Na kolektivním Západě se stále častěji objevují a dnes už i na těch nejprestižnějších mainstreamových adresách texty, zamýšlející se nad dalším průběhem a perspektivou ukrajinské války. A i ti nejtvrdší američtí váleční jestřábi docházejí k závěrům, které by oni sami ještě před půl rokem především ONI označili za velezradu demokracie, samozřejmě té liberální, svobody, také liberální, o lidských právech nehovoříc. Klasickým příkladem je je web Foreign Affairs. Kde se snoubí Trumpova America first! za každých okolností, z Bidenovým mesiášstvím.
![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Západ potřebuje novou strategii na Ukrajině
PETR VLK
Článek je dlouhý. A jeho první část je povinných cvičením nad tím, jak ukrajinská ofenzíva slavně a rozdrtí Rusy a dovede Západ k vítězství. Důvod, proč vám tento artikl z z FA nabizím, je druhá část. Kterou nechápu, proč vydali, když ta ofenzíva zatne Putlerovi žílu až úplně ale úplně dole, že si ani neucvrnkne.
Ale dost řečí a zdržování překladač už je celý žížnivý na článek
The West Needs a New Strategy in Ukraine
Západ potřebuje novou strategii na Ukrajině
Plán, jak se dostat z bojiště k jednacímu stolu
Po více než roce dopadla válka na Ukrajině pro Ukrajinu zatím mnohem lépe, než většina předpovídala. Snaha Ruska podrobit si svého souseda selhala. Ukrajina zůstává nezávislou, suverénní a fungující demokracií a drží si zhruba 85 procent území, které kontrolovala před ruskou invazí v roce 2014. Zároveň je těžké cítit se optimisticky ohledně toho, kam válka směřuje. Lidské a ekonomické náklady, již tak obrovské, budou stoupat, protože Moskva i Kyjev se připravují na další kroky na bojišti. Početní převaha ruské armády jí pravděpodobně dává schopnost čelit větším operačním schopnostem a morálce Ukrajiny a také jejímu přístupu k západní podpoře. Nejpravděpodobnějším výsledkem konfliktu tedy není úplné ukrajinské vítězství, ale krvavá patová situace.
V této souvislosti pochopitelně sílí volání po diplomatickém ukončení konfliktu. Ale vzhledem k tomu, že Moskva i Kyjev slíbily, že budou pokračovat v boji, podmínky ještě nejsou zralé pro vyjednané řešení. Zdá se, že Rusko je odhodláno obsadit větší část Donbasu. Zdá se, že Ukrajina připravuje útok k prolomení pozemního mostu mezi Donbasem a Krymem, čímž uvolní cestu, jak často tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj , aby Ukrajina plně vyhostila ruské síly a obnovila svou územní celistvost.
Západ potřebuje přístup, který tyto skutečnosti uznává, aniž by obětoval své principy. Nejlepší cestou vpřed je sekvenovaná dvousložková strategie, jejímž cílem je nejprve posílit ukrajinskou vojenskou kapacitu a poté, až koncem tohoto roku skončí bojová sezóna, přivést Moskvu a Kyjev z bojiště k jednacímu stolu. Západ by měl začít okamžitým urychlením toku zbraní na Ukrajinu a zvýšením jejich množství a kvality. Cílem by mělo být posílení obrany Ukrajiny a zároveň co nejúspěšnější její nadcházející ofenziva, uvalení těžkých ztrát na Rusko, uzavření vojenských možností Moskvy a zvýšení její ochoty uvažovat o diplomatickém urovnání. Než očekávaná ukrajinská ofenziva skončí, může se i Kyjev nastavit na myšlenku vyjednaného urovnání, protože na bojišti vydal to nejlepší, co mohl, a bude čelit rostoucím omezením jak vlastních lidských vojenských zdrojů, tak pomoci ze zahraničí.
Druhým bodem strategie Západu by mělo být koncem tohoto roku představit plán na zprostředkování příměří a navazující mírový proces s cílem trvale ukončit konflikt. Tento diplomatický tah může selhat. I když Rusko a Ukrajina nadále inkasují značné ztráty, jeden nebo oba mohou raději pokračovat v boji. Ale jak náklady války rostou a vyhlídky na patovou vojenskou situaci se rýsují, stojí za to usilovat o trvalé příměří, které by mohlo zabránit obnovení konfliktu a ještě lépe připravit půdu pro trvalý mír.
VÁLKA, KTERÁ NEKONČÍ
Prozatím je diplomatické řešení konfliktu mimo reálný dosah. Ruský prezident Vladimir Putin se pravděpodobně obává, že pokud nyní přestane bojovat, budou mu Rusové vyčítat, že zahájil nákladnou, marnou válku. Koneckonců, ruské síly zcela nekontrolují žádnou ze čtyř oblastí, které Moskva loni v září jednostranně anektovala, NATO se rozrostlo a posílilo a Ukrajina je Rusku odcizena více než kdy dříve. Zdá se, že Putin věří, že čas je na jeho straně, kalkuluje s tím, že může překonat ekonomické sankce, které nedokázaly udusit ruskou ekonomiku, a udržet lidovou podporu pro válku, operaci, která podle průzkumů Centra Levada více než 70 procent Rusů je stále zde. Putin pochybuje o setrvání Ukrajiny a jejích západních příznivců v jednotné frontě a očekává, že jejich odhodlání opadne. A jistě počítá, že jakmile jeho noví branci vstoupí do boje, Rusko by mělo být schopno rozšířit své územní zisky, což mu umožní prohlásit, že podstatně rozšířilo ruské hranice, až boje ustanou.
Ukrajina také nemá náladu na příměří. Vedení země i veřejnost pochopitelně usiluje o znovuzískání kontroly nad celým územím, které Rusko okupovalo od roku 2014, včetně Krymu . Ukrajinci také chtějí pohnat Moskvu k odpovědnosti za válečné zločiny ruských sil a přimět ji, aby zaplatila nesmírné náklady na rekonstrukci formou reparací. Kromě toho má Kyjev dobrý důvod pochybovat, zda lze Putinovi věřit, že dodrží nějakou mírovou dohodu. Ukrajinští lídři tedy spíše než by očekávali diplomatickou intervenci Západu, žádají více vojenské a ekonomické pomoci. Spojené státy a Evropa poskytly značné množství zpravodajských informací, výcviku a hardwaru, ale odložily poskytování vojenských systémů ještě větší účinnosti, jako jsou rakety dlouhého doletu a pokročilá letadla, ze strachu, že by to Rusko vyprovokovalo k eskalaci, ať už použitím jaderné zbraně na Ukrajině nebo úmyslným útokem na jednotky nebo území členského státu NATO.
Ačkoli Washington správně sleduje riziko eskalace, jeho obavy jsou přehnané. Západní politika je chycena mezi cíli zabránit katastrofickému selhání (při kterém je podvyzbrojená Ukrajina pohlcena Ruskem) a katastrofálním úspěchem (při kterém přezbrojená Ukrajina vede zahnaného Putina k eskalaci). Ale je těžké si představit, co by Rusko získalo eskalací. Rozšiření války útokem na člena NATO by nebylo v zájmu Ruska, protože země má dost svých starostí s těžkými boji s Ukrajinou a její síly jsou po roce války značně vyčerpané. Takže by mu ani použití jaderných zbraní nepomohlo. Jaderný útok by pravděpodobně přiměl NATO vstoupit přímo do války a zdecimovat ruské pozice po celé Ukrajině. Mohlo by to také odcizit Čínu a Indii, které obě varovaly Rusko před použitím jaderných zbraní.
