31.7.2023
Kategorie: Společnost

Kdo ještě věří?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Můj moudrý tatínek, když komentoval události roku 89, tak vždycky zdůrazňoval, že tehdejší režim se prostě vyčerpal. Nezbyl žádný étos a vlastně ani žádná ideologie. Nikdo už nechtěl budovat nového socialistického člověka. Nikdo nechtěl budovat beztřídní společnost. Naopak… i kovaní soudruzi se hlavně chtěli mít jako v Německu. Chtěli tamní zboží, tamní kulturu, tamní trička , tamní hudbu… Naše kultura už byla dlouhá léta před pádem režimu stejná jako na Západě. Naši zpěváci přezpívávali západní písně, naše diskotéky napodobovaly západní diskotéky, náš styl života napodoboval západní styl života.

A jednoho dne už prostě nezbyl žádný opravdový komunista… Zůstali jen různě schopní a různě silní papaláši se zkušenostmi ze státní správy, ale nikdo z nich už nesnil o dni, kdy i v bankách bude samoobsluha, kdy skončí peníze, protože každý dostane podle jeho potřeb. Už nesnili o tom, jak komunistické strany na Západě svrhnou kapitalisty a konečně se Sovětským svazem vybudují ten ráj na zemi, který nemá alternativu. Zlí reakcionáři mohou sice tomuto pohybu dějin klást překážky, ale nikdy ho nemohou zastavit, protože svět k této utopii nenávratně směřuje.

Nakonec už zbyl jen mamon. Kdo mohl, hrabal pod sebe, jak to jen šlo. Všude to bylo vidět, postupně se to stalo normou. Veškerá motivace obyvatelstva byla pryč a jen režimní propaganda ještě předstírala, že je všechno v pořádku. A do poslední chvíle to pořád vypadalo, že nespokojenců je jen hrstka a soudruzi drží všechno pevně v rukou.

Nakonec to padlo tak rychle, že vlastně dodnes nevíme, co bylo tím hlavním impulsem… Byl to Gorbačov, který řekl, že sovětská armáda se nebude vměšovat? Nebo to byl velmi inteligentní vrchní STBák Lorenc, který už měl dávno založený prognosťák, ze kterého pak vzešla řada ministrů, premiérů i dva prezidenti? Nebo to byla Charta, která měla podporu ze zahraničí? Byl to Havel, který měl tehdy plný Hrádeček německých marek a cigaret Marllboro? Byly to západní tajné služby? Nebo to byla první generace podnikatelů a privatizátorů, kteří takřka všichni zastávali v bývalé státní správě významné funkce a věděli, co bude? Byli to prostě soudruzi, kteří si řekli, že se konečně nebudou s tou dělnickou třídou dělit o zisky, protože ti neschopní proletáři žádný socialismus nevybudovali? Nebo to bylo všechno dohromady a prostě jen nazrál čas, že stačilo jen napsat článek o prognostice a přestavbě a svazarmy samy začaly pořádat demonstrace?

Já myslím, že pravdu měl můj táta, který říkal, že režim padl ve chvíli, kdy prostě už nikdo nevěděl, jak dál. Nikdo neuměl lidem slíbit něco, kvůli čemu by byli ochotni zatnout zuby a pokračovat. I kdyby Jakeš uměl mluvit desetkrát lépe a předestřel by lepší vize než s bojlery, stejně mu to už nikdo nevěřil. Ani pravdu mu už nevěřili.

Do toho se to rozpadalo všude kolem. V pevné hradbě socialismu se už delší dobu vyskytovali odpadlíci, až už naši soudruzi zůstali jako kůl v plotě, jak si sami posteskli. A také se tehdy zatýkalo, kriminalizovalo, předvádělo, házely se klacky pod nohy, tehdejší novináři se předháněli v odsuzování odpadlíků… ale stejně jich pořád přibývalo.

