8.8.2023
Kategorie: Společnost

Jako přes kopírák

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Alexej Navalnyj dostal za opoziční politiku 19 let žaláře. Předtím dostal 2,5 roku. A 9 let. Ruské politbyro se ho prostě rozhodlo zlikvidovat a exemplárně potrestat. Aby ostatní viděli. O stejné usilují USA u Juliana Assangeho, který odhalil válečná zvěrstva Spojených států v Iráku a Afghánistánu. A ani u nás nezůstáváme pozadu. Politické procesy prší, jako kdyby přicházelo ono legendární a nikým neviděné globální oteplování.

Šikana Alexeje Navalného je očividná. Ruský politický Putinův mainstream se očividně obává lidového odporu, tak Navalného prostě zlikvidoval. Jak pravil Navalnyj den před vynesením rozsudku – je to stalinistický teror. No jako z praku.

Navalnyj svou politickou dráhu zahájil bojem proti korupci, v jehož rámci organizoval protirežimní protesty. Úřady během potlačování ruského disentu zakázaly Navalného protikorupční organizaci jako extremistickou. V roce 2013 se mimo jiné také zaregistroval jako kandidát ve volbách starosty Moskvy. Podle oficiálních výsledků skončil druhý s 27 procenty hlasů. Tehdy vyslovil podezření, že volby byly zmanipulované a jejich výsledek soudně napadl. Prostě boj za svobodné politické prostředí uprostřed nesvobody. Odměněný oceněním v nesvobodě – kriminálem.

Julian Assange ve Velké Británii v kriminálu stále čeká na vydání do USA. Ne, že by o něj usiloval, naopak, brání se mu, protože v USA mu hrozí monstrproces, v jehož závěru by se dočkal také podobného stalinistického verdiktu. Oba, jak Navalnyj, tak i Assange jsou vězňové svědomí, které si naše dvě soupeřící velmoci udržují, aby ten statut velmoci byl nakašírovaný také patřičnými odstrašujícími příklady.

V USA teď probíhá i výborná předvolební kampaň Donalda Trumpa na znovuzvolení prezidentem. Stal se prvním bývalým prezidentem USA, kterému hrozí desetiletí odnětí svobody ve vězení. A to za z prstu vycucané zločiny jako je, podobně jako u Navalného, podpora extremismu a úklady proti USA. Justice v USA je ovšem na trochu jiné úrovni než v Rusku, takže tam jde předpokládat, že s Trumpem neprobíhá monstrproces, ale pouze se haraší před volbami, kdy je to třeba kvalifikovat jako politický pokus diskreditovat protivníka za pomoci justice. Předpokládejme, asi správně, že Trump bude v ostře sledovaných procesech triumfovat. Protože vznesená obvinění jsou absurdní. Je škoda, že se justiční systém stal součástí předvolebních bojů, ale justice založená na principu precedentů to jistě ustojí. V Rusku jsme v případě Navalného viděli krásný příklad, když spravedlnost nefunguje, ale slouží oddaně politice.

Ale i u nás v České republice si užíváme se spravedlností a politikou velmi nemravné chvilky z červené knihovny. Pominu, že si bolševický prezident Pavel vyvolil za ústavního soudce kolegu bolševika. Konkrétní případy a rozsudky připomínají něco, co už jsme tu zažili. „Dezoláta“ Tomáše Čermáka soud odsoudil na pět a půl roku za slova. Ať hledám, jak hledám, valného rozdílu nevidím. Jen o Navalným se dá dočíst všude, i na pytlíku s moukou v krámě, o Čermákovi se decentně mlčí. Za slova se prostě, navíc na takovou dobu, do kriminálu neposílá. Přesto jsem dalek toho, abych z Čermáka dělal mučedníka, bylo to hovado, které by si zasloužilo nejméně rok veřejně prospěšných prací. Ale kriminál ne.