Ale nepravděpodobnost jaderného použití není jediným důvodem, proč by Západ měl ignorovat ruské pózování; ustoupit jadernému vydírání by také signalizovalo ostatním zemím, že takové hrozby fungují, čímž by se zastavil program nešíření zbraní a oslabilo by se odstrašování. Čína by například mohla dojít k závěru, že jaderné hrozby mohou odradit Spojené státy od toho, aby se postavily na obranu Tchaj-wanu v případě čínského útoku .
Je tedy načase, aby se Západ přestal sám zastrašovat a začal Ukrajině dávat tanky, rakety dlouhého doletu a další zbraně, které potřebuje, aby v nadcházejících měsících znovu získala kontrolu nad větším územím. Evropské země začaly dodávat tanky Leopard a Spojené státy přislíbily 31 tanků Abrams, které mají dorazit na podzim . Obě strany Atlantiku by však měly zvýšit objem a tempo dodávek. Více tanků by zvýšilo schopnost ukrajinských sil prorazit ruské obranné linie na jihu Ukrajiny. Rakety dlouhého doletu – jmenovitě Armádní taktický raketový systém neboli ATACMS, který Spojené státy zatím odmítaly poskytnout – by Ukrajině umožnily zasáhnout ruské pozice, velitelská stanoviště a muniční sklady hluboko na území ovládaném Ruskem a připravit cesta k úspěšnější ukrajinské ofenzívě. Americká armáda by také měla začít s výcvikem ukrajinských pilotů v pilotování F-16. Výcvik by zabral čas, ale jeho zahájení by Spojeným státům umožnilo dodat pokročilá letadla, až budou piloti připraveni, a vyslat tak Rusku signál, že schopnost Ukrajiny vést válku je na vzestupné trajektorii.
Přesto je nepravděpodobné, že by to změnilo základní realitu, že tato válka směřuje do patové situace, i přes všechno dobré, co by přinesla větší západní vojenská pomoc . Je samozřejmě možné, že nadcházející ukrajinská ofenziva se ukáže jako úžasně úspěšná a umožní zemi získat zpět všechna okupovaná území, včetně Krymu, což bude mít za následek úplnou ruskou porážku. Takový výsledek je ale nepravděpodobný. I kdyby Západ zintenzivnil svou vojenskou pomoc, Ukrajina je sotva připravena na to, aby porazila ruské síly. Docházejí jí vojáci a munice a její ekonomika se stále zhoršuje. Ruští vojáci jsou zakopáni a čerství rekruti míří na frontu.
Navíc, pokud by se vojenská pozice Moskvy stala nejistou, je docela možné, že Čína poskytne Rusku zbraně, ať už přímo nebo prostřednictvím třetích zemí. Čínský prezident Si Ťin-pching uzavřel velkou, dlouhodobou sázku na Putina a nebude nečinně přihlížet, jak Rusko utrpí rozhodující ztrátu. Březnová návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě silně naznačuje, že své partnerství s Putinem znásobuje a neustupuje z něj. Si by si také mohl spočítat, že rizika poskytování vojenské pomoci Rusku jsou mírná. Koneckonců, jeho země se již odděluje od Západu a americká politika vůči Číně se zdá být předurčena k přitvrzení bez ohledu na to, jak moc Peking podporuje Moskvu.
Urychlení poskytování vojenské pomoci Ukrajině, i když to pomůže ukrajinským silám pokročit na bojišti, je tedy jen malým příslibem, že umožní Kyjevu obnovit plnou územní celistvost. Později v tomto roce se pravděpodobně objeví patová situace podél nové linie kontaktu. Když se tak stane, vyvstane jasná otázka: Co dál?
PO PATU
Více toho samého nedává smysl. Dokonce i z pohledu Ukrajiny by nebylo moudré pokračovat v zarputilém úsilí o plné vojenské vítězství, které by se mohlo ukázat jako Pyrrhovo. Ukrajinské síly již utrpěly přes 100 000 obětí a ztratily mnoho ze svých nejlepších vojáků. Ukrajinská ekonomika se zmenšila asi o 30 procent, míra chudoby stoupá a Rusko pokračuje v bombardování kritické infrastruktury země. Asi osm milionů Ukrajinců uprchlo ze země a další miliony jsou vnitřně vysídleny. Ukrajina by neměla riskovat, že se úplně zničí při sledování cílů, které jsou pravděpodobně mimo její dosah.
Na konci této bojové sezóny budou mít Spojené státy a Evropa také dobrý důvod opustit svou deklarovanou politiku podpory Ukrajiny „tak dlouho, jak to bude potřeba“, jak řekl americký prezident Joe . Biden Udržení existence Ukrajiny jako suverénní a bezpečné demokracie je prioritou, ale dosažení tohoto cíle nevyžaduje, aby země v blízké budoucnosti znovu získala plnou kontrolu nad Krymem a Donbasem. Západ by se také neměl obávat, že tlak na příměří předtím, než Kyjev získá zpět celé své území, způsobí rozpad mezinárodního řádu založeného na pravidlech. Ukrajinská odvaha a odhodlání Západu již odrazily ruské úsilí podřídit si Ukrajinu, uštědřily Moskvě rozhodující strategickou porážku a ukázaly dalším případným revizionistům, že dobývání území může být nákladný a obtížný podnik. Ano, je důležité minimalizovat ruské zisky a ukázat, že agrese se nevyplácí, ale tento cíl je třeba porovnat s ostatními prioritami.
Realita je taková, že pokračující rozsáhlá podpora Kyjeva s sebou nese širší strategická rizika. Válka narušuje vojenskou připravenost Západu a vyčerpává jeho zásoby zbraní; obranná průmyslová základna nemůže držet krok s ukrajinskými potřebami na vybavení a munici. Země NATO nemohou slevit z možnosti přímého nepřátelství s Ruskem a Spojené státy se musí připravit na potenciální vojenskou akci v Asii (aby odradily nebo reagovaly na jakýkoli čínský krok proti Tchaj-wanu) a na Blízkém východě (proti Íránu nebo teroristickým sítím).
Válka uvaluje vysoké náklady i na globální ekonomiku. Narušila dodavatelské řetězce, což přispělo k vysoké inflaci a nedostatku energie a potravin. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj odhaduje, že válka sníží celosvětovou ekonomickou produkci o 2,8 bilionu dolarů v roce 2023. Ekonomický tlak od Francie přes Egypt až po Peru vyvolává politické nepokoje. Válka také polarizuje mezinárodní systém. Zatímco geopolitické soupeření mezi západními demokraciemi a čínsko-ruskou koalicí předznamenává návrat světa dvou bloků, většina zbytku zeměkoule sedí a přihlíží a dává přednost nesouladu před polapením v nové éře rivality mezi Východem a Západem Z války na Ukrajině vyzařuje chaos.
