Emoce čím dál tím víc ovládají politiku v Česku. Nejde jen o to, že se sociálně-ekonomická situace zhoršila. Napětí také narůstá z vlastních zdrojů, dostavila se soutěž v radikalismu nejen mezi jednotlivými bojovně naladěnými tábory, ale i uvnitř nich. Je jen přirozené, že v takovéto atmosféře sílí volání po odchodu vlády. I když se zdá, že o osudu vlády rozhodnou emoce, lze na tuto změnu pohlédnout i chladným okem exaktního posouzení formy i možných výsledků.
Kdy svrhnout vládu?
OSKAR KREJČÍ
Tři cesty
Vládu lze svrhnout třemi způsoby. Tím nejznámějším je revoluce či kontrarevoluce, která mění celý politický, případně dokonce sociálně-ekonomický systém. Takovéto zásadní zlomy jsou v malých státech možné jen ve zvláštních geopolitických situacích. Protože učebnicí politiky je historie, je vhodné si v této souvislosti připomenout tři pražské defenestrace. V případě té první v roce 1419, tedy čtyři roky po upálení Jana Husa, bylo nastartováno čtvrt století husitských válek. Druhá defenestrace roku 1483 vedla k úpravě vztahů mezi kališníky a katolíky. Pokud jde o třetí defenestraci v roce 1618, jednalo se o start stavovského povstání – a vlastně celé třicetileté války –, které skončilo popravou českých pánů, reprivatizací… a návratem Českých zemí k monopolu katolictví. Pro tyto defenestrace je příznačné, že se jednalo o domácí iniciativu s výrazným geopolitickým přesahem, ať již se jedná o předzvěst vzniku či uznání protestantství, nebo o tlak Osmanů na Evropu. Naopak změny vlády v roce 1938 v důsledku rozpínání Německa nebo v únoru 1948 či listopadu 1989 v návaznosti na proměny síly Sovětského svazu měly do značné míry podobu přizpůsobení se výkyvům mocenské rovnováhy ve střední Evropě.
Dnes střední Evropu žádné zásadní geopolitické zlomy nečekají, a to ani ve chvíli, kdy válka na Ukrajině skončí. V nejbližším období budou určovat koridor české i slovenské politiky politické struktury NATO a Evropské unie. Je to podobná situace jako v roce 1968, kdy iniciativa Pražského jara nemohla prolomit hranice stanovené jaltským systémem. To znamená, že první typ svržení vlády dnes nepřichází v úvahu – nemluvě o chybějící silné antisystémové opozici v Česku a na Slovensku. Zdá se, že impulz k radikální změně ve střední Evropě, která by měla geopolitický význam, musí vzejít z USA.
Dílčí změny
Jiný způsob svržení vlády nabízejí v posledních letech módní barevné revoluce. To se opozice s pomocí zahraničních mocností, médií a pouličních bouří dopracuje k moci neústavní cestou. Na rozdíl od výše zmíněných revolucí výsledkem není přeměna politického či přímo sociálně-ekonomického systému, ale předání moci od jedné skupiny oligarchů k druhé skupině – a změna zahraničněpolitické orientace. Tento způsob svržení vlády se v Evropské unii, alespoň zatím, nepoužívá, byť některé pouliční a mediální aktivity na Slovensku a v Maďarsku naznačují, že pod vládou Bruselu nic není nemožné. Svržení vlády Petra Nečase v roce 2013 více připomínalo puč v banánové republice než barevnou revoluci.
Třetí způsob svržení vlády představuje změna poměrů v zákonodárném sboru či v rámci vládnoucí koalice. Tento ústavní postup nese rysy evoluce. Pád vlády pak směřuje k provizornímu řešení a volbám, zpravidla volbám mimořádným, tedy v kratším termínu, než určuje ústava.
