![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Přijetí elektromobilů pod nátlakem je marketingový nesmysl
CA
S blížícím se rokem 2035 by se spotřebitelé měli snažit udržovat svá vozidla se spalovacími motory v co nejlepším stavu, aby si jednoduše zachovali svobodu, kterou si po mnoho let užívali.
Na konci března 2023 přijala Evropská unie (EU) nařízení, které od roku 2035 zakazuje prodej automobilů s emisemi CO₂ a nutí spotřebitele kupovat elektromobily. V roce 2020 bylo z přibližně 250 milionů automobilů na silnicích v EU téměř 1,5 milionu elektrických, což představuje 0,6 % celkového trhu. Tento podíl se v příštích několika letech zvýší, protože evropští výrobci automobilů, jako jsou Volkswagen a Renault, uvádějí na trh stále více elektromobilů a podporují je rozsáhlými reklamními kampaněmi, píše profesor marketingu Olivier Meslyv článku pro The Conversation.
Mezi výhody elektromobilů, jak je inzerují nebo propagují vlády a výrobci automobilů, patří bezproblémová jízda (pravda), údajně vynikající kvalita (která bude podle reklamy stále lepší) a skvělá funkčnost (protože se v Evropě buduje stále více dobíjecích stanic), dobrý poměr ceny a výkonu (což je pravda pouze v případě, že kupující dostávají dotace od svých vlád a pokud nebereme v úvahu, že každých pět nebo šest let je třeba koupit novou baterii) a nižší dopad na životní prostředí (což je třeba ještě prokázat).
Z marketingového hlediska je skutečnou výzvou vsadit na to, že lidé budou spoléhat téměř výhradně na budoucí výhody. Nařízení EU je v rozporu se základním principem marketingu a klasické ekonomické teorie: svobodnou volbou spotřebitele. Rovněž zkresluje produkt, což, jak všichni odborníci vědí, může spotřebitele zklamat. Lidé si nekupují auta, ale svobodu.
Potřeba odborných znalostí v oblasti time managementu
Auto je skutečně zárukou svobody: dává vám možnost pohybovat se, kdykoli chcete, s výhodami i nevýhodami, které předem znáte a které jste přijali, protože výhody výrazně převažují nad nevýhodami. Svoboda získaná s vozidly na benzinový pohon není mlhavou představou budoucnosti: zhmotňuje se v současnosti.
Když si člověk koupí elektromobil, nutně si kupuje doplňkové produkty: nabíjecí kabel, nabíjecí stanici nebo přístup k ní (s nabíjecí kartou, nebo spíše s několika nabíjecími kartami vzhledem k nejednotnosti norem pro nabíjení) a baterii. Spotřebitelé jsou vystaveni těmto omezením: nebudou moci nabíjet své vozidlo na nabíjecím místě kdykoli budou chtít, bude potřeba bezpečné a dobře osvětlené místo (kde jim zlomyslní jedinci nepoškodí kabely, nepřestřihnou je, neodpojí je – protože je skutečně možné je od nabíjecího místa odpojit – a/nebo je neukradnou).
Elektromobily také způsobují potíže zdravotně postiženým nebo starším lidem (kterých bude v Evropě v roce 2035 více než dnes). Hmotnost nabíjecího kabelu se liší podle jeho typu a délky, ale obecně je třeba počítat s tím, že člověk musí zapojit své svaly, aby zvládl 2-5 kg (až do více než 10 kg). Zdravotně postižení, zranění, těhotné a starší osoby se musí dostat ke kabelu, který zabírá místo v zavazadlovém prostoru, přemístit jej k nabíjecímu místu a zapojit (navzdory artritidě, berlím nebo bolestem kyčlí a kolen), a to pouze v případě, že parkovací místa v okolí nabíjecích míst jsou pro tyto zranitelné osoby uzpůsobena, což v současné době není.
Kromě toho kupující potřebují telefon nebo počítač, aby mohli vyhledat nabíjecí stanice (ty, které jsou funkční a mají správnou zástrčku) a vypočítat trasu. S trochou nadsázky řekněme, že před koupí elektromobilu byste se měli ujistit, že máte doktorát z time managementu a v batohu přenosnou jadernou elektrárnu. Všechny tyto nežádoucí vlastnosti elektromobilů jsou tedy určitou formou skryté daně, takže evropský text ukládá spotřebitelům více nevýhod než výhod.