V tomto kontextu nemůže Ukrajina ani její příznivci NATO považovat jednotu Západu za samozřejmost. Americké odhodlání je zásadní pro to, aby Evropa zůstala v pozici, ale Washington čelí rostoucímu politickému tlaku na snížení výdajů, obnovení připravenosti USA a posílení svých kapacit v Asii. Nyní, když republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů, bude pro Bidenovu administrativu obtížnější zajistit pro Ukrajinu značné balíčky pomoci. A politika vůči Ukrajině by se mohla výrazně změnit, pokud by republikáni vyhráli Bílý dům ve volbách v roce 2024. Je čas připravit plán B.
DOSTANETE SE K ANO
Vzhledem k pravděpodobné trajektorii války musí Spojené státy a jejich partneři nyní začít formulovat diplomatickou koncovku. I když členové NATO zvyšují vojenskou pomoc na podporu nadcházející ofenzívy Ukrajiny, Washington by měl zahájit konzultace se svými evropskými spojenci a s Kyjevem o diplomatické iniciativě, která bude zahájena později v tomto roce.
Podle tohoto přístupu by západní příznivci Ukrajiny navrhli příměří, jakmile nadcházející ukrajinská ofenzíva dosáhne svých limitů. V ideálním případě by Ukrajina i Rusko stáhly své jednotky a těžké zbraně z nové linie kontaktu, čímž by účinně vytvořily demilitarizovanou zónu. Neutrální organizace – buď OSN , nebo Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě – by vyslala pozorovatele, aby monitorovali a prosazovali příměří a stažení. Západ by se měl obrátit na další vlivné země, včetně Číny a Indie, aby podpořily návrh na příměří. To by zkomplikovalo diplomacii, ale získání podpory z Pekingu a Nového Dillí by zvýšilo tlak na Kreml. V případě, že by Čína odmítla podpořit příměří, byly by Si Ťin-pchingovy pokračující výzvy k diplomatické ofenzívě odhaleny jako prázdné gesto.
Za předpokladu příměří by měla následovat mírová jednání. Takové rozhovory by měly probíhat ve dvou paralelních liniích. Na jedné koleji by byly přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem, zprostředkované mezinárodními zprostředkovateli, o podmínkách míru. Na druhé straně by spojenci NATO zahájili strategický dialog s Ruskem o kontrole zbrojení a širší evropské bezpečnostní architektuře. Putinova snaha zrušit bezpečnostní příkaz po studené válce selhala a skončila posílením NATO. Ale tato realita jen zvyšuje potřebu, aby NATO a Rusko zahájily konstruktivní dialog, aby zabránily novým závodům ve zbrojení, obnovily mezivojenské kontakty a řešily další otázky společného zájmu, včetně šíření jaderných zbraní. Rozhovory „2 plus 4“, které pomohly ukončit studenou válku, jsou dobrým precedentem pro tento přístup. Východní a západní Německo jednalo o sjednocení přímo, zatímco Spojené státy, Spojené království, Francie a Sovětský svaz vyjednaly širší po studené válce. bezpečnostní architekturu .
Za předpokladu, že Ukrajina letos v létě získá na bojišti zisky, je přinejmenším pravděpodobné, že by Putin považoval plán příměří a míru za únikovou cestu, která mu zachrání tvář. Aby byl tento přístup ještě lákavější, mohl by Západ také nabídnout určitou omezenou úlevu od sankcí výměnou za ochotu Ruska dodržovat příměří, souhlasit s demilitarizovanou zónou a smysluplně se účastnit mírových rozhovorů. Je samozřejmě představitelné, že Putin příměří odmítne – nebo je přijme pouze za účelem přebudování své armády a pozdějšího útoku na dobytí Ukrajiny. Otestováním připravenosti Moskvy na kompromis by se ale ztratilo jen málo. Bez ohledu na ruskou reakci by Západ nadále poskytoval zbraně, které Ukrajina potřebuje k dlouhodobé obraně, a zajistil by, aby jakákoli pauza v bojích nebyla pro Rusko výhodná. A pokud Rusko příměří odmítlo (nebo je přijalo a následně porušilo), jeho neústupnost by prohloubila jeho diplomatickou izolaci a podpořila by sankce . režimu a posílit podporu Ukrajině ve Spojených státech a v Evropě.
Dalším pravděpodobným výsledkem je, že Rusko by souhlasilo s příměřím, aby si uchovalo své zbývající územní zisky, ale ve skutečnosti nemá v úmyslu vyjednávat v dobré víře, aby zajistilo trvalé mírové urovnání. Ukrajina by pravděpodobně do takových jednání vstoupila tím, že by požadovala své nejvyšší priority: obnovení svých hranic z roku 1991, značné reparace a odpovědnost za válečné zločiny. Protože by však Putin tyto požadavky zcela jistě odmítl, vznikla by pak dlouhotrvající diplomatická patová situace, která by ve skutečnosti vyvolala nový zmrazený konflikt. V ideálním případě by příměří vydrželo, což by vedlo ke status quo, jako je ten, který panuje na Korejském poloostrově, který zůstal do značné míry stabilní bez formálního mírového paktu již 70 let. Kypr je podobně rozdělený, ale po desetiletí stabilní. Není to ideální výsledek, ale je to lepší než vysoce intenzivní válka, která trvá roky.
PŘESVĚDČIVÝ KYJEV
Přesvědčit Kyjev, aby souhlasil s příměřím a nejistým diplomatickým úsilím, by mohlo být neméně náročné než přimět Moskvu, aby tak učinila také. Mnoho Ukrajinců by tento návrh považovalo za výprodej a obávalo se, že se linie příměří stanou pouze novými de facto hranicemi. Zelenskyj bude muset dramaticky omezit své válečné cíle poté, co si od prvních měsíců války sliboval vítězství – což není snadný úkol ani pro ty nejtalentovanější politiky.
Kyjev ale nakonec může v plánu najít mnohé, co by se mu líbilo. I když by konec bojů zmrazil novou linii kontaktu mezi Ruskem a Ukrajinou, Kyjev by nebyl požádán ani by na něj nebyl vyvíjen tlak, aby se vzdal cíle získat zpět celou svou zemi, včetně Krymu a Donbasu . Plánem by spíše bylo odložit urovnání stavu půdy a lidí, kteří jsou stále pod ruskou okupací. Kyjev by se nyní vzdal pokusu dobýt tato území silou, gambit, který by byl jistě nákladný, ale pravděpodobně by selhal, místo toho by připustil, že obnovení územní celistvosti musí počkat na diplomatický průlom. Průlom může být zase možný až poté, co už Putin nebude u moci. Mezitím by západní vlády mohly slíbit plné zrušení sankcí proti Rusku a normalizaci vztahů s ním pouze v případě, že Moskva podepíše mírovou dohodu přijatelnou pro Kyjev.
Tento vzorec tak mísí strategický pragmatismus s politickým principem. Mír na Ukrajině nemůže být rukojmím válečných cílů, které, jakkoli morálně oprávněné, jsou pravděpodobně nedosažitelné. Západ by zároveň neměl odměňovat ruskou agresi tím, že bude Ukrajinu nutit trvale akceptovat ztrátu území silou. Řešením je ukončení války a odložení konečného nakládání s územím stále pod ruskou okupací.
