30.9.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Zelenskému přišel dopis

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Kanceláři prezidenta Ukrajiny přišlo v pondělí psaní. Dlouhý a docela naléhavý pozdrav z daleké Ameriky. Ovšem u nás o tom, z nějakého důvodu, nepadlo ani slovo. Nebo jste snad o nějakém dopise slyšeli? Takže logicky, z toho, že se o něm naši pravdomluvní novináři ani slůvkem nezmínili lze s vysokou mírou pravděpodobnosti usoudit, že tenhle líbesbríf asi moc uznání , chvály a pozitiv neobsahoval. Pojďme se proto na něj podívat. Možná objevíme i docela zajímavé náznaky něčeho, co se na Ukrajině potichu chystá.

Autorem zmiňovaného dopisu je Mike Pyle, zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost pro mezinárodní ekonomiku. Ve svém psaní předkládá seznam reforem, které jsou podle jeho úřadu nezbytné, pro další pokračování zahraniční pomoci Ukrajině. Změny, které jsou podle Američanů  důležité, rozfázovali autoři (a lidé z nejužšího vedení USA, stojící za nimi) do tří fází – opatření  k realizaci do 3 měsíců, další do 3-6 měsíců, a pak ty, k uskutečnění do 18 měsíců.

O jaké změny se má tedy jednat? Drtivá většina z nich vypadá, tedy na první pohled, chvályhodně a hlavně –  protikorupčně. Posílit Specializovanou protikorupční prokuraturu, zvýšit počet vyšetřovatelů Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny na 300 osob, zajistit nezávislý výběr šéfa Národní agentury pro prevenci korupce, obnovit povinná majetková přiznání pro všechny státní zaměstnance a soudce … Samá transparentní a protikorupční pozitiva.

Mezi dlouhodobými úkoly, s termínem rok a výše, najdeme ještě zajímavější věci: reorganizaci Úřadu pro hospodářskou bezpečnost (BES), reformu ministerstva strategického průmyslu, reformu Ukroboronpromu, dokončení reformy úřadu generálního prokurátora s recertifikací zaměstnanců a reforma Celní správy a Státní pohraniční stráže. Američtí autoři zvláště zdůraznili význam transparentního výběru do ukrajinské národní policie a omezení pravomocí Bezpečnostní služby Ukrajiny. Tedy také, na první pohled, samé rozumné, úctyhodné a k transparentnosti směřující opatření, proti nimž by nikdo rozumný neměl vznést námitku, že?

Ale teď se na tahle opatření zkuste podívat z pohledu Zelenského a jeho kliky. Zavzpomínejme přitom, jak se svého času dostal k moci. Presidenta z něj, jak známo, učinily peníze (média a známosti) oligarchů okolo jistého Kolomojského. S tím, že jim tenhle herec bude recipročně zajišťovat přístup „k lizu”. Tedy k dotacím a státním zakázkám. A že zabrání jejich stíhání. Symbioza zafungovala a funguje v zásadě doposud. A teď do té idyly přichází reálná hrozba od protektora z USA. Páníček tvrdě požaduje překopání spousty státních orgánů a „transparentní výběry” jejich nových šéfíků. Což v současném západním diplomatickém žargónu znamená, že už jsou tito lidé páníčkem navybíraní a je na Zelenském, aby je sofort dosadil, nebo….

Každé vládnutí sestává z vhodného a operativního kombinování cukru s bičem. A když se pořádně podíváme na velkou částí opatření, která USA „navrhují” Zelenskému, tak by se daly ve stručnosti charakterizovat, jako sebrání cukru. Protože tahle reforma má zjevně potenciál, zabránit  Zelenského věrným v dosavadní činnosti – přiživovat se na válce, prodávat výzbroj načerno pod rukou a rozkrádat příslušné dotace a fondy. Tak nějak, jako „naval cukříček”, by bylo možné přeložit do běžného hovorového jazyka, onu „reorganizaci Úřadu pro hospodářskou bezpečnost, reformu ministerstva strategického průmyslu a reformu Ukroboronpromu (to je trust zbrojního průmyslu Ukrajiny).

A zlomení biče následuje. Co jiného může být ona „reforma úřadu generálního prokurátora s recertifikací zaměstnanců” než čistka? Radikální čistka od Zelenského lidí. Tedy od těch, kteří mohli přimhouřit oko, anebo naopak, vyrazit jako ohaři. Podle toho, jak byl který oligarcha loajální k panu presidentovi…. „Transparentní výběr do ukrajinské národní policie a omezení pravomocí Bezpečnostní služby Ukrajiny” jsou pak už jen další pěkné hřebíky do rakve Zelenského moci. Zlomený presidentův bič na neposlušné šrotují definitivně na štěpku. Co v praxi znamená „transparentní výběr” v režii zámořské velmoci asi není třeba nikomu ze zdejších občanů vysvětlovat. Zelenského lidi půjdou i od policie a zvláštních služeb.

Zelenského Ukrajina už vyrazila do protiútoku. Na všechny strany zdůrazňuje, že dokument, který některé zahraniční zdroje přinesly, je nezávazný. Že jde o jakousi pracovní verzi seznamu reforem předložených k „diskuzi a zpětné vazbě”. Ale podíváme-li se na odesilatele a na obsah reforem, obrázek se nám začne skládat. Ať už je to závazný příkaz, nebo jen diplomatické doporučení, pro Zelenského kliku to znamená, jednoznačně a nedvojsmyslně, odstavení od moci. Postupné, ale nevyhnutelné.

Celý ten slavný dopis tak může naznačovat, že se Američani už začali připravovat na vycouvání z nepříjemné situace a z další nevyhrané války. Že už se, někde v zákulisí, začalo pracovat na „demage control”. Na koho tak ten kolosální průšvih nejlépe hodit? Jakého obětního beránka předložit v pravý čas nastolicovaným, zchudlým voličům? Že to on, on za všechno může!

No a uznejte – není lepší výmluvy, než snažili jsme se, dělali jsme, co jsme mohli, poctivě pomáhali ze všech sil, ale takový podraz jsme nečekali. Ti Zelenského korupčníci nám za zády všechny prachy a většinu výzbroje zašmelili a rozprodali. Nový Ukrajinský Generální prokurátor už na tom pracuje a zahájil úkony trestního řízení….

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x