12.4.2023
Kategorie: Společnost

Podivné praktiky rektora Dvořáka. Stovky milionů v trapu

Sdílejte článek:

PZ

Rektora Vysoké školy ekonomické Petra Dvořáka, který nyní usiluje o odvolání Miroslava Ševčíka z postu děkana Národohospodářské fakulty VŠE, obklopuje tajemná minulost, která končila vytunelováním veřejných rozpočtu.

Petr Dvořák byl v letech 2004-2008 předsedou dozorčí rady kontroverzní firmy Key Investments, která stála za vytunelováním veřejných rozpočtů mnoha pražských městských částí.

Podle informací dostupných na serveru nasepraha.cz šly škody do stovek miliónů korun. Podle policie docházelo k tunelování. Předseda představenstva Key Investments Daniel Brzkovský a místopředsedkyně Klára Fenstererová byli odsouzeni na 5 a 4 roky do vězení.

V letech Dvořákova panování v Key Investments docházelo k největším manipulacím. Právě v letech 2004-2008 docházelo v Key Investments k největším finančním machinacím. Finanční skupina, kterou reálně vlastnil Petr Sisák, v té době financovala osobní aktivity Stanislava Grosse (ČSSD), prováděla machinace ve fotbalové Slavii a připravovala tunelování financí městských částí.

Management byl odsouzen na mnoho let za podvody se svěřenými penězi zákazníků. Management Key Investments byl odsouzen za to, že mezi roky 2004 a 2011 při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl přitom o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci Key Investments. Po krachu firem navíc byly dluhopisy v podstatě bezcenné.

Praha 10 přišla o 90 miliónů korun, další přišli o 500 miliónů. Mezi poškozenými bylo 45 subjektů, do nichž patřilo 36 fyzických osob, 4 právnické osoby a 5 měst. Mezi poškozená města patřily Sokolov, Lázně Bohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice, kteří v celkovém součtu podle obžaloby přišli zhruba o 523 milionů korun. Jenom Praha 10 přišla o zhruba 90 miliónů korun.

Předseda dozorčí rady na vše dohlíží a má zodpovědnost. Dvořák z pozice předsedy dozorčí rady na vše dohlížel. Dozorčí rada totiž dohlíží na výkon působnosti představenstva a činnost společnosti. Její členové jsou oprávněni nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti společnosti, kontrolují řádné vedení účetních zápisů a zda je uskutečňovaná podnikatelská či jiná činnost v souladu s právními předpisy a stanovami.

 

prvnizpravy.cz

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x