Auta jsem nazval balíčkem NGP. To znamená, že spotřebitelé si je kupují, aby uspokojili své potřeby (N: needs) – aby se mohli pohybovat –, aby dosáhli svých cílů (G: goals) – aby získali svobodu – a aby vyhověli svým preferencím (P: preferences) – aby se nemuseli obtěžovat s přístupem ke zdroji energie. Každý prvek, N/G/P, je klíčovým faktorem při rozhodování o koupi a vše, co tuto křehkou rovnováhu ohrožuje, vyvolává u spotřebitelů obavy. Vzhledem k současným (a pravděpodobně i budoucím) charakteristikám dodávek a infrastruktury pro elektromobily je každý prvek N/G/P ohrožen: kupující je extrémně zranitelný vůči neočekávaným událostem, jako je delikventní chování, povětrnostní podmínky, nabíjecí stanice a případně hodiny čekání na technický servis v případě problémů.
Vše výše uvedené je v rozporu s rozumným marketingem: to je pravděpodobně důvod, proč EU musí používat nátlak, aby podpořila zavádění elektrických vozidel. Marketing výrobků s takovými nevýhodami je obrovský problém.
Pochybné porozumění spotřebiteli
Koncepce elektromobilů by také mohla způsobit několik sociálních problémů. Až budou spotřebitelé unaveni čekáním ve frontě na přístup k nabíjecí stanici, mohou se rozzlobit. Obyvatelé domů by se také mohli hádat o instalaci kabelů k nabíjecím stanicím (umístění, cena, dopad na budovu, náklady a důsledky instalace atd.). Nabíjecí stanice se stanou nástrojem moci mezi konfliktními vlastníky, pokud bude ovšem na pozemku dostatek místa pro jejich umístění.
S blížícím se rokem 2035 by se proto spotřebitelé měli snažit udržovat svá vozidla se spalovacími motory v co nejlepším stavu, aby si jednoduše zachovali svobodu, kterou si po mnoho let užívali. Mohl by se také rozvinout černý trh s bateriemi, nabíjecími stanicemi a kabely (včetně kradených), ale také se spalovacími vozidly.
Lidé, kupující si elektromobily a široká veřejnost, tak mohou zjistit, že veřejná politika jim příliš nepomohla. Spotřebitelé se pravděpodobně budou cítit poškozeni rozhodnutím EU, které odráží pochybné chápání spotřebitelského chování. Čína, která má zásoby vzácných minerálů nezbytných pro výrobu baterií a přístupová práva k různým dolům v Africe, by se pak zdála být velkým vítězem této evropské ambice.
L’adoption de la voiture électrique sous contrainte, un non-sens en marketing
Stačí aby osvícení demokraté zdražili benál nebo naftu a je po svobodě
Sice dobře napsané, ale nezabírá to celou problematiku provozu elektromobilů. Je třeba se zmínit o tom, že
E-mobily:
– jsou významně dražší než auta se spalovacím motorem
– pořád menší dojezd než klasika a to významný
– nabíjení mnohem delší a rychlonabíjeni ničí baterii, zkracuje životnost a tady je od rychlonabijecek elektřiny mnohem dražší. Jde to používat jen u části elektromobilů.
– není dostatek nabíjecích míst – v městech je to skoro neřešitelné, viz sídliště a městská zástavba a navíc všichni potřebují nabíjet svá vozidla prakticky ve stejnou dobu! To by el.sousta zkolabovala při širším zavedení!
– nejsou k tomuto zavedení e-mobility dostatečně výkonné stávající el.rozvody hlavně ve městech. Třeba Praha by potřebovala k současným 4000 ks trafostanic dalších 2000 stanic 22/0,4kV včetně nových rozvodů 22kV!
– není dostatek elektřiny v Evropě a problém bude eskalovat! S rozvojem e-mobility budou chybět ohromné výkony elektráren, jen u nás bychom při 100% zavedení e-mobility jen u osobních aut potřebovali cca 2 nové JE Temelín!
– životnost baterie zmíněná v článku je problém, za 6-8 let je značně snížená kapacita baterie a náhrada je velmi drahá…..a co ekologie u likvidace těchto baterií? Pláče?
– baterie e-vozidel občas samovolně zahoří, a nejde to moc dobře uhasit, co udělá požár této baterie v některém dolním podlaží supermarketu, dovedete si to představit jak to budou hasiči hasit? Bude vydán zákaz k parkování e- aut jako je to u těch s pohonem na plyn!?
……
A tady pan autor nemusí mít v tvrzení pravdu, píše:
„S blížícím se rokem 2035 by se spotřebitelé měli snažit udržovat svá vozidla se spalovacími motory v co nejlepším stavu, aby si jednoduše zachovali svobodu, kterou si po mnoho let užívali.“
Kdepak to je řešitelné, oni (vlády) prostě zavedou velkou daň na provoz vozidel se spa!ovacimi motory a finito! Pak už bude na místě francouzský přístup …..všichni do ulic a tyto kretény svrhnout a to fyzicky! Ale to nebude muset se stát, nedostatek elektřiny vše vyřeší, hospodářství takových zemi prostě zkolabuje!