1. republika
V období od vyhlášení samostatného Československa do vzniku Druhé republiky složila vláda sestavená ze zástupců parlamentních stran svůj mandát ve prospěch úřednické vlády třikrát. Poprvé v roce 1920, kdy důvodem pádu vlády byla krize způsobená rozkolem uvnitř sociální demokracie. V druhém případě, tedy v roce 1926, byl pád vlády výsledkem odchodu středolevých stran z vládní koalice. Příznačné je, že nástup úřednické vlády neznamenal změnu v orientaci. V personální rovině byly úřednické vlády můstky od vlády s ministrem vnitra či premiérem agrárníkem Antonínem Švehlou a ministrem zahraničí Edvardem Benešem k vládám vedených agrárníkem Švehlou a ministrem zahraničí Benešem; Edvard Beneš si zmíněnou funkci udržel i v obou úřednických vládách, ač byl členem České strany národně sociální.
V těchto dvou případech byl vznik úřednických vlád a jejich trvání plně pod kontrolou prezidenta a tzv. hradní pětky, následně tzv. panské koalice – uskupení hlavních středolevých a středopravých politických stran. Jinou roli plnila třetí úřednická vláda, kterou v roce 1938 jmenoval Edvard Beneš již ve funkci prezidenta po odstoupení vlády v důsledku masových demonstrací proti Mnichovské dohodě. Mezinárodní podmínky ovšem byly již takové, že tato ani následná vláda neměly situaci pod kontrolou.
Polistopadová Praha
V období po listopadu 1989 padla vláda v Praze během svého funkčního období třikrát. Vystřídaly ji vlády, kterým se už neříká „úřednické“, mluví se o vládách nepolitických – myšleno nezávislých na parlamentních stranách – či vládách odborníků nebo o dočasné vládě. Na rozdíl od 1. republiky i takováto vláda musí žádat o důvěru Poslanecké sněmovny.
- Demise vlády Václava Klause po vnitřní krizi ODS i koalice v lednu 1998 vedla ke vzniku vlády Josefa Tošovského. Ta zůstala v úřadě do července téhož roku. Byla složena z nestraníků a členů pravicových parlamentních stran, přičemž zástupci ODS během výkonu mandátu přešli do Unie svobody. V mimořádných volbách nejvíce hlasů a mandátů pak získali sociální demokraté, kteří na základě opoziční smlouvy s ODS sestavili jednobarevnou vládu.
- Vláda pravicové trojkoalice na čele s Mirkem Topolánkem z ODS padla kvůli vyslovení nedůvěry v Poslanecké sněmovně, což umožnili rebelové z řad ODS a Strany zelených. Nastoupila vláda Jana Fischera složená z nestraníků, ale nominantů nekomunistických stran zastoupených v poslanecké sněmovně. Vládla od května 2009 do července následujícího roku, kdy nastoupila koaliční vláda v čele s ODS vzešlá z řádných parlamentních voleb.
- Třetí „nepolitickou vládu“ sestavil Jiří Rusnok po již zmíněné demisi vlády Petra Nečase v červenci 2013. V lednu 2014 ji po předčasných parlamentních volbách vystřídala koaliční vláda na čele s ČSSD.
Stranické krize
Z tohoto přehledu je zřejmé, že kromě let 1938 a 1989 pády vlády v Praze byly výsledkem vnitrostranických a mezistranických kolizí, nikoliv v důsledku sociálně-ekonomických problémů, mezinárodní krize či pouličních bouří. Situace v době 1. republiky se od poměrů po listopadu 1989 liší tím, že v období před 2. světovou válkou se jednalo o vládní krize, které zůstaly plně pod kontrolou vládnoucí vrstvy, zatímco v současnosti především nevyzrálost stranických vůdců a nestálost volební přízně vedou po pádu vlády k chaotickým reakcím politiků a obtížné předvídatelnosti výsledků voleb.
Z modelového hlediska jsou nejzajímavější první dva pády vlády po roce 1989. Rozklad vládní ODS přivedl v roce 1998 k moci jednobarevnou vládu sociální demokracie, což měřeno ideologicky představovalo výrazný posun. Jenže vláda ČSSD v čele s Milošem Zemanem nedokázala napravit ani nejdramatičtější „přešlapy“ privatizace minulých vlád a v privatizaci pokračovala. Odsouhlasila také bombardování Jugoslávie. To naznačuje, že nástup nové vlády neznamenal z personálních i geopolitických důvodů zásadní změnu orientace, nepředstavoval upřednostnění národního zájmu a vybočení mimo pravidla washingtonského konsensu.