I kdyby došlo k příměří a diplomatický proces by se rozběhl, země NATO by měly pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny, čímž by se v Kyjevě odstranily jakékoli pochybnosti, že její dodržování diplomatické cestovní mapy by znamenalo konec vojenské podpory. Kromě toho by Spojené státy mohly dát Kyjevu jasně najevo, že pokud Putin poruší příměří, zatímco Ukrajina ho dodržuje, Washington dále posílí tok zbraní a zřekne se omezení schopnosti Ukrajiny zaměřovat se na vojenské pozice v Rusku, odkud jsou zahajovány útoky. . Pokud by Putin zavrhl jasnou příležitost ukončit válku, západní vlády by získaly obnovenou přízeň veřejnosti pro poskytnutí takové dodatečné podpory Ukrajině.
Jako další pobídku pro Ukrajinu by jí Západ měl nabídnout formalizovaný bezpečnostní pakt . Ačkoli je nepravděpodobné, že NATO nabídne Ukrajině členství – konsenzus v rámci aliance se zatím zdá nedosažitelný –, podskupina členů NATO, včetně Spojených států, by mohla s Ukrajinou uzavřít bezpečnostní dohodu, která by jí zajistila adekvátní prostředky sebeobrany. Tento bezpečnostní pakt, i když by nedosahoval pevné bezpečnostní záruky, by mohl připomínat obranné vztahy Izraele se Spojenými státy nebo vztah, který Finsko a Švédsko měly s NATO, než se rozhodly vstoupit do aliance. Pakt by také mohl obsahovat ustanovení podobné článku 4 smlouvy NATO, které vyzývá ke konzultacím, pokud kterákoli strana usoudí, že její územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost je ohrožena.
Vedle tohoto bezpečnostního paktu by EU měla vytvořit pakt dlouhodobé hospodářské podpory a navrhnout harmonogram přijetí do EU, který Ukrajině zaručí, že je na cestě k plné integraci do unie. Za těch nejlepších okolností mají Ukrajinci před sebou těžké dny; Členství v EU by jim nabídlo světlo na konci tunelu, které si zaslouží vidět.
I přes tyto pobídky by Ukrajina stále mohla odmítnout výzvu k zastavení palby. Pokud by tomu tak bylo, bylo by to stěží poprvé v historii, kdy se partner závislý na americké podpoře zdráhal být nucen omezit své cíle. Pokud by se ale Kyjev zdráhal, politická realita je taková, že podpora Ukrajiny by ve Spojených státech a Evropě nemohla být zachována, zvláště pokud by Rusko přijalo příměří. Ukrajina by neměla jinou možnost, než přistoupit na politiku, která jí poskytla ekonomickou a vojenskou podporu potřebnou k zabezpečení území pod její kontrolou – velké většiny země – a zároveň sundala ze stolu násilné osvobození těch území, která jsou stále pod ruskou vládou. obsazení. Západ by navíc pokračoval v používání sankcí a diplomatických pák k obnovení územní celistvosti Ukrajiny – ale u vyjednávacího stolu, nikoli na bojišti.
CESTA VEN
Západ již více než rok umožňuje Ukrajině definovat úspěch a stanovit válečné cíle Západu. Tato politika, bez ohledu na to, zda smysl na počátku války měla , nyní skončila. Je to nerozumné, protože ukrajinské cíle se dostávají do konfliktu s jinými západními zájmy. A je to neudržitelné, protože náklady na válku rostou a západní veřejnost a jejich vlády jsou čím dál unavenější z poskytování trvalé podpory . Spojené státy jako globální mocnost musí uznat, že maximální definice zájmů, které jsou ve válce v sázce, vytvořila politiku, která je stále více v rozporu s ostatními prioritami USA.
Dobrou zprávou je, že z této slepé uličky existuje schůdná cesta. Západ by měl nyní udělat více pro to, aby pomohl Ukrajině bránit se a postupovat na bojišti, čímž by ji u vyjednávacího stolu ještě letos dostal do nejlepší možné pozice. Mezitím by měl Washington nastavit diplomatický kurz, který zajistí bezpečnost a životaschopnost Ukrajiny v jejích de facto hranicích – a zároveň bude dlouhodobě pracovat na obnovení územní celistvosti země. Tento přístup může být pro někoho příliš a pro někoho nedostatečný. Ale na rozdíl od alternativ má tu výhodu, že mísí to, co je žádoucí, s tím, co je proveditelné.
Autorem tohoto textu ve FA jsou jakýsi RICHARD HAASS a CHARLES KUPCHAN.
ZA sebe říkám, že oba pánové se buď úplně zbláznili nebo spadli právě na zem a to do Spojených států z jiné planety!!!
Uniká mi, proč by Rusko mělo vůbec přemýšlet o jejich „napadech“.
Podle uniklých dokumentů Pentagonu a tam obsažených informací, které si autoři osvojili a zapracovali do textu viz:
Dokonce i z pohledu Ukrajiny by nebylo moudré pokračovat v zarputilém úsilí o plné vojenské vítězství, které by se mohlo ukázat jako Pyrrhovo. Ukrajinské síly již utrpěly přes 100 000 obětí a ztratily mnoho ze svých nejlepších vojáků. Ukrajinská ekonomika se zmenšila asi o 30 procent, míra chudoby stoupá a Rusko pokračuje v bombardování kritické infrastruktury země. Asi osm milionů Ukrajinců uprchlo ze země a další miliony jsou vnitřně vysídleny. Ukrajina by neměla riskovat, že se zničí při sledování cílů, které jsou pravděpodobně mimo dosah.
Na konci této bojové sezóny budou mít Spojené státy a Evropa také dobrý důvod opustit svou deklarovanou politiku podpory Ukrajiny „tak dlouho, jak to bude potřeba“, jak řekl americký prezident Joe . Biden Udržení existence Ukrajiny jako suverénní a bezpečné demokracie je prioritou, ale dosažení tohoto cíle nevyžaduje, aby země v blízké budoucnosti znovu získala plnou kontrolu nad Krymem a Donbasem. Západ by se také neměl obávat, že tlak na příměří předtím, než Kyjev získá zpět celé své území, způsobí rozpad mezinárodního řádu založeného na pravidlech…..
Realita je taková, že pokračující rozsáhlá podpora Kyjeva s sebou nese širší strategická rizika. Válka narušuje vojenskou připravenost Západu a vyčerpává jeho zásoby zbraní; obranná průmyslová základna nemůže držet krok s ukrajinskými výdaji na vybavení a munici.
Tady je jádro pudla, proč vůbec oba moudřeci uvažují o nějakém míru Ukrajiny s Ruskem:
-protože Ukrajina utrpěla obrovské lidské a materiální ztráty a je otázkou, jak dlouho je ještě bude snášet, aniž by se zhroutila
-protože Západu dochází zbraně a munice pro Ukrajinu a jeho výrobní kapacity nejsou schopny saturovat ukrajinské požadavky a klesá u jeho obyvatelstva ochota válku podporovat
Tohle jen tohle ty dva duševní giganty vede k tomu, že snad koncem roku by Západ jako měl přivést/domutit zasednout Moskvu k jednacímu stolu.
