25.8.2023
Kategorie: Ze světa

Když všechno může být pravda

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Původně jsem chtěl o pádu Prigožinova letadla psát o den později, ale protože se takřka celý majnstrým i většina ostatních zdrojů, co sleduji, k věci vyjádřila jako k jasné záležitosti, řekl jsem si, že posláním Vidláka je svícení do temných koutů a hledání jiných vysvětlení. A když jsem si pak přečetl analýzu ISW, kde jsou si hoši na 99% jistí, že Putin prostě nechal Prigožina tímto způsobem popravit, musel jsem to prostě zkusit jinak.

Nejhorší na tom je, že všechno může být pravda. Ano, Putin prostě Prigožinovi jeho vzpouru neodpustil a použil starou dobrou sovětskou metodu – nejprve zrádce zbavit podpory, zbavit ho silových prostředků, uklidnit ho a pak, když nic nebude čekat, ho zaříznout. Je typicky ruské, že ve stejnou dobu, kdy hořící letadlo padalo k zemi, Putin právě předával medaile osádce tanku Aljoša, která nedávno rozstřílela celou ukrajinskou obrněnou kolonu.

Stejně tak je klidně možné, že to nebyla Putinova akce. Prigožin měl spoustu nepřátel i v Rusku, například dost hlasitě nadával na Šojgua a Gerasimova. Letadlo nemuselo být sestřeleno raketou, ale na palubě mohl být patřičný dáreček. Ani Ukrajinci neměli z Prigožina radost a už ukázali, že jsou schopni husarských kousků.

Stejně tak bylo běžné, že Prigožin se jinde hlásil a jinde byl. Takže sice mohl být na seznamu pasažérů, ale v letadle být nemusel. Do Moskvy letělo ještě jedno jeho letadlo, které bez problémů přistálo a nikdo ani nepípnul o seznamu cestujících ve druhém letadle. Prigožin si v podobných věcech liboval a stejně jako se jeho pochod na Moskvu hladce změnil na pochod do Běloruska, člověk si úplně dovede představit nějakou podobnou habaďůru i v tomto případě.

Možné je všechno a nejjednodušší odpověď bývá zpravidla ta správná. Majnstrým už svojí správnou odpověď má, už ji naplno šíří a dokud nebude všechno potvrzeno, zkusím to po Vidlácku:

Včera v noci jsem toho moc nenaspal a prošel jsem všechny své zdroje na Ukrajině i v Rusku, které mám. A zjistil jsem, že zprávu o Prigožinově smrti šíří především wagnerovské kanály. Úřady se zatím k ničemu nevyjádřily. Nenašla se všechna těla. Jediná potvrzená informace je ta, že Prigožin a jeho vojenský velitel Utkin byli na seznamu cestujících. Všechno ostatní jsou zatím jen dohady. Když spadne letadlo, tak z lidí moc nezbude…

Ale také jsem zjistil, že v Bělorusku začalo velké rojení armády. Oni tam mají kousek od hranic s Ukrajinou henty wagnerovské tábory. Místní obyvatelé už v noci dávali na fejsbůk videjka, že jim pod okny jezdí obrněná technika. Prý snad začali wagnerovské tábory obléhat, nebo dokonce obsazovat. V Bělorusku jsou i ruské armádní jednotky. Podobné rojení prý začalo i v Rusku. Leckdo hlásí pohyby techniky. Jen média mlčí… úplně.

Včera měla Ukrajina své výročí – den nezávislosti. Slibovala „něco velkého…“

Americké ministerstvo zahraničí už několik dní varuje své občany, aby opustili Bělorusko.

Summit BRICS právě končí.

V Kyjevě prý působí nějací diverzanti a dělají tam bordel.

To všechno se včera v noci dělo a nejspíš stále ještě děje… Kdybych chtěl v dnešní době družic a dronů shromáždit armádu a zaútočit, aniž by se nepřítel připravil předem, zřejmě bych postupoval právě takto. Hrozí vzpoura, je třeba ji zadusit hned v zárodku, armáda vyjela z kasáren směr tábory PMC Wagner… ale jaká náhoda, ono je to i směr Ukrajina. Je zapotřebí, aby sledovací technika zaznamenala pár výbuchů v táborech, aby ISW vydal analýzu o vyřizování účtů, aby se vlastně nikdo nedivil, že si to Putin s Prigožinem vyřídil ruským způsobem… pak najednou je z toho moment překvapení… a nastává druhý útok na Kyjev či Charkov.

Jak jinak v dnešní době shromáždit síly? Mluvit půl roku o ofenzívě a pak vykrvácet na minách a stále mít před sebou tři ruské linie? Na bojišti je všechno vidět, z dronu uvidíte jakýkoliv shluk lidí i techniky. Nevyplatí se střílet jen na malé skupinky pěšáků… Jinak je všechno zmapované a o všem se ví. Není to celé krycí operace pro novou invazi na Ukrajinu?

Podívejte se, jaký zmatek v hlavách udělalo jedno spadlé letadlo ve kterém možná seděl i Prigožin. Udělalo to i zmatek v hlavách generálů? Přichází další fáze války?

Nevím…

Ale kdybych chtěl spustit nějakou další operaci, dělal bych to právě takhle.

Ne, není to nejjednodušší vysvětlení. Pořád je jednodušší si představit, že ruský Albrecht z Valdštejna prostě začal ohrožovat i gosudara a ten nezapomíná, protože se vyzná v lidech i moci. Ale jak řekl Orbán – Putin se ze vzpourou vypořádal za jeden den. To není známka slabosti, ale známka síly. Jednodušší vysvětlení je také to, že se Ukrajincům povedl husarský kousek s výbušninou v letadle.

Ale v Prigožinově případě a v podmínkách války třetího tisíciletí budu spekulovat. Minimálně do doby, než bude jeho smrt oficiálně potvrzena.

Nejlepší hybridní operace je totiž ta, kde může být pravdivá každá varianta…

Je dost pravděpodobné, že než bude tento článek nahrazen dalším, bude všechno zase jinak. Odpusťte mi všechny ty spekulace, ale nemohl jsem odolat.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x