6.8.2023
Kategorie: Společnost

NE a NE a NE! Prostě to nefunguje a fungovat nikdy nebude!

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Zamyšlení o příčině války na Ukrajině, znásilněních v Německu, výtržnostech ve Švédsku a jiných konfliktech.

Zní to jak poučky pro pětiletého školáka, ale jsou to fakta. Člověk je “zvíře” jako každé jiné. Jen se snažíme sami sobě namluvit, že jsme civilizovaní (otázkou je, zda to je vůbec pravda). A jako většina zvířat se od sebe lišíme – nekorektně napíšu, že lidé jsou různých ras. Nebo teda dobře – jsou různá etnika. Kdysi jsem v jednom blogu https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=753143 napsal, že od sebe poznám eskymáka, černočerného afroafričana, native amerikánce a asiata. A pozná je od sebe každý. Kdo říká že ne, tak normálně lže.

Můžeme si namlouvat co chceme, ale na nějaké podvědomé úrovni vždy většina příslušníků různých etnik drží při sobě. Je to pochopitelné. Dá se na to vztáhnout i řada přísloví. Namátkou: “Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá”, “Bližší košile než kabát” atd. Bohužel jsem na to nenašel žádnou studii, ale jsem skálopevně přesvědčený, že to tak je. Ostatně každý, kdo by se pokusil podobnou studii realizovat by podle mého názoru v dnešní hyperkorektní době automaticky spáchal profesní sebevraždu.

Ale zpátky k těm zvířatům. Zkusme si představit pár pokusů a zkusme uhodnout, co se stane:

1/ do mraveniště plného červených mravenců nasypeme pár desítek černých
2/ zbouráme ploty v zoologické zahradě
3/ začneme chovat v jedné domácnosti kočku a papouška bez klece

a takových příkladů by se daly vymyslet desítky. Co myslíte že se stane? Bude to fungovat?

Dobře. Někdo namítne, že to je zvířecí říše v pravém slova smyslu. Ale my jsme přece civilizovaní, moudří, vzdělaní, humanisté …. bla bla bla …. ale je to pravda? Není to spíš jen iluze, kterou si namlouváme díky pár letům míru a blahobytu, které nějakým historickým omylem momentálně prožíváme? Díky pár letům od skončení 2 světové války, které v historickém kontextu neznamenají absolutně nic? Které jsou spíše jen statistickou chybou? Navíc ve srovnání s plochou pevniny na Zemi to platí pouze na velmi omezeném prostoru. Neřídíme se ve skutečnosti historickými pudy, které jsou zakódovány někde hluboko v nás? Kolik let to je od doby, kdy vyhasly pece v Osvětimi? A jak velkou část těch pár let představuje v historii lidstva? Tipuji, že tak 0,000000001%. Opravdu jsme se za to směšně malé období poučili?

Já osobně se domnívám, že sypání černých mravenců do mraveniště obývaného červenými mravenci nutně vede ke konfliktu. Chcete analogie ze současnosti i z historie? Tady jich pár je:

– konflikt Srbové x Chorvati na Balkáně
– konflikt Němci x Češi v Sudetech
– konflikt Rusové x Ukrajinci na Donbase, Luhansku atd.
– konflikty migranti x původní obyvatelé ve Francii, Německu, Švédku, Dánsku ….
– konflikt Židé x Palestinci v Izraeli
– konflikt Šíité x Sunité na středním východě
a zase bych mohl psát desítky dalších příkladů. A to je jen velmi nedávná historie a současnost.

Přitom řešení je naprosto jednoduché, funkční a historicky odzkoušené. Buďme si navzájem dobrými sousedy, respektujme hranice a řiďme se podle hesla žij a nechej žít. Ale každý na svém. A nekecejme sousedům do toho, co si doma dělají – to je čistě jen a jejich problém. Nesnažme se vyvážet demokracii, obracet ostatní na svoji víru, vnucovat někomu své hodnoty. Protože úplně stejně se můžou začít chovat i ostatní vůči nám. A buďme si jistí, že jsou na světě mnohamilionové (miliardové?) národy s úplně jinými hodnotovými žebříčky než jsou ty naše. Zároveň buďme připraveni bránit své území a naši společnost a naše hodnoty před každým, kdo by to chtěl zvenčí změnit. Ale jak jsem ukázal na příkladech, tak to nikdy nemůže fungovat ve smíšených společnostech. Co s tím?

Jeden krásný příklad z nedávné historie tady přece máme. Dokonce z našeho území. Ano – mám na mysli poválečný odsun Němců. Jako mávnutím kouzelného proutku se okamžitě vyřešily všechny tehdejší problémy plynoucí z národnostního rozdělení obyvatelstva. A nebylo do určité míry podobným řešením i rozdělení ČSSR?

Absolutně tím netvrdím, že nějaký národ je lepší, horší, nadřazený atd. Prostě říkám, že jsme jiní. Nehodnotím. Říkám jen: nelezme sousedovi na dvorek, respektujme tu jinakost, držme se “svých lovišť” a buďme dobrými sousedy. Věřím, že by se tím vyřešila většina světových konfliktů a problémů.

Ještě jedna provokativní úvaha: není lepší násilný odsun určité skupiny obyvatelstva do země původu než pohřbívat lidi, kteří zaplatí svým životem následný konflikt? Těch mrtvých mohou totiž v konečném důsledku být klidně miliony. K těm konfliktům dochází dnes a denně. A to jsme teprve na začátku.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x