A navíc – mají tu drzost napsat také toto:
Kromě toho má Kyjev dobrý důvod pochybovat, zda lze Putinovi věřit, že dodrží nějakou mírovou dohodu.
Po tom, co vyšlo najevo, že obě minské dohody byly promyšleným a předem cynicky režírovaným podvodem na Rusko, kdy nikdo z ostatních signatářů nemyslel ani trochu vážně přijaté závazky a jeho cílem bylo připravit a vyzbrojit Ukrajinu na válku s Ruskem! Jak osobně potvrdili Merkelová a Hollande a samozřejmě Porošenko.
Realisticky uvažující člověk si pokládá úplně jinou otázku – proč by Rusko mělo teď a kdykoliv v budoucnu sebeméně věřit Západu? A proč by o nějaká jednání s ním vůbec stálo. Zejména tehdy, jestliže Ukrajině i Západu právě docházejí zdroje? Přesně před rokem v Istanbulu se mír dojednal. Kdo tehdy zabránil podpisu už vyjednané mírové smlouvy???? Stačí si vzpomenout! Jak chce někdo Moskvu přesvědčit, že tentokráte vše už bude doopravdy a úplně jinak?
A podívejte se na předpoklady, které podle obou velehlav musí Rusko buď předem, před zahájením jednání splnit nebo v jeho průběhu či těsně po jeho skončení!!! V podstatě se to rovná jeho kapitulaci.
Nevěřím, že tohle by někdo v Moskvě někdy akceptoval, ne bez zhroucení fronty a ruské armády! Ale i v takovém případě Rusku zbývají atomové zbraně. Finální koncovka. Ale toho prý se netřeba obávat , sdělují, stejně jako jistá Černochová, ti ti dva mimozemšťané!!! Kdyby Moskva sáhla do svého jaderného arzenálu pak prý …Jaderný útok by pravděpodobně přiměl NATO vstoupit přímo do války a zdecimovat ruské pozice po celé Ukrajině.
Není to náhodou přesně opačně, totiž tak, že NATO nevstoupilo přímo do této války proto, že nechce riskovat jaderný konflikt??? Který by logicky následoval, kdyby tak učinilo? Takže stejně logicky by po použití taktických jaderných zbraní omezeného dosahu na Ukrajině, po jakékoli odvetě NATO by došlo k nasazení ruských strategických jaderných zbraní! Mně osobně to takhle vychází. ale podle Haasse a Kupchana netřeba brát ohled na ruskou jadernou kapacitu!!!
Nemluvě o takové drobnosti, jako je mezinárodní zatykač na ruského prezidenta! Ten Západ zruší? A ukáže, že šlo o zcela účelový propagandistický akt? Nebo ho nezruší a povede jednání, bez ohledu na zvolený formát s mezinárodně stíhaným údajným zločincem?
Kosa o těchto konsekvencích a bezperspektivnosti západní politiky psala opakovaně a upozorňovala na rizika. Aniž by žila v bludu, že ji někdo z těch co rozhodují snad čte, natož, aby se podle ní řídil. Nicméně tyhle kardinální problémy, ba nesmyly obou moudřeců z FA jsou do očí bijící pro každého laika.
Tenhle text z FA jsem zveřejnil kvůli tomu, že konečně i válečně štváčské americké kanály si začínají být vědomé stále větších těžkostí jak na ukrajinské straně, tak úzkých míst v potenciálu kolektivního Západu. Kdy hrozí a dnes už asi více než čistě teoretické riziko vážných komplikací jak pro Kyjev, tak pro západní metropole.
Ale to, co jsou schopni z toho vyvodit není nic jiného než v podstatě další Minsk! Ovšem tentokráte plný ponižujících podmínek pro Moskvu, za to s jasným cílem jako u těch dvou prvních – poskytnout Ukrajině a Západu čas, aby se z téhle nesmyslné a zbytečné války vzpamatovali a vše začalo o pár let později nanovo.
Je ale moc dobré, že i američtí chciválkové už začínají vůbec o nějakém míru vůbec dumat!!!Ještě před pár měsíci naprosto nemožné. Ale naprostou tragedii představuje způsob jejich myšlení a cíle, které si před sebe staví. Takhle se k míru, jakkoli je nanejvýše třeba – nedobereme!
Pokud Západ vsadí na takovouhle strategii, pak se připravme opravdu na hodně dlouhé válečné běsnění, které rozhodne až totální zhroucení jedné nebo druhé strany! Ovšem bez sebemenší záruky, že nedojde k zhroucení celé planety.
To už není jen o ukončení ukrajinského bojiště,ale o dvou nesmiřitelných táborech USA EU versus RF CLR
Zapad nepotrebuje novou strategii, Zapad po 8 letech co vede obcanskou valku na Ukrajine potrebuje nakopat do prdele, protoze kazdy vi, ze s Ruskem se valcit neda, vzdy to skonci katastrofou pro vsechny 🙈
Máš pravdu, že Rusko vede válku na Ukrajině už od 2014. Potřebuje pořádně nakopat. Zatím se to Ukrajincům celkem daří.
Myslím, že dost bylo Ukradiny už jednou pro vždy a tento fiktivní stát vymyšlený Leninem a plný nacistů (pokud už nejsou všichni tady) je nutné pro vždy zničit a oblast definitivně denacifikovat.
Celý se to rozdělí mezi Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Rusko.
No a zbylý protektorát „Kievská Rus“ se bude hlídat aby zas nenastalo to samý.
A pro začátek se odtam vykopnou všichni anglosasové a germáni.
Ruští nacisti by s tebou jistě souhlasili. O nic jiného než zničení sousedního státu a porobeni jeho obyvatel Rusku nejde. Plus o zdroje.
Je otázka, chlapče, kdo potřebuje zdroje víc… No, zkus popřemýšlet nebo zatelefonovat Rakušanovi, jaký máš k tomu zaujmout postoj, aby jsi i nadále zůstal konformní s vládním názorem.
Ono se vše může rychle změnit a začnou se otáčet názory a kabáty. Kdo chvíli stál, bude stát opodál a panská láska po zajících skáče.
Rakušana nemusím. Jeho postoj je mi zcela ukradený. Vystačím si sám. Na to, abych věděl, co je Putin zač, žádnou radu nepotřebuji. Tu swini ostatně dokáže dobře odhadnout každý, kdo není placen Ruskem, anebo není úplně pi.t.omý
V tom máš pravdu. jen je třeba si to dobře vysvětlit. Někomu stačí obdivovat Uši von lejno, pro mě je to málo…
Tak Leynovou nemusím už vůbec. Vede EU do kopru. Ale z toho by příznivci Ruska měli mít radost.
Nemusíš ani Rekusana ani lejno, ale fazónu hochu držet musiš. Cemper nikdy nespí!!!😜
Jinak – jak sis odpověděl na otázku, kdo potřebuje více zdrojů? Ten, kdo je má? Nebo ten, kdo o ně usiluje už od 17. století?
