudebníka. Žena pak přešla na lámanou ukrajinštinu, ale lidé kolem se jí zeptaly, proč požaduje ukrajinštinu, když sama mluví rusky.

Není to první incident. Je to dva týdny, co do restaurace rychlého občerstvení přišel člověk, který mluvil ukrajinsky, a seřval obsluhu, že ukrajinsky nemluví, když mu rozumí. Kluk, který stál za pultem odpověděl, že pokud mu rozumí, proč vyžaduje, aby mluvil ukrajinsky, protože ruština je jeho jazyk a pokud se to dotyčnému nelíbí, tak je to jeho problém, a ne problém obsluhy a zeptal se ho, když rozumíte rusky, proč vám vadí, že rusky mluvím. Podobně jako v Oděse je to na celém východě Ukrajiny. A i na jihu. Podle Financial Times je nesmysl, aby se Ukrajinci snažili získat Krym. Ne vojensky. Nikdo nechce zpět k Ukrajině. Zelenský sice určil Tatara ministrem obrany, ale Tataři na Krymu nechtějí zpět k Ukrajině. Zelenský doufal, že jmenováním Tatara ministrem obrany se Tataři na Krymu vzbouří. Stejně jako s provoláním k obyvatelům Krymu. Místo toho obyvatelé Krymu včetně Tatarů poslali Zelenskému vztyčený ukazováček.

Zeptám se, když o tomhle píše západní tisk, tak politici o tom nevědí? Nepočítám naše média, kdy takovéto zprávy jsou nepřijatelné. Už i západní novináři si všímají toho, že lidé z východní části Ukrajiny nechtějí umírat za Ukrajinu a muži ze západní, té bojovné části, utíkají do západní Evropy. Sice se slovy „Sláva Ukrajině“, ale utíkají.

Francouzská televize přinesla rozhovor s mladým Ukrajincem, který se s nadšením přihlásil do ukrajinské armády a do boje proti Rusku. Po prvních bojích zběhl, dostal se ven a dnes žije ve Francii. „Je to mlýnek na maso říká“ „Nechci umřít mladý.

I v západním tisku se dnes píše, že desítky ukrajinských vojáků se vzdávají Rusům, jen aby unikli smrti. Píše se o tom u nás?, a přesto to můžete najít v médiích na západ od nás. Ne, u nás se píše, jak hrdinná ukrajinská armáda postupuje.

Ta hrdinná armáda, kde průměrný věk je přes 40 let, protože mladí za Ukrajinu umírat nechtějí? A tohle není žádný výmysl, to je zpráva ISW a dokonce bývalý ministr obrany Velké Británie prohlásil, že sice chápe, že Zelenský chce ušetřit mládež, ale bez zapojení mládeže to nepůjde? Jaké mládeže? Ta co utekla? Nebo toho zbytku, co zůstalo na Ukrajině? Možná by měl někdo bývalému britskému ministru ukázat videa, kde Ukrajinci fandí lidem, co unikají odvodové komisi a zabraňují policii a odvodovým komisařům tyto lidi chytit. Tato videa najdete na Telegramu, a ne od Rusů, ale Ukrajinců. Stejně tam najdete i videa, kdy ukrajinští vojáci šikanuji staré lidí jen proto, že nemluví ukrajinsky. A opravdu to není ruská propaganda. Ukrajinci si totiž sdílí vše a Kyjevu to vadí, jen nemá možnost, jak Telegram zakázat. A tak Kyjev kolem sebe kope. Propaganda se ukázala jako propaganda. Lži jako lži, přestože politici v zemích EU dělají, že tomu pořád věří a i když to co říká Kyjev je lež, tak se snaží vydávat za pravdu.

Zeptal se však někdy nějaký západní politik na názor obyčejného zedníka z Oděsy? Ne, ale bude vykládat že za Ukrajinu musí všichni umřít a hladovět, protože jde o demokracii a na Ukrajině se o demokracii a západní hodnoty bojuje. Co na tom, že půlka Ukrajiny tento názor nesdílí. Jednoduché, jsou pod vlivem ruské propagandy. Asi jako ti Srbové v Kosovu, kteří jsou sice terorizování Albánci, ale to je jen ruská propaganda.

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x