27.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Bydlí si důchodci nad poměry?

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Nějaký “inteligent” na blogu Seznamu sesmolil článek, že lidé co plně nevyužívají svojí nemovitost by měl platit extra daně. Aby se prý rozproudil realitní trh.

Není to nová úvaha a nejen u nás. Dokonce padají návrhy, že vlastně důchodci co obývají svůj, dle představ těchto “myslitelů” nadměrně velký dům či byt, by měli svůj byt, dům, prodat obci a odstěhovat se do menšího a obec by pak jejich byt pronajímala sociálně slabým. Čím autoři těchto článků a úvah nejspíše myslí sebe.

O roku 1989, kdy si lidé zvolili svobodu a to nejen politickou a ekonomickou jsme ušli dlouhou cestu, abychom se dostali zpět k třídní nenávisti, ne dneska se to jmenuje jinak. Halí se do hávu udržitelnosti, zelené ekonomiky, uhlíkové stopy atd. Prostě jedná se o obyčejnou závist, že někdo něco má a já ne. Ale nejde to říci přímo, tak se hledají různé slovní křižovatky a bypassy. Člověk může věřit ve zdravý rozum politiků a doufat, že těmto vábničkám nepodlehnou.

Jenže hlas je hlas a podívejte se na dnešní politickou scénu. To co bylo nepředstavitelné se stává skutečností. Green Deal v nejsurovější podobě nakonec prosadila naše “údajně” pravicová vláda, když vedla předsednictví EU. Dozimetr Ropucha, alias Vokoun, podepsal migrační pakt, představitelka a předsedkyně pravicové strany demonstrativně pláče, že není manželství pro všechny a Lidovci se stali stranou, kde největší nepřítel je důchodce. Jurečka šel do voleb s tím, že povinné odpracované roky na důchod se vrátí zpět na 25 roků, jako to bylo předtím a najednou máme 35 a předčasný důchod dokonce 40 let a krácení důchodů, protože důchodci si žijí nad poměry a průměrný důchod je “neuvěřitelných” 20 tisíc korun. Což jsou peníze, které dle neziskovek, nestačí ukrajinským imigrantům na standardní život, ovšem v případě důchodců je to nadprůměrný příjem.

Co by takový důchodce vlastně měl chtít, ne? Má si v klidu umírat, nejlépe druhý den po té, co odešel do důchodu. Nejenže by ušetřil státní rozpočet od výdajů, ale ještě by uvolnil dům, či byt pro “potřebné” Nikdo z novinářů neřekne, že výdaje na důchod vzhledem k HDP jsou v České republice jedny z nejmenších v Evropě a důchodci mají u nás jedny z nejmenších důchodu v Evropě vzhledem k průměrné mzdě.

Ale vraťme se k těm nemovitostem. Budu počítat současné ceny pro zjednodušení. Nákup pozemku pro malý domeček o rozloze 800 m2 vyjde na jeden a půl milionu. Postavit domeček, malý bungalov 3+KK vyjde na 3,5 mil. Tohle je investice, kterou musí člověk vynaložit a zaplatit z už ze zdaněných peněz. Pokud platí v hotovosti, tak státu už jen ze svých příjmů odevzdal více než dva mil korun. Pokud má hypotéku, tak nejen že odevzdá tyto peníze státu, ale také další peníze státu odvede banka ze svých zisků, to znamená z úroků dotyčného a tím pádem tento člověk zaplatí státu ještě více.

Jenomže tím to nekončí. Když si dotyčný tento dům nechá postavit od firmy, tak z těch 3,5 mil odevzdá státu 525 tisíc na DPH. Další peníze odevzdá firma která to stavěla na svých daních z příjmu. Ovšem pokud by si tento člověk postavil dům sám, čímž by snížil náklady na 3 mil, tak odevzdá státu jen na DPH 630 tisíc. Další peníze státu odvedou ze svého zisku firmy, které prodávají stavební materiál.

Už jen tohle znamená, že člověk vlastnící nemovitost nemůže být na sociálních dávkách, ale je tím kdo celý život pracuje a za svůj život odvede státu na všech daních několik miliónu. Celý život pracuje, aby mu na konci jeho ekonomického života, kdy by si měl užívat důchodu, nějaký chytrolín řekne, že jeho důchod je moc vysoký a navíc zabírá byt, dům, kde by mohli bydlet mladí a sociálně potřební, protože ten důchodce obývá nadměrný prostor.

Ano, mládí vpřed, byty všem. Uvědomuje si ovšem někdo, že důchodce co vlastní dům se musel dvacet a více let omezovat, protože platil hypotéku, půjčku, při tom vychovával děti, staral se o své rodiče? Ten barák, ale ano i byt mu nespadly z nebe. Nedostal je od státu, nedostal je od lidí, kteří v tom dnes vidí problém. A nejde je o důchodce. Jde o všechny co si dovolili postavit, koupit barák, byt a mají více prostoru než ta progresivní menšina přisátá na státní cecek, kde sají peníze od těch lidí, kteří jím tak leží v žaludku.

Lenin se musí v Mauzoleu smát. Stejně jako Aristoteles, který považoval demokracii bez hranic za nejhorší možný model, kdy nakonec převládne hlas lůzy, která si bude nárokovat bohatství úspěšných.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
97 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x