14.6.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Šikana, slovo zneužité

Sdílejte článek:

JIŘÍ MACKŮ

Opravdu skutečná událost, která zacloumala ději v této republice a stala se námětem vášnivých diskusí, která nám doposud chyběla, je konečně tu!

Netýká se však toho, co nás nejvíc trápí, tedy vysokých cen energií a potravin či prokazatelně nevysoké inteligenční úrovně některých našich vyvolených představitelů. Onou událostí je totiž vskutku ´dramatický střet mezinárodního významu´, a sice dětských zástupců dvou národů. ´Konflikt´, jenž gradoval urážkami, na nichž jako ta příslovečná třešnička na dortu přistála slina.

Neboli čirá tekutina produkovaná slinnými žlázami dutiny ústní, obsahujícími vodu, enzymy, hlen a minerální látky. Vesměs užitečná, třeba když máte k snědku jenom skývu suchého chleba, nebo když v ložnici není od čeho vlhkého se odpíchnout. Jenže své dobré určení ihned ztrácí, když se z ní při střetu vyhraněných názorů stává symbolická střela, která má ublížit.

Nu, plivanec tedy rozhodně není žádný dobrý argument ani vhodná tečka za diskusí. Jenže vykládejte to rozpáleným dětem nejen urážkami vyučenými z domova. A že dospělí po sobě ze vzteku neplivou? Tak si zajděte na libovolný fotbalový zápas, a postavte se k zábradlí hned vedle bojiště.

Stalo se to, co není pěkné, byť docela běžné. Potřebné grády tomu ovšem dala skutečnost, že obětí se stala dívenka tak zkoušeného ukrajinského národa. A z toho už se přece dá vytřískat slušný a momentálně vítaný politický kapitál, jak dokazují vášnivé diskuse na sociálních sítích stejně jako komediální akt na Hradě.

Co kdyby to však byla dívenka ruská, ovšem ta správná, dcerka protiputinovského disidenta, který u nás získal politický azyl? Nic? A co kdyby se to událo opačně (a ani v tomto případě to příkře neodsuzuji, přece děti…). Taky by se bláznila média, děsila z reality už dávno vykolejená Němcová, hysterčily neziskovky a u Pavlů chystali slavnostní mecheche?

Plivanec je nepříjemná záležitost, bezesporu urážka, ale dá se otřít. Ale co urážky slovní, které také padly? ´Kurva´ na adresu malé Ukrajinky, ´hovno´ (navíc souhlasně potvrzené dospělou pracovnicí nějaké zde zdárně prosperující ukrajinské party), na adresu celého národa. Kurva je primárně označení profese zabývající se prodejem vlastního těla nejraději za valuty – a kde to už delší dobu dochází k rozprodeji všeho, i věnované výzbroje, za dolary? Hovno jako urážka mně páchne víc. Ta představa, že se podobně vyslovíte před členem nějaké arabské země… nebo dokonce přímo o jejich nejvyšším… však víte… To by potom mohli rodiče hubatého dítěte hledat jeho zakutálenou hlavu v nejbližším křoví.

Není žádný div, že tato ´mezinárodní kauza´ byla přímo živou vodou pro tisk, jemuž zajímavá témata z domácích zdrojů tak vysychají (kdo by pořád psal o energiích, potravinách a ulhaných politicích?). A pro čtenáře poznání, jak snadno a nestoudně lze fakta překrucovat, zveličovat či naopak pomíjet. Stačí k tomu docela málo, třeba úvod článku red. Menšíka v novinkách.cz:

„Prezident Petr Pavel se v sobotu na Pražském hradě setkal s ukrajinskou dívkou, kterou šikanovali její čeští vrstevníci. Na videu, jež se tento týden objevilo na sociálních sítích, jí české děti plivly do tváře, nadávaly a vyzdvihovaly Rusko.“ 

Nešikanovaly, tedy opakovaně. Neplivly děti, ale (jak si dívenka sama pohotově natočila) jenom jeden kluk. Nenadávaly, zveřejněná nadávka padla jen jedna. Že by všechno drobnosti? Ne, příklad dle potřeby denně znásilňované novinařiny.

A ještě tedy ta údajná šikana. Vlastně podnět, kvůli němuž jsem původně začal psát. Slovo, jehož význam nezná snad nikdo. Podle wikipedie jde totiž o „nebezpečný sociálně patologický jev, při kterém je omezována svoboda, svoboda rozhodování, je ponižována lidská důstojnost a čest, často je obětem ubližováno na zdraví či na majetku“. Je tam toto víc dokazujícího, že v tomto případě se o žádnou nejedná.

Vím, co skutečná šikana je, užil jsem si ji na vlastním těle začátkem 60. let min. st. první rok na vojně (15. tank. pluk 13. tank. divize Milovice). Záměrné sekýrování, ponižování, často zcela bezdůvodné trestání (ne fyzické, ale třeba noční směnou na škrábání brambor) za cokoli. Pochopitelně bažantů ze strany mazáků, po roce se zase role vyměnily. Posloužím i osobní vzpomínkou. Když se fotbalová Dukla Mladá vracela z mistrovského utkání (plukovním rozkazem jsme měli vycházku až do půlnoci), čekala nás nejednou na baráku od službu konajících závidějících mazáků třicetimetrová chodba hojně pokydaná mazlavým mýdlem; na štrozok jsme se pak dostali až za další dvě hodiny.

Šikana a buzerace je totiž základní kámen budování disciplíny všech armád, leckdy u méně odolných jednotlivců vedoucí až k sebevraždě. Co se jen tomuto tématu věnovala díla třeba amerických filmařů! Divím se, že se šikana – ta skutečná, neustále stupidně opakovaná až gradovaná, ne jednorázová facka, plivanec nebo urážka – nevryla do paměti podobnými armádními komunistickými metodami drezírovaného generála v. v. a prezidenta v další činné služby Petra Pavla.

Závěrem už jenom jedna citace adresovaná nejvyššímu nad všemi našimi školami a tedy i školáky veškerého věku, rovněž spíše méně informovanému ministru školství Bekovi, jenž se rovněž okamžitě vládně-stádně uvědoměle přidal na stranu znechucených:

„Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit jedinci, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a obvykle opakované užití násilí jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit. Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydíráníloupeží, poškozování věcí druhé osobě, tak i útoky slovní v podobě nadávekpomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.“

Srovnáváte? Kde bylo ve skutečnosti nějaké záměrné ubližování, ohrožování a zastrašování ukrajinské dívenky? Kde bylo cílené (tedy i plánované) a opakované užití násilí? Kde fyzický útok v podobě bití, vydíráníloupeže, poškozování věcí či útoky slovní v podobě nadávek (ty byly, ale oboustranné), pomluv, vyhrožování či ponižování? Nebo snad sexuální obtěžování až zneužívání?

Pokud by si toto ´vymytí hlavy´ chtěl p. ministr i další doslovně ověřit, odkazuji je na pramen, Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy č. j. 28 275/2000 – 22 k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení.

Alespoň se všichni tihle rozhořčení neznalí ´oni´ nebudou už příště zbytečně ztrapňovat a celospolečenskou atmosféru takto darebně ovlivňovat a kazit.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x