Tome, že tady, mimo blbečků z EUlíhně, nikdo nemusí tebe ti nějak uniká!
se mnou by souhlasil kde kdo!
https://www.pokec24.cz/politika/madarsky-poslanec-pri-gratulaci-polakum-ke-dni-nezavislosti-zrusil-ukrajinu/
Ano, „daří“. Jen jde o to, jestli po tom daření ještě někdo na té Ukrajině z chlapů vlastně zbyde. Ukrajinci začli utíkat i do Ruska a jinam. Těch 7000 nezvěstných je zřejmě částečně v Rusku v zajetí a domů na UA se jim nechce, protože vědí že půjdou do „mlýnku na maso“.
Finito-konečná, začíná poslední dějství tohoto smutného příběhu.
Do ruska jen 8. miliónů. Obráceně „nieúrekom, že jo do ráje.
Jo, do Ruska se všichni hrnou, někteří i dobrovolně, hlavně ti, kteří mají v hlavě úplně vymleto
Rusové naopak prchají na západ. Přece jen se jim nechce umírat v cizí zemi za zájmy ruských oligarchů a exkgbáka a nacistu Putina.
Stokrát omletá lež se ty banderohavlolejnosrku PRAVDOU NESTANE!
Ale starej nácek Wojckek je zpátky. Pustili Tě z basy? Tak rychle?
Zatím jsme tě tu kreténsky „napodobavali“, nikdo nám to nežral, ale my hova*da to jinak neumíme!
Jasně Adámku. Takže to, co tady denně potkávám s roztlemenými držkami, drzým chováním a nehoráznými požadavky jsou vlastně Rusáci, co po cestě na ten slavný kolektivní záchod ukradli ukrošům pasy, auta a zavazadla, aby se snáze do zemí vysněných dostali.
Tak ještě chvilku, hošane, třeba někoho přesvědčíš…
Tahle Yanks rozdělovali funkcičky po krvavém puči na Majdanu v r. 2014.
https://www.youtube.com/watch?v=WV9J6sxCs5k
Pak stačilo situaci eskalovat uvnitř samotné UA, vyzbrojovat, a jak potvrdila Merkel, Hollande i Poroš, uzavřít s umyslem nikdy nedodržet Minské dohody.
Také bys potřeboval pár za uši. Američané vedou války cca 100 let, ale takoví moulové, jako jsi ty, o tom zcela jistě netuší, protože to neříkali na ČT24 ani u bukvice Moravce.
Čtení v jazyce českém je mimo tvojí rozlišovací mez,banderoypyzěc!“
Tak na to, kámo, se zeptej Ukrajinců. Ti mají docela jiný dojem: že jsou v pr deli! A to, jestli Zelda postoupil nebo ustoupil o kilometr, je jim šumafuk. Normální Ukrajinec si myslí: tak Putinovi ty kraje dejte, beztak tam žijou Rusáci! Ale skončete to!
Omyl. Drtivá většina Ukrajinců ruským náckům ustupovat nechce.
Ale jo, ruská válka u jednacího stolu nejspíše skončí. Jen už u něj nebude sedět Putin 😀
Blázen po častém smích poznán bývá….!
Ano. Mirovou strategii, ktera ukonči čim dřiv zabijeni. Jenomže potiž je v tym, že někomu „nekonečna“ valka do posledniho Ukrajince ekonomicky velice vyhovuje.
Ukončeni valky by znamenalo, že Ukrajina nejspiš přijde o vlastni statnost a někdo bude muset v prekerni době hyperkrize sanovat tuto zbankrotovanou zničenou zemi.
Hrozilo by, že se vztahy s Ruskem standardizuji, že dojde k opravě obou Nordstrimu, že |Evropa nebude deindustrializovana, že se některe zapadni firmy vrati na rusky trh. A totok někomu kdo profituje ze sankci, zničenych Nordstrimu i ze zastupne valky na Ukrajině a ma z toho obrovske zisky tůze nevyhovuje. Proto uděla cokoliv aby valka dal pokračovala až do posledniho Ukrajince.
Rusko mír samozřejmě nechce. To by válku nezačínalo. I když někteří Rusové by ho už chtěli. Začínají chápat, že válku Putin prohrál už před rokem.
Válku začíná amiokupant s plnou držkou demokracie……Rusko války ukončuje,vítězně!
To je pěkné pořeklo, akorát neplatí pro řadu válek, které Rusko prohrálo
Z tvých názorů musí cemperovci, kartouzovci a osobně Rakušan přímo uchcávat blahem. Čeká tě profesionální růst.
Valka proti Rusum na Ukrajině začala v podstatě „vystřelem z Aurory“ na Majdanu pod bedlivym dohledem Viktorky Nulandove z emerickeho MZV a sudruha Mek Kokaina, ktery byl všude dyciňky poslem přišti americke humanytarni valky. Po vyprasku v Afghanistanu jde ovšem o valku USA v ukrajinskem zastoupeni. USA ji na Land a Leasing Ukrajině financuji, dodavaji zbraně, munici, financuji zkrachovaly ukrajinsky stat, dodavaji zpravodajske informace z bojiště, špionažni informace, velitelskou podporu, medialni podporu, diplomatickou podporu.
Valka na Ukrajině by skončila v te minutě, ve ktere by USA přestaly financovat a podporovat tuto valku a zkorumpovany ukrajinsky režim.
Jinak USA nikdy bez protihodnoty nevyhodi z okna 5 miliard dolaru na jakousik cizi demokracii. Pokud by to nebyla „demoška“ (tedy loutkovy popřevratovy režim) šita přimo na miru majetkovym špičkam v USA.
Za útoky uprchlíků nožem může globální oteplování. Veřejnoprávní media opět perlí
Rusové už nikdy neopustí východní banderovské gubernie kde žije porůznu cca 40-70 procent rodilých Rusů.
A nenechá je napospas té pologramotné špinavé zabijácké banderovské chátře.
To si soudruzi rychle vyhoďte z hlavy.
Tak to je jasné, že se necivilizované ruské nacihordy nepodaří vyhnat tak snadno. U Mongolů to taky trvalo.
Trondo,piš jen o tom,čemu rozumíš!
Tady je to marný, stejně si budem mlít svou, třeba od věci, to je buřt! Důležitý je to tady rozesí*rat, to už jste pochopili, né?
strategie západu je dobrá, rusáci jsou v prdeli, konská tlama už jezdí do venezueli a na kubu žebrat o hajzlpapír
Multinicku pitomy(jo)
zřejmě nerozumiš obsahu slova „žebrat“. Žebrat znamena chodit po světě a škemrat ať ti někdo něco da zadarmo. Čili klasicky kokainista Zeljonskij, ktery sam zazračně bohatne přičemř ukrajinsky narod zachazi na ubytě.
Rušti diplomati nikde nesomruji, ale všude přichazi s nabidkou – něco za něco. Tak aby to bylo ke prospěchu oběma stranam. Ber, anebo nech byt!
Už tomu rozumiš, Hujere?
A na nikoho při tym nedělaji žadny natlak, žadne vydiŕani, sankce, ultimata, hrozby převratem anebo valkou. Na rozdil od světovych mirozvěstu, vyvozcu Trvale svobody a dementokracie.
