![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Je kauza Svoboda důkazem toho, že je u nás svoboda, nebo naopak nová totalita?
JOSEF NOŽIČKA
![](https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/01/josef-nozicka56908870_0.jpg)
Jak asi všichni, kteří v médiích sledovali hojně propíranou kauzu olympionika Davida Svobody vědí, pro olympijského vítěze a trenéra pražské Dukly skončila nakonec tím, že rezignoval na pozici předsedy Komise sportovců Českého olympijského výboru a v Armádním sportovním centru Dukla mu jeho šéf Pavel Benc udělil důtku (viz odkaz zde).
Pro jednu skupinu lidí je Svobodovo potrestání za názory, které před týdnem pronesl při rozhovoru pro Českou televizi, dalším náznakem toho, že se u nás již zase trestá za vyslovení vlastního názoru, pokud nekoreluje s názory vládních politiků, pro druhé je naopak celá kauza důkazem toho, že na rozdíl například od Ruska či Číny u nás žádná totalita není. Která z těchto skupin má pravdu, případně je k ní blíže? To se pokusím rozebrat v tomto dnešním článku, byť jednoznačná odpověď na danou otázku je poměrně složitá.
Názory první zmíněné skupiny prezentuje v médiích například komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych ve svém článku s rázným titulkem: Máme novou totalitu? Blbost! Žijeme její opak a olympionik Svoboda je toho důkazem. Martin Fendrych v článku argumentuje především tím, že David Svoboda za některé ne zrovna šťastné výroky ohledně více než rok trvající ruské agrese na Ukrajině nebyl vyhozen z armády a dostal pouze od šéfa pražské Dukly důtku, ministryně obrany Černochová se ho ke změně názoru pokusí přesvědčit návštěvou ukrajinských vojáků na Libavé a na pozici předsedy Komise ČOV se Svoboda rozhodl rezignovat sám.
Že by David Svoboda například v Rusku dopadl mnohem hůř, pokud by v televizi pronesl názory, které by nebyly v souladu s názory vládních politiků, o tom samozřejmě není pochyb. Je ale zároveň na místě celou kauzu okomentovat tak, že olympijskému vítězi a trenérovi moderního pětiboje se vlastně nic nestalo, což je důkazem toho, že svobodu vyjadřování u nás stále máme?
Je jistě dobře, že ministryně obrany nakonec mírnila svá původní slova a nevyslyšela hlasy těch, kteří volali po Svobodově vyhazovu z armády a někteří (jako například komentátor Forum24 Jiří X. Doležal) dokonce i po tom, aby za svá vyjádření šel před soud. Ovšem dost lidí asi zarazilo, že někdo vůbec požadoval vyhazov z práce či dokonce obvinění a trestní stíhání za slova, která sice byla kontroverzní a chápu, že některé lidi naštvala, ovšem která David Svoboda již následující den vzal zpět. A že se v Komisi sportovců ČOV rozhodl skončit dobrovolně sám? To zní sice hezky, ovšem po zkušenostech s nedávnou kauzou vicepremiéra a ministra Jurečky (která mimochodem v médiích velmi rychle vyšuměla) a jeho nátlakem na to, aby šéf Úřadu práce také rezignoval na svou funkci „dobrovolně“, je otázkou, kolik lidí tomuhle bezezbytku věří.
Komentátor Fendrych také srovnává celou kauzu s tím, co by se nějakému sportovci či trenérovi stalo, pokud by v roce 1984 vyslovil nesouhlas s bojkotem letních olympijských her v Los Angeles, ke kterému tehdy sáhly všechny státy takzvaného socialistického bloku s výjimkou Rumunska. A cituje zde slova bývalého politika Miroslava Kalouska: „Každý, kdo zažil bolševickou totalitu, ví, že kdyby si nějaký lampasák v r. 1984 dovolil veřejně zpochybnit náš bojkot OH v Los Angeles, byl by druhý den v civilu, šel by do kotelny a jeho děti by nepustili na školu. Přestaňte urážet naše životy srovnáváním dneška s těmi časy.“
V tomto případě ovšem Miroslav Kalousek svými slovy moc dobře nenamířil. Jednak bych si tím vyhazovem z armády a posláním do kotelny nebyl tak úplně jistý (pokud by, tak jako v případě Svobody, šlo o známého sportovce) – například bývalý vynikající hokejista Jaroslav Holík neskončil v 80. letech v Dukle Jihlava jako trenér ani poté, co jeho dcera Andrea emigrovala na Západ.