Ale můžeme kouknout i na další rozsudky. Komunistický exposlanec Josef Skála dostal osmiměsíční podmínku za to, že v internetovém rádiu řekl v diskusi, že si myslí, že za masakry v Katyni nestáli Rusové, ale Němci, s kteroužto „pravdou“ šermovali komunističtí předáci už od únorového puče. Drtivá většina historiků si stojí za tím, že desítky tisíc Poláků za druhé světové války zabili Rusové. Část tvrdí basu s komunisty. Skála netvrdil, že se masakr nestal, jen polemizoval s většinou a tvrdil, že masakr provedli Němci. A protože v tu dobu se svět zbláznil a masakr byl k dostání častěji, než housky na krámě, je zcela na místě, že Skála pochybuje a vznáší námitky ke všeobecně přijímané skutečnosti. Soud jej za jeho pochyby stejně odměnil osmi měsíci podmínky. Potrestal ho za pochyby. Za slova. Navíc nikterak nebezpečná, spíše akademická. Protože masakr v Katyni nikoho do ulic a do svrhávání pořádku nevyžene.

Nerad bych se zaplétal s českou spravedlností, ale co kdybych zmínil Volyňské masakry a Banderovu a Šuchevyčovu roli v nich? Také bych si užil ve stínu soudcovské stolice? I ty Volyňské masakry se s větrem doby uklízejí do kumbálu vedle dalších nevhodných pochybností. Už vím, pochybovat můžeme, ale jenom hezky po proudu, podle not. To je ta pravá a nefalšovaná svoboda slova. Stalinista Skála pochyboval mimo taktovku dnešní doby a je za to patřičně odměněn. Nějak nám to tu skřípe.

Dalším „dezolátem“ před českou spravedlností je Ladislav Vrabel, svolavatel loňských demonstrací. Ten na Facebooku prohlásil, že Fialova vláda bude bombardovat Rusko jadernými zbraněmi. Za to je popotahovaný po soudech. Za zcela absurdní blbost. No, blbost. Půl roku před Vrabelem podobnou blbost vypustil ze svých úst vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr pro Seznam Zprávy: „Důležitý faktor: pokud půjdeme cestou jaderných zbraní, tak F-35 je nutnost, protože gripen nám atomovky nosit nebude. F-35 začíná být adekvátním řešením.“ Proč blbost? No protože pokud by „naše“ F-35 nesly jaderné bomby, nejsou pod naším velením, ale pod velením USA. Však z deklarace OSN plyne, že si státy vlastnící atomové zbraně zapovídají rozšiřování držení těchto zbraní na jiné státy. Nás nevyjímaje. Takže Vrabel mlel blbost, ČR na Rusko útočit jadernými zbraněmi nebude. USA už naším prostřednictvím v pohodě. Vyplývá to ze slov Visingra. Soud po všech čertech ovšem honí jen „dezoláta“ Vrabela.

Další obětí české spravedlnsoti začíná být opoziční politik a advokát Jindřich Rajchl. Tomu chce Česká advokátní komora zastavit licenci za slova, že Markéta Pekarová Adamová, Jana Černochová a Dana Drábová se chovají jako puberťačky, co jsou schopné tak leda nosit trička s nějakou sprostotou proti Putinovi. A poté citovat Ernesta Hemingwaye: „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.” Což chápu jako výzvu k uklidnění vášní a zahájení jiné politiky. Nejlépe politiky diplomacie. Česká advokátní komora to vyhodnotila jako výzvu k zabití zmíněných tří žen. I to je česká spravedlnost. Nepochopitelná. Už se nesmí citovat ani klasici světové literatury.

A vtipný doplněk. Brněnské primátorce se za její jistě častý zážitek s drogami div netleskalo, děcka, co jely na neohlášenou disco párty, si policie seřadila do dvoustupu a prohledávala je jako kriminálníky. A my i tomu budeme poslušně tleskat jako smyslů zbavení. Však na Novinkách byla anketa a přes 90 % spokojeně přikyvovalo hlavou nad buzerací policie. To si na disco party měly vést v bandasce krupicovou kaši?

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x