Diplomatická mise na Kypr, 900 000 obyvatel a kapesní ostrovní armáda, s požadavkem na předání ještě sovětské munice byla totálně neúspěšná. Stejně jako to do Řecka, aby Řekové předali sovětské S300. Ale pochopitelně to o žebrotu nešlo, nutno myslet politicky a diferencovat. Po tomto, mohlo by se možná zdát, snad i neúspěchu, asi půjde o desinfo proRu desoláta z UK
https://www.youtube.com/watch?v=CPXAJQMJQAE, prý Ru taktické letectvo už působí na linii dotyku i za ni a používá klouzavé, naváděné polní lopatky od 250 do 1000 kg dle strategie ze Syrie. Což by se mohlo snad i někomu zlomyslnému zdát jako že UA protiletadlový systém je značně vyřazen z provozu.
Ale zajisté bude ten správný narativ WC papír z Kuby, že pitomio.
A Petro Banderonacistovič Fyjalenko žebrá na své pouti(zbytdečné),aby mu poslali ponorku z Hvězdných válek a mouku bez pesticidů!
Opět ten jediný správný názor, pravda,vývoj, vše dle prolhaneho,vysněného scénáře z USA, chce se zvracet,z tech mírotvůrcu,kteří vidí mir jenom tam,kde lide umírají po tisících, za jejich pokrivene falešné ideály, prý demokracie,žádná částka není dost dobrá, nikdy není dost zbraní, na zničení Ruska,vždyť zničit Rusko se vyplatí, třeba i zničením sama sebe.Už se ani netají tím,ze jim nejde o Ukrajince,prioritou je zničení Ruska,a cítí, ze teď a nebo už možná nikdy,proto třeba s zebrackou holí, ale jít po spáleném Rusku,s vlhkem v kalhotách a pocitem západní velikosti,všude prach a popel,ale náš popel.
P.S.opravdu i věřím, ze to dokážou, ne Putin,ale tato hovada z Pentagonu,udělají z naší krásné země hromadu popela,ale proč nakonec nezemřít, když zemře i Putin,kdo by si přál od života vice,chtěli by jste vice,potom jste naprostá proruska hovada,vy touzite žít s dětmi v míru, jste normální, to není život,když satan sedí na trůně v Moskvě. Ne,a ne,pojďme všichni společně proti němu, nebo společně zemřít, tak je to správně.
„Pokud Západ vsadí na takovouhle strategii, pak se připravme opravdu na hodně dlouhé válečné běsnění, které rozhodne až totální zhroucení jedné nebo druhé strany! Ovšem bez sebemenší záruky, že nedojde k zhroucení celé planety“.
Lépe to napsat a vystihnout podstatu věci asi nešlo.
Jenomže problém je v tom, že když někdo navrhne alternativu – a to jsou mírová jednání s hořkými kompromisy – je označován za „chcimíra“ v lepším případě, v horším za zrádce a Putinova agenta.Přitom případný nástupce Putina může být mnohem radikálnější a nebezpečnější. Putin stále například dodává ropu Ukrajině a Ukrajina jí od Ruska odebírá.
Pokud by v roce 1962 prezident USA John F. Kennedy v době říjnové karibské krize veřejně nazval sovětského premiéra Nikitu S. Chruščova zločincem a jakýsi Mezinárodní trestní soud, jehož jurisdikci v současnosti neuznává nejenom Rusko a USA, ale také Ukrajina, by na tehdejšího nejvyššího sovětského představitele vydal zatykač ( s mlčenlivým souhlasem administrativy USA a dalších zemí NATO ), pak bychom dnes na Pravém prostoru méně či více emocionální diskuse prostě nevedli.
V době poměrně nedávné USA – stejně jako Rusko – porušily mezinárodní právo a vpadly do Iráku. Kladu si otázku, co by se stalo, kdyby dejme tomu Rusko, Čína a Bělorusko ihned začaly dodávát Iráku neuvěřitelné množství zbraní k útokům na americkou armádu, která v zemi rovněž neměla co dělat. Jak by regovaly USA a celý kolektivní západ? Existoval by ještě svět v dnešní podobě? A jak z tohoto pohledu hodnotit dodávky zbraní na Ukrajinu, které například na Slovensku trvale odmítá možný nový premiér Robert Fico? Přeji pěkný den.
Howado Putin je schopen všeho. Jako Hitler.
Ano i kkt jako ty co zabloudi na zly dezinformacni web plny svabu a dezolatu se tu muze bohuzel vyzvracet.
To je tvůj milovaný senilní pedofil Bidet,ale už mu zvoní hrana….a tobě taky,banderopyzděc!
Jako vždy máš pravdu, tu správnou jedinou bolševickou! Von je dokonce schopnej nás osvobodit, stejně jako v roce 1945 od fašistických zrůd tobě podobných.
Wono je to tak, že kdyby se ta mandelinka furt nerozlejzala nach Osten a nelezla každemu všude do zeli, tak by byl na Ukrajině, v Ojropě, v musulmaniji kolem Ojropy dodnes klid a mir.
Ale to mandelince nevyhovuje a hlavně ona je strašně nenažrana. Jakmile ji někdo chce zastavit v rozlejzani, hned je oheň na střeše. Vypravět by o tym mohl Husajn, Kaddafi, Janukovič, Asad, pak ten iransky Ajatolah, Sitting Ping i Putin.
Co to je ten Západ? Ve skutečnosti je to nadvláda 13-ti, napočítal jsem 14-ti ohromně bohatých rodin, na které jsou nabaleny stovky dalších méně bohatých a ty si tady hrají na pány světa! Vedou je Rothschildové a Rockefellerové. Tam je největší síla.V podstatě dnes cca 750 ohromných firem a společností ovládá (byznys) původního západního světa. Jenže za poslední desítky let získaly ohromnou hospodářskou sílu i jiné země, především Čína, ale zesílilo i Rusko a i jiné země, arabští dodavatelé energií velmi zbohatli a po ukradeni 300 mld.USD Rusku si uvědomili, že Západu se nedá vůbec věřit. Na uměle zosnovaném konfliktu na Ukrajině si Západ vylámal zuby. Pravda, zabránil Rusku rychle porazit ukrajinské nacisty. Zapomněl jsem uvést statut spolku EU, to je jen parta slouhů a podřízených zemí Americe a především USA. Nevěřte tomu, že by takový Macron revoltoval vůči Americe, vždyť byl vyškolen u Rothschildů……A vo tom to je. Skončí to podobně jako Korea, rozdělením UA na dvě části až zřejmě k Dněpru. Zo bude linie rozdělení. Pokud totiž budou USA pořád tlačit na pilu, Rusko se za čas dostane až ke Kyjevu. Má na to prostředky….
Kdysi v nějakém textu tuším konec
70-tých(?) se údajně Číňani nechali slyšet,
že když jim Rotschildové budou „kecat“ do čínské ekonomiky,
tak je prostě vyvraždí.
V této souvislosti bylo zmíněno „záhadné“ úmrtí jednoho člena tohoto klanu v jakémsi hotelu ve Francii.
Bohužel je to jinak. Tohoto pána si Rothschildové zavraždili sami. Byl povahově moc dobrý, oblíbený mezi lidmi a jim nevyhovoval. Píše o tom dost zajímavě Henry Makow v jedné jeho knize, mohu vám fst odkaz. Vyšlo to česky.