Že se tehdy sportovci a trenéři báli veřejně kritizovat bojkot OH v Los Angeles, na který řadu let směřovali svoji přípravu, je samozřejmě pravdou (a pokud by tak někdo učinil, tak by se to v médiích nejspíš ani neobjevilo). Jenže když to srovnám s dnešní dobou, tak k tomu tahle situace nemá až tak daleko. Pokud totiž někdo vysloví veřejně souhlas s tím, aby ruským sportovcům (za předpokladu, že nepodporují Putinovu agresi na Ukrajině) byl umožněn návrat na některé sportovní akce, tak je v médiích téměř vždy podroben kritice (viz například nedávno stolní tenista Polanský a jeho ostrá kritika od Dominika Haška). Nebo když je Český olympijský výbor tlačen z mnoha stran k tomu, aby v případě účasti ruských sportovců olympijské hry v Paříži bojkotoval.
Co se týče uvedeného a názoru některých občanů na jeho vyhazov z armády, tak je třeba uvést, že uvedený není normální zaměstnanec. Je to voják placený státem, vycvičený a placený kvůli tomu, aby v případě napadeni bránil stát s názvem Česka republika. Takže není překvapivé, že některým občanům vadí jeho vyjádření v televizi, kdy se postavil na stranu nepřátelského státu České republiky s názvem Ruská federace. Můj názor je takovy, že měl setrvat na svých názorech a odejít z armády sám. Jelikož tak neučinil, tak bych ho v případě našeho napadení ze strany RF pověřil úkolem, který nevyžaduje mít u sebe zbraň. Uvedený je jako sportovec určitě v dobre fyzické kondici. Takoví budou potřebni pro případ výstavby okopů a zátaras.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA. )
On se na žádnou stranu nepostavil, ty pako fanatické.
Já vím, že jsem dobytek, ale nemůžu si pomoct!
Ale pistavil, stačí si najít jeho vyjádření v televizi, nenávistná proruská holubičko.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA. )
Já vím, že jsem dobytek, ale nemůžu si pomoct!
cit : Že by David Svoboda například v Rusku dopadl mnohem hůř, pokud by v televizi pronesl názory, které by nebyly v souladu s názory vládních politiků, o tom samozřejmě není pochyb.
Nožička, Nožička… v diskuzních pořadech v ruské televizi zaznívají mnohokrát velice, jak se u nás říká, kontroverzní názory, které zpochybňují vládní politiku. Diskutující se pak přou o „pravdu“, ale příští den jsou v televizi zas a nikdo je nezavřel, ani nezakázal.
Jsme opět v totalitě a nejaky Fendrych si muze plácat co chce.Svoboda slova bud je,nebo neni,a nejake řeči o castecnem potrestani,ze muze byt rád jak dopadl,diky nasi svobodě a demokracii,pouze žvásty, ve svobodne zemi by odešel ze studia a nic by se nedělo,ne tato silena fraška a hon,ktery okamžitě nastal.Jedno je jisté,mel okamžitě vsechny, vcetne Cernochove poslat do zadele a zachovat si tvář, stejne si svym obratem a omlouvanim jejich obdiv neziskal,jenom jim umožnil zase jedno vítězství zloradu nad pravdou a hrdosti.
Autor je jen plácal. Nemá ponětí co pojem svoboda znamená. Měl by se zamyslet a přečíst článek 17 LZPS v naší ustavě.
A proč by ruský sportovec musel neustále odsuzovat chování své země?Chtěl to někdo někdy třeba po sportovcích USA,nebo kterékoliv jiné země „obranného“ paktu NATO,potažmo česka za ta krveprolití,které mají jejich země na svědomí?Za ty miliony mrtvol,rozvrácené,vykradené a vyrabované země,co za jejich demokracií zůstali???V případě „obranných“ agresí NATO slavní demokrati chtěli kriminalizovat lidi co s tím nesouhlasili,teď zas vytahují paragrafy proti nějaké genocidě-běžte už s tím demokratickým pokrytectvím do hajzlu!!!!🖕
No a proč se po ostatních sportovcích nechce „za předpokladu, že nepodporují okupaci Sýrie nebo …“
Budu neustale opakovat. Kdyby platil stejny metr pro fšechny, tak by se sportovci USA po 2. světove valce nemohli zučastnit teměř žadne olympiady – zimni ani letni, protože tento zločinecky stat furt někde buďto valčil, podporoval pučisty anebo cvičil a podporoval ruzne vražedne gerily. A poslednich cca 30 let byly USA přednim prukopnikem v oblasti dopinku.
Ten kalousek je uhl. Ale to srovnání s roky před 89 je správné. Totalita byla tehdy, totalita je dnes.
Ja ja tehdy lidově-demokraticka, dneska libo-demokraticka TOTALITA.