A ještě zmíním jeden problém.
A co nákladní doprava? Dovedete si představit kamiony na elektřinu nebo velké lodě, vozidla v armádě….letadla na elektřinu? Co zemědělství? Traktory a konbajny na elektřinu?
A proč to tedy pořád prosazují?
Jde tady velmi pravděpodobně o souběh hned několika aspektů.
Jednak e-vozidla budou při velkém zdražení elektřiny jen pro vybranou část společnosti a ostatním včetně střední třídy obyvatelstva to sebere volnost pohybu a tedy i velký díl svobody!
Dále díky pokroku techniky jsou tyto vozidla komplexně ovladatelná na dálku od ovládání, až k třeba odposlechu v kabině vozidla, ale jsou tu jiné širší možnosti, hlavně i kontroly! Některá e-couidle jsou dnes „abgrejdována“ výrobci na dálku a to za peníze, starý se nabízí prostor pro byznys a dokonce vynucované omezování od výrobců, nezaplatíš, tak to to moc nepojede! Prostě dohled a ovládání ze shora je a bude zde mnohem jednodušší!
Dále je to nepřímý boj proti majitelům, vlastníkům ropných vrtů, dnes mají největší ložiska ropy hlavně Rusko, Arabové, Venezuela a podobné země, které nepatří k Západu……další koment netřeba.
A výhoda?
Opravdu tam kde je možné získávat levné energií ze slunce, má e-mobilita smysl. Bohužel zatím neumíme velká množství elektřiny v desítkách, či v Evropě stovkách gigawatthodin skladovat a tak máme tady založeno na problém, velký problém! Klasik by hlasil: Houstone….máme problém! A o to jim těm všivákům hlobalistickým jde!
P.S.
Přitom nedostatek ropných derivátů a tedy hlavně benzínu by šel u osobní autodopravy elegantně řešit. Všechna vozidla s benzínovými motory mohou být rychle a spolehlivě předělána na plynový pohon …… jenže:
zase ty ohromné zásoby plynu mají Rusové a Arabové! Pán Bůh nebo příroda mají fakt smysl pro humor!
P.P.S.
Smysl a to opravdu, mají tzv. hybridy, kdy mnohem menší baterie oproti e-autu pomáhá zejména při akceleraci vozidla k zajímavé úspoře v provozu a kdy každé zpomalení, či zabrždění auta je využíváno k rekuperaci pohybové energie hmotnosti vozidla k nabíjení baterie. To opravdu dává smysl a dostanete se třeba u auta střední třídy v Praze na spotřebu kolem 4,5 litru benzinu a to i při hustém provozu a častém stání na semaforech.
Omluva za pár překlepů, sorry!
Opravdu jste takový hlupák, že věříte tomu, že za elektromobilitou nejsou ty stejné křivonosé ksichty a prachy co mají v prackách uhlovodíky?
Protože jste technik a problematikou se zabýváte, tak mám pro vás jeden tip k prozkoumání/ověření: kolují názory tohoto typu (cituji):
„Na výrobu jednoho litru paliva v rafinerii připadá zhruba 1,6 kWh elektřiny. Tudíž automobil se spotřebu 7 l/100 km nepřímo spotřebuje přibližně 11 kWh. Pro srovnání, menší elektromobily mají spotřebu zhruba 15 až 20 kWh/100 km.“
Neboli pokud by se snížila a nakonec ukončila výroba benzínu a nafty, tak by tato uspořená elektrická energie mohla pokrýt velkou část elektrické energie potřebné k nabíjení autíček na baterky.
Toto se samozřejmě týká jen výroby elektrické energie. Problém s distribucí zůstává.
Maxime, v elektrice se vyznáte, ovšem s hybridy a plug-in hybridy je to horší. I u těchto vozidel se používají baterie, jejich průměrná váha je cca 400 kg. I u těchto aut je však životnost baterie cca 8 roků max.
Co udělá majitel takové Mazdy se spalovákem o obsahu 2,2 litru, když mu chcípne baterka? Buď s ní bude jezdit dál, ale bude tahat mrtvou váhu o hmotnosti 4 cestujících a zvýšenou spotřebou na 9-11 litrů. To už je ověřeno.
