3.10.2023
Kategorie: Ze světa

Zločin nebo propaganda … co škodí Ukrajině v Česku více?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Opět tu žije případ závažného trestného činu spáchaného podle médií Ukrajincem na ženě z Moldávie. Je to otřesné nicméně v Česku podpora Ukrajiny zahrnuje i přebírání propagandy a tu považuji za horší.

Začnu situací v USA. Vláda USA podporuje Ukrajinu zásadním způsobem jak finančně, tak vojensky. Nyní bylo dosaženo „kompromisu“ ve financování vládních výdajů na 45 dní, když z rozpočtu od 1.10.2023 „vypadla“ podpora Ukrajině a současně i podpora financování ochrany jižní hranice USA proti ilegální migraci. Tak zvané „radikální křídlo republikánů“ totiž odmítlo podpořit výdaje na pomoc Ukrajině. To jen dále vede k diskusím o tom, co by se dělo, pokud by v dalších prezidentských volbách za rok vyhrál Donald Trump. Na podporu Ukrajiny má být údajně přijat v USA speciální zákon.

V Česku se podpora Ukrajiny odvíjí jednak od finanční podpory, dodávkami bojové techniky. Nicméně, podpora Ukrajině pomalu klesá a souvisí mimo jiné i se situací se začleňováním Ukrajinců, kteří uprchli před válkou. Česká veřejnost je podle průzkumu CVVM více méně rozdělena v názoru na to, zda se daří začleňování Ukrajinců. Na otázku „Nakolik se daří, nebo nedaří začleňování ukrajinských uprchlíků do naší společnosti?“ odpovědělo 46 % daří nebo spíše daří a stejné procento odpovědělo nedaří či spíše nedaří. Pokud se v médiích objeví zpráva o tom, že „cizinec“ je vyšetřován v souvislosti s nějakým trestným činem, naskakují v diskusi pod článkem názory, které potom vedou v odebrání celé diskuse. Podobně to nyní vypadá i s oním vyšetřováním trestného činu na Plzeňsku. Stačí zabrousit do diskuse a člověk se nestačí divit, jaké „tresty“ jsou pro pachatele tohoto odporného činu navrhovány. A obecně tyto názory jen dokumentují pomalou změnu v názorech na přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

Pokud se podíváme jen kousek na východ, na Slovensko, podle progresivních komentářů vyhrál na Slovensku populista a proruský politik Robert Fico. Nějak se zapomnělo na to, že důvodem návratu Ficova Směru do nejvyšších pater slovenské politiky byly naprosto zoufalé způsoby vládnutí vítězů voleb v roce 2020 na čele s Igorem Matovičem. A na zamyšlení spíše stojí, že i přes tak fatální propadák Matoviče ve vládě mu stále dalo podporu asi 8 % voličů. Vždyť to byl on a jeho vystupování, které nahrálo slovenské opozici, která v letošních volbách volby vyhrála. A naprosto chybná byla rovněž propaganda kolem slovenských voleb ve smyslu „jde o budoucnost EU“, jakoby Slovensko a výsledek zdejších voleb mohl nějak zásadním způsobem politiku „Bruselu“ změnit.

To vše propletené s domácí politikou, v níž si vláda Petra Fialy počíná podobně špatně jako vláda Matoviče na Slovensku, pak více méně určuje vnímání podpory Ukrajině v Česku. Domnívám se, že mnohem horší dopad na podporu Ukrajiny než zatajování původu pachatelů některých trestných činů, má přebírání ukrajinské propagandy ve válce s Ruskem. Naprosto nesmyslná je propaganda o ruském prezidentovi jako o dvojníkovi, zatímco skutečný Putin je již dávno mrtev. Podobně to teď vypadá i s Kadyrovem, který byl prohlášen za mrtvého a jeho jednání s Putinem podle médií jen dokumentuje, že tomu tak je, protože se na záběrech „ani nehnul“.

Zatímco Rusko pokračuje v devastaci ukrajinské infrastruktury, jsou nám předkládány informace o „zoufalém Putinovi“ nebo o „zoufalých ruských vojácích“. Dokonce už i někteří ukrajinští komentátoři upozorňují na to, že se z Ukrajiny stává nefunkční stát, kdy pouhý válečný stav a ruské ostřelování celého ukrajinského území neumožní jakékoliv investice do průmyslu. Není tedy vůbec nutné, aby Rusko okupovalo celé území, stačí, když bude pokračovat současný stav.

Rovněž tak každého napadne, že se již více než dva měsíce neobjevují ve zprávách informace o ploše osvobozeného území. Naposledy se koncem července tvrdilo, že je osvobozeno asi 150 čtverečních kilometrů, nyní sice i ISW potvrzuje, že Ukrajina postupuje, ale rozsah dobytého území není specifikován. Co se týče optimistických zpráv o vítězství Ukrajiny, stačí připomenout zprávy z 28.12.,2022 na CNN Prima NewsTo americký generál ve výslužbě Ben Hodges se dlouhého konfliktu neobává. Válečné karty jsou podle něj nyní rozdané tak, že Ukrajina už prakticky nemůže prohrát. Zima podle něj sice válku zpomalí, už v lednu by ale Kyjev mohl spustit rozhodující ofenzívu s cílem osvobodit Krym. Máme říjen 2023 a válka pokračuje a převahu mají zprávy o tom, že tato válka potrvá roky.

Propaganda válku Ukrajině nevyhraje. Domnívám se, že tento propagandistický systém informací z Ukrajiny škodí v Česku zájmům Ukrajiny ze všeho nejvíce.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x