12.7.2023
Kategorie: Ze světa

Erdogan: Když vy do NATO, tak my do EU!

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dává do souvislosti vstup Švédska do NATO s dalším sbližováním své země s Evropskou unií. Očekává, že EU jeho zemi uvolní cestu.

Jasně to dá najevo na summitu 31 hlav států a vlád NATO ve Vilniusu, řekl Erdogan v Istanbulu. Turecký prezident Recep Erdogan podpoří vstup Švédska do NATO, pokud EU obnoví přístupová jednání s Tureckem. „Nejprve otevřete cestu pro přistoupení Turecka k Evropské unii a poté my otevřeme cestu do NATO Švédsku,“ řekl Erdogan v pondělí před summitem Aliance v Litvě.

“Chci zdůraznit jeden fakt. Turecko čeká u dveří EU 50 let,“ řekl Erdogan. „Téměř všichni členové NATO jsou zároveň členy EU. Nyní se obracím na ty země, které nechaly Turecko čekat více než 50 let, a oslovím je znovu ve Vilniusu.

Reakce evropských politiků jsou, mírně řečeno, odmítavé. Kancléř Olaf Scholz se vyslovil proti návrhu. Obě otázky spolu prý nesouvisí, řekl Scholz v Berlíně.

„Proto si nemyslím, že by to mělo být chápáno jako ucelené téma.“ Scholz potvrdil, že Švédsko splnilo všechny požadavky pro vstup do NATO. “Doufám, že se nám brzy podaří, aby se Švédsko stalo členem NATO.”

„Evropská unie má velmi strukturovaný proces rozšiřování s velmi, velmi jasným souborem kroků, které musí učinit všechny kandidátské země a dokonce i ty, které se chtějí stát kandidátskými zeměmi,“ řekla Dana Spinantová, zástupkyně hlavního mluvčího Evropské unie v pondělí odpoledne. “Nelze propojit dva procesy.”

Generální tajemník NATO však vyjádřil naději navzdory rezolutnímu postoji tureckého prezidenta: “Stále je možné přijmout kladné rozhodnutí o švédském členství zde ve Vilniusu. Nemáme žádnou jistotu, nemáme žádné záruky, ale samozřejmě, nyní máme dynamiku summitu,” řekl v pondělí Stoltenberg.

Co se tu vlastně hraje za hru, uvidíme doufám brzy. Po Švédsku přijde na řadu Ukrajina…

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x