Hele… věří tady ještě někdo tomu, že nás henten náš západní kapitalismus už brzy přivede k západním platům a západním vymoženostem? Vždyť už ani na Západě je to nepřivádí k prosperitě. Vždyť už se delší dobu dělíme na skupinu, která ještě věří, že Západ se může obrodit a reformovat a na skupinu, která tomu už dávno nevěří.

A paradoxně, je to právě tato současná vláda, která už v žádnou reformu nevěří a tak se o ní ani nepokouší. Nepokouší se hledat žádnou cestu, žádné možnosti, už se prostě jen nechají pochválit od svých páníčků, to jim zajistí ještě další měsíc k dobru, během kterého si zase něco nahrabou. Ti, kteří nejvíce před volbami mluvili o korupci a nepotismu, ti ho teď provozují s takovým náskokem, že se i průměrná modrá straka červená. Ti, kteří nejvíce bojovali za ženská práva, jsou největší násilníci a obšourníci. Ti kteří se zaklínali zákonem a demokracií, teď nejvíce zavádějí totalitní praktiky.

A samozřejmě je nutné osvědčovat víru. Psát ty správné statusy, stát na správné straně… ale je to jen kvůli ideopolicii. Ve skutečnosti už ani Vítek Rakušan nevěří, že by zaváděné reformy tomuto národu zachránily důchody a lékařskou péči. Dobře ví, že nic takového nenastane. Paradoxně je to zatím stále ještě národ, který ještě pořád věří, že bude líp. Ještě pořád je zde hodně lidí, kteří si myslí, že se na Západě najde nějaký impuls, který Západ zachrání sám před sebou.

A pak jsou tu ti, kteří už v žádnou vlastní záchranu nevěří a tak se prostě rozhlížejí jinde. Naše vláda jim to usnadňuje, protože každý den dělá úkony, které rozostřují rozdíl mezi naší demokracií a cizí totalitou. Usnadňují jim to i média, protože z každého vlastního vnitřního pokusu o reformu rovnou dělají zradu. Ano, národe, je to stejné jako v roce 89… tehdejší režimní média se postarala, že nevznikla žádná pořádná kontraelita. Každý pokus o nápravu udusila v zárodku.

Teď je to stejné. Kdokoliv, kdo poukáže na nějaký náš vnitřní vlastní problém, je okamžitě označen za ruského kolaboranta. Dokonce i ti, kteří se svými antipatiemi k Rusku netají a za každou cenu se chtějí vyhnout tomu, aby nám tady Moskva kecala do života. Ale co je jim to platné… stejně jsou to Putinovi agenti a jejich snaha zachránit Západ z jeho grýndýlového ničení průmyslu a migračního ničení všeho, je označena za nepřátelský akt. Kdo to dělá? Média.

Petr Fiala už dávno překonal Milouše Jakeše a kdokoliv, kdo chce zachránit Západ pomocí Západu, je zaháněn mezi ty, kteří už v žádnou západní obrodu nevěří… a ti, co v ní nevěří, mají asi pravdu. Před rokem 89 jsme také měli Slušovice a další příklady jiného řízení hospodářství, ale režim je prostě nebyl schopen zavést. Když jde společnost do háje, tak zpravidla celá i s těmi, kteří měli dobré nápady.

Kolik nadějí je ještě vkládáno v Trumpa, kolik nadějí je vkládáno v příští volby, které přivedou k moci lepší lídry, kteří udělají ty správné kroky a přestanou s ničením sebe sama. Volby jsou teď vlastně největším tvůrcem těch, kteří ztratili víru v budoucnost pod Západem. A už je to vidět všude. Afrika se odpoutává, Maďarsko se odpoutává, v Německu sílí AfD… Polsko si jede svoje bez ohledu na cokoliv. Za jak dlouho si Fiala bude stýskat, že zůstal jako kůl v plotě? Za jak dlouho budou sami Chvilkaři pořádat demonstrace proti Pětikolce?

Já vím, že mě čte spousta libtardů a režimních intervjuků. Tak se nestyďte a napište nám do diskuse, jestli věříte tomu, že vám právě Fiala a Stanjura zachrání důchody.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x