šmarjá to je debilních keců , hltejte to a upečte si k tomu macesy z ukindské mouky v kauflandu kkti, budou z vás politologové
Uz amikum tece do bot ale nechteji se uplne ztrapnit. Krome vyse zmineneho z clanku vyplyva ze zapad je na dne s celou emerikou. Ze si hodla nechat v pripade primeri zadni vratka na Rusko. Ze hodla opet s Ruskem vychcat. A opakuje mantru o dobyvacne uzemni valce ackoli Rusko celou dobu chtelo zachovat Ukrajinu jako jeden treba federativni celek po te co emerika zpusobila leta utrpeni ukrajinskemu lidu. Ze na to zapadni vychcane svine hodili bobek a jeste podvadeli cimz dovedli situaci tam kde je dnes coz ostatne bylo davno v planu opet jako vzdy neni chybou Ruska. Rusko se jen dopredu pripravilo ekonomicky a politicky protoze tam jsou konceptualne mocni a chytri lide a sestou prioritu rizeni uplatnilo az po selhani vseho pro normalni urovnani a pochopeni ze zapadni zaprodane hloupe svine nehodlaji rovne jednat. Ta banda tupcu idiotu a svini co dnes ovlada Evropu a Ameriku by v normalni spolecnosti nemohla rovnat ani rajcata v Tescu. V lepsi spolecnosti ktera neni prolezla svinemi by byli nuceni zit nekde v rezervaci za petimetrovou zdi s ostnatymi draty vysokym napetim a kulomety.
300 … 30 … 3…
No to je priblblej clanek jak z Rudyho prava. Miliarda kecu a autor nerekl lautr nic. Asi ho platej za odstavec. Vlku, tyhle clanky posilej na Novinky! Tady se uplne zapomina co bylo na zacatku. Odstrelovani Dombasska a Luhanska UA armadou, nedodrzovani Minskych dohod a troleni ruske mensiny ve vsech smerech. Putin udelal chybu, ze tu svoji operaci zacal. Ukrajina ale udelala vetsi, ze sedla na lep vabeni zapadu (po kolikate jiz?) Po tehle valce z ktere profituje jen Amerika bude z UA kourici dira do zeme, miliony emigrantu po celem svete a problemy pro evropu. Neocekavam, ze tam zavladne klid az se ta valka nejak vyresi. Nastane tam nova obcanska. Americani to maji chytre vymysleny, ziskaj jenom oni. Vsichni ostatni tratej. No ale s tema lemplama v evropskejch vladach to ani jinak dopadnout nemohlo.
A na to všechno stačil jeden Kinžál.Už ani skorem půl kiláků pod zemí si ti,co tam vůbec nejsou,nejsou jistí vlastním kejhákem.
Právě jsem se musel vrátit předčasně z pichu na záchodech na hlavním nádraží.
Od mých milovaných ukrajinských cikánů jsem chytil filcky.
Musím se humanitárně ostříhat.
(ALE VLADIMÍRA ZAČÍNÁM MILOVAT PROTOŽE SE PRAVIDELNĚ HOLÍ)
Chytil jsem je i do vousů při humanitární kuřbě, je to facha kloktat po každém klientovi savem! Sranda jsem cy*p!!!
(JSEM NAKLONOVANÝ PRAKTIKUJÍCÍ BANDEROVEC V ČECHÁCH)
Jiří 🚬😃😃😃
Jiří
JIŘÍ chci tě!
Jiří, naposled jsem měl filcky na vojně, pokuř mě!!
Chááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá
Válka narušuje vojenskou připravenost Západu a vyčerpává jeho zásoby zbraní; obranná průmyslová základna nemůže držet krok s ukrajinskými potřebami na vybavení a munici. Země NATO nemohou slevit z možnosti přímého nepřátelství s Ruskem ….
xxxxxxxxxxxxxxx
Ale to se podívejme
Celý, tzv. „vyspělý Západ“ není schopen konkurovat tomu zaostalému, sankcemi zničenému Rusku, s jeho HDP na úrovni Itálie
Rusko – prý regionální mocnost, benzinka, kolos na hliněných nohách, ožralí mongolové atd., atp.
A najednou – útočná průmyslová základna NATO nemůže s Ruskem držet krok
NATO dává na zbrojení přes bilion dolarů ročně, Rusko dávalo doposud cca 70 miliard dolarů ročně.
Kde, k sakru, udělali západní čuráčikovja chybu???
A my jsme členy spolku tupých čuráčiků,
A JAK JSME NATO HRDÍ, ŽE PATŘÍME K VYSPĚLÉMU ZÁPADU
Může mít snad lepší na prostý ukrajinsky lid jako u nás.
https://www.youtube.com/watch?v=poUTyLiceu8
https://zvedavec.news/nazory-9636.htm?status=new
16.4.2023 14:08
RE: Nějak tu zapadlo to hlavní –
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 192.?.?.? Reakce na 403656
Jenom technická, poslední průzkum ukázal že na ukrajině je 56% ruskojazyčných tak i pro to, ale mají zakázáno používat rodný jazyk, jak je to možné, no a když tohle není apartheid tak potom co?, takže tomu se říká i pro možná nevzdělatelné a třeba marně institucionální a průmyslový rasizmus, kulturní samozřejmě a ani nemluvě i když z původního osídlení pod „kádry je tam sotva polovina obyvatel, prostě úžasňáci, indiáni [překvapení]
https://www.youtube.com/watch?v=C5IJ1uXxywA
403663
Nakonec se USA s Ruskem dohodne a skončí hra na hodnyho a zlyho policajta. Plán byl splněn, zabrždění blahobytu a konzumu, kterej lidem přerůstá přes hlavu. Bohužel kolonie to odnesou nejvíc.
Stoltenberg v Kyjevě: Budoucnost Ukrajiny je v NATO
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že budoucnost Ukrajiny je v NATO, když se ve čtvrtek během neohlášené návštěvy hlavního města Kyjeva setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskyjem.
https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/abywd5/stoltenberg-i-kyiv-ukrainas-fremtid-er-i-nato
citace-Ukrajinský prezident řekl, že je čas, aby NATO učinilo politické rozhodnutí s pozváním Ukrajiny ke členství.
– Ukrajina má právoplatné místo v euroatlantické rodině. Ukrajina právem patří do NATO. A naše podpora časem pomůže, aby to bylo možné, řekl Stoltenberg. Jde o první návštěvu šéfa NATO na Ukrajině od začátku války v únoru 2022.
Řekl, že země NATO podpořily boj Ukrajiny více než 150 miliardami eur – 1,7 bilionu korun – od zahájení invaze Ruska.
– Spojenci NATO dodávají více bojových letadel, tanků a obrněných vozidel. A fond NATO pro Ukrajinu přispívá životně důležitou podporou, a tak dále řekl Stoltenberg. více zdroj
https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/abywd5/stoltenberg-i-kyiv-ukrainas-fremtid-er-i-nato
Ukrajinští zpracovatelé chtějí zákaz dovozu mléčných výrobků z Polska)) 20.04.2023
Ukrajinští zpracovatelé mléka požadují embargo na dovoz polských mléčných výrobků, uvedl ZDROJ Interfax-Ukrajina. Jde o reakci na zákaz dovozu zemědělských a potravinářských produktů z Ukrajiny do Polska. pokrač viz
https://en.interfax.com.ua/news/economic/904999.html