1.8.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Za Matematiku zločinu na  Ústavní soud?

Sdílejte článek:

KAREL SOCHOR

Případ dnes známý jako Matematika zločinu trval řadu let. Přelomem byl asi rok 2012, kdy se dvěma solidním novinářkám ozval z Indonesie jistý Tomáš Toman. Ten se na Bali uchýlil před nespravedlivým uvězněním, které bylo výsledkem selhání (tedy – jednoho z mnoha) našeho justičního systému. V roce 2009 dostal dvanáct a půl roku za usmrcení člověka. Klíčovou roli sehrál posudek soudního znalce Jiřího Strause, který znemožnil Tomanovu obhajobu.

Naštěstí novinářky Magdalena Sodomková a Brit Jensenová byly ochotny zmapování kauzy věnovat mnoho času, a je hlavně jejich zásluhou, že se ten justiční přehmat napravil. A ukázala se i nesolidnost a nekompetence soudního znalce Strause, na jehož odbornou nezpůsobilost ostatně upozorňovala Česká společnost pro biomechaniku už v roce 2013. Tehdy bylo zdůrazněno, že Strausovy posudky nerespektují matematické i fyzikální zákony. Jenže ten člověk měl a má správné konexe – býval totiž i prorektorem Policejní akademie.

Obě novinářky připravily dokumentární seriál pro Český rozhlas, leč tam s ním narazily. Tady narazily u šéfredaktora Petra Šabaty, který věc blokoval. Nakonec svůj seriál dokázaly zveřejnit jinak, a dokonce za něj dostaly i jednu novinářskou cenu. Teprve časem se dozvěděly, proč to vlastně nešlo v rozhlase. Partnerkou šéfredaktora Šabaty je místopředsedkyně Městského soudu v Praze Veronika Křesťanová. Seriál oprávněně staví Městský soud do nepřiznivého světla – a to byl ten důvod, proč novinářky narazily na obstrukce. Na obstrukce jak od rozhlasu, tak i od Městského soudu. Mimochodem, televize Nova nyní shodou okolností připravila i vlastní seriál na motivy Matematiky zločinu.

Samozřejmě, že toto dění staví do nepříznivého světla i Veroniku Křesťanovou, nyní kandidátku na působení v Ústavním soudě. Jenže část veřejnosti ji těžko může vzhledem k této kauze považovat za dostatečně důvěryhodnou. Jak se k tomu postaví Senát je zatím otevřenou otázkou. Třeba vyslechne názor i těch obou poctivých novinářek – o poměrech na Městském soudě.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x