13.9.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Vynese Zelenský poslední trumfy?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

O tom, že dlouho inzerovaná ukrajinská ofenzíva nejde podle plánu, už asi nepochybují ani ti nejskalnější z diváků České televize. Po více než třech měsících tvrdých bojů získala Ukrajina jen pár kilometrů zničeného a zaminovaného území a několik rozbitých vesnic typu Rabotino, ve kterých před válkou žily nižší stovky obyvatel. Zato cena byla strašlivá. Desetitisíce mrtvých, a to i podle střízlivých odhadů. K tomu ohromné množství zničené západní techniky, na kterou jak Ukrajinci, tak dárci ze Západu tolik spoléhali. A Rusko stále nehází ručník do ringu. Dokonce, jak se zdá, shromažďuje síly k vlastnímu útoku…

President Zelenský je zahnán do kouta. Po devátém dubnu loňského roku vsadil vše na vojenskou konfrontaci s Ruskem. Na důrazné doporučení Borise Johnsona, tehdejšího premiera Velké Británie, který jej toho dne nečekaně navštívil a nějakým způsobem mu „rozmluvil” další rozhovory s Rusy o mírovém urovnání konfliktu. Mluvilo se přitom prý o neomezené, všestranné podpoře Západu. Ta se ovšem teď, ve druhém roce ukrajinské, nevítězné války, jaksi drolí a polevuje. Všichni na Západě už mají dost svých starostí, které jim přinesly protiruské sankce. Z oken byly navíc vyhozeny miliardy, sklady výzbroje jsou prázdné, obyvatelstvo remcá na drahotu a ekonomická krize se rozlévá vůkol… Na další výstupy čím dál agresivnějšího somráka, požadujícího nové zbraně a další peníze, tu fakt nemá nikdo náladu. Co teď?

Když je tedy čím dál těžší, přemluvit „kamarády” po dobrém, zbývá Zelenskému už jen poslední, dost zoufalá možnost. K pomoci je nějak přinutit. Má v ruce poslední dva trumfy. Tím prvním jsou Ukrajinci, kteří hromadně uprchli na Západ. Tak třeba v Německu je jich více než milion. U nás, pro zajímavost, zhruba 350 000. Je to sice zdánlivě o dost míň, ale podle údajů Eurostatu, jde o vůbec nejvyšší počet, v přepočtu na jednoho obyvatele státu. Nemusí, a také bohužel nejde, vždycky jen o ženy a děti, prchající z hrůz války. O agresivních mladých mužích v autech luxusních značek už toho bylo napsáno dost. Stejně jako o vzrůstající míře konfliktů s místním obyvatelstvem. Ovšem jen velmi málo se uvažuje o lidech, kteří by tu mohli být tak nějak „oficiálně”. Pod krytím uprchlíka. A o ty zřejmě jde.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj totiž před pár dny otevřeně pohrozil Evropě, že s ukrajinskou, uprchlickou menšinou, kterou hostí na svém území, může mít problémy. „Snížení pomoci Ukrajině jen prodlouží válku. A vytvoří rizika pro Západ na jeho vlastním dvorku. Nelze předvídat, jak budou miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích reagovat na to, že jejich země je opuštěná. Ukrajinci se obecně chovali dobře a jsou velmi vděční těm, kteří jim poskytli útočiště. Na tuto velkorysost nezapomenou.  Pro Evropu by to ale nebyl dobrý příběh, kdyby tyto lidi zahnala do kouta.” Takže k žalu starostlivého pana Zelenského prý není možné předpovědět, jak se zklamaní, frustrovaní Ukrajinci vyrovnají se snížením pomoci Ukrajině… Tak nějak podobně hovořívali kdysi klasičtí gangsteři s majiteli drobných obchůdků, když přišli s nabídkou výpalného.

Ale ukrajinští agenti, zakonspirovaní v davech uprchlíků, nejsou bohužel Zelenského trumfem posledním. Ten pán třímá v ruce ještě jednu kartu, a to mnohem vyšší síly. Podle ruských zdrojů prý „kancelář prezidenta Ukrajiny začala diskutovat o otázce vyhlášení války Ruské federaci.” Zdánlivě formální akt. Vždyť už přece po sobě Ukrajinci s Rusy druhý rok dost usilovně střílí. Ale „zoficiálnění” války by mohlo mít další dopady. Krom odbourání (čím dál slabších) omezení západních dárců zbraní, týkajících se jejich použití v hloubce teritoria Ruska, by tohle gesto mělo za cíl „uvrtat” do ukrajinských problémů další mezinárodní, mírové organizace a ještě pevněji připoutat chladnoucí vlády Západu k Ukrajině. Možná, až k jejich přímému zapojení. Kdyby byla prohra Kyjeva na spadnutí. Co by to pro Evropu znamenalo, je nabíledni.

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A Zelenský v zoufalé situaci je. Podle penzionovaného analytika CIA, Larryho Johnsona, mu aktuálně hrozí vojenský puč: “Zelenskyj by mohl být velmi dobře svržen pučem během příštích tří až čtyř týdnů, kvůli velké nespokojenosti mezi vojáky na východní frontě.” Podobný názor zastává i našim čtenářům známý Scott Ritter, bývalý důstojník americké námořní pěchoty. Podle něj pravděpodobnost vojenského převratu roste s každou zničenou ukrajinskou brigádou. Zelenský sice preventivně vyměnil nejvyššího šéfa armády, ale puč může provést kterýkoli z jeho vyšších generálů, nespokojených s taktikou, nahánějící tisíce nevycvičených odvedenců do předem ztracených bojů, jen pro fotku s vlajkou na bezvýznamné kótě A je dost pravděpodobné, že čerství rekruti, odchytávaní policií po kavárnách a na plážích a nuceně odvedení, by se takovému ozbrojenému výletu do Kyjeva příliš nebránili…

Nic z toho se stát nemusí. Ale je rozhodně lepší být předem připraveni na nejrůznější zvraty a překvapení. Obě strany, USA (kolektivní Západ) i Rusko, hrají vabank.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
72 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x