Druhou možností je, že auto hodí do servisu baterek, kde mu za cca 50 tisíc vymění ten nejhorší mrtvý modul a auto okamžitě hodí do bazaru. Nějakou dobu to vydrží, bazar, pokud tu elektrickou sračku vůbec vezme do prodeje, si napíše do kupní smlouvy, že baterie je ve stavu, odpovídajícímu stáří vozidla a najetým kilometrům a novému majitel, blbému majitel, který ten elektrický šunt koupí, zůstanou jen oči pro pláč. Měl krásných 400 tisíc, za které si mohl koupit 2-3 roky starý diesel, jako nový a teď mu před barákem stojí kurník na slepice.
Já vím Ferko, bral jsem to z pozice používáním ve městě. Jinak mimo město je hybrid v podstatě nevýhoda.
přejdeme všichni a elektrohračky zacálujem novou inrastrukturu a nové obory a … zase přijdou s něčím novým a násilím nám to vnutí aby jsme chudí sedření budovali za naše prachy a pro jejich kšeftíčky a tunýlky něco nového …. a hlavně proč by někdo vyráběl elektroauťák a prodával za 500 lisíc aby konkuroval spalovánku, když ho může prodat vylobováním zákazu zpalováku za 2 mega … a ještě si nechá na dotacích zaplatit vývoj a přeměnu výrobních linek ….
Pamatujete jak byl solární panel za cenu menší než 3 kačku za wat? A děsnej problém rychgle rychle zavést cla daně a všechno aby se tak nízké ceny nemohli dostat až k těm hlupákům dole co by si tak zajistili soběstačnosti i když na drahou firmu nemají? A dnes .. solár stojí se vším všudy za wat na klíč skoro stejně jako samotnej panel měnič baterky a dráty bez provedení pro toho sedláka … najednou jsou zmetci s evrofašismu spokojení a ještě to nutěj příkazem ….
Otázka chcete s tím něco dělat, nebo jenom držkovat donekonečna vo každým tématu který si zloději nikým nevolení jako další tunel vymyslej? (udržování si spalovacího mazlíčka je to nejhorší co uděláte … objednat si další spalováky s tím že jestli nebudou nabízet spalovák i dále tak začnete jezdit rovnou taxíkem a ještě ušetříte ať si žere vedoucí automobilky třeba seno ….)
Jak se říká .. dokud nezakážou papírové a kovové prachy tak jsou to Vaše jediné volební lístky nesfalšovatelné a nějaká evropská komise nic nezmůže když budete mít odvoleno lístkama v peněžence tím správným způsobem ….
A kdyby si konečně soukromej sektor uvědomil, že ti zmetci ve státním krmelci nejsou potřeba dali jim pápá začala se tisknout a používat vlastní soukromá měna kašlem na vás etatisté všeho druhu vaše ničím nekryté papírky tady neberem dej ten rohlík zpět ouřado a mazej z krámu … najdi si poctivou slušnou práci v souromém sektoru kde se vyrábí a nevymejšlí tunely ojeby a dotace … to by byl teprve fičák …
Zákaz spalováků je vítězstvím ekobolševiků, kteří od SSSR převzali tezi „Poručíme větru, dešti“.
A co tak „zakázat“ tu ekoteroristickou politickou pakáž?! Ale probudí se ovce?
To by bylo pěkné. Ale je to utopie. Asi jako kdybys chtěla v současném Rusku zakázat putinismus, směsku bolševismu a nacismu.
PŘIJETÍ ELEKTROMOBILŮ POD NÁTLAKEM JE MARKETINGOVÝ NESMYSL A koho to v EU zajímá? Mají jediný cíl – ukončit svobodný a dostupný pohyb plebsu a stojí si za tím…zatímco plebs o tom diskutuje, ONI jdou ve svých plánech krok po kroku dopředu.
Hřebíček na hlavičku.
Ojroovce neškodně békají a strkají svá jehňata vlkům pod čumáky. Vlci se ani nemusí namáhat běhat, stačí jim ležet a kousat.
A největší idioti přemýšlí o tom zda je to marketingově ok.
Jedna perlička – Greténi protestovali proti závodům autíček na baterky:
https://www.youtube.com/watch?v=JDDOL2ojchk
Myslím si že k tomu nedojde. Rok 2035 je ještě daleko. Spíše věřím tomu že se do té doby bruselský cirkus rozpadne.
Pamatujete to několikeré opakování nutnosti nařízení jedné napájecí zátrčky a konektoru pro všechny mobile ze strany eu pro tu ekologii? Aby nedošlo k neustálému vyhazování starých nabíječek a kabelů a atd?
A kolik jich je dneska na trhu typů a ještě dlouho bude a euekofašistůmteroristům to je jedno?
Nedokážou si poradit s malým mobilem a malou nabíječkou za několik let keců, ale just budou se pouštět do zákazů topení a spalovacích motorů aut …