Otázkou je, do jaké míry se na příchodu jednobarevné vlády ČSSD podílela skutečnost, že zástupci pravicových stran zůstali v „nepolitické“ vládě, a převzali tak zodpovědnost za tehdejší problémy. Tato otázka je zásadní v případě vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka vedenou ODS. Po více než rok trvající vládě odborníků a volbách totiž opět nastoupila vláda ODS. Vyslovení nedůvěry vládě nepřineslo tedy opozici kýžený zisk. Opozice totiž ztratila výhodu danou tím, že proti Topolánkově vládě vystupovali nejen rebelující poslanci ODS, ale také některá pravicová média. Dlouhé období panování „nepolitické“ vlády umožnilo pravicovým stranám, především ODS, vyvinit se ze zmatků a problémů, jež způsobily; dostaly čas na personální přeskupení a pravicová média nalezla nové cíle pro své útoky.
Zrcadlovým opakem cesty ODS od Mirka Topolánka k Petru Nečasovi je osud slovenské pravicové vlády vedené Ivetou Radičovou. Ta zůstala u moci až do mimořádných voleb i poté, kdy v roce 2011 nezískala důvěru Národní rady. To přispělo k pozoruhodnému vítězství strany Směr-SD vedené Robertem Ficem.
Hlavní rizika
Svržení vlády nevede vždy k okamžitému vypsání mimořádných voleb. To může dát vládním stranám čas na výměnu viditelného vedení, přeskupení sil, možnost tvářit se jako opozice vůči „vládě odborníků“, která za vše může. V této chvíli lze předpokládat, že strany pětikoalice, které nedokáží čelit ekonomickým a sociální problémům, budou ztrácet důvěru. Pravicová média se musejí dříve nebo později zařadit mezi kritiky vlády. Sdělovací prostředky potřebují krev, a mají-li mít zajímavý cíl, musí to být někdo z mocných. Pravice tak doplácí na fakt, že ovládla obě komory parlamentu, vládu i Hrad. Pnutí uvnitř pětikoalice dané neúspěchy vlády a tlakem vybraných médií v určité chvíli dosáhne stupně, kdy by se některé strany – především Piráti a KDU-ČSL – měly chtít vymanit ze sevření vlády, zbavit se spoluodpovědnosti a zajistit si volebně výhodnou pozici. Také Hrad, bude-li chtít si zachovat tvář, možná dospěje k poznání, že politika je něco víc než série reklamních sloganů a obrázků, že by měla být víc o odpovědnosti než o sebeprezentaci.
V této chvíli není opozice na pád vlády připravená. Je spojená negativní emocí, nikoliv programem – požadavek svržení vlády a zastavení některých reforem nestačí. A stále platí, že bez programu lze vládu získat, nelze ji však udržet. V parlamentní opozici dnes dominuje ANO, které ve vztahu k ODS představuje více alternativu personální než programovou. To se ukáže například při projednávání Dohody o obranné spolupráci s USA v parlamentu. Podle výzkumů preferencí zatím případné vítězství ANO ve volbách nedoprovodí dostatek koaličních partnerů z řad opozice; dostupná čísla ovšem nabízejí obdobu opoziční smlouvy, nyní mezi ANO a ODS. Na druhé straně řada voličů ANO dává najevo ochotu dát svůj případný druhý hlas levicovým stranám. To znamená, že oslabení prestiže ANO (ale i SPD) by mohlo pomoci návratu ČSSD a KSČM do poslanecké sněmovny, kde by tak mohla dnešní opozice získat většinu.
Vstup strany Právo Respekt Odbornost do poslanecké sněmovny by programově opozici neobohatil – jde spíše o jinou verzi SPD než o možného koaličního partnera ANO. Jiné pokusy o organizační a programové sjednocení mimoparlamentní opozice zatím narážejí na skutečnost, že iniciativa povětšině vychází od politiků, kteří byli úspěšní při výkonu funkce v zaběhlých institucích, nikoliv při stavbě institucí nových.
Shrnuto a podtrženo: pulzujícím tlakem parlamentní i neparlamentní opozice na náměstích, v sálech i kuloárech a zapojením alternativních médií lze vládu svrhnout. Tlakem, který nemusí být nutně koordinován z jednoho centra. Nic by se ale nemělo uspěchat.
“ pravdu má jen bouchačka“
no hlavne nemame od ’89 zadnou vladu, ale protektoratni spravu…
pokud si to zvanilove neuvedomi, nikdy se nikam nedostanou…
kdyz mne tece do baraku, nebudu natirat plot…
Magorům rejdí v řiti kolonie idiotských poskakujících smajléků. Magoři je maj v řiti jako roupy, jsou z toho vyšinutý a idiotský smajléky jim strašej furt ve věži.
https://twitter.com/JZdesena/status/1568101514907947008?cxt=HHwWgMC4_aCBgsMrAAAA
https://twitter.com/PetrHolec/status/1656036145732411392?cxt=HHwWgICzmbeGtvstAAAA
Obchodní omezení některých východoevropských zemí vůči ukrajinským zemědělským produktům jsou nepřijatelná, prohlásil v úterý po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Magorům rejdí v řiti kolonie idiotských poskakujících smajléků. Magoři je maj v řiti jako roupy, jsou z toho vyšinutý a idiotský smajléky jim strašej furt ve věži.
Na to komu straší ze smajlů ve věži, to vypadá spíš na tebe!
Magorům rejdí v řiti kolonie idiotských poskakujících smajléků. Magoři je maj v řiti jako roupy, jsou z toho vyšinutý a idiotský smajléky jim strašej furt ve věži.
Jasně, chápu, jsi koko*t přímo z blázince, už netapetuj troubo!
Nakonec nám v EU bude poroučet Zelenina. To jsme to dopracovali, nebo spíš EU …
Kouzelný článek. Takový poučný, abychom se na konci dozvěděli, že se stranou PRO nemáme počítat a máme volit tedy stále ty stejné recykláty, které jsou zodpovědné za to morální bahno, které tak decimuje moji zem.
Nic takového, že PRO nemá někdo volit, v článku není.
Naučte se pozorně číst.
Tohle je přesně to co dezinformátoři dělají. Vymýšlí si k obrazu svému.
ale ten článek velice přesně popisuje realitu do které jsme my češi – česko permanentně uvrhování a neustále nejsme ochotni se řídit symbolikou ťří prutů Svatoplukových.
Stačilo by kdyby NOJO dal někdo i jen jedním obyčejným prutem přes zadek. A k tomu přidal dvě baterky, aby se mu rozsvítilo v jeho kebuličce.
jedina cesta jak byt stále u moci a byt stale zaměřen zločinecky proti svému obyvatelstvu je podepsat smoluvu o vzajemne pomoci vojsk na svou ochranu usa
USA nám pomáhá chránit se před tvými oblíbenci, necivilizovanou nenávistnou okupantskou agresivní ulhanou zlodějskou chátrou Vladimíra Vladimiroviče , proruský nenávistný protičeský kolaborante.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA. )
Říká zlocinec Jiří
Bez uz do do haje Wasspolacka zmudo. USA nam pomaha tak max. rozrypavat staty, ktere maji narodnostni mensinu jako Jugoska,Ukrajiny a mozna i Tesinsko, nebot se tam zase rozmaha polsky sudetacky sovinismus.Dvojazycne nazvy mest a obci v polstne,podpora mistnich miliardaru polskych skol atd Mosnov budouci zakladna USA army, blizko cenouhelna panev,kvalitni uhli a ocel,jeste neni vsechno vytezeno na Karvinsku,kvalitni zelezarny a hlavne Polaci strasne moc touzi po celem Tesinsku.Dokonce na pravem brehu Olse stareho Tesina vybudovali monumentalni sochu polske bojovnice s mecem smerujici na Moravu STOP AMERICKYM ZAKLADNAM NA MORAVE.
bylo tu vysvetleno ze to vlastne nejde nijak,zbavit se tyranu
Ale jo, jenže je třeba se dočkat jiných signálů (z USA) než jaké zatím vysílá Signálista z Prahy (a Brna).
Tak tomu rozumím a tak to i (ne)emocionálně beru, zrovna jako autor článku.
Včera bylo pozdě.
Nemám co dodat.
Přesně Dájo, tohle je Váš výborný komentář. Nejlepší! Když u takového zůstanete, uděláte nejlépe. Pro sebe i pro ostatní.
Nejlepší nevím, ale hlavně má Iva J. naprostou pravdu, souhlasím s ní na 100% a jsem ráda, že ty taky, Jirko. A také jsem ráda, sádrovej trpajzlíku (pokoušející se býti multinickem), že chceš aby tato vláda fialového hnusu byla minulostí již včera nebo nechceš?!
Netřeba nic dodat. Snad jen toto; národe spi klidně dál, vždyť se nic neděje. Jen ti ta tvá rozkradená, rozprodaná a spludrovaná země už brzy nebude patřit.
Je zajímavé, proč autor vůbec nezmiňuje krach socialismu (jestli jsem teda něco nepřehlédl). Přitom to srovnání se samo nabízí. Stát kvůli své idiotské ideologii (tehdy rudé, dnes zelené) přivede ekonomiku ke krachu a sám se zhroutí.
Jo, jenže tenkrát to bylo už dávno nalajnováno sovětskou nomenklaturou kdysi na přelomu 60. a 70. let minulého století a tisíciletí. Co s tím mohli ti naši rudí tajtrlíci nadělat?!
Jaký je rozdíl proti dnešku?
No, vlastně moc velký asi nebude…
Prvoplánová agitka za „novou“ ČSSD…
Teď ji má resuscitovat jistý miliardář. Blízký SPOLU… Takže je potřeba čas, aby se „nová“ ČSSD zmátořila a etablovala ve sdělovacích prostředcích. Pak teprve svrhávat vládu….
Proč?
Inu proto, aby změna vlády žádnou změnou nebyla. Aby skrze „novou, opoziční“ ČSSD vládla zase ze zákulisí ta stejná parta, jaká hýbe maňásky SPOLU.
Vláda nejspíše vydrží do roku 2025. Po volbách se uvidí. Nejspíše se opět vrátí Bureš. Krize mu nahrává.
Samozřejmě že systém dominion ukáže nějaký předem naprogramovaný výsledek až po „volbách“ ….
Vše je křišťálovější než křišťál, každý má stejnou rovnou příležitost, vše je demokratické právní padni komu padni bez ohledu na cokoliv…… a ta částka … taky nesouhlasí …
A hlavně, dokud to „vláda“ nenařídí, a fízlové to nebudou tvrdě vymáhat a chyta a zaklekávat a mlátit ty co se pokusí jít do práce, tak ovce samozřejmě stávkovat nebudou …
PS: Když Vám zloděj ukradne mobil a poté Vám nadává že ho nemsíte zadržet nesmíte chtít mobil zpět nesmíte na něj cokokoliv protože zákon a on je jistá osoba … uvěříte mu budete se řídít jeho pokyny uvěříte jeho komplicům, že to tak je a že musíte držet hubu a nechat si to líbit? Asi ne … Když to samé udělá ouřada fízl soudce exkekutor premiér prezident tak držíte hubu a věříte tomu a necháte si to líbit … hmm .. zajímavé … to bude nějaká duševní porucha? Asi nějaká chorobná etatitida nebo co …
Nebo zločinec ze Slovenska, který se neštítí za prachy pošpinit a udat i svého kámoše
Martine ono ti slováci se naučili psát a počítat díky českému lidu.
V dřívější době slováci byli dost debilní a zaostalí. Měli by si toho svého zločince Babiše vzít zpátky, ale oni ho nechtějí! Na slovensku je Babiš dost neoblíbený. No tady, už taky. Jen pár naivních a hloupích důchodců ( moc jich není) Babišovi skončili na lep.
Babiš je stejný zločinec jako, Kalousek, Petr Fiala a další….
V r.2025 už bude ČR obsazeno spřátelenou osvobozeneckou armádou RF
Může napsat kdokoliv alespoň jeden důvod proč by to RF udělala? ))
Mají nás hluboko v zadečku .
maslim ze duvod je agresivni az rasistickofasisticky postoj ceske vlady k Rusku nebude jina moznost k naprave.
Nebuď směšný. Trapáci Rusáci nejsou schopni od minulého roku postoupit ani na Ukrajině. Bývalé velmoci by se do válek neměly pouštět.
Smajlíkový hlupáku, zato Ukrajina a NATO vítězí na celý čáře. Vidíme to denně na cenách potravin, energií, inflaci a hlavně na nasrání obyvatelstva. O nejmizernější fialové vládě, co jsme kdy měli, se už běžně mluví i v telce.
Ta „sranda“ že máme nyní demokratické energie nás stojí ročně 100 až 150 miliard navíc podle Vl. Štěpána, odborníka přes energie.
Vláda by se snadněji svrhávala než zde bude mít cizí vojsko ,které na její požádání zamezí různým taškařicím vznikající v hlavách ovčanů.
Tato vládní zločinecká smečka se bude držet koryt jako lejno košile. Takže až příští volby, pokud vůbec nějaké budou, protože ta kolaborantská pětidemolice udělá vše, aby se u koryt udržela i nadále.
Jako na Slovensku. Řešením by byly předčasné volby a do té doby třeba úřednická vláda odborníků. To by bylo furt lepší než Fiala a jeho smečka.
Řekl bych, že přijde něco související s bodem tři ve článku, prostě ekonomika a hospodářství státu bude mít značné problémy a podnikatelská sféra, která dosud volila tyhle makotřasy, tuto vládu vyžene do kanálu, tedy změna přijde zevnitř! Vlada idiotů na tom vehementně pracuje.
v Karlových Varech je ruská řeč slyšet doslova všude: v kavárnách, restauracích, hotelech a obchodech.
Podle ní je celá oblast letoviska polepena plakáty, jídelními lístky a reklamami výhradně v ruském jazyce.
jeste v cr je par normalnich lidi
Kecáš jako obvykle. Rusáci masivně prodávají majetek v Karlových Varech už od minulého roku
Vědí, že se již nevrátí. Z KV nové ruské Sudety nebudou
Když nám tu vyprávíš svoje vlhký sny, když se ráno probudíš, že máš vždycky ruku v nočníku, že? Zbytněná prostata je swiňa, co?
Je možné ,že v KV nějaká ruština zazní např.od rusů z Izraele ale spíše si pletete ruštinu s ukrajinštinou,či jak se nazývá ta hatmatilka Okrajinců z Okrajiny těch je tam mnógo.
Rusové nedostávají do ČR vízum už asi dva roky.
Zdrženlivost ruského prezidenta Vladimira Putina v emocích v reakci na někdy ukvapené akce Spojených států a jejich spojenců na Ukrajině pomáhá vyhnout se vypuknutí třetí světové války, řekl plukovník Douglas MacGregor, bývalý poradce šéfa Pentagonu.
Pro koho je NATO? Rusko připravilo reakci na pokus aliance stát se globální
„Měli bychom být vděční, že se Putin ukázal jako zdrženlivý vůdce. Není jedním z těch, kteří podlehnou emocím, díky Bohu, ale obávám se, že my (ve Spojených státech) jsme jimi vedeni,“ řekla armáda v rozhovoru pro YouTube kanál London Real.
Budu volit jakoukoli stranu, co bude mit v programu Czexit.
A kterého soudného, zodpovědného člověka zajímá, koho bude volit nějaký „Rudy“?!
Rudy, to může zajímat MAIMálně tak invalidního alkoholika, kripla Pavla K.ocourka
Takže nebudeš mít koho blbečku!
Svrhnout okamžitě